اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری سرعت موتور DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری سرعت موتور DC

سلام.

یک موتور DC هست که یه سری شرایط خاص داره و باید سرعتش رو اندازه بگیرم.
    لطفا هر راه حلی برای اندازه گیری سرعت موتور با این شرایط به نظرتون میرسه بیان کنید.

موتور گریبکس 12 ولت
    دسترسی فیزیکی و تغیرات در موتور و یا اتصال قطعه ای به بدنه موتور مقدور نیست
    تغذیه موتور برای راست گرد و چپ گرد توسط دو رله انجام میشه
    تنها نقطه دسترسی به موتور ها دو سر سیمی هست که به موتور وصله و از مدار ما میره بیرون.
    الهم عجل لولیک الفرج

پاسخ : اندازه گیری سرعت موتور DC

از دوستان خواهشمندم اگر نکته ای به ذهنشون میرسه دریغ نفرمایند.
    الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

اگه بتونی برای کسری از ثانیه تغذیه موتور را قطع کنی و ولتاژ تولید شده توسر موتور را بخونی (آ‌اگه ولتاژی تولید بشه ) و رابطه ای بین ولتاژ تولید شده و دور موتور بدست بیاری ، شاید نتیجه بگیری

دیدگاه

به هر حال این موتور داره یه چیزو می چرخونه دیگه . خیلی راحت میشه از اثرهال استفاده کرد . فقط باید یه اهنربا به یه قسمت که میی چرخه نصب کنی .
        اگه امکانش باشه که شفت انکدر هم بذاری که عالیه .

دیدگاه

تو این شرایط مخوف فقط یک راه هست.
          ریپل جریانی که موتور داره حامل سرعت چرخش موتوره.
          یک مقاومت کوچیک سر راه یکی از سیمها بگذار و با یه پ امپ ولتاژ دوسر اونرو فیلتر میانگذر کن. یه سینوسی در خروجی اون خواهی دید که فرکانسش دقیقا مضرب سرعت چرخشه.
          این روش خیلی جاها مرسومه به شرطی که درایوی در کار نباشه و موتور از dc خالص تغذیه بشه
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
            ریپل جریانی که موتور داره حامل سرعت چرخش موتوره.
            یک مقاومت کوچیک سر راه یکی از سیمها بگذار و با یه پ امپ ولتاژ دوسر اونرو فیلتر میانگذر کن. یه سینوسی در خروجی اون خواهی دید که فرکانسش دقیقا مضرب سرعت چرخشه.
            این روش خیلی جاها مرسومه به شرطی که درایوی در کار نباشه و موتور از dc خالص تغذیه بشه
            چه جالب!
            یعنی اگه درایور داشته باشه خبری از این ریپل جریان نیست؟!

دیدگاه

تو درایور ها هم معمولا پین هایی برای گرفتن جریان وجود داره.
              مثلا تو l298 دو تا پایه ی Sens A و sensB این وظیفه رو برعهده دارن.
              شما کافیه یه مقاومت کوچیک رو به پایه ببندی و سر دیگه مقومت رو زمین کنی.
              اینطوری از سر مقاومت بگیر بده به ADC
              آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

اما در کل روش جالبی نیست
                بهتره که اگه میتونی یه انکودر نوری یا مغناطیسی ببندی سر شفت موتور.
                آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

فکر کنم منظور منو برعکس متوجه شدیم.
                  این روش برای جاییه که درایو نداریم.
                  و خطا مطا هم تو کارش نیست
                  با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

دوستان عزیز من یک مونور dc دارم که روی اون یک سنسور نثب هست که خروجی این سنسور بر اساس دور موتوری که موتور داره میزنه ولتاز خروجی بین 0 تا 40 میلی ولت میزنه . من می خوام بر اساس این ولتاز خروجی از سنسور دور موتور اندازه گیری و بر روی کامپیوتر ببینم . لطفا منو راهنمایی کنید .

دیدگاه

سلام دوستان.
                      منم چن وقت پیش میخواستم سرعت و موقعیت موتور رو کنترل کنم....
                      و یکسری انکودر مقاوتی توی یک سایتی پیدا کردم :
                      http://roboeq.ir/#/products/category/63/
                      ولی نمیدونستم چطوری باید انجامش بدم....

میشه یکی دقیق توضیح یده ؟ چون کلیاتشو میدونم....

دیدگاه

جناب حمید رضا رضایی لطفا به دلیل هاستینگ بالا و دادن پول هاستینگ از جیب خود تایپیک را حذف نمایید !
                        خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
                          سلام اقای par3eh
                          دیدن اینجا خالی از لطف نیست
                          [ftp=ftp://kitboard.com/%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D8%B4%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%B1.html]http://kitboard.com/%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D8%B4%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%B1.html[/ftp]
                          دوست عزیز من ممنون
                          ولی با کدویژن کار میکنم و این مثال بسکام بود.... :cry2:
                          در کل متوجه شدم که خروجی a ,b احتلاف فاز دارن و از این طربق جهت حرکت مشخص میشه....
                          ولی نه نقشه دارم نه یک سمپل که بتونم با شفت انکودر کار کنم...
                          کسی هس یک سمپل داشته باشه ؟ مطمینا دوستان دیگه ای هم هستن که مشکل منو داشته باشن...
                          ====
                          یک سوال دیگه ای که واس پیش اومد موتور های ac تکفاز رو چطور کنترل میشه کرد ؟(موقعیت شفت و سرعتش..)

دیدگاه

جناب حمید رضا رضایی لطفا به دلیل هاستینگ بالا و دادن پول هاستینگ از جیب خود تایپ

جناب حمید رضا رضایی لطفا به دلیل هاستینگ بالا و دادن پول هاستینگ از جیب خود تایپیک را حذف نمایید !
                            خواستن توانستن است !

دیدگاه

من هم نیاز دارم یکی از دوستان به طور کامل نحوه اندازه گیری سرعت موتور DC کوچک با انکودر رو برام توضیح بده
                              اول اینکه چندنوع انکودر داریم و ساده ترین اونها کدومه؟
                              ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X