اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل درایو ماسفت با ولتاژ منفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل درایو ماسفت با ولتاژ منفی

با سلام خدمت اساتید و دوستان عزیز
    مدار زیر رو عملی تست کردم ولی هیچ تفاوتی در درایو ماسفت اتفاق نیفتاد
    و خاموش شدن ماسفت درست مثل وقتی هست که کلکتور ترانزیستور bc557 به زمین متصل هست.
    با اینکه در خروجی ترانس منفی ۳.۵ الی منفی۴ولت موجود هست و منجر به اختلاف پتانسیل ۱۵.۵ ولت بین کلکتور bc 547 و کلکتور bc557میشه
    ولی در عمل گیت ماسفت با همون ۰ ولت خاموش میشه.
    مشکل کار کجاست؟ممنون میشن جواب بدید❤️
    بابت نقاشی بدم هم عذر خواهی میکنم
    جدیدترین ویرایش توسط msm_a_b_e; ۱۰:۳۹ ۱۴۰۱/۰۸/۱۴.

پاسخ : مشکل درایو ماسفت با ولتاژ منفی

سلام مشکل حل شد.
    باید آیسی اسیلاتور هم به منفی ۴ ولت متصل میشد.

دیدگاه

چرا به دیود هرز گرد داخلی irf3205 ا کتفا نکردی و یه دیود uf5408 هم برای هرز گرد گذاشتی؟
      نقش اون مقاوت 100 اهم چیه؟ من که خروجی اسیلاتور را مستقیم میدم به گیت ماسفت و مشکلی هم پیش نمیاد؟
      اما 100 اهم زیاد نیست،یه دیود هرزگرد uf4004 برای تخلیه خازن گیت باهاش موازی کن که تو پول داون کردنش مشکلی پیش نیاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط invlover نمایش پست ها
        چرا به دیود هرز گرد داخلی irf3205 ا کتفا نکردی و یه دیود uf5408 هم برای هرز گرد گذاشتی؟
        نقش اون مقاوت 100 اهم چیه؟ من که خروجی اسیلاتور را مستقیم میدم به گیت ماسفت و مشکلی هم پیش نمیاد؟
        اما 100 اهم زیاد نیست،یه دیود هرزگرد uf4004 برای تخلیه خازن گیت باهاش موازی کن که تو پول داون کردنش مشکلی پیش نیاد
        سلام نقش مقاومت گیت مهمه محاسبات هم داره بسته به فرکانس و نوع ماسفت و...
        مخصوصا تو بار سلفی مثل ترانس تا حدودی تاثیرخودشو توی شکل موج هم نشون میده
        اگه مستقیم وصل کنی مثل این میمونه که شما یه خازنو با جریان زیاد داری شارژ و دشارژ می*کنی به مرور منجر به استهلاک ماسفت میشه
        دیود هرزگرد داخلی ماسفت هم تا حدودی کند هست و بد نیست که یه دیود خارجی سریع این کارو انجام بده بازهم طول عمر ماسفت می*ره بالا
        حق با شماست ولی تا وقتی که توی شکل موج مشاهده شده پول داون به درستی انجام بشه میشه ازش صرف نظر کرد.
        البته این صرفا یه مدار آزمایشی بود که من باهاش کار میکردم وگرنه برای استفاده اسنابر و... هم باید بهش اضافه شده
        و البته تا وقتی که ماسفت با 0ولت به درستی پول داون میشه به نظرم استفاده از ولتاژ منفی کار اضافه هست.و همه ی آیسی ها هم قابلیت کار با تغذیه ثانویه رو ندارن.
        البته این صرفا نظرات منه چون خودم تازه کارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط msm_a_b_e نمایش پست ها
          سلام نقش مقاومت گیت مهمه محاسبات هم داره بسته به فرکانس و نوع ماسفت و...
          مخصوصا تو بار سلفی مثل ترانس تا حدودی تاثیرخودشو توی شکل موج هم نشون میده
          اگه مستقیم وصل کنی مثل این میمونه که شما یه خازنو با جریان زیاد داری شارژ و دشارژ می*کنی به مرور منجر به استهلاک ماسفت میشه
          دیود هرزگرد داخلی ماسفت هم تا حدودی کند هست و بد نیست که یه دیود خارجی سریع این کارو انجام بده بازهم طول عمر ماسفت می*ره بالا
          حق با شماست ولی تا وقتی که توی شکل موج مشاهده شده پول داون به درستی انجام بشه میشه ازش صرف نظر کرد.
          البته این صرفا یه مدار آزمایشی بود که من باهاش کار میکردم وگرنه برای استفاده اسنابر و... هم باید بهش اضافه شده
          و البته تا وقتی که ماسفت با 0ولت به درستی پول داون میشه به نظرم استفاده از ولتاژ منفی کار اضافه هست.و همه ی آیسی ها هم قابلیت کار با تغذیه ثانویه رو ندارن.
          البته این صرفا نظرات منه چون خودم تازه کارم
          امروز در وصل کردن مستقیم اسیلاتور به ماسفت به موضوعی برخوردم فقط سورس ماسفتی که به ترانس وصل بود به منفی باتری که اسیلاتور را راه مینداخت وصل میکردم هم لبه بالایی موج دجار رینگینگ میشد هم لبه پایینی موج گیت ماسفت؟
          بعدش اومدم اسیلاتور رو با ترانس و یکسو ساز تغذیه کنم شکل موجش بدجور بهم می*ریخت و آیسی اسیلاتور جوری داغ میشد که بوش در میومد،نمیدونم مشکل از کجا بود،فقط هم اسیلوسکوپ به اسیلاتور وصل بود برای مشاهده شکل موجش؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اثر میلر رو تو ترانزیستورهای بی جی تی خونده بودم،اما از بس مطالبی که بهمون میگن جنبه تئوری داشته و عملی کار کردن ضعیف بوده،یک لحظه هم به این فکر نمیکردم که مشابه اثر میلر و کلا تحلیل های هیبرید پی و اِچ پارامتر و... هم برای ماسفت ها باقوانین خودش میتونه وجود داشته باشه
          اما خداییش ماسفت ها بچه های حرف گوش کنی هستن
          جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۰۱:۲۶ ۱۴۰۱/۰۸/۲۳.

دیدگاه

امروز در وصل کردن مستقیم اسیلاتور به ماسفت به موضوعی برخوردم فقط سورس ماسفتی که به ترانس وصل بود به منفی باتری که اسیلاتور را راه مینداخت وصل میکردم هم لبه بالایی موج دجار رینگینگ میشد هم لبه پایینی موج گیت ماسفت؟
            بعدش اومدم اسیلاتور رو با ترانس و یکسو ساز تغذیه کنم شکل موجش بدجور بهم می*ریخت و آیسی اسیلاتور جوری داغ میشد که بوش در میومد،نمیدونم مشکل از کجا بود،فقط هم اسیلوسکوپ به اسیلاتور وصل بود برای مشاهده شکل موجش؟

اثر میلر رو تو ترانزیستورهای بی جی تی خونده بودم،اما از بس مطالبی که بهمون میگن جنبه تئوری داشته و عملی کار کردن ضعیف بوده،یک لحظه هم به این فکر نمیکردم که مشابه اثر میلر و کلا تحلیل های هیبرید پی و اِچ پارامتر و... هم برای ماسفت ها باقوانین خودش میتونه وجود داشته باشه
            اما خداییش ماسفت ها بچه های حرف گوش کنی هستن
            من رشتم برق نیست ولی تقریبا دارم هرچی از نت و اینور اونور یادگرفتم رو بصورت عملی تست میکنم ببینم چخبره
            بنظر بعضی از آیسی های اسیلاتور قابلیت تغذیه ثانویه رو ندارن این رو هم یه جا خوندم نمی*دونم چقدر درسته
            البته یه مسئله ای که هست شما تغذیه بدون فیلتر از ترانس بخوای بگیری اگه شکل موجشو ببینی شاید بفهمی چرا روی آیسی اسیلاتور نویز میندازه البته با رگولاتور تست نکردم نمی*دونم شایدم شد.
            واقعیت اینه که از تئوری تا عمل واقعا خیلی فرق هست فقط هم چارش آزمایش هست.

دیدگاه

من رشتم برق نیست ولی تقریبا دارم هرچی از نت و اینور اونور یادگرفتم رو بصورت عملی تست میکنم ببینم چخبره
              بنظر بعضی از آیسی های اسیلاتور قابلیت تغذیه ثانویه رو ندارن این رو هم یه جا خوندم نمی*دونم چقدر درسته
              البته یه مسئله ای که هست شما تغذیه بدون فیلتر از ترانس بخوای بگیری اگه شکل موجشو ببینی شاید بفهمی چرا روی آیسی اسیلاتور نویز میندازه البته با رگولاتور تست نکردم نمی*دونم شایدم شد.
              واقعیت اینه که از تئوری تا عمل واقعا خیلی فرق هست فقط هم چارش آزمایش هست.
              نه ترانس ثانویه مدار مبدل.اومدم یه ترانس کاهنده معمولی 220 ولت رو زدم به برق خروجی رو با پل دیود و خازن یکسو کردم، دادمش به آیسی اسیلاتور،درست مثل منبع تغذیه

با سلام خدمت اساتید و دوستان عزیز
              مدار زیر رو عملی تست کردم ولی هیچ تفاوتی در درایو ماسفت اتفاق نیفتاد
              و خاموش شدن ماسفت درست مثل وقتی هست که کلکتور ترانزیستور bc557 به زمین متصل هست.
              با اینکه در خروجی ترانس منفی ۳.۵ الی منفی۴ولت موجود هست و منجر به اختلاف پتانسیل ۱۵.۵ ولت بین کلکتور bc 547 و کلکتور bc557میشه
              ولی در عمل گیت ماسفت با همون ۰ ولت خاموش میشه.
              مشکل کار کجاست؟ممنون میشن جواب بدید❤️
              بابت نقاشی بدم هم عذر خواهی میکنم
              این تصویری که گذاشتی چه مبدلی هست،چون برداشت من فلای بک هست؟
              برای تمرین شناختن نوع مبدل ها میگم
              هسته فاصله هوایی داره،ترانس را خودت پیچیدی یا آماده هست؟

تئوری ها یه مدل ساده شده از کار عملی هستن،مثلا کسی که دکترا داره در سوئیچینگ، تئورش در زمینه مبدل ها خیلی قوی تر از یه لیسانس الکترونیک هست. منابع تخصصی وجود داره مثلا صرفا برای بررسی مبدل کوک( cuk) ، البته فک نکنم این کتابا حتی به زبان فارسی هم ترجمه شده باشن
              جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۱۰:۰۷ ۱۴۰۱/۰۸/۲۴.

دیدگاه

نه ترانس ثانویه مدار مبدل.اومدم یه ترانس کاهنده معمولی 220 ولت رو زدم به برق خروجی رو با پل دیود و خازن یکسو کردم، دادمش به آیسی اسیلاتور،درست مثل منبع تغذیه

این تصویری که گذاشتی چه مبدلی هست،چون برداشت من فلای بک هست؟
                برای تمرین شناختن نوع مبدل ها میگم
                هسته فاصله هوایی داره،ترانس را خودت پیچیدی یا آماده هست؟

تئوری ها یه مدل ساده شده از کار عملی هستن،مثلا کسی که دکترا داره در سوئیچینگ، تئورش در زمینه مبدل ها خیلی قوی تر از یه لیسانس الکترونیک هست. منابع تخصصی وجود داره مثلا صرفا برای بررسی مبدل کوک( cuk) ، البته فک نکنم این کتابا حتی به زبان فارسی هم ترجمه شده باشن
                گفتم که این یک بخشی از مداری بود
                مدار پوش پول بود و گپ نداشت
                یکی از ماسفت هارو برای ساده شدن مدار رسم نکردم
                ترانس هم دست ساز هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X