اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی بستن دو ترانس 12v : قبل از پل دیود یا بعد از آن؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی بستن دو ترانس 12v : قبل از پل دیود یا بعد از آن؟

سلام
    برای تغذیه ی آمپلی فایر کوچک با tda7377 خواستم یک ترانس 13.3v AC 1A بذارم گفتم شاید کمش باشه اگه بخوام 2 تا ترانس هر دو 13.3v موازی با هم بذارم،
    1.بنظرتون درست تر اینه که پیش از پل دیود مشترک بهم وصل بشن یا بعد از پل دیودهای مستقل؟!
    2. صرفا بعنوان یک پرسش علمی : اگر ترانس ها از لحاظ ولتاژ خروجی دقیقا یکسان نباشن (مثلا یکی 13.3 و دیگری 13 ولت AC) باشن چطور میشه؟
    با تشکر
    جدیدترین ویرایش توسط Electr0nics; ۲۲:۰۸ ۱۴۰۱/۰۹/۲۷.

پاسخ : موازی بستن دو ترانس 12v : قبل از پل دیود یا بعد از آن؟

نوشته اصلی توسط Electr0nics نمایش پست ها
    سلام
    برای تغذیه ی آمپلی فایر کوچک با tda7377 خواستم یک ترانس 13.3v AC 1A بذارم گفتم شاید کمش باشه اگه بخوام 2 تا ترانس هر دو 13.3v موازی با هم بذارم،
    1.بنظرتون درست تر اینه که پیش از پل دیود مشترک بهم وصل بشن یا بعد از پل دیودهای مستقل؟!
    2. صرفا بعنوان یک پرسش علمی : اگر ترانس ها از لحاظ ولتاژ خروجی دقیقا یکسان نباشن (مثلا یکی 13.3 و دیگری 13 ولت AC) باشن چطور میشه؟
    با تشکر
    با سلام به شما ...
    موازی بستن دو ترانس به علت این*که هیچوقت ولتاژ ها مساوی نیستند ..صحیح
    نیست ....و به علت این*که تلفات بیشتری در دو ترانس خواهیم داشت منطقی بنظر
    نمی رسد....اما شاید بتوان بعد از پل دیود به شرطی که ولتاژها را خیلی دقیق
    مساوی هم کنیم ..و با ولتمتر خیلی دقیق اندازه بگیریم عملی باشد..این در صورتی
    خواهد بود که هر دو ترانس از یک نوع باشند و همچنین پل دیودها و خازنها
    همگی یک*جور و یکسان باشند ... در شبکه فشار قوی دو ژنراتور را با هم پارالل
    می کنند ..در صورتی که با هم سنکرون و فرکانس وولتاژها برابر باشند.از دستگاه
    خاصی استفاده می کنند. تا این شرایط احراز شود .

دیدگاه

پاسخ : موازی بستن دو ترانس 12v : قبل از پل دیود یا بعد از آن؟

در هر 3 حالتی که امکان پذیر بود بصورت عملی امتحان کردم به این شرح:
      با دو تا ترانس که با اختلاف ولتاژ حدود 0.2v از هم، دور و بر AC 13.3 خروجی دارن و از یک نوع هم نیستن امتحان کردم
      روی بار مقاومتی که یک لامپ هالوژن 40 وات خودرو بود

1.اگر ترانس ها (البته با رعایت نول و فاز!) با هم موازی بسته بشن و پل دیود هم استفاده نشه : مشکلی نیست و جریان کشی از هر دو ترانس صورت می گیره. با خارج کردن هر کدوم از ترانسها از مدار، نور لامپ کاهش پیدا می کنه و جریان کشی هم که بدقت اندازه گیری می شد افت می کنه ، و با وارد کردن دوباره ی ترانس به مدار، مصرف کننده پرنورتر میشه ...
      2.اگر ترانس ها پیش از پل دیود مشترک با هم موازی بسته بشن : نتیجه مثل آزمایش بالاست
      3.اگر ترانس ها بعد از پل دیودهای جداگانه ، با هم موازی بسته بشن : بازم همون نتیجه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X