اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل جریان و ولتاژ در xl4016

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل جریان و ولتاژ در xl4016

دوستان کسی میتونه توضیح بده چجوری در مدار زیر از پایه فیدبک ولتاژ آیسی Xl4016 همزمان ولتاژ و جریان کنترل میشن؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مگر نباید با تزریق ولتاژ تقویت شده حاصل از جریان مقاومت شنت به پایه فید بک ولتاژ خروجی آیسی تغییر کنه!!؟

نقش اون tl431 چیه؟ رگولاتور جریان ثابت هست؟ وجودش چرا لازمه؟چون ولتاژ ثابت را 7805 داره تامین میکنه

این نحوه بستن tl431 که پایه 3 را به پایه 1 وصل کنیم، چه کارایی داره؟
    جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۱۹:۴۱ ۱۴۰۱/۱۰/۰۹.

پاسخ : کنترل جریان و ولتاژ در xl4016

پایه فیدبک در چیدمان فوق از دو طریق تحریک میشه .
    مقسم ولتاژ خروجی ( ترکیب R9 و مقدار معادل R11, 12 )
    ولتاژ اعمالی از خروجی lm358 توسط D2

هر کدوم از این ولتاژها به آستانه محدود کننده فیدبک برسن خروجی محدود میشه .

Tl431 مرجع ولتاژ هست وقتی پایه رفرنسش به کاتد مستقیم وصل باشه خروجیش ۲.۵ ولت هست .
    فرمول ولتاژ خروجی این نوع رفرنس ها هست vo = (1+ R1/R2) *vref

چون پایه رفرنس به کاتد اتصال کوتاه شده ( صفر اهمه ) مقاومت R2 هم اتصال بازه که میگیم بینهایت ولتاژ خروجی میشه ولتاژ رفرنس که همون 2.5 ولته .

اپ امپ اینجا به شکل مقایسه کننده بسته شده هر زمان ولتاژ non invert از ولتاژ invert اپ امپ بالاتر بره خروجیش برابر تقریبا ۳.۵ ولت میشه و بالعکس ( خروجی صفر میشه )

مرجع ولتاژ non invert از طریق پتانسیومتر R3 قابل تغییره که تعیین کننده آستانه جریان قطع محسوب میشه .
    دیود D2 برای ایزوله کردن فیدبک ولتاژ از خروجی اپ امپ ( که اینجا فیدبک جریانه ) استفاده شده .
    در شرایط عادی ( وقتی جریان خروجی از حدی که باید محدود بشه کمتره ) خروجی اپ امپ صفره که این دیود مانع صفر شدن ولتاژ فیدبک R9 میشه .
    جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۲۰:۴۰ ۱۴۰۱/۱۰/۰۹.

دیدگاه

ممنون، یه سوالی دیگه وقتی ولتاژ از طریق D2 تزریق میشه،باعث اختلال در ولتاژ خروجی رگوله شده نمیشه؟
      مثلا اگه ولتاژ خروجی روی 10 ولت تنظیم شده باشه،تزریق ولتاژ از طریق D2 ولتاژ خروجی 10 ولت را کم یا زیاد نمیکنه؟

دیدگاه

هدف از محدود کننده جریان اینه که : وقتی از حد مشخص عبور کردیم ولتاژ خروجی رو پایین بیاریم تا جایی که جریان به حد تعریف شده ( یا کمتر ) بر گرده .

وقتی محدود کننده جریان وارد عمل میشه دیگه ولتاژ تنظیم یا تثبیت شده خروجی بی معنی میشه . صرفا حد جریان ملاکه ( اگر جریان اومد پایینتر از حد مجددا فیدبک ولتاژ ملاکه )

در مثال ۱۰ ولتی که زدید و فرضا حد جریان هم گذاشتیم روی ۱ آمپر

اسلایدر وسط R3 روی ۱۰ میلی ولت تنظیم میشه .
        ولتاژ دو سر R10 اگر از ۱۰ میلی ولت بیشتر بشه ( ۱۰ میلی ولت معادل ۱ آمپره ) خروجی اپ امپ تقریبا ۳.۵ ولت میشه که مقدار دقیقش خیلی مهم نیست ( این اپ امپ اگر ریل تو ریل بود خروجیش ۵ ولت میشد )
        مهم اینه خروجی اپ امپ از آستانه لیمیترفیدبک آی سی کنترلر بیشتره و این ولتاژ بوسیله D2 به پایه فیدبک تزریق میشه ، چون امپدانس خروجی اپ امپ از امپدانس مقسم ولتاژ فیدبک ( مقاومت R9 خیلی کمتره صرفنظر از اینکه ولتاژ مقسم R9 , R11||R12 چقدر بوده ولتاژ پایه فیدبک میشه خروجی بالای اپ امپ منهای افت ولتاژ D2 )
        نتیجتا خروجی رگولاتور اصلی قطع میشه و این روند باعث افت ولتاژ خروجی میشه .
        دلیلی که باعث شده جریان در ولتاژ تنظیمی فوق از ۱ آمپر عبور کنه مثلا مقاومت بار ۵ اهمی بوده .

ولتاژ خروجی اونقدر میاد پایین تا جریان به زیر ۱ آمپر برسه که در این مثال میشه حدود ۵ ولت .
        اگر مقاومت بار اضافه بشه ( مثلا ۱۵ اهم ) یا کلا مقاومت بار رو برداریم خروجی اپ امپ صفر میشه ولتاژ خروجی به مقدار تنظیمی ۱۰ ولت اولیه بر میگرده

دیدگاه

هوم تشکر

دیدگاه

آیا میشه tl431 را حذف کرد و فقط با مقسم مقاومتی، ولتاژ متغیر مورد نیاز برای مقایسه گر(Lm358) را تامین کرد؟

دیدگاه

از نظر شدن بله میشه ... منتهی چی تحویل میگیرید یک مبحث دیگه است .

مساله اینه رفرنس شما دقت نداره ( فلسفه استفاده از آی سی یا دیودهای زنر رفرنس اینه که ما یک مرجع ولتاژ دقیق و مطلق لازم داریم )

با مقسم مقاومتی ( مثلا دو تا ۱۰ کیلو ) شما به ولتاژ یک دوم vcc در نود وسط میرسید .

منتهی اینجا اولا میزان خطای مقاومتها منظور نشده ( اگر مقاومتها تلرانس ۱٪ داشته باشن که مقاومت نسبتا دقیق حساب میشه ولتاژ نود وسط میتونه ۲٪ پایین و بالا باشه )
              ثانیا در اثر تغییر دما مقدار مقاومتها تغییر میکنه و در نتیجه ولتاژ مرجع شما بسته به دما.و با گذر زمان مجددا تغییر میکنه ( مقدارش شاید برای خیلی کاربردها قابل صرفنظر کردن باشه اما مساله اینه رفرنس دقیق نباید این شکلی باشه )
              ثالثا ولتاژ نود وسط این مقاومتها ( بر فرض که مقاومتها تلرانس نداشتن و ضریب دمایی اشون هم مثبت و منفی نبود ) واقعا مرجع نیست بلکه نصف ولتاژ تغذیه است .
              اگر تغذیه ریپل داشته باشه ( که با رگولاتور عتیقه ای مثل ۷۸۰۵ حتما ریپل قابل توجه و پاسخ فرکانسی ضعیف داریم ) تمام تغییرات روی لاین تغذیه مجددا رو مرجع مقسم مقاومتی شما منعکس میشه .
              و مورد آخر اینکه مرجع ولتاژ باید نسبت به بارگذاری و جریان کشی ایزوله باشه .
              مقسم مقاومتی وقتی ازش جریان میکشیم خروجیش افت میکنه ( باندازه جریان بارگذاری ضربدر مقاومت بالاکش ) که در مثال مقسم ۱۰ کیلو اهمی ۱۰۰ میکرو امپر جریان کشی باعث افت ۱ ولتی در نود وسط میشه .

اگر جایی مجبور شدیم ( بعضی وقتها مجبوریم یک دوم تغذیه رو مرجع ولتاژ محسوب کنیم و تمام ایرادات فوق رو مخصوصا میخوایم در این مرجع یا گرند مجازی منعکس کنیم ) از روش مقسم مقاومتی ولتاژ مرجع بسازیم حداقلش اینه باید یک فیلتر low pass روی مقسم و یک بافر با امپدانس ورودی بزرگ و امپدانس خروجی کوچک روی سیستم قرار بدیم که مشکل آخر رو رفع کنه .

آی سی های رفرنس ( شما میتونی نمونه های ارزونتر بجای tl431 ببندید که دقتشون هم مناسبه ) دقت بالا ، امپدانس دینامیکی رنج اهم یا کمتر ، مصونیت قابل توجه نسبت به تغییرات دما و زمان و پهنای باند خیلی خوب دارن .

اینه که چرخ رو از نو اختراع کردن ( اگر واقعا بچرخه ) کار عقلانی نیست .

در سیستم کنترل فوق ما نیاز به مرجع های دقیق داریم

دیدگاه

وجود tl431 برای من شده بود سوال،چون من میخوام جریان خروجی این مدار را محدود کنم و حدود یکی دو ساعت باتری شارژ کنم، یا یک ساعت بعد یه دستگاهی به خروجی محدود شده این مدار بزنم و هر بار جریان خروجی مدار را از نو تنظیم و اندازه گیری میکنم،این مدار برای من دقیقا یک منبع تغذیه ولتاژ متغیر با جریان متغیر هست که روزی ده،دوازده بار ولتاژ و جریان خروجیش عوض میشه و بیش از نیم ساعت استفاده نداره(مگر برای شارژ باتری).
                برای هیمن از دید من به tl431 نیازی نبود،الآن با توضیحات شما مطمئن شدم بهtl431 نیازی ندارم،چون من میخوام یه ولتاژی به مقایسه گر برسونم و اون هم خروجی 3.5 ولتش را تولید کنه، با هر بار استفاده که تقریبا همیشه با تنظیم مجدد هست،خودم عملا دارم هر بار کالیبراسیون انجام میدم دیگه.
                اما همین جور که گفتی یاد گرفتم اگر رگولاتور 5 ولتی که استفاده کنم نویز زیادی داشته باشه و دائم نوسان ولتاژ داشته باشه،نوسان تو جریان محدو شده من هم خودشو نشون میده،قدیم ترها سری Lm این رگولاتورهای گیر میومد مثلا Lm7805 که خوب بودن،اما الآن که شدن L خیلی آشغال شدن،یه بار یادمه L7812 خریدم ولتاژ خروجیش 12.2 بود، من اسمش گذاشته بودن L7812.2
                ممنونم سوال من برای درک بهتر تئوری این مدار بود که با توضیحات کامل شما متوجه موضوع شدم
                جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۱۵:۴۸ ۱۴۰۱/۱۰/۱۵.

دیدگاه

من کلا متوجه نشدم اینی که گفتید چه ارتباطی به حذف ولتاژ مرجع داشت .

میتونی با ریاضی توضیح بدی وقتی مرجع ولتاژ نداری چطور قراره جریان رو اندازه بگیری و دقتش چقدره ؟

در مورد رگولاتور 5 ولت و کلا رگولاتور خطی دقیق کسی از سری 78xx استفاده نمیکنه .
                  اصل و فرعش موضوعیت نداره ... پیشوند این آی سی ها ( مشابه بقیه آی سی ها ) اشاره به برند سازنده داره .
                  بر مبنای پیشوند آی سی نمیشه راجع به کیفیتش نظر داد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                    من کلا متوجه نشدم اینی که گفتید چه ارتباطی به حذف ولتاژ مرجع داشت .

میتونی با ریاضی توضیح بدی وقتی مرجع ولتاژ نداری چطور قراره جریان رو اندازه بگیری و دقتش چقدره ؟

در مورد رگولاتور 5 ولت و کلا رگولاتور خطی دقیق کسی از سری 78xx استفاده نمیکنه .
                    اصل و فرعش موضوعیت نداره ... پیشوند این آی سی ها ( مشابه بقیه آی سی ها ) اشاره به برند سازنده داره .
                    بر مبنای پیشوند آی سی نمیشه راجع به کیفیتش نظر داد
                    مرجع ولتاژ را که حذف نمیکنم،از مقسم مقاومتی برای مرجع ولتاژم استفاده میکنم،من میخواستم تئوری مدار رو بفهمم که با توضیحاتت متوجهش شدم.
                    مدار را با هر دوحالت مقسم مقاومتی و tl431 میبندم و نتیجشو همین جا میزارم

خب خیلی از رگولاتورهای تو بازار هم تقلبی هستن و تشخیص قطعه اصلی موقع خرید با تجربه به دست میاد.پیشوند Lm رو نشنال سمی کنداکتور میزد ولی حالا دیگه تولید نمیکنه این شرکت تو تراشه آنالوگ خیلی خوب بود که چندسالی هست تگزاس اینسترومنتز خریدتش، به نظر من که بین قطعاتی که تگزاس اینسترومنتز(مثلا همین tl431) و اینفیون میزنن وکلا شرکت های آمریکایی صاحب نام و شرکت های ژاپنی مثل توشیبا خیلی فرقه با شرکت های چینی،پس پیشوند آیسی هم تو کیفیت موثر هست
                    جدیدترین ویرایش توسط invlover; ۱۰:۴۶ ۱۴۰۱/۱۰/۱۶.

دیدگاه

در مورد اونی که قراره بسازید نظری نمیدم ...

در مورد قطعات و نظریه اونی که امریکاییه با ژاپنی و تایوانی و چینی و غیره فرق میکنه هم باز متوجه نشدم این نظریه ها از کجا در میاد و با کدوم اطلاعات آزمون پشتیبانی میشن .
                      اگر قطعه ای ریمارک باشه یعنی اصلا معلوم نیست اصلش چی بوده که حالا کسی بخواد با خریدن و چند تا مدار بستن دستش بیاد کدوم بهتره کدوم بدتره ( جنس تقلبی تقلبیه ) .

در طراحی اگر قرار نیست مرجع ولتاژ دقیق داشته باشیم و قراره شما با مقسم مقاومتی مرجع درست کنی حداقلش اینه که رگولاتور اصلیت باید دقیق و سریع و پایدار باشه .

این رگولاتور پایین یک رگولاتور LDO یک آمپر بسیار دقیق و سریع ساخت تایوانه که آی سی های رفرنسی مثل tl431 اصلی امریکایی انگشت کوچکه این رگولاتور هم حساب نمیشن .
                      آی سی های عتیقه ای مثل 78xx بماند .

دقت این رگولاتور 0.05 درصده یعنی حدودا ۴۰ برابر دقیق تر از خیلی آی سی های رفرنس قدیمیه .
                      رگولاتورهایی مثل ۷۸xx ، lm317, lm1117 و خیلی مدلهای دیگه اصلی امریکایی دقتشون رنج ۲ درصده ( ورژنهای خاص با قیمتهای فضایی دقتشون 0.5 درصده که میشن یک دهم رگولاتور فوق)

قطعه شناسی و اینکه کجا باید از چی استفاده بشه که هم دقت داشته باشه هم قیمتش مناسب باشه و خیلی موارد دیگه یک مبحث دیگه است و با سعی و خطا بدست نمیاد .

دیدگاه

در مورد اونی که قراره بسازید نظری نمیدم ...

در مورد قطعات و نظریه اونی که امریکاییه با ژاپنی و تایوانی و چینی و غیره فرق میکنه هم باز متوجه نشدم این نظریه ها از کجا در میاد و با کدوم اطلاعات آزمون پشتیبانی میشن .
                        اگر قطعه ای ریمارک باشه یعنی اصلا معلوم نیست اصلش چی بوده که حالا کسی بخواد با خریدن و چند تا مدار بستن دستش بیاد کدوم بهتره کدوم بدتره ( جنس تقلبی تقلبیه ) .

در طراحی اگر قرار نیست مرجع ولتاژ دقیق داشته باشیم و قراره شما با مقسم مقاومتی مرجع درست کنی حداقلش اینه که رگولاتور اصلیت باید دقیق و سریع و پایدار باشه .

این رگولاتور پایین یک رگولاتور LDO یک آمپر بسیار دقیق و سریع ساخت تایوانه که آی سی های رفرنسی مثل tl431 اصلی امریکایی انگشت کوچکه این رگولاتور هم حساب نمیشن .
                        آی سی های عتیقه ای مثل 78xx بماند .

دقت این رگولاتور 0.05 درصده یعنی حدودا ۴۰ برابر دقیق تر از خیلی آی سی های رفرنس قدیمیه .
                        رگولاتورهایی مثل ۷۸xx ، lm317, lm1117 و خیلی مدلهای دیگه اصلی امریکایی دقتشون رنج ۲ درصده ( ورژنهای خاص با قیمتهای فضایی دقتشون 0.5 درصده که میشن یک دهم رگولاتور فوق)

قطعه شناسی و اینکه کجا باید از چی استفاده بشه که هم دقت داشته باشه هم قیمتش مناسب باشه و خیلی موارد دیگه یک مبحث دیگه است و با سعی و خطا بدست نمیاد .
                        با درود
                        توجه کردم چیز های خوبی معرفی میکنید
                        سپاس

دیدگاه

درود بر شما دوست قدیمی

اگر علاقه مندی اینم رگولاتور خیلی متاسبیه :

# قطعات پیشنهادی ورژن ریمارک و تقلبی ندارن

دیدگاه

درود بر شما دوست قدیمی

اگر علاقه مندی اینم رگولاتور خیلی متاسبیه :

# قطعات پیشنهادی ورژن ریمارک و تقلبی ندارن
                            با سپاس دیگر از لطف شما
                            خیلی ام خوب و عالی

درضمن ما به خودتون بیشتر علاقه داریم

دیدگاه

من خودم چند مدتی فروشنده قطعات الکترونیک بودم خب، اما اکثرا دنبال 7805 بودن،خودم هم اگه پنج ولت میخواستم برای رگولاتور خطی فکرم به 7805 بود،اما این رگولاتوری که شما معرفی کردی هم قیمتش بهتره هم دقت*.
                              این شناخت قطعات و انتخاب مناسب قطعه برای هر کاری رو چجوری میشه یاد گرفت؟

من خودم چند مدتی فروشنده قطعات الکترونیک بودم خب، اما اکثرا دنبال 7805 بودن،خودم هم اگه پنج ولت میخواستم برای رگولاتور خطی فکرم به 7805 بود،اما این رگولاتوری که شما معرفی کردی هم قیمتش بهتره هم دقت*.
                              این شناخت قطعات و انتخاب مناسب قطعه برای هر کاری رو چجوری میشه یاد گرفت؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X