اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نشناختن ATXMEGA64A1 توسط پروگرامر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نشناختن ATXMEGA64A1 توسط پروگرامر

سلام خدمت همه دوستان

برای یکی از پروژه هامون از میکرو ایکسمگا64 استفاده کردیم و یه برد براش زدیم و شروع بکار کردیم
    همه چی تو یه هفته اول خوب بود تا اینکه الان هرکاری میکنم یکی از میکروها توسط پروگرامر بدون هیچ دلیلی شناسایی نمیشه. کسی میدونه علتش چیه؟
    آیا مثل سری MEGA AVR دارای فیوز بیت خاصی هست که احتمالا اشتباهی تنظیم شده؟
    آیا این سری میکروها به ولتاژ خیلی حساس هستند؟ چون چند بار با ارتباط I2C یه ماژول ساعت از سطح ولتاژ 5 استفاده کرده باشیم. اما اون یکی با همین شرایط هیچ مشکلی نداره

پاسخ : نشناختن ATXMEGA64A1 توسط پروگرامر

از چه پروگرامر.و چه پرونکلی استفاده کردید ؟

هر اتفاقی برای تنظیمات لاک و فیوز بیتها بیفته با JTAG باید بشه لینک شد .

سوال نه چندان مرتبط :
    ایکس مکا ؟!
    Seriously ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
      از چه پروگرامر.و چه پرونکلی استفاده کردید ؟
      از پروتکل PDI و پروگرامر MKII

هر اتفاقی برای تنظیمات لاک و فیوز بیتها بیفته با JTAG باید بشه لینک شد .
      خب این رو بلد نیستم متاسفانه

سوال نه چندان مرتبط :
      ایکس مکا ؟!
      Seriously ...
      اشتباه نوشتم؟ ایکس مگا خونده میشه دیگه

دیدگاه

Mkii جیتگ هم ساپورت میکنه .

مساله طرز نگارش ایکس مکا نبود .

مساله این بود که واقعا شما رفتید سیستم جدید با میکروهای شکست خورده ایکس مگا پیاده کردید ؟!

اصلا ایکس مگا از کجا گیر میارید ؟ و اگه گیر میاد شما احتمالا دارید بابت یک میکروی کند ۸ یا ۱۶ بیتی هزینه یه رسپبری رو پرداخت میکنید که بنظر من راههای ساده تری برای آتش زدن به بودجه وجود داره
        جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۲:۱۷ ۱۴۰۱/۱۰/۱۵.

دیدگاه

Mkii جیتگ هم ساپورت میکنه .
          همکارم گفت mkii ایکسمگا رو پشتیبانی نمیکنه
          حالا یعنی ممکنه از طریق PDI نشه اما JTAG پروگرام بشه؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مساله این بود که واقعا شما رفتید سیستم جدید با میکروهای شکست خورده ایکس مگا پیاده کردید ؟!

دیدگاه

Jtag یک پروتکل و استاندارد اجباری در سیستمهای پردازشی هست که سالهاست اکثر میکروها و soc ها ... تمام پردازنده ها و تجهیزات دیجیتال باید ازش پشتیبانی بکنن ( اونایی که قابل بحث هستن )

حتی avr های معمولی قدیمی با فلش بالای ۱۶ کیلوبایت هم از jtag پشتیبانی میکردن .
            اینه که من نمیتونم در مورد منابع اطلاعاتی و تجربیات همکار شما و صحت نظر خاصی بدم .
            اگر احیانا همکارتون همونیه که پیشنهاد اجرای پروژه روی xmega رو داده شاید بجای رفع مشکل میکرو بهتر باشه روی رفع مشکل همکارتون تمرکز کنید ( یا عوضش کنید )
            این بخش صرفا پیشنهاد بود .

لینک از سازنده میکرو و پروگرامر فابریک براتون فرستادم ice jtag هم سخت افزاری هم نرم افزاری در اتمل استودیو ( دراگون و بقیه ) از زمانی که من به خاطر دارم وجود داشته .

اگر یه نگاه کوچولو به دیتاشیت میکروتون بندازید همون صفحه اولش در بخش programing and debug interface ساپورت jtag (منطبق با IEEE1149.1) رو احتمالا بوضوح میتونید ببینید .

جیتگ نه صرفا برای پروگرام کردن که برای دیباگ و خیلی کارهای دیگه هم استفاده میشه .
            از اول هدف از تعریف پروتکل مذکور این بود که وقتی بقیه راهها بسته است یک روش جامع برای برقراری ارتباط و رفع اشکال سیستمها وجود داشته باشه .

دیدگاه

جیتگ نه صرفا برای پروگرام کردن که برای دیباگ و خیلی کارهای دیگه هم استفاده میشه
              ممکنه بگید پروگرامر رو از کجا خرید کنم و پایه هاشو چطوری به ATXMEGA64A1 وصل کنم؟ فقط میکرو رو بشناسه کافیه. لااقل 4میلیون خسارت ندم

این بخش صرفا پیشنهاد بود
              فعلا که ایشون کارفرماس مثلا

دیدگاه

پروگرامر رو که اولش گفتید دارید !

پروگرامر همون mkii استاندارده یه تبدیل ۱۰ پین این سمتش میخوره یا دستی با سیم برد بوردی خودتون وصلش میکنید

اگر پروگرامر اصلی mkii رو ندارید قیمتش در بازار داخلی حدود ۴.۵ تا ۷ میلیون تومنه
                این قیمت بیربط برای یک پروگرامر مسخره هم به کلکسیون مشکلات انتخاب اشتباه پلتفورم که قبلا اشاره کردم اضافه کنید

لینک برای خرید

فروش اینترنتی قطعات الکترونیک,فروش,Atmel,Analog Devices,Micro Controller,Robatic,ARM,Arduino,Arm

همین پروگرامر رو میشه به شکل شخصی درست کرد که حداقل قیمتش معقول بشه البته تخصص و تجربه متفاوت از همکار شما لازم داره که بحثش موضوعیت نداشت .

طبق برآورد خودتون تا این لحظه حدود ۱۰ میلیون هزینه میکرو و پروگرامر بهتون خورده که البته مطمئن باشید این تازه اول راهه ... تا آخرش همینطوری داستان درست میشه .

اینی که میگم راههای خیلی ساده تری برای آتش زدن به بودجه و پول وجود داره پیرو تجربیات فاجعه بار بقیه بود ( دوستداران ایکس مگا چند سالیه خودشون رو قربانیان و زخم خوردگان این پلتفورم میدونن )

پیشنهاد تجربی :
                مهم نیست آدم خودش بیفته توی باتلاق یا بقیه هلش بدن ...
                مهم اینه توی باتلاق هرچقدر دست و پا بزنی بیشتر فرو میری .

قید اونی که قبلا ساختید رو بزنید بیایید روی یک پلتفورم استاندارد 32 بیتی کل هزینه اتون یک پنجم تا یک دهم خریدن این پروگرامر نمیشه ( که باز میگم این اوائل باتلاق xmega است ... تا به اواسطش برسید ممکنه پروژه اتون هم قیمت یکی از طرحهای ناسا بشه با عملکرد در حد چرتکه برقی )
                در هر صورت براتون صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت داریم

موفق باشید
                جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۴:۰۷ ۱۴۰۱/۱۰/۱۵.

دیدگاه

پروگرامر رو که اولش گفتید دارید !
                  بله دارم اما فقط یه خروجی PDI داره یه SPI که هر 2 کانکتور 6 پین بهشون میخوره

پیشنهاد تجربی
                  من فقط میخوام این میکرو پروگرام بشه و میکرو رو تحویل بدم. خودمم منصرف شدم رو پروژه کار کنم

دیدگاه

چی بگم ...

شما روی این برد خاص و روی پایه ریست خازنی چیزی ندارید احیانا ؟
                    بعنوان آخرین راه حل اگر از نبودن خازن روی پین ریست مطمئنید یک مقاومت پول آپ زیر ۱۰ کیلو اهم هم روی پین ریست قرار بدید .

شاید که موفق بشید .

دیدگاه

شما روی این برد خاص و روی پایه ریست خازنی چیزی ندارید احیانا ؟
                      خازن نداره. پین ریست با یه مقاومت 4.7کیلواهم مثبت شده. قبلا کار میکرده. یه بردای دیگم همینطوره و پروگرام میشه

دیدگاه

پس تنها راهی که میمونه پروگرامر جی تگه .

یا اینکه یک میکروی خام دیگه جایگزین کنید اینم با یک علامت جمجمه و استخوان یه جایی که در دید باشه نگه دارید *.

.... خرمنم را سوخت این گندم نمای جو فروش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X