اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه دور بر دقیقه (RPM) توسط واحد timer\counter به چه شکل است

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه دور بر دقیقه (RPM) توسط واحد timer\counter به چه شکل است

سلام و احترام

من میخوام توسط یک اپتی کانتر، تعداد دورهای یک موتور در دقیقه رو توسط کدویژن محاسبه کنن.
    پره ای که از جلوی اپتی کانتر رد میشه، 2تا هست.

من تعداد دور رو میتونم بشمارم. درواقع TCNT0 هربار پره از جلوش رد میشه یکی بهش اصافه میشه.

من این رو میخوام در دقیقه محاسبه کنم و متاسفانه روش و فرمولش رو نمیدونم.
    تمام اینترنت(سایتهای ایرانی) رو چک کردم برای بسکام بود و هیچکدوم برای کدویژن نبودند.

از دوستان با تجبره که تجربه همچین کاری رو دارند، تقاضا دارم من رو راهنمایی بفرمایند.

با تشکر
    *\ وقتی ارزش ها عوض بشن، عوضی ها باارزش می شن /*

پاسخ : محاسبه دور بر دقیقه (RPM) توسط واحد timer\counter به چه شکل است

نوشته اصلی توسط shoniz نمایش پست ها
    سلام و احترام

من میخوام توسط یک اپتی کانتر، تعداد دورهای یک موتور در دقیقه رو توسط کدویژن محاسبه کنن.
    پره ای که از جلوی اپتی کانتر رد میشه، 2تا هست.

من تعداد دور رو میتونم بشمارم. درواقع TCNT0 هربار پره از جلوش رد میشه یکی بهش اصافه میشه.

من این رو میخوام در دقیقه محاسبه کنم و متاسفانه روش و فرمولش رو نمیدونم.
    تمام اینترنت(سایتهای ایرانی) رو چک کردم برای بسکام بود و هیچکدوم برای کدویژن نبودند.

از دوستان با تجبره که تجربه همچین کاری رو دارند، تقاضا دارم من رو راهنمایی بفرمایند.

با تشکر
    با درود
    خب سایت های خارجی رو هم چک میکردی
    فکر کنم بهترین کار این بوده خودت بک دقیقه فکر میکردی

شما الان کانتر ساختید پس واحد زمانش کجاست
    شما باید تعداد دور رو در ثانیه ثبت کنید بعد ضبدر 60 و تمام
    اگر هر دور 2 واحد به کانتر اضافه میکنه در اخر تقسیم بر دو
    شما مثلا در ثانیه 10 بار شمارش ثبت کردید ضبدر 60 میشه 600 تقسیم بر 2 میشه 300 آر پی ام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
      با درود
      خب سایت های خارجی رو هم چک میکردی
      فکر کنم بهترین کار این بوده خودت بک دقیقه فکر میکردی

شما الان کانتر ساختید پس واحد زمانش کجاست
      شما باید تعداد دور رو در ثانیه ثبت کنید بعد ضبدر 60 و تمام
      اگر هر دور 2 واحد به کانتر اضافه میکنه در اخر تقسیم بر دو
      شما مثلا در ثانیه 10 بار شمارش ثبت کردید ضبدر 60 میشه 600 تقسیم بر 2 میشه 300 آر پی ام

تا اینجاش مشکلی ندارم. اینهارو انجام دادم.
      اما همچنان داره میشماره و وقتی می ایسته، صفر نمیشه و هنوزم هم یک کانتر هست.

کد:
      delayfan = (TCNT0 * 60) / 2;

sprintf(Buffer_LCD,"%3d",delayfan);
                                lcd_gotoxy(9,3);
                                lcd_puts(Buffer_LCD);

دیدگاه

تا اینجاش مشکلی ندارم. اینهارو انجام دادم.
        اما همچنان داره میشماره و وقتی می ایسته، صفر نمیشه و هنوزم هم یک کانتر هست.

کد:

sprintf(Buffer_LCD,"%3d",delayfan);
                                  lcd_gotoxy(9,3);
                                  lcd_puts(Buffer_LCD);
        خب توی سوالت میگفتی مشکلت چیه
        شما یه چیز دیگه گفتی
        گفتی فرمولش نمیدونم و این ها و تمام سایت ها رو گشتی
        شما چند وقت پیش همین سوال کرده بودی من تو ارسال هاتون این مورد دیدم و دوستان شما رو راهنمایی کردن و فرمودید که اوکی شد

اگر انتظارات زیادی از این کدتون دارید خب انتظار زیادی هست
        این چند تا خط که نشد برنامه
        برنامه کاربردی کلی موارد باید در نظر بگیری
        باید پیش بینی کنی مشکلاتی که میتونن ایجاد بشن

وقتی موتور نچرخه چطور میتونه به واحد کانتر شما اضافه کنه ؟

بعد هر بار نمونه یک ثانیه ای باید ریست بشه و اماده عملیات جدید بشه

شما تا کاری که میخواید انجام بدید به اون واقف نشید نمیتونید مشکلات برنامه تون رو بفهمید

شروع نمونه گیری
        نقطه 1
        پایان نمونه گیری
        ریست تایمر و کانتر
        شروع نمونه گیری
        انجام عملیات های ریاضی و ذخیره اطلاعات
        بازگشت به نقطه 1

مشکل شما کمبود اطلاعات نیست
        مسلط نبودن به جزییات کار و تبدیل نیاز هاتون به کد

وقتی کانتر حاوی صفر باشه همه چیز صفر میشه

دیدگاه

خب توی سوالت میگفتی مشکلت چیه
          شما یه چیز دیگه گفتی
          گفتی فرمولش نمیدونم و این ها و تمام سایت ها رو گشتی
          شما چند وقت پیش همین سوال کرده بودی من تو ارسال هاتون این مورد دیدم و دوستان شما رو راهنمایی کردن و فرمودید که اوکی شد

اگر انتظارات زیادی از این کدتون دارید خب انتظار زیادی هست
          این چند تا خط که نشد برنامه
          برنامه کاربردی کلی موارد باید در نظر بگیری
          باید پیش بینی کنی مشکلاتی که میتونن ایجاد بشن

وقتی موتور نچرخه چطور میتونه به واحد کانتر شما اضافه کنه ؟

بعد هر بار نمونه یک ثانیه ای باید ریست بشه و اماده عملیات جدید بشه

شما تا کاری که میخواید انجام بدید به اون واقف نشید نمیتونید مشکلات برنامه تون رو بفهمید

شروع نمونه گیری
          نقطه 1
          پایان نمونه گیری
          ریست تایمر و کانتر
          شروع نمونه گیری
          انجام عملیات های ریاضی و ذخیره اطلاعات
          بازگشت به نقطه 1

مشکل شما کمبود اطلاعات نیست
          مسلط نبودن به جزییات کار و تبدیل نیاز هاتون به کد

وقتی کانتر حاوی صفر باشه همه چیز صفر میشه

سلام مجدد و احترام

بله اونم دقیقاً همن کار رو میکنه اما با اینتراپت هست.
          اون روش بسیار عالی جواب میده و اصلا مشکلی نداره.

اما همیشه با قسمت کانتر و شمارش دور بر دقیقه مشکل داشتم.

الان این قسمتی که شما فرمودید رو نمیتونم توی برنامه بیارم.
          جالب اینجاست که هیچ نمونه کدی براش پیدا نکردم (البته کدویژن) یا همون مرتبط با اینتراپت بود یا مربوط به کدویژن نبود.

و دقیقاً مشکلم اینه که نمونه میگیرم، میریزمش توی یه متغیر دیگه و بعد محاسبات رو که انجام میدم، بعدش درست کار نمیکنه.

دیدگاه

سلام مجدد و احترام

جالب اینجاست که هیچ نمونه کدی براش پیدا نکردم (البته کدویژن) یا همون مرتبط با اینتراپت بود یا مربوط به کدویژن نبود.

و دقیقاً مشکلم اینه که نمونه میگیرم، میریزمش توی یه متغیر دیگه و بعد محاسبات رو که انجام میدم، بعدش درست کار نمیکنه.
            با درود
            شما دقیقا مشکل تونو بیان نمیکنید
            شما باید خودتون برنامه مورد نیازتونو بنویسید نه اینکه همش دنبال کد دیگران باشید
            برخی وقت ها شاید نیاز باشه ما نمونه کدی ببینیم مثلا نحوه ارتباط یا محاسباتی که فرمول خاصی توش بکار رفته
            ولی برای کار های پایه ای فقط خودتون

برخی مواقع اشکلات یا مواردی پیش بینی نشده ایجاد میشه که باید درصدد رفعشون اقدام کنیم

اون قسمتی که من فرمودم یک مثال ساده بود فقط
            نباید انتظار داشته باشید ما متوجه مشکل شما بشیم

توجه دارید ما هنوز نمنیدونیم شما از چه روشی استفاده کردید ؟
            پس شما تعداد شمارش در یک ثانیه دارید ؟ و مشکلتون فقط تبدیل اون به دقیقه ست
            اگر از همین عبارت استفاده میکنید بخاطر استفاده از TCNT0 مشکل ایجاد میشه
            مقدارشو قبل ریست باید به متغییر دیگه بریزید و از اون در فرمول استفاده کنید

فعلا فقط همین میشه حدس زد

دیدگاه

سلام مجدد و احترام

این لینک مطالعه کن

نوع متغییر delayfan باید اعشار باشه

دیدگاه

با درود
                شما دقیقا مشکل تونو بیان نمیکنید
                شما باید خودتون برنامه مورد نیازتونو بنویسید نه اینکه همش دنبال کد دیگران باشید
                برخی وقت ها شاید نیاز باشه ما نمونه کدی ببینیم مثلا نحوه ارتباط یا محاسباتی که فرمول خاصی توش بکار رفته
                ولی برای کار های پایه ای فقط خودتون

برخی مواقع اشکلات یا مواردی پیش بینی نشده ایجاد میشه که باید درصدد رفعشون اقدام کنیم

اون قسمتی که من فرمودم یک مثال ساده بود فقط
                نباید انتظار داشته باشید ما متوجه مشکل شما بشیم

توجه دارید ما هنوز نمنیدونیم شما از چه روشی استفاده کردید ؟
                پس شما تعداد شمارش در یک ثانیه دارید ؟ و مشکلتون فقط تبدیل اون به دقیقه ست
                اگر از همین عبارت استفاده میکنید بخاطر استفاده از TCNT0 مشکل ایجاد میشه
                مقدارشو قبل ریست باید به متغییر دیگه بریزید و از اون در فرمول استفاده کنید

فعلا فقط همین میشه حدس زد
                واضحه من چی میخوام. بخدا درک میکنم، بحث سنگینیه این قسمت از پروژم و نبود اطلاعات تو این زمینه.

من یک اپتی کانتر دارم که به یک موتور وصل شده و با هر گردش موتور،
                ۲تا میشماره. و این اپتی‌کانتر به پایه B.0 یا همون T0 میکرو اتمگا۳۲ متصل هست.

من تعداد دور در دقیقه ای که این موتور میچرخه رو میخوام حساب کنم و نمایش بدم.

همین.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خب این چه ربطی به کاری که من میخوام داره؟

دیدگاه

بحث سنگینیه ؟!
                  و نبود اطلاعات در این زمینه !!!

جوک جالبی بود ...

اینکه از نظر شما بحث سنگینیه الفبای کار با هر سیستم پردازشی کار کردن با تایمر ، کانتر ، کپچر compare و pwm همراه سینک کردن انواع پریفرالها با این بخشه که همه اش همون کانتره .

همین بحث سنگین و نبود اطلاعات !؟ یک ماه پیش بدون ادیتور و ide روی نوت گوشی موبایل طی ۵ دقیقه کدش نوشته شد و در اختیارتون قرار گرفت ...

قبلش دو تا سورس خدمتتون لینک دادیم که نتونستید ۵ خط کد رو با همین روش کپی پیست بیارید توی برنامه اتون ...

با کپی کردن کسی برنامه نویس اپ جنرال هم نمیتونه بشه ، میکرو بماند .

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                    بحث سنگینیه ؟!
                    و نبود اطلاعات در این زمینه !!!

جوک جالبی بود ...

اینکه از نظر شما بحث سنگینیه الفبای کار با هر سیستم پردازشی کار کردن با تایمر ، کانتر ، کپچر compare و pwm همراه سینک کردن انواع پریفرالها با این بخشه که همه اش همون کانتره .

همین بحث سنگین و نبود اطلاعات !؟ یک ماه پیش بدون ادیتور و ide روی نوت گوشی موبایل طی ۵ دقیقه کدش نوشته شد و در اختیارتون قرار گرفت ...

قبلش دو تا سورس خدمتتون لینک دادیم که نتونستید ۵ خط کد رو با همین روش کپی پیست بیارید توی برنامه اتون ...

با کپی کردن کسی برنامه نویس اپ جنرال هم نمیتونه بشه ، میکرو بماند .

موفق باشید
                    عجب!!!

همون کد هم بدرستی جواب نداد که با تغییرات درست شد. و بعدش بگذریم. اون کد 2تا تایمر رو درگیر خودش میکرد تا کار کنه و من نه تایمر صفر داشتم نه تایمر یک رو.

این واحد هم من تایمر بیکار ندارم بشینه همرو محاسبه کنه و ... و من دنبال بهترین روش و بهترین تفکر بجز خودم هستم که کارم رو به بهترین نحو انجام بدم که از نظر خودم معقول هست و خدارو شکر تا حالا بیشتر از 2500 تا دستگاه سرتا سر ایران و خارج از ایران با برنامه های من داره کار میکنه. من برنامه نویس کامپیوترم و از میکرو الکترونیک چیزی نمیدونستم و انتظار کمک داشتم. وگر نه همین خط کد رو من با C# تو چند دقیقه با تایمر خود ویندوز انجامش میدم. اما با میکرو کمی مشکل دارم و سردرگم میشم درکل. اما درخواست نمونه کد دلیل بر ضعف من نمیشه.

من نهایت تشکر از شما رو دارم و بسیار ممنونم ازتون. کاکو جان که از روز اولی که من اصلا مقاومت رو از هم تشخیص نمیدادم و ... کمک کرده و خداییش خیلی حالم و خوب کرده بیشتر مواقع و شما Amie.s.m جان عزیز سری قبلی سر اون آموزش خداییش پا به پام اومدی و کارمم به بهترین شکل راه افتاد و از تو هم ممنونم.

دیدگاه

واضحه من چی میخوام. بخدا درک میکنم، بحث سنگینیه این قسمت از پروژم و نبود اطلاعات تو این زمینه.

من یک اپتی کانتر دارم که به یک موتور وصل شده و با هر گردش موتور،
                      ۲تا میشماره. و این اپتی‌کانتر به پایه B.0 یا همون T0 میکرو اتمگا۳۲ متصل هست.

من تعداد دور در دقیقه ای که این موتور میچرخه رو میخوام حساب کنم و نمایش بدم.

همین.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خب این چه ربطی به کاری که من میخوام داره؟
                      خب شما از یه دونه واحد تایمر کانتر صفر استفاده کردید
                      با این کانتر صفر چگونه مخواید هم بشمارید هم تایم یک ثانیه ای رو ایجاد کنید
                      نمیشه
                      وقتی از کانتر استفاده کردید دیگه نمیشه همزمان به عنوان تایمر از این واحد استفاده کرد
                      برای همین ایشون از دو واحد تایمر استفاده کردن

دوست گرامی ما به اندازه کافی دانش و تجربه کار با انواع میکرو کنترل ها رو داره از من هم خیلی بیشتر تجربه داره .. من خودم اینو تایید میکنم
                      پس اگر ایشون نتونسته نیاز شما رو براورده کنه که در اون تاپیک کرده من هم نمیتونم

اون لینک هم گفتم شاید لازمت بشه برای کار با اعداد اعشار و اینکه بهتره از متغیر اعشار استفاده بشه

الان شما منظورتون از بهترین روش این فقط با استفاده از واحد تایمر کانتر صفر این پروژه انجام بشه ؟
                      یا یه دونه وقفه سخت افزاری یه دونه تایمر
                      یا با دو واجد تایمر
                      جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۶:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۵.

دیدگاه

خب شما از یه دونه واحد تایمر کانتر صفر استفاده کردید
                        با این کانتر صفر چگونه مخواید هم بشمارید هم تایم یک ثانیه ای رو ایجاد کنید
                        نمیشه
                        وقتی از کانتر استفاده کردید دیگه نمیشه همزمان به عنوان تایمر از این واحد استفاده کرد
                        برای همین ایشون از دو واحد تایمر استفاده کردن

دوست گرامی ما به اندازه کافی دانش و تجربه کار با انواع میکرو کنترل ها رو داره از من هم خیلی بیشتر تجربه داره .. من خودم اینو تایید میکنم
                        پس اگر ایشون نتونسته نیاز شما رو براورده کنه که در اون تاپیک کرده من هم نمیتونم

اون لینک هم گفتم شاید لازمت بشه برای کار با اعداد اعشار و اینکه بهتره از متغیر اعشار استفاده بشه

الان شما منظورتون از بهترین روش این فقط با استفاده از واحد تایمر کانتر صفر این پروژه انجام بشه ؟
                        یا یه دونه وقفه سخت افزاری یه دونه تایمر
                        یا با دو واجد تایمر

شکی در دانش ایشون که نیست قطعاً و در اون تاپیک مشکل بصورت 100% رفع شده.

موضوع اینه که تایمر 2 میکرو رفته برای محاسبه ساعت دستگاه. تایمر 1 هم که از OCR1B و OCR1A برای ساخت موج PWM استفاده کردم و فقط میمونه تایمر صفر که پایه PORTB.0 متصل هست به اپتی کانتر.
                        راستی میکرو ATMEGA32 هست.

دیدگاه

شکی در دانش ایشون که نیست قطعاً و در اون تاپیک مشکل بصورت 100% رفع شده.

موضوع اینه که تایمر 2 میکرو رفته برای محاسبه ساعت دستگاه. تایمر 1 هم که از OCR1B و OCR1A برای ساخت موج PWM استفاده کردم و فقط میمونه تایمر صفر که پایه PORTB.0 متصل هست به اپتی کانتر.
                          راستی میکرو ATMEGA32 هست.
                          خب تایمر دو .. باید از اون و زمانش استفاده کنی .. اون اماده خدمت رسانی ست
                          کانتر صفر هم بشمار

حل میشه
                          جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۶:۴۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۵.

دیدگاه

خب تایمر دو .. باید از اون و زمانش استفاده کنی .. اون اماده خدمت رسانی ست
                            کانتر صفر هم بشمار
                            وقفه تایمر دو یک ثانیه ای هست دیگه ؟
                            بله یک ثانیه ای هست ولی نمیشه برای این استفاده کرد. اختلال میوفته توی زمان دستگاه. (منظورم از زمان دستگاه اینه که طرف یه زمانی رو ست میکنه و بعد از اون زمان، دستگاه متوقف میشه و ممکنه هم زمان نداشته باشه و حتی ممکنه مثلا به به یه دمای خاص رسید دستگاه شروع به تایم کم کردن کنه و از اون دما خارج شد زمان متوقف بشه و ....). اما شاید بتونم تو برنامه درستش کنم.

درکل بحث منم از همون اول همین بود که میشه یا نمیشه؟ که سریع جبهه گرفتید برای من مبتدی.

دیدگاه

بله یک ثانیه ای هست ولی نمیشه برای این استفاده کرد. اختلال میوفته توی زمان دستگاه. (منظورم از زمان دستگاه اینه که طرف یه زمانی رو ست میکنه و بعد از اون زمان، دستگاه متوقف میشه و ممکنه هم زمان نداشته باشه و حتی ممکنه مثلا به به یه دمای خاص رسید دستگاه شروع به تایم کم کردن کنه و از اون دما خارج شد زمان متوقف بشه و ....). اما شاید بتونم تو برنامه درستش کنم.

درکل بحث منم از همون اول همین بود که میشه یا نمیشه؟ که سریع جبهه گرفتید برای من مبتدی.
                              تایمر دو برای زمان بکار رفته و هیچ چیزی نمیتوئنه جلوی اونو بگیره
                              این که یک وسیله ای متوقف بشه یا نشه مهم نیست
                              این تایمر باید زمان تولید کنه و برنامه شما از زمان اون در هر زمانی استفاده کنه
                              برنامه تو تغییر بده و این تایمر باید زمان یک ثانیه ای تولید کنه که کار راحتی هم هست و همچنان چرخش باید همیشه بچرخه
                              بعد راحت میشه نیاز هاتو و مشکلات قبلی که فرمودی حل بشه

درضمن کلی طول کشید تا شما بگید بغیر تایمر صفر از دیگر تایمر ها چه استفاده ای میکنید یا از وقفه سخت افزاری
                              نباید انتظار داشته باشید کسی متوجه مشکلاتتون بشه
                              فقط بدونید مشکلتون قابل حل هست و هر اشکالی هم در برنامه تون هست ناشی از اشتباهات خودتون هست
                              جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۳:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X