اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ic های smd و ic های dip

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ic های smd و ic های dip

سلام خدمت دوستان
    ببخشید اگه سوالم شاید خیلی مبتدی باشه ولی واقعا کارم گیره بهش
    من یه مدار با قطعات smd طراحی کردم اما هر کاری می کنم نمیتونم راهش بندازم در صورتی که روی برد برد با قطعات و ic dip برنامه به خوبی کار میکنه و مشکلی به وجود نمیاد اما وقتی ic smd رو پروگرام میکنم و روی برد قرار میدم کلا کار نمیکنه lcd 16 کاراکتر اولش 16 تا مستطیل تو پر میاد و 16 کاراکتر بعدی هیچی نمایش نمیده ممنون میشم کمک کنید

پاسخ : ic های smd و ic های dip

نوشته اصلی توسط Alireza.rfa نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان
    من یه مدار با قطعات smd طراحی کردم اما هر کاری می کنم نمیتونم راهش بندازم در صورتی که روی برد برد با قطعات و ic dip برنامه به خوبی کار میکنه و مشکلی به وجود نمیاد اما وقتی ic smd رو پروگرام میکنم و روی برد قرار میدم کلا کار نمیکنه lcd 16 کاراکتر اولش 16 تا مستطیل تو پر میاد و 16 کاراکتر بعدی هیچی نمایش نمیده ممنون میشم کمک کنید
    سلام به نظرم پایه های اتصال lcd به میکرو رو اشتباه متصل کرده باشی
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

با درود
      شاید اشکالی در طراحی برد و ترک ها و لحیم کاری پیش بیاد
      و یا اگه از شیلد استفاده کردی اتصالات در برد بورد خوب متصل نمیشن
      بعد که این حالت ایجاد شد سخت افزاری میکرو رو ریست کن

دیدگاه

بار ها چک کردم اتصال رو با مولتی متر چک کردم پایه ها هم همه درستن (مدار چاپیه )

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ممکنه به خاطر لحیم کاری IC بسوزه؟ دمای لحیم کاری روی 300 درجه سانتی گراد هست
        برای ریست کردن کافیه پایه ریست رو به زمین وصل کنم؟ یا تنظیمات دیگه ای لازمه؟

ممنون از هر دو دوست بابت جوابی که دادین

دیدگاه

بار ها چک کردم اتصال رو با مولتی متر چک کردم پایه ها هم همه درستن (مدار چاپیه )

ممکنه به خاطر لحیم کاری IC بسوزه؟ دمای لحیم کاری روی 300 درجه سانتی گراد هست
          برای ریست کردن کافیه پایه ریست رو به زمین وصل کنم؟ یا تنظیمات دیگه ای لازمه؟

ممنون از هر دو دوست بابت جوابی که دادین
          این اشکالی که فرمودید من بیشتر توی اتصالات لق لوق برد بورد مشاهده کردم

شما باید پایه ریست سخت افزاری رو بالا کش کرده باشید و اگر پوش باتنی براش در نظر نگرفتید .. میتونید چند لحظه به این پایه چی ان دی وصل کنید ولی باید در شرایط عادی بالا کش شده باشه .. یعنی با مقاومت به مثبت وصل شده باشه

برخی مواقع در ارتباط با ال سی دی مشکلات ایجاد میشه که این شرایط ایجاد میشه که با ریست کردن میکرو و برقراری ارتباط مشکل رفع میشه

این اشکال میتونه بخاطر برنامه باشه که میگید توی قطعات دیپ درست کار میکنه

شرایط پایه کنتراست ال سی دی چگونه ست ؟
          عکس بذارید و شماتیک

اگر ایسی سوخته باشه نباید پزوگرم بشه باز .. باید چک کنید
          و اگر سوخته باشه واکنشی در مدارتون نداره که راحت میتونید بررسی کنید ایا فقط ال سی دی کار نمیکنه

به هر حال بدون اطلاعات ادم نمیتونه متوجه بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
            این اشکالی که فرمودید من بیشتر توی اتصالات لق لوق برد بورد مشاهده کردم

شما باید پایه ریست سخت افزاری رو بالا کش کرده باشید و اگر پوش باتنی براش در نظر نگرفتید .. میتونید چند لحظه به این پایه چی ان دی وصل کنید ولی باید در شرایط عادی بالا کش شده باشه .. یعنی با مقاومت به مثبت وصل شده باشه

برخی مواقع در ارتباط با ال سی دی مشکلات ایجاد میشه که این شرایط ایجاد میشه که با ریست کردن میکرو و برقراری ارتباط مشکل رفع میشه

این اشکال میتونه بخاطر برنامه باشه که میگید توی قطعات دیپ درست کار میکنه

شرایط پایه کنتراست ال سی دی چگونه ست ؟
            عکس بذارید و شماتیک

اگر ایسی سوخته باشه نباید پزوگرم بشه باز .. باید چک کنید
            و اگر سوخته باشه واکنشی در مدارتون نداره که راحت میتونید بررسی کنید ایا فقط ال سی دی کار نمیکنه

به هر حال بدون اطلاعات ادم نمیتونه متوجه بشه
            پایه ریست رو به زمین وصل کردم ولی واکنشی نداد حتی برای یه لحظه تغییری در lcd ندیدم
            قضیه کنتراست هم تو دیپ پیش اومد برطرف کردم
            موقع پروگرام کردن وقتی فیوز بیت هارو از ic میخونم از هر 5 یا 6 بار یه بار فیوز بیت ها همه یک میشن درصورتی که من به فیوز بیت ها مقدار دادم ولی 5 بارش درست میاد چیپ از طریق پروگرام بعضی مواقع erase نمیشه verify هم نمیشه فک کنم چون یه مقدار سیمم بلنده به خاطر اونه میدونم LCD هم سالمه چون با قطعات دیپ امتحان کردم اتصالات رو هم چندبار با مولتی متر رو حالت بازر امتحان کردم درست بودن
            هر سری ic پروگرام میشه ولی verify نمیشه الان تست کردم کلا واکنشی نمیده ic
            البته اینم بگم که تقریبا 3 تا از همین نوع ic رو تست کردم ولی نشده (atmega8A U-KR 35469L 2232ZYK)
            واقعا دیگه موندم چی کنم
            جدیدترین ویرایش توسط Alireza.rfa; ۲۱:۳۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۵.

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
              دوست عزیز
              دوستان همه موارد را گفتند ولی موردی هم همین اشکال با تعویض کریستال برطرف شده ....یعنی گاهی مشکل کریستال عامل این نقصه
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

پایه ریست رو به زمین وصل کردم ولی واکنشی نداد حتی برای یه لحظه تغییری در lcd ندیدم
                موقع پروگرام کردن وقتی فیوز بیت هارو از ic میخونم از هر 5 یا 6 بار یه بار فیوز بیت ها همه یک میشن درصورتی که من به فیوز بیت ها مقدار دادم ولی 5 بارش درست میاد چیپ از طریق پروگرام بعضی مواقع erase نمیشه verify هم نمیشه فک کنم چون یه مقدار سیمم بلنده به خاطر اونه میدونم LCD هم سالمه چون با قطعات دیپ امتحان کردم اتصالات رو هم چندبار با مولتی متر رو حالت بازر امتحان کردم درست بودن
                برای اینکه متوجه بشید ایسی اسیب دیده یا نه
                کلا بی خیال ال سی دی بشید
                و یه برنامه ساده مثل چشمک زن تو ایسی بریزید و تست کنید ببینید ایسی کار میکنه
                راستی ؟ هر بار پروگرم میکنید ؟ هی لحیم میکنید هی درمیارید ؟ یا ؟

دیدگاه

برای اینکه متوجه بشید ایسی اسیب دیده یا نه
                  کلا بی خیال ال سی دی بشید
                  و یه برنامه ساده مثل چشمک زن تو ایسی بریزید و تست کنید ببینید ایسی کار میکنه
                  راستی ؟ هر بار پروگرم میکنید ؟ هی لحیم میکنید هی درمیارید ؟ یا ؟
                  نه بازم ic پروگرم شد ولی واکنشی نداد
                  اول ic رو روی برد لحیم میکنم بعد 4 تا پایه isp رو با یه سیم نازک لحیم میکنم اون 4 تا سیم رو میزنم به پروگرمر منبع غذیه IC رو هم تامین میکنم بعد پروگرم میکنم
                  با برنامه progisp برنامه رایت میشه اما verify نمیشه
                  با برنامه sinaprog هم بعد 5 بار سرچ کردن ic رو میشناسه اما موقع پروگرم کردن گیر میکنه

دیدگاه

البته اینم بگم که تقریبا 3 تا از همین نوع ic رو تست کردم ولی نشده (atmega8A U-KR 35469L 2232ZYK)
                    واقعا دیگه موندم چی کنم
                    دوست عزیز کابل ارتباطی isp و سیستمت داره تحت تاثیر نویز قرار میگیره ... دیتایی که روی میکرو رایت میشه خراب شده ( همیشه بعد از رایت دبتا رو وریفای کن )

این مورد یک مورد شایع در میکروهای avr و پروگرامرهای isp هست ( اینقدر که این سیستم پیشرفته بود ! )

اگر دیتای اشتباه روی فیوز بیتها نوشته باشی و پایه ریست یا رابط isp و منبع کلاک اشتباه ست شده باشه میکرو دیگه با isp قابل بازیافت نیست .

فقط پروگرامر پارالل high voltage یا اصطلا fusebit doctor میتونن میکرو رو احیا کنه .

دیدگاه

اول ic رو روی برد لحیم میکنم بعد 4 تا پایه isp رو با یه سیم نازک لحیم میکنم اون 4 تا سیم رو میزنم به پروگرمر منبع غذیه IC رو هم تامین میکنم بعد پروگرم میکنم
                      با برنامه sinaprog هم بعد 5 بار سرچ کردن ic رو میشناسه اما موقع پروگرم کردن گیر میکنه
                      برخی مواقع ایسی بخاطر تغذیه معکوس اسیب میبینه و پروگرم میشه ولی یا واکنشی نداره یا کارشو درست انجام نمیده
                      حالا شاید حرارت اینچنین اسیبی تونسته وارد کنه

موردی که دوستمون بهش اشاره کرد ازمایش کردید ؟
                      از کریستال خارجی استفاده کردید ؟
                      توی فیوز بیت ها به فیوز بیت ریست و فرکانس خارجی دست زدید ؟

نوع پروگرمرتون چیه ؟
                      باا همبن پروگرمر ایسی دیپ رو پروگرم کردید ؟
                      احتمال اشکالی در زمینه پروگرم کردنتون وجود داره
                      جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۱:۰۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                        دوست عزیز کابل ارتباطی isp و سیستمت داره تحت تاثیر نویز قرار میگیره ... دیتایی که روی میکرو رایت میشه خراب شده ( همیشه بعد از رایت دبتا رو وریفای کن )

این مورد یک مورد شایع در میکروهای avr و پروگرامرهای isp هست ( اینقدر که این سیستم پیشرفته بود ! )

اگر دیتای اشتباه روی فیوز بیتها نوشته باشی و پایه ریست یا رابط isp و منبع کلاک اشتباه ست شده باشه میکرو دیگه با isp قابل بازیافت نیست .

فقط پروگرامر پارالل high voltage یا اصطلا fusebit doctor میتونن میکرو رو احیا کنه .
                        همین ic رو میتونم دوباره و چندباره پروگرم کنم
                        با همین روش ic dip رو پروگرام کردم با اینکه verify نشد اما درست کار کرد
                        موقع verify کردن ارور flash verify error at:0h رو میده راه حلی دارین برای اینکه این ic smd رو پروگرام کنم ودرست کارکنه? ممنون میشم کمک کنید

دیدگاه

سلام.
                          روی برد مدار چاپی برای اتصال پروگرمر یک سوکت
                          جدا نصب میکردی که لازم نباشه برای هر بار پروگرم
                          لحیم کاری کنی.

دوستان عزیز همه ما بدون هیچ توقعی توی این انجمن دانسته هامون رو با هم به اشتراک میگذاریم. کمترین توقع یک لایک می باشد.

دیدگاه

برخی مواقع ایسی بخاطر تغذیه معکوس اسیب میبینه و پروگرم میشه ولی یا واکنشی نداره یا کارشو درست انجام نمیده
                            حالا شاید حرارت اینچنین اسیبی تونسته وارد کنه

از کریستال خارجی استفاده کردید ؟
                            توی فیوز بیت ها به فیوز بیت ریست و فرکانس خارجی دست زدید ؟

نوع پروگرمرتون چیه ؟
                            باا همبن پروگرمر ایسی دیپ رو پروگرم کردید ؟
                            احتمال اشکالی در زمینه پروگرم کردنتون وجود داره
                            روی برد کریستال 8 مگ براش گذاشتم اما وقتی فیوز بیت های کریستال رو روی فرکانس بالا میزارم و پروگرم میکنم با اینکه روی برد کریستال 8 مگ با دو تا خازن 22 پیکو هست اما قفل میشه و دیگه پروگرم نمیشه برای همین فعلا دارم با فرکانس داخلی 1 مگ پروگرمش میکنم
                            پروگرمر usbasp با همین ic دیپ رو روی هم فرکانس خارجی 8 مگ هم داخلی 1 مگ راه انداختم و درست کار کرده

نوشته اصلی توسط P.maddah39 نمایش پست ها
                            سلام.
                            روی برد مدار چاپی برای اتصال پروگرمر یک سوکت
                            جدا نصب میکردی که لازم نباشه برای هر بار پروگرم
                            لحیم کاری کنی.

بله مشکل همینه که نصب نکردم و الان گرفتار شدم

دوستمون متوجه نشدم چه راه حلی پیشنهاد کردن

دیدگاه

دوستمون متوجه نشدم چه راه حلی پیشنهاد کردن

ولی با حالی که میگید کریستال 8 مگ رو برده اما شما از فرکانس داخلی استفاده کردید
                              بهتر نیست اون کریستال دربیارید ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X