اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت محافظ برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت محافظ برق

سلام دوستان ممنون میشم سریع راهنماییم کنین در این مورد برای کاردانی الکترونیک می خوام پروژه محافظ برق رو درست کنم برای یکی از دوستان چند تا مدار پیدا کردم اما این به نظرم نسبتا ساده تر بود https://www.eleccircuit.com/wp-conte...on-circuit.jpg
    می خواستم بدونم با توجه به شماتیک از نظر شما کار میکنه ؟ واینکه برای تغذیه مدار می تونم از تغذیه خازنی استفاده کنم اگه اره یه کمکی هم در اون مورد بکنین ممنون

پاسخ : ساخت محافظ برق

سلام
    توی تمام محافظ ها از تغذیه زنری استفاده میکنن
    شما میتونی یه خازن سرامیکی ۶۸۴J بزاری ورودی پل دیود و در خروجی یه زنر ۱۲ ولتی با یک مقاومت ۱۰۰ اهمی که سری شده رو موازی کنی و ۱۲ ولت ازش بگیری ، جریانش برای مدار و سویچ رله کافیه
    فقط شماتیک مدار رو نگاه کردم احساس میکنم برای افزایش ولتاژ ورودی محافظتی درنظر نگرفته
    چون به پایه منفی مقایسه کننده ها زنر ۶ ولتی وصل کرده
    اگر ولتاژ خروجی ترانس افزایش پیدا کنه ما رفرنسمون که همون زنر ۶ ولتی هست ولتاژش برقراره و چون پایه مثبت ازاین ولتاژ بیشتره پس خروجی مقایسه گر یک هست و ترانزیستور رله رو سوییچ می‌کنه و اضافه ولتاژ برق شهر به بار میرسه
    اگر شما یه فیدبک از برق شهر بگیری و به پایه منفی بدی و یه رفرنس برای ولتاژ ۲۲۰ تا ۲۳۵ ولت به پایه مثبت بدی عمل می‌کنه
    زمانی که برق شهر افزایش پیدا کنه ولتاژ پایه منفی از مثبت بیشتر میشه و خروجی مقایسه گر صفر میشه و ترانزیستور خاموش میشه

دیدگاه

ممنون از پاسختون اگه تو بخش دوم که گفتین هم یه کمکی بکنین ممنون میشم درست متوجه نشدم که فیدبک رو چجوری بگیرم و به کدوم پایه منفی بدم ؟
      اگه تو عکس یه وایرایشی بدین ممنون میشم
      جدیدترین ویرایش توسط drhope; ۱۲:۴۷ ۱۴۰۲/۰۲/۱۲.

دیدگاه

نمی‌دونم چجوری میشه عکس آپلود کرد
        راهنمای انجمن هم نگاه کردم سر در نیاوردم
        شما سرچ کن عملکرد مقایسه کننده ها رو متوجه میشی
        خیلی ساده ست.

دیدگاه

میتونین در یکی از سایت های اپلود استفادهکنین و لینک رو اینجا قرار بدین بازم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط drhope نمایش پست ها
            سلام دوستان ممنون میشم سریع راهنماییم کنین در این مورد برای کاردانی الکترونیک می خوام پروژه محافظ برق رو درست کنم برای یکی از دوستان چند تا مدار پیدا کردم اما این به نظرم نسبتا ساده تر بود https://www.eleccircuit.com/wp-conte...on-circuit.jpg
            می خواستم بدونم با توجه به شماتیک از نظر شما کار میکنه ؟ واینکه برای تغذیه مدار می تونم از تغذیه خازنی استفاده کنم اگه اره یه کمکی هم در اون مورد بکنین ممنون
            درود،
            از نظر کلی مدار عملی و کار راه بندازی است، اما اگر دقت کنید، می‌بینید که کنتاکت های رله
            با نوشته ها تناقض دارند، LED بدون مقاومت است ! و پایه های ورودی یکی از آپ آمپ ها
            جابجا وصل شده.
            می‌توان برای تغذیه مدار، از تغذیه خازنی استفاده کرد اما قابل اطمینان نیست.
            ضمنا این مدار تایمر ندارد!
            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام درست می فرمایید من به تایمر دقت نکردم
              هیچ مداری برای تایمر نگذاشته

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام درست می فرمایید من به تایمر دقت نکردم
              هیچ مداری برای تایمر نگذاشته

دیدگاه

لطفا صبر کنید...