اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ابهام در استفاده از درایور LED به جای تغذیه سویچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ابهام در استفاده از درایور LED به جای تغذیه سویچینگ

سلام دوستان.
    قصد دارم در یک پروژه ای به جای تغذیه سویچینگ از درایور LED برای تغذیه مدار استفاده کنم.
    درایور 24 ولته و برای تامین جریان حدود 90ma مدار مشکلی نداره. ولتاژ با رگولاتور به 12 و 5 ولت برای بخشهای جداگانه مدار تبدیل میشود.
    برای این کار با چند ابهام رو به رو هستم.
    1- طول عمر درایور(فرض کنید بهترین مارک) حدودا چقدر میتونه باشه؟
    2- هر چند نویز قابل توجهی در خروجی رگولاتورها دیده نمیشود ولی باز استفاه از فیلتر مناسب تر بهتره. کسی پیشنهادی داره؟
    3-با توضیحات داده شده دلایلی که این کار را توجیه ناپذیر میکند را از دوستان اگر کسی نظری داردممنون میشم لطف کند و توضیح دهد.
    (به دلایلی امکان استفاده از تغذیه خازنی را ندارم)

پاسخ : ابهام در استفاده از درایور LED به جای تغذیه سویچینگ

سلام. وقت بخیر.
    با اجازه اساتید.
    اگر دقیقتر هدفتون و دلیلتون رو توضیح بدید بهتر میشه راهنمایی کرد.
    اما عمده درایور ها (بدلیل کاهش هزینه ) از اپتو کوپلر استفاده نمیکنند و از همون تغذیه آی سی کنترولر به عنوان مرجع ولتاژ استفاده میکنند عموما" ولتاژ خروجی چندان رگوله نیست. ( بین 1-5 ولت متغیر هست.)
    1. خازن ها رو خنک نگه دارید و فیلتر ورود خوبی هم داشته باشه چندن سال براحتی.
    2. استفاده از فیلتر : خازن - سلف - خازن پیشنهاد میشود.
    3. پیشنهاد میکنم از آی سی DK124-125-1203 استفاده کنید. هم کنترل جریان داره - هم ولتاژ - هم بسیار پایدار و قیمت مناسب. برای نیاز شما ( 24 ولت 100 میلی آمپر ) یک هسته EE16 کفایت میکند. احتمالا" هزینه مدار کامل کمتر از 50 هزار تومان شود.
    موفق و پیروز باشید.
    جدیدترین ویرایش توسط Elmidor; ۰۲:۰۷ ۱۴۰۲/۰۲/۲۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Elmidor نمایش پست ها
      سلام. وقت بخیر.
      با اجازه اساتید.
      اگر دقیقتر هدفتون و دلیلتون رو توضیح بدید بهتر میشه راهنمایی کرد.
      اما عمده درایور ها (بدلیل کاهش هزینه ) از اپتو کوپلر استفاده نمیکنند و از همون تغذیه آی سی کنترولر به عنوان مرجع ولتاژ استفاده میکنند عموما" ولتاژ خروجی چندان رگوله نیست. ( بین 1-5 ولت متغیر هست.)
      1. خازن ها رو خنک نگه دارید و فیلتر ورود خوبی هم داشته باشه چندن سال براحتی.
      2. استفاده از فیلتر : خازن - سلف - خازن پیشنهاد میشود.
      3. پیشنهاد میکنم از آی سی DK124-125-1203 استفاده کنید. هم کنترل جریان داره - هم ولتاژ - هم بسیار پایدار و قیمت مناسب. برای نیاز شما ( 24 ولت 100 میلی آمپر ) یک هسته EE16 کفایت میکند. احتمالا" هزینه مدار کامل کمتر از 50 هزار تومان شود.
      موفق و پیروز باشید.
      سپاس از لطف جنابعالی.
      عمده دلیل این کار کم بود فضا برای بخش تغذیه هست. که چیزی در حدود 4سانت طول - 1.5سانت ارتفاع - 1.7 سانت عرض هست.
      و احتمالا هسته های EE11 با این ارتفاع سازگار باشند.
      درایور مد نظر شما که از آی سی های سری DK استفاده بشه توی بازار پیدا میشه بنظرتون؟
      چون در درایورها تلرانس ولتاژی مطرح نیست لذا هرچه جریان بیشتری مصرف بشه دامنه ولتاژی بیشتر دچار نوسان میشه و این نوسان با فیلتر خازنی ، قبل و بعد از رگولاتور هم حل نمیشه.راهکاری بنظرتون هست؟

دیدگاه

سلام. وقت بخیر.
        بله . آی سی DK به وفور در بازاد هست. خوشبختانه نسخه تقلبی یا کپی هم نداره.
        اگر مدارات فیلتر ورودی را حذف کنید یک منبع تغذیه بسیار کوچک و جمع و جور میتونید بسازید.
        موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

درود
          استفاده از مدار بالاست لامپ کم مصرف را هم مورد نظر قرار بدهید .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X