اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب سلف مناسب اینورتر سینوسی(egs002)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب سلف مناسب اینورتر سینوسی(egs002)

سلام.برای ساخت فیلتر خروجی اینورتر سینوسی از چه نوع هسته ای باید استفاده بشه؟ من از هسته ی ترویدی پودر آهن استفاده کردم(زرد یک طرف سفید)،ظرفیت رو هم دقیقا درست همون مقداری که باید باشه قرار دادم ولی ماسفت ها خودبخود مخصوصا لحظه ای که بار به خروجی وصل میشه میسوزن؛ خیلی بابت سوختن ماسفت ها ضرر کردم،همه چیز رو هم رعایت کردم.بعضی وقتا با سوختن ماسفت ای سی درایور هم میسوزه؛ خواهشاً دوستان کمک کنید

پاسخ : انتخاب سلف مناسب اینورتر سینوسی(egs002)

خواهشا یه لحظه وقت بذارید جواب بدین واقعا لَنگم.خواستم آماده بخرم قیمتش نجومیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط em_eca نمایش پست ها
      سلام.برای ساخت فیلتر خروجی اینورتر سینوسی از چه نوع هسته ای باید استفاده بشه؟ من از هسته ی ترویدی پودر آهن استفاده کردم(زرد یک طرف سفید)،ظرفیت رو هم دقیقا درست همون مقداری که باید باشه قرار دادم ولی ماسفت ها خودبخود مخصوصا لحظه ای که بار به خروجی وصل میشه میسوزن؛ خیلی بابت سوختن ماسفت ها ضرر کردم،همه چیز رو هم رعایت کردم.بعضی وقتا با سوختن ماسفت ای سی درایور هم میسوزه؛ خواهشاً دوستان کمک کنید
      با سلام
      اگه اندوکتانس سلف تون مناسب بوده و بالای 3 میلی هانری، پس حتما سایز هسته رو کوچیک انتخاب کردین و هسته اشباع شده.
      اما اگه ماسفتها خودبخود و یا با بار کم می سوزن، مشکل جای دیگه ای هست.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
        با سلام
        اگه اندوکتانس سلف تون مناسب بوده و بالای 3 میلی هانری، پس حتما سایز هسته رو کوچیک انتخاب کردین و هسته اشباع شده.
        اما اگه ماسفتها خودبخود و یا با بار کم می سوزن، مشکل جای دیگه ای هست.
        سلام.ممنون که پاسخ دادین؛ نه مدارم از نظر شماتیک مشکلی نداره و خروجی کاملا سینوسی هست؛فقط یه کاری نکردم برای تغذیه ی ای سی درایور از سیم پیچ جدا روی هسته ی فریت قسمت DC-DC،پل دیودو رگولاتور ۱۲ ولت استفاده نکردم و تغذیشون رو مستقیم به برق ۱۲ ولت ورودی وصل کردم،میشه دلیلش این باشه؟هم با ir2113 ساختم هم با tlp250 هر دوتاشون این مشکل رو داشتن.حتی بار سلفی هم بهش وصل نمی‌کردم،باری که بهش وصل میکردم لامپ ۲۰۰ وات رشته ای بود،البته سریع هم نمیسوختن،بعداز چند با قطع و وصل کردن این اتفاق می افتاد.
        حالا نمیدونم نشکل از هسته هست یا موردی که بالا خدمتتون گفتم
        جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۱۲:۰۸ ۱۴۰۲/۰۲/۲۴.

دیدگاه

سلام.ممنون که پاسخ دادین؛ نه مدارم از نظر شماتیک مشکلی نداره و خروجی کاملا سینوسی هست؛فقط یه کاری نکردم برای تغذیه ی ای سی درایور از سیم پیچ جدا روی هسته ی فریت قسمت DC-DC،پل دیودو رگولاتور ۱۲ ولت استفاده نکردم و تغذیشون رو مستقیم به برق ۱۲ ولت ورودی وصل کردم،میشه دلیلش این باشه؟هم با ir2113 ساختم هم با tlp250 هر دوتاشون این مشکل رو داشتن.حتی بار سلفی هم بهش وصل نمی‌کردم،باری که بهش وصل میکردم لامپ ۲۰۰ وات رشته ای بود،البته سریع هم نمیسوختن،بعداز چند با قطع و وصل کردن این اتفاق می افتاد.
          حالا نمیدونم نشکل از هسته هست یا موردی که بالا خدمتتون گفتم
          خیلی مفهوم نبود. اما اگر از مدار بوت استرپ استفاده نکردین مشکل همین جاست.
          تغذیه درایورهای هایساید تو بریج یا باید ایزوله از بقیه مدار باشه یا با مدار بوت استرپ، شیفتِ لِول پیدا کنه.
          مدار بوت استرپ تو دیتاشیت همین درایورها هست. باید مدار رو عین دیتا شیت ببندین.

دیدگاه

خیلی مفهوم نبود. اما اگر از مدار بوت استرپ استفاده نکردین مشکل همین جاست.
            تغذیه درایورهای هایساید تو بریج یا باید ایزوله از بقیه مدار باشه یا با مدار بوت استرپ، شیفتِ لِول پیدا کنه.
            مدار بوت استرپ تو دیتاشیت همین درایورها هست. باید مدار رو عین دیتا شیت ببندین.
            منظورم اون چند دور سیم پیچی هست که جدای از سیم پیچ ثانویه تو قسمت DC-DC برای تغذیه درایور های قسمت DC-AC استفاده میشه،در حد پنج شش دور هست.
            مدار رو دقیقا عین دیتاشیت بستم؛از نظر سلف بنظرتون از چه نوعی بهتره استفاده کنم؟از سیم با چه نمره ای استفاده کنم؟

دیدگاه

منظورم اون چند دور سیم پیچی هست که جدای از سیم پیچ ثانویه تو قسمت DC-DC برای تغذیه درایور های قسمت DC-AC استفاده میشه،در حد پنج شش دور هست.
              مدار رو دقیقا عین دیتاشیت بستم؛از نظر سلف بنظرتون از چه نوعی بهتره استفاده کنم؟از سیم با چه نمره ای استفاده کنم؟
              تا جائیکه یادمه اندوکتانسش باید حدود 3 میلی هانری باشه.
              قطر سیم و سایز هسته هم به مقدار جریان عبوری بستگی داره.

دیدگاه

تا جائیکه یادمه اندوکتانسش باید حدود 3 میلی هانری باشه.
                قطر سیم و سایز هسته هم به مقدار جریان عبوری بستگی داره.
                سلام مجدد
                مهندس فکر کنم دلیلش این باشه که مقدار سلف رو که با سلف سنج دست ساز اندازه میگیرم اشتباه بهم میده و من هم سلف رو‌ با ظرفیت اشتباه تو مدار میذارم.
                اگه مقدار AL هسته ۱۰۰ باشه چند دور باید بپیچم که مقدارش مثلا به 2.2 یا 3.3 برسه؟

دیدگاه

سلام مجدد
                  مهندس فکر کنم دلیلش این باشه که مقدار سلف رو که با سلف سنج دست ساز اندازه میگیرم اشتباه بهم میده و من هم سلف رو‌ با ظرفیت اشتباه تو مدار میذارم.
                  اگه مقدار AL هسته ۱۰۰ باشه چند دور باید بپیچم که مقدارش مثلا به 2.2 یا 3.3 برسه؟
                  برای 3 میلی هانری باید 173 دور بپیچین.
                  برای محاسبۀ دور اول باید 3 میلیون نانوهانری بر 100 تقسیم بشه و بعد از حاصلش که 30000 هست جذر گرفته بشه.

دیدگاه

برای 3 میلی هانری باید 173 دور بپیچین.
                    برای محاسبۀ دور اول باید 3 میلیون نانوهانری بر 100 تقسیم بشه و بعد از حاصلش که 30000 هست جذر گرفته بشه.
                    یه سوال دیگه دارم مهندس؛آیا میشه برای افزایش توان و جلوگیری از اشباع شدن دو تا تروید رو به هم چسبوند و بعد ویندینگ کرد و یا دو تا تروید که جدا ویندینگ شده رو با هم سری کرد؟

دیدگاه

یه سوال دیگه دارم مهندس؛آیا میشه برای افزایش توان و جلوگیری از اشباع شدن دو تا تروید رو به هم چسبوند و بعد ویندینگ کرد و یا دو تا تروید که جدا ویندینگ شده رو با هم سری کرد؟
                      سری کردن سلفها، تنها اندوکتانس مجموع رو بالا می بره و تاثیری در اشباع شدن هسته نداره.
                      اشباع شدن یعنی چگالی شار از مقدار معینی بالاتر بره و به سطح مقطع هسته و جریان عبوری مربوط هست، با تعداد دور مشخص و ثابت، چسبوندن دوتا هسته به هم، مفیده، چون سطح مقطع رو افزایش میده و جریان اشباع رو بالاتر می بره.

دیدگاه

سری کردن سلفها، تنها اندوکتانس مجموع رو بالا می بره و تاثیری در اشباع شدن هسته نداره.
                        اشباع شدن یعنی چگالی شار از مقدار معینی بالاتر بره و به سطح مقطع هسته و جریان عبوری مربوط هست، با تعداد دور مشخص و ثابت، چسبوندن دوتا هسته به هم، مفیده، چون سطح مقطع رو افزایش میده و جریان اشباع رو بالاتر می بره.
                        ممنونم.
                        من قبلا با پیشنهاد یکی از دوستان همین جا از هسته ی زرد سفید بزرگ استفاده کردم که گفتن حداقل تا ۱۰۰۰ وات جواب میده منتها وقتی مدار رو بستم حتی با یک لامپ رشته ای ۱۵ وات چراغ خواب هم سلف داغ میشد؛ بنظرتون اگه از هسته ی آبی استفاده کنم این مشکل حل میشه؟

دیدگاه

ممنونم.
                          من قبلا با پیشنهاد یکی از دوستان همین جا از هسته ی زرد سفید بزرگ استفاده کردم که گفتن حداقل تا ۱۰۰۰ وات جواب میده منتها وقتی مدار رو بستم حتی با یک لامپ رشته ای ۱۵ وات چراغ خواب هم سلف داغ میشد؛ بنظرتون اگه از هسته ی آبی استفاده کنم این مشکل حل میشه؟
                          قطر خارجی هسته چند میلیمتر بود و چند دور پیچیدین؟

دیدگاه

قطر خارجی هسته چند میلیمتر بود و چند دور پیچیدین؟
                            هسته:

حدود 160 دور که میشد 2.2 میلی هانری
                            سیم 0.6 فکر کنم بود
                            جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۲۰:۳۷ ۱۴۰۲/۰۳/۰۳.

دیدگاه

هسته:
                              حدود 160 دور که میشد 2.2 میلی هانری
                              سیم 0.6 فکر کنم بود
                              با این اوصاف که گفتین با بار 15 وات هم داغ میکنه مشکل از جای دیگه ای هست. اگه اسکوپ دارین شکل موجها رو بگیرین.
                              قبل از فیلتر و بعدش. ببینین سینوسی هست یا خیر.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X