اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

IGBT یا ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

IGBT یا ماسفت

با سلام
    یک موتور dc با ولتاژ 48 ولت دارم که جریان نامیش 10 امپر هست .برای کنترل سرعت این موتور میخام با میکرو یه pwm تولید کنم و با اون سرعتش رو کنترل کنم .بنظرتون برای قسمت قدرت IGBT مناسب هست یا ماسفت ؟
    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

پاسخ : IGBT یا ماسفت

دوست عزیز از هر دو میتوانید استفاده کنید ولی خوب پاور فت ها کنترلشان آسانتره
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

برای این محدوده توانی موردی سراغ دارید یا باید چند تا رو موازی کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jafar2000 نمایش پست ها
        برای این محدوده توانی موردی سراغ دارید یا باید چند تا رو موازی کنم؟
        دوست عزیز مطالب این صفحه ممکنه به شما کمک کنه

The article presents 3 types of DC motor speed controller circuits using a simple mosfet and potentiometer, next using a IC 555 and then with IC 556

از 555 و IRF540 که فراوان و ارزان هستند میتوانید استفاده کنید .... دقت داشته باشید که ولتاژ 555 از ولتاژ موتور در صورت امگان ایروله باشد و برای 555 از حداکثر واتاژ 15 ولت که برای درایو موس فت ضروری میباشد استفاده فرمایید

دیدگاه

با سلام
          یک موتور dc با ولتاژ 48 ولت دارم که جریان نامیش 10 امپر هست .برای کنترل سرعت این موتور میخام با میکرو یه pwm تولید کنم و با اون سرعتش رو کنترل کنم .بنظرتون برای قسمت قدرت IGBT مناسب هست یا ماسفت ؟
          درود،
          اگر بخواهید با ولتاژ خروجی میکروکنترلر انجام بدید، ترانزیستور
          دارلینگتون بهتره.
          ماسفت و IGBT نیاز به حداقل ۹ ولت برای راه اندازی دارن.
          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

تو فکرش بودم که برای درایو گیت ماسفت از ای سی درایور ماسفت استفاده کنم
            به نظرتون پالس pwm میکرو رو مستقیم بدم به درایور و بعد ماسفت یا با یه فیلتر پاین گذر به ولتاژ انالوگ تبدیل کنم بعد بدم به درایور و ماسفت ؟کدوم بهتره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

به نظرتون پالس pwm میکرو رو مستقیم بدم به درایور و بعد ماسفت یا با یه فیلتر پاین گذر به ولتاژ انالوگ تبدیل کنم بعد بدم به درایور و ماسفت ؟کدوم بهتره

دیدگاه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوست عزیز
              البته بهترین انتخاب آی سی درایوره مثلا تراشه TC4421/TC4422 میتونه گزینه خوبی باشه ولی در نظر داشته باشید بعد از آی سی های مخصوص درایور اتصال مستقیم 555 هم از گزینه های بسیار مطلوب میباشد ....
              همچنین در نظر داشته باشید روش ذیجیتالی با همان PWM از همه نظر بر روش آنالوگ برتری دارد فقط چون در بین حالتهای روشن و خاموش شدن موس فت اتلاف حرارتی وجود دارد ، نهایتا مانند روشهای آنالوگ مقداری حرارت ایجاد میشود که برای پراکنده سازی نیازمند هیت سینک مناسب هستیم ....
              پیشنهاد میشود مقاله موس فت های قدرت در مجله نویز شماره دو مطالعه فرمایید

سال اول – شماره ۲ – مهر ۱۳۸۹ - تکنولوژی های نوین ۱- مدار جانشین کننده خازن های فوق العاده به جای باتری ها ۲- تکنولوژی باتری های شارژی توسعه یافته برای

دیدگاه

پس روش pwm مستقیم بهتر هست
                یه سوال دیگه ..اگر مثلا از 5 ماسفت به صورت موازی (برای جریان دهی بیشتر )استفاده کنم بهتره برای گیت هرکدوم یک ای سی درایور بزارم یا یک درایور برای همه کافی هست ؟

دیدگاه

پس روش pwm مستقیم بهتر هست
                  یه سوال دیگه ..اگر مثلا از 5 ماسفت به صورت موازی (برای جریان دهی بیشتر )استفاده کنم بهتره برای گیت هرکدوم یک ای سی درایور بزارم یا یک درایور برای همه کافی هست ؟
                  دوست گرامی
                  جریان مورد نظر شما به اندازه ای نیست که نیاز به مواری کردن موس فت ها داشته باشید ولی اگر به کیفیت قطعات اطمینان ندارید میتوانید از چند پاور فت موازی استفاده کنید
                  معمولا برای راه اندازی همه یک درایور کفایت میکنه و برای درین هم نیازی به مقاومت ندارند ولی معمولا برای گیت هر کدام یک مقاومت محافظ در نظر گرفته میشه ... در ضمن تا حد امکان از موس فت هایی استفاده کنید که دارای سری ساخت یکسان باشند ...در حالت مطلوب از قطعات موسوم به Pair ( با مشخصات کاملا یکسان ) استفاده میشود که متاسفانه در ایران دسترسی به آنها بسیار دشوار میباشد

چنانکه ملاحظه میکنید در این طرحها به طور ساده فت ها با هم موازی شده اند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X