اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای اصلاح خروجی کریستال XTAL 1Mhz

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای اصلاح خروجی کریستال XTAL 1Mhz

سلام
    وقتتان بخیر

این کریستال را تهیه کردم

و خروجی زیر را در اسیلوسکوپ مشاهده می کنم.

لطفا راهنمایی فرمایید که مشکل از کجاست و چطور یک خروجی 1 مگاهرتز درست می تونم از این کریستال بگیرم؟
    (لازم به ذکر است که یک کریستال 40 مگاهرتز را مشابه فوق تست کردم و خروجی تقریبا مربعی با فرکانس درست می دهد.)
    با تشکر

پاسخ : راهنمایی برای اصلاح خروجی کریستال XTAL 1Mhz

درود
    کریستالها به تنهایی نوسان سازی نمیکنند بلکه به مدار کمکی نیاز دارند برای مدارات نوسان ساز مشتمل بر کریستال لینک زیر را ببینید. :
    Learn what crystal oscillators are, how they work, and how to build oscillator circuits for your own projects. Example schematics included.

اگر مدار تست کریستال ها مشابه هستند مشکل مربوط به خود کریستال است این روزها جنسهای تقلبی چینی کل بازار را فرا گرفته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
      سلام
      وقتتان بخیر

این کریستال را تهیه کردم

لطفا راهنمایی فرمایید که مشکل از کجاست و چطور یک خروجی 1 مگاهرتز درست می تونم از این کریستال بگیرم؟
      (لازم به ذکر است که یک کریستال 40 مگاهرتز را مشابه فوق تست کردم و خروجی تقریبا مربعی با فرکانس درست می دهد.)
      با تشکر
      دوست عزیز
      این قطعه کریستال نیست بلکه ماژول اسیلاتور یک مگاهرتز میباشد و قاعدتا اگر به صورت کریستال بسته باشید عملکرد درستی نخواهد داشت ...در این نوع از اسیلاتورها معمولا پایه های 4 و 8 به ولتاژ تغذیه و پایه 5 خروجی فرکانس ساخته شده است و پایه 1 یک نیزی برای راه اندازی در نظر گرفته شده است ....برای اطلاعات بیشتر دیتا شت را مطالعه فرمایید
      پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام
        وقتتان بخیر

این کریستال را تهیه کردم

با تشکر
        با سلام و احترام
        همانطور که دوست عزیزمان هم اشاره کرد این قطعه که تصویر آنرا گذاشته اید اسیلاتور میباشد و باید در هنگام اتصال پایه ها دقت کنید. پایه شماره یک NC میباشد و نیاز نیست که به جایی وصل شود. طریق شناسایی این پایه به این صورت است که اگر از بالا به قطعه نگاه کنید یک دایره مشکی بر روی بدنه فلزی میبینید. اگر دایره هم نبود یک راس بدنه این اسیلاتورها تیز و بقیه منحنی میباشد
        سمت تیز همین پایه یک میباشد. برای شناسایی بقیه پایه ها هم از شکل زیر کمک بگیرید.
        معمولا با تغذیه 5 ولت کار میکنند. مثبت تغذیه را به پایه 14, گراند را به پایه 7 و خروجی را از پایه 8 بگیرید.
        اگر از سمت پایه ها به آن نگاه کنید میبینید که یکی از پایه ها با بقیه متفاوت است و مشخص است که به بدنه فلزی متصل است. این پایه همان پایه گراند میباشد.

موفق باشید.

دیدگاه

سلام
          وقتتان بخیر

این کریستال را تهیه کردم

با تشکر
          درود، علاوه بر مواردی که دوستان فرمودند، دقت کنید گاهی اوقات
          ظرفیت خازنی پراب اسیلوسکوپ و خود اسیلوسکوپ، عملکرد اسیلاتور
          را مختل میکند.
          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
            درود، علاوه بر مواردی که دوستان فرمودند، دقت کنید گاهی اوقات
            ظرفیت خازنی پراب اسیلوسکوپ و خود اسیلوسکوپ، عملکرد اسیلاتور
            را مختل میکند.
            نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها
            با سلام و احترام
            همانطور که دوست عزیزمان هم اشاره کرد این قطعه که تصویر آنرا گذاشته اید اسیلاتور میباشد و باید در هنگام اتصال پایه ها دقت کنید. پایه شماره یک NC میباشد و نیاز نیست که به جایی وصل شود. طریق شناسایی این پایه به این صورت است که اگر از بالا به قطعه نگاه کنید یک دایره مشکی بر روی بدنه فلزی میبینید. اگر دایره هم نبود یک راس بدنه این اسیلاتورها تیز و بقیه منحنی میباشد
            نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
            درود
            کریستالها به تنهایی نوسان سازی نمیکنند بلکه به مدار کمکی نیاز دارند برای مدارات نوسان ساز مشتمل بر کریستال لینک زیر را ببینید. :
            Learn what crystal oscillators are, how they work, and how to build oscillator circuits for your own projects. Example schematics included.

اگر مدار تست کریستال ها مشابه هستند مشکل مربوط به خود کریستال است این روزها جنسهای تقلبی چینی کل بازار را فرا گرفته.
            نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
            دوست عزیز
            این قطعه کریستال نیست بلکه ماژول اسیلاتور یک مگاهرتز میباشد و قاعدتا اگر به صورت کریستال بسته باشید عملکرد درستی نخواهد داشت ...در این نوع از اسیلاتورها معمولا پایه های 4 و 8 به ولتاژ تغذیه و پایه 5 خروجی فرکانس ساخته شده است و پایه 1 یک نیزی برای راه اندازی در نظر گرفته شده است ....برای اطلاعات بیشتر دیتا شت را مطالعه فرمایید
            سلام
            وقتتان بخیر
            تشکر از راهنمایی هایتان

دو عدد مشابه از این فرکانس ساز ها یکی 1مگاهرتز و دیگری 40 مگاهرتز را به صورت مشابه راه اندازی کردم که خروجی های زیر را گرفتم.

در نمونه 40 مگاهرتز البته با توجه به سمپل ریت پایین اسیلوسکوپ شکل موج خوب نیست ولی 40 مگاهرتز درست است اما در مورد نمونه 1 مگاهرتز متاسفانه خروجی مناسبی ندارم که نمی دونم اشکال از تفاوت نوع فرکانس ساز ها هست و نیاز به مدار جداگانه ای دارد و یا فرکانس سازم خراب هست. البته به نظرم دوره تکرار شکل موج همون 1 مگاهرتز هست اما یک نوسان اضافه ای درس هست که کار را خراب می کند.
            ممنون می شم راهنمایی فرمایید
            با تشکر
            جدیدترین ویرایش توسط Quantum.; ۰۰:۰۱ ۱۴۰۲/۰۳/۱۳.

دیدگاه

سلام
              ممنون می شم اگر کسی تجربه ای در این زمینه داره، راهنمایی کنه.
              دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X