اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ساده ترین فرستنده ای که به مغزتون خطور میکنه!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ساده ترین فرستنده ای که به مغزتون خطور میکنه!!!

به نام خدا

سلام. :biggrin:

امروز با ساده ترین فرستنده ی رادیو آشنا میشیم. :eek:

همیشه پیچیدگی خوب نیست ، میشد بجای این چند مدار ، مدارهایی ارائه کرد که ذهن قادر به تجسش نباشه... :angry:

یادمان باشد ، با ساختن این مدارها علم الکترونیک نزد نوجوانان ما محبوبتر و دلنشین تر میشود...

این فرستنده صدای شما رو روی موج AM ارسال یا پخش میکنه. :nice:

AM چیه؟

AM : نمیخوام براتون راجع به مدولاسیون دامنه (AM) بحث کنم ، فقط بدونید که این ایستگاه با موج کوتاه حول هوش 1000 کیلو یه خرده کمتر و یه خورده بالاتر

کار میکنه ، و با تغییر خازن واریابل یا همون ایستگاه رادیوتون این مقادیر تغییر میکنه.

مدار به صورت زیر میباشد.

1) این یک فیش صدا ( نر ) که به پشت کیس کامپیوترتون وصله!!! ( برای تهیش مشکلی ندارید )

2) یه چوک یا ترانس ترانسفورمر صدا که یه طرفش 1000 اهم و طرف دیگر 8 اهم میباشد.

3) قطعه اصلی ما یه کریستال 1.000000 مگا هرتزی ( 1000 کیلو هرتزی ) می باشد ، در مورد کریستال همینو بدونید که کارش ساخت یک فرکانس دقیق هست

4) یه باتری 9 ولت به همراه جاباتریش

اینم یه عکس از چوک و کریستال

در مورد کریستال : حتما میگی ، خوب چرا بعد 1 انقد صفر گذاشتن اونو که ارزش عددی ندارن!!!؟؟؟

خوب اون صفر ها نشان گر دقت کریستال مورد نظره ، یعنی فقط 1 مگا هرتز تولید میکنه!

خوب کارش چیه؟

ما برای اینکه صدامون تو امواج رادیویی پخش شه نیاز به یک فرکانس بالا داریم که فرکانس صدامنو ( صدامونو ) روی اون فرکانس سوار کنیم

به این فرکانس کریر یا مدوله شونده یا حامل میگویند.

این کریستال دارای 4 پایه هست که ما فقط از سه پایه 1 ، 2 ، 3 به ترتیب برای

1) به یک سر چوک وصل میشه پایه ی 3 چوک

2) با آنتن وصل میشه

3) به منفی باتری

خوب عزیزانم تموم شد.

به همین را حتی شما یک فرستنده دارید.

اینم فیش!!!

خوب فیش صدا که کار باهاشونو بلدید ، بزنین به خروجی هر چی که دلتون خواست ، فقط ولوم صدا اونقدرا هم زیاد نشه!!!

اینم یه نما از مدار

منبع :

.
    .
    .

پاسخ : ساخت ساده ترین فرستنده ای که به مغزتون خطور میکنه!!!

خییلی جالب بود من همیشه می خاستم بدونم این امواج رادییوی چطوری کار میکنن! که شما خیلی ساده اینجا توضیح دادیش :agree:

ترانزیستور هم میشه یه ساده بزاری؟

1 سوال: مدار تانک چیه؟ :nerd:

دیدگاه

با سلام.

اول از اقای کاربر فعال اسمشو یادم رفت شرمنده ، تشکر کنم خیلی باهالی داداش...

دوم جواب آقای arvinfx : مدار تانک به مداری گفته میشه که در اون یک سلف ویه خازن با هم موازی بشن در اینجور مدار ها به بسته به ظرفیت

و مقدار خازن و سلف یک فرکانس رزونانس تعریف میشه که در اون فرکانس xc با xl برابرند.

از مدار تانک به عنوان نوسان ساز ( که یک موج میرا شونده رو تولید میکنه و با مداراتی نظیر ترانزیستور یا هر مدار دیگه پایدار شده و به یک نوسان

ساز تبدیل میشه ) یا به عنوان فیلتر یا موازد دیگه ، استفاده میشه.

مدار ساده ترانزسیتور یهم مزارم ، فقط یادتون باشه که این روی موج AM یا همون MW رادیوتونه!!!!

یه مدار ساده ترانزیستور برای am و یه مدار ترانزیستوری برای FM براتون میزارم.

با تشکر از آقایون ، مخصوصا مانیان جان....
      .
      .
      .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید تجن جاری
        با تشکر از آقایون ، مخصوصا مانیان جان....
        با سلام
        تشکر از زحمات و مطالب شما به خصوص نوشتهآ‌ها شما که خیلی مختصر و مفید.
        یادمه یه فرستنده ساده یک (یا چند) ترانزیستوری هم توی اینترنت بود الان لینکش یادم نیست. تنها چیزی که یادمه اینکه از یک روش خیلی ابتکاری برای ساخت بورد مدار چاپی در آن استفاده شده بود (چسباندن تکهآ‌هایی از بورد بر روی یک بورد دیگه و لحیمآ‌ کردن قطعات به آنها) اون رو هم اگر بتونید پیدا کنید برای فروم آماده کنید (به خصوص که نوشته شما کاملا برای همه قابل فهمه) خیلی خوب و کاربردی میآ‌شه. من اگر آدرس اون فرستند رو هم پیدا کردم براتون میآ‌فرستم.
        باز هم تشکر فروان

من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
          سلام
          با تشکر بسیار عالی است و خوب کار میکنه
          ولی یک سوال مهم :چجوری میشه با همین کریستال یک گیرنده یک مگا هرتز دقیق و با کیفیت درست کرد ؟
          جواب این سوال برای من خیلی حیاتی است دوستان کمک کنند
          سلام داداشم.

حالا چرا دوس داری مدار گیرندت با کریستال باشه ، نیازی به کریستال نداره میشه بایه مدار خیلی ساده یه گیرنده ای ام ساخت با کیفیت و پهنای باند مناسب

و دقیق که فرکانسشم تغییر نکنه با کریستال چیزی تو ذهنم نی

ببخشید.
          .
          .
          .

دیدگاه

با سلام
            میخاستم بپرسم که این کریستال ها مخصوص هستن؟
            چون اونایی که من برای میکرو دیدم دو پایه بودن
            راستی این فقط فرستنده هست ؟
            پس گیرندش کو ؟
            با رادیو میشه گرفت ؟
            اگه بخام برم ترانس بخرم پی بگم؟ همینو بگم که یه طرف 8 اهم و طرف دیگش 1000؟
            :applause:

دیدگاه

سلام
              اینا کریستال نیستن. بلکه اسیلاتور هستند. کریستال یک قطعه برای تنظیم فرکانسه و تولید کننده سیگنال نیست. اما اسیلاتور یک مدار یا ماژول هست که سیگنال تولید می کنه. دو پایه اسیلاتور برای تغذیه و پایه سوم خروجی هست. بله گیرنده رادیو هست. در مورد ترانس هم تجربه خرید ندارم. ولی فکر می کنم همینطوری باید خرید.
              دلا یاران سه قسمند ار بدانی
              زبانی اند و نانی اند و جانی
              به نانی نان بده از در برانش
              محبت کن به یاران زبانی
              و لیکن یار جانی را به دست آر
              به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام
                اقای ارش واقعا شما چن جا منو شرمنده مرامتون کردین ( اجرش با خدا ، با تشکر خشک و خالی ما چیزی نمی شه ! )

علت اینکه میگن این مدار am هستش چیه ؟ چون ترانس استفاده کرده و ترانس هم فرکانس رو تفیر نمی ده و فقط دامنه رو تفیر میده ؟
                ترانس های صدا هم مثل ترانس های معمولی هستن ولی دقیق تر یا تفاوت های دبگه ای دارن ؟ (چرا ترانس رو بر حسب اهم میگن و دوری نیست ؟ )
                اون ترانس صدا رو تقویت می کنه ؟ ( جایی که دورش زیاده همون جایی که مقاومتش زیاده ؟ )

ممنون
                :nerd:

دیدگاه

ترانس فقط برای تقویت دامنه خروجی صدا ( که در این مثال از کامپیوتر اومده ) و جمع کردن اون با ولتاژ 9 ولت باطری کاربرد داره. یعنی در طرف دیگه ما یک ولتاژ DC 9 ولت داریم + صدا.

خب شاید بپرسی به چه درد می خوره. این اسیلاتور های موجود در بازار خیلی به ولتاژ تغذیه حساس هستن. وقتی ولتاژ تغذیه کم و زیاد بشه دامنه خروجی اونا هم کم و زیاد میشه. حالا اگز ما سیگنال صدا را به اضافه 9 ولت رو به تغذیه اسیلاتور اعمال کنیم باعث تغییرات دامنه در خروجی اسیلاتور میشه. البته این تغییرات دقیقا متناسب با تغییرات سیگنال صدا هست. پس ما مدولاسیون AM انجام دادیم.

در مورد ترانس هم عرض کنم که مشخصه امپدانس در ترانس ها خیلی مهم هست. چون در بسیاری ار موارد برای تطبیق امپدانس به کار میرن. در صورتی که جنس سیم در اولیه و ثانویه یکی باشه ( که اغلب اینطور هست ) مقاومت بیشتر معنی دور بیشتر میده. به راحتی میشه گفت نسبت مقاومت ثانویه به مقاومت اولیه برابر با نسبت دور ثانویه به اولیه هست. و در این مثال ترانس دامنه صدا رو تا 125 برابر تقویت می کنه. ( 125=8÷1000 )
                  دلا یاران سه قسمند ار بدانی
                  زبانی اند و نانی اند و جانی
                  به نانی نان بده از در برانش
                  محبت کن به یاران زبانی
                  و لیکن یار جانی را به دست آر
                  به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام دوست عزیز توضیح کامل این مدار تو لینک زیر هست.
                    موفق باشید

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=39874
                    «اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
                    آلبرت انشتين

دیدگاه

ممنون خوب بود.....

دیدگاه

اگه از کریستالهای دیگری استفاده کنیم میتونیم فرکانس دیگه ای تولید کنیم مثلا ازش به عنوان بیسیم استفاده کنیم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X