اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری حجم آب خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری حجم آب خروجی

با سلام
    دوستان کسی می دونه چطور میشه حجم آب خروجی یک لوله رو اندازه گرفت؟ مثلا ما می خواهیم یک لیتر آب بدیم، بتونیم شیر رو به قدر همون یک لیتر باز کنیم.
    با تشکر

پاسخ : اندازه گیری حجم آب خروجی

دوست عزیز سنسور مورد نیاز شما Flow meter نامش هست که براحتی حجم آب خروجی را به شما نشون میده.
    البته از نوعی که مخصوص مایعات هست نه flow meter گازها.

دیدگاه

از یک نوع کنتور دیجیتال با قیمت حدود 50000 تومن هم میتونید استفاده کنید

البته میدونم هست ( دست کسی دیدم )ولی آدرس ندارم . یک خروجی ریدرله به شما میده

(آ‌به ازای هر 10 لیتر 1 پالس)

دیدگاه

می خواستم دقیق باشه ، در حد 100 سی سی هم بتونه کار کنه

دیدگاه

اگه فشار آب ثابته میتونی یک شیر را برای مدت خاص باز بزاری

دیدگاه

دوست من روشهای زیادی برای اندازه گیری دی بی وجود داره که بر اساس همه اونها سنسور ساخته شده:

- پروانه ای
            - آلتراسونیک
            - اختلاف فشار
            - ...
            هر کدوم از این روشها مزیتها و معایبی داره. اما اگه میخواهی دقت زیاد داشته باشی و میزان آب خروجی هم کمه ، بهترین روش استفاده از سنسورهای پروانه ای میباشد.

دیدگاه

سلام
              دوست عزیز بهترین روش برای اینکه حجم آب را بدست بیاری استفاده از سنسور فلو است.
              فلو=مقدار حجم آب در واحد زمان
              البته این سنسور قیمتش بالاست و جهان کیت داره و قیمت اون هم 120000 تومان است.
              البته جدیدا وارد کرده من دیتا شیت اونو دارم خواستی بگو برات بزارم.
              راه دیگری هم وجود دارد استفاده از سنسور های level متر که در بازار موجود است.
              اگر یک سرچی در مورد سنسور فلو در سایت بزنی اطلاعاتی در این مورد پیدا می کنی چون من خودم قبلا اینو تو سایت مطرح کردم و دوستان هم جواب های جالبی داده اند.

موفق باشی

دیدگاه

دوست عزیز بهترین کار استفاده از یک فلومتر صنعتی هستش که به یک کنترل والو در یک حلقه بسته کنترلی فرمان میده ،حالا در صنعت واسه انتخاب یک سنسور فلو مناسب و کنترل والو مناسب بسته به نوع فرایند ،هزینه ،نوع محیط و سازنده معتبر انتخابها زیاد میشه واست مثال بزنم که چون فرایندت آب هستش بسته به میزان بازیسییتی ، اسیدیتی ، املاح میتونی بعلتی که آب یک فرایند قابل یونیزاسیون هستش از فلومتر مگنتیک به اضافه یک والو کنترلی بال استفاده کنی واسه جزئیاتش بهم پیغام بده

مشیری -کارشناس اتوماسیون و ابزار دقیق شرکت ایریسا اصفهان

دیدگاه

سلام آیا کسی میدونه که حداکثر دبی خروجی یک لوله 75 میلیمتر چقدر است
                  اصلا جدولی در مورد رابطه سایز لوله و دبی خروجی داریم لطفآ من رو راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza keshavarz
                    سلام آیا کسی میدونه که حداکثر دبی خروجی یک لوله 75 میلیمتر چقدر است
                    اصلا جدولی در مورد رابطه سایز لوله و دبی خروجی داریم لطفآ من رو راهنمایی کنید
                    دبی یعنی میزان آب یک منبع آبی (بطور مثال رودخانه) که در واحد زمان (معمولا ثانیه) از یک سطح مقطع خاص عبور می کند. به عبارت دیگر حاصلضرب سطح مقطع در سرعت آب یک منبع آبی توجه به مثالهای زیر و روش محاسبات آنها مسئله را کاملا روشن می سازد:

الف- اگر با منبع آبی دارای حجم یا شدت سرعت محدود مواجه هستیم، می توانیم از ظروفی که حجم آن مشخص است، استفاده کنیم؛ یعنی اگر یک ظرف 4 لیتری را طی 2 ثانیه از آب ورودی پرکنیم، میزان دبی 2 لیتر بر ثانیه یا 002/0 متر مکعب بر ثانیه می باشد.

ب- اگر قصد محاسبه دبی یک منبع آبی با سطح مقطع مشخص نظیر لوله، نهر، کانال آبرسانی و ... را داریم، ابتدا باید سطح مقطع را از طریق فرمول هندسی مربوطه به دست آوریم. بطور مثال مساحت لوله با سطح مقطع دایره با S=r2´3.14 (عدد پی * مجذور شعاع = مساحت) یا مساحت سطح مقطع کانالهای آبرسانی (ذوزنقه) را با ارتفاع 2/1 * مجموع دوقاعده = مساحت و مساحت مستطیل با طول * قاعده = مساحت محاسبه می شود. سپس با استفاده از روش هایی چون دستگاه های سرعت سنج یا روش رنگی کردن آب و غیره سرعت آب را مشخص می نمائیم. در صورت عدم وجود شرایط فوق از روش ساده زیر می توان استفاده کرد:

1- فاصله مشخصی از رودخانه یا کانال (مثلا 10متر) را انتخاب و مشخص می کنیم.

2- جسمی سبکتر از آب نظیر یونولیت، چوب یا چوب پنبه را در ابتدای فاصله مذکور رها ساخته و زمان را تا نقطه پایان محاسبه می کنیم. بدین طریق سرعت آب براساس m/s تعیین می شود.

حال پس از محاسبه سطح مقطع و سرعت متوسط آب جهت تعیین میزان دبی به روش زیر عمل می کنیم:

Q(m3/s)= A(m2)*V(m/s)

سرعت متوسط (متر بر ثانیه) * سطح مقطع (مترمربع) = میزان آبدهی (دبی)

به عنوان مثال، اگر منبع آبی ما رودخانه ای با عرضها و اعماق گوناگون باشد:

- ابتدا یک عرض از رودخانه را مشخص و آن را دقیقا اندازه گیری می کنیم

- سپس در همان عرض مشخص شده، در چندین نقطه عمق آب را اندازه گیری و بدین طریق میانگین عمق آب به دست می آید.

- اکنون می توانیم جهت سهولت در محاسبه سطح مقطع، آن را مستطیل فرض کنیم؛ در این صورت سطح مقطع برابر است با میانگین عمق آب ضربدر عرض مشخص شده.

- در نتیجه با تعیین سرعت متوسط آب با روش فوق، میزان آبدهی رودخانه مذکور حاصل می شود.

توانایی محاسبه میزان دبی به پرورش دهنده این امکان را می دهد تا به جواب پرسشهایی که در ابتدای این مبحث دست نیافتنی می نمود، رسیده و عملیات پرورشی بهتر و مبتنی براصول علمی ساده و در عین حال بسیار کارآمد انجام گیرد.

امیدوارم مفید واقع شده باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی حیاتی
                      دبی یعنی میزان آب یک منبع آبی (بطور مثال رودخانه) که در واحد زمان (معمولا ثانیه) از یک سطح مقطع خاص عبور می کند. به عبارت دیگر حاصلضرب سطح مقطع در سرعت آب یک منبع آبی توجه به مثالهای زیر و روش محاسبات آنها مسئله را کاملا روشن می سازد:

الف- اگر با منبع آبی دارای حجم یا شدت سرعت محدود مواجه هستیم، می توانیم از ظروفی که حجم آن مشخص است، استفاده کنیم؛ یعنی اگر یک ظرف 4 لیتری را طی 2 ثانیه از آب ورودی پرکنیم، میزان دبی 2 لیتر بر ثانیه یا 002/0 متر مکعب بر ثانیه می باشد.

ب- اگر قصد محاسبه دبی یک منبع آبی با سطح مقطع مشخص نظیر لوله، نهر، کانال آبرسانی و ... را داریم، ابتدا باید سطح مقطع را از طریق فرمول هندسی مربوطه به دست آوریم. بطور مثال مساحت لوله با سطح مقطع دایره با S=r2´3.14 (عدد پی * مجذور شعاع = مساحت) یا مساحت سطح مقطع کانالهای آبرسانی (ذوزنقه) را با ارتفاع 2/1 * مجموع دوقاعده = مساحت و مساحت مستطیل با طول * قاعده = مساحت محاسبه می شود. سپس با استفاده از روش هایی چون دستگاه های سرعت سنج یا روش رنگی کردن آب و غیره سرعت آب را مشخص می نمائیم. در صورت عدم وجود شرایط فوق از روش ساده زیر می توان استفاده کرد:

1- فاصله مشخصی از رودخانه یا کانال (مثلا 10متر) را انتخاب و مشخص می کنیم.

2- جسمی سبکتر از آب نظیر یونولیت، چوب یا چوب پنبه را در ابتدای فاصله مذکور رها ساخته و زمان را تا نقطه پایان محاسبه می کنیم. بدین طریق سرعت آب براساس m/s تعیین می شود.

حال پس از محاسبه سطح مقطع و سرعت متوسط آب جهت تعیین میزان دبی به روش زیر عمل می کنیم:

Q(m3/s)= A(m2)*V(m/s)

سرعت متوسط (متر بر ثانیه) * سطح مقطع (مترمربع) = میزان آبدهی (دبی)

به عنوان مثال، اگر منبع آبی ما رودخانه ای با عرضها و اعماق گوناگون باشد:

- ابتدا یک عرض از رودخانه را مشخص و آن را دقیقا اندازه گیری می کنیم

- سپس در همان عرض مشخص شده، در چندین نقطه عمق آب را اندازه گیری و بدین طریق میانگین عمق آب به دست می آید.

- اکنون می توانیم جهت سهولت در محاسبه سطح مقطع، آن را مستطیل فرض کنیم؛ در این صورت سطح مقطع برابر است با میانگین عمق آب ضربدر عرض مشخص شده.

- در نتیجه با تعیین سرعت متوسط آب با روش فوق، میزان آبدهی رودخانه مذکور حاصل می شود.

توانایی محاسبه میزان دبی به پرورش دهنده این امکان را می دهد تا به جواب پرسشهایی که در ابتدای این مبحث دست نیافتنی می نمود، رسیده و عملیات پرورشی بهتر و مبتنی براصول علمی ساده و در عین حال بسیار کارآمد انجام گیرد.

امیدوارم مفید واقع شده باشد.
                      با سلام
                      ضمن تشکر از جناب حیاتی،
                      چند نکته در موضوع اندازه گیری دبی مایعات وجود دارد.
                      - در یک کانال یا لوله یا رودخانه سرعت عبور مایع در مرکز ، حداکثر است و در محل تماس با جدار کانال / لوله / مسیر ، سرعت مایع صفر است.
                      - اگر حرکت مایع بدون تلاتم باشد ، این سرعت ها بر حسب فاصله از دیواره مسیر ، یک پروفیل نیم بیضی شکل خواهد داشت که با دانستن خواص مایع و دما و ...
                      و با دانستن شکل کانال ، با اندازه گیری سرعت حداکثر در مرکز ، پروفیل قابل محاسبه بوده و شرایط ساده خواهد بود. و با محاسباتی می توان به دبی رسید.

اما در شرایط ذیل محاسبات ساده میسر نیست:
                      - حرکت مایع متلاطم باشد.
                      - شکل کانال غیر منظم باشد.
                      - خواص مایع ، نامعین باشد.

فلو مترهای مورد اشاره دوستان ، با در نظر گرفتن موارد فوق ، اندازه گیری را انجام می دهند.

با سپاس

گشتی در لاله زار
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

با قرار دادن یک عدد اوریفیس و با اندازه گیری فشار قبل و بعد از اوریفیس میزان فلو را محاسبه کنی - یا اینکه از یک فلوترانسمیتر استفاده کنی با کپسول مورد نظر شما .
                        گروه برق الکترونیک و روباتیک
                        http://www.E85.ir

دیدگاه

یه پیشنهاد مسخره ولی در عین حال کاربردی هم من بدم با اجازه دوستان

خیلی راحت میتونی از یه لودسل استفاده کنی! :icon_razz:

اگه اونجایی که آب ازش میاد منبعه:
                          قبل از بازکردن شیر وزن رو می خونی
                          شیر رو باز می کنی و تا وقتی که مقلا یک لیتر از مقدار اولیه کمتر بشه شیر بازه و بعدش بسته میشه!

اگه اونجایی که اب ازش میاد لوله است و به قبلش دسترسی نداری:
                          یه منبع واسط درست می کنی آب رو میریزی توش وزنش رو می خونی بعد میدی به خروجی

البته فلومتر راه منطقی تریه، ولی خب همیشه هم نباید با راههای منطقی پیش رفت! :read:
                          گیرم که تو از سر گنه در گذری...
                          زان شرم که دیدی که چه کردم چه کنم؟؟؟؟

دیدگاه

سلامی گرم به دوستان عزیز
                            من تازه عضو شدم و خوشحالم که مهندسین جوان اطلاعاتشونو در اختیار هم میزارن.بدون هیچ منتی

دیدگاه

فلو متر ساختار ساده و جالبی داره . چرا کسی از دوستان به فکر ساختش نمی افته ؟ ( داخل پارانتز من پروژه ناقص زیادی دارم . کار خودم نیست)
                              بر اساس القای فاراده کار میکنه وقتی یک رسانا در میدان مغناطیسی حرکت میکنه در دو سر رسانا اختلاف پتانسیل به وجود میاد که این ولتاز به شدت میدان و سرعت حرکت رسانا بستگی داره ؟
                              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X