اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد ساخت المنت و محاسبه توان آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد ساخت المنت و محاسبه توان آن

من می خوام یک المنت 12 ولت بسازم باهاش آب جوش بیارم
    اگر کسی کتابی درباره ی المنت داره لطفا بگه راهنمایی هم بکنید من صفر کیلومترم

کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

پاسخ : کمک در مورد ساخت المنت

سلام مهندس
    کتاب در این زمینه سخت پیدا میشه
    ولی من راهنمایی میکنم
    شما اول باید دنبال سیم مقاومتی باشی ( اول مقاومت سیمی که میخای رو با اهممتر انداره بگیر بعد ترانس بپیچ . منظورم اینکه جریان ترانسو پیدا کنی بعد بپیچی )

سیم مقاومتی توو لاله زار پر هست

سیم که خریدی دوره یه سنگ مرمر کوچیک می پیچی بعد دو سر سیم مقاومتی رو میزنی به ترانس بعد اون سنگ مرمرو می کنی توو آب
    مواظب باش دستت نسوزه چون سنگ سریع داغ میشه
    آب که جوش امد جای من هم چای بخور :applause:

دیدگاه

سلام :smile:
      من هم قصد ساختن یک المنت دارم که به اندازه ی ته یک فنجان باشه و بتونه با باتری شارژی حرارت زیادی رو تولید کنه اینقدر که بتونه ذعال بسازم میشه یا نه ؟
      یک سوال دیگه این ذعال برقی ها المنت هاش تا چچه درجه ای گرما تولید می کنه ؟
      لطفا در مورد ساخت المنت راهنمایی بیشتر کنید .
      مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

چند لیتر آب ؟
        چند دقیقه ای می خای جوش بیاد ؟
        چقدر برق می خای مصرف کنی ؟

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

برادر سعید من قصد ندارم اب جوش بیارم من میخوام ذغال بسازم یا ذغال داغ کنم پس حرارتی که میخوام تولید کنم میخوام زیاد باشه آیا میشه یا نه
          المنت هم باید به اندازه ی ته یک فنجان باشه و میخوام با باتری شارژی بسازم خواستم بدونم شدنیه یا نه و میخوام تا نیم ساعت این باتری های شارژی تولید حرارت مناسب رو داشته باشه
          اگه شدنیه منو راهنمایی کنید ؟ اگر هم نشدنیه همین الان بگین نمیشه که من بیخیال بشم تا چهار عدد باتری جا داره ؟
          اگه باتری شارژی با امپر بالا و اندازه کوچک سراغ دارید اینجا ذکر کنید
          مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

آقا مصطفی اطلاعاتی که شما می دهید فقط نیاز به یک غیب گو داره تا متوجه بشه دقیق شما چی می خواهید .............در درجه اول قانون پایستگی انرژی را در نظر داشته باشید یدونه باتری کوچک توان کمی داره پس نمیتونه در المنت شما توان بالایی تحویل بده .............منظور شما از باتری کوچک مثلا چه اندازه ای است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مقدار هزینه قابل قبولتون چقدره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟در نسبت توان به اندازه و وزن بهترین باتری ها همون لیتیوم هستند اما قیمتشون بالاست شارژش هم اصولی باید باشه
            کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
            ولتر

دیدگاه

سلام
              وقتی شما میخواین آب جوش بیارین خوب باید المنتی داشته باشین که حداقل 100درجه حرارت تولید بکنه و وقتی میرین المنت سازی های لاله زار دقیقا میگین المنت چندوات می خواین و اونام میگن چه المنتی برای کار شما با توجه به نوع ماده و ... مناسب هست و به هیچ وجه اطلاعات علمی ندارن حتی یک ذره!!و وقتی باهاشون حرف میزنید مستقیم میگن ما مشتری فنی و وارد داریم نه ناشی!!!!باید وات رو بگید :angry: و اینم چون کارم اینه میگم و خیلی ها رو میشناسم و یا تماس تلفنی داشتم،شما باید خودتون دست بکار بشید و اطلاعات مهندسی بدست بیارید..حالا شما باید بگید آبی که می خواین جوش بیارین تو چی میذارید و چند لیتره و ظرف چه قدر حجم آزاد داره(در مقدار فشار گاز خیلی حیاتی هست).اما به صورت کلی من میتونم اطلاعاتی که خودم دارم و بدست آوردم بهتون بدم تا ایشالا برای دیگران هم مفید باشه:(البته اول خواهش می کنم mohamad-h عزیز سریع عنوان رو ویرایش کنه و عبارت و محاسبه توان آن رو اضافه کنه تا برای بعدها گویا و مشخص باشه.با تشکر)
              پ ن: همه اطلاعات مهندسی که در فیزیک دبیرستان خونده بودیم مهم و کاربردی بودن و الان همون مبحث ترمودینامیک رو می خوام بگم.
              جانم به فدای ائمه اطهار
              می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

در زیر به طور خیلی خلاصه روش انتخاب المنت و محاسبه توضیح داده شده است. برای عمل گرمایش و حرارت دهی اطلاعات زیر باید در اختیار باشد :
                1. مشخص نمودن جنس ماده مورد نظر برای حرارت دهی شامل:
                جامداد (مانند فلزاتی چون آهن ، مس ، سرب ، روی ، آلمینیوم و .. سرامیک ، گچ و خاک )
                مایعات مانند ( آب ، روغن ، مشتقات نفتی ، غیره )
                گاز ها ( مانند هوا ، آمونیاک ، ازت ، و غیره )
                2. مشخص نمودن مقدار یا حجم ماده مورد نظر برای گرمایش یا حرارت دهی
                در جامدات چند کیلوگرم آهن ، سرب ، مس ، و یا روی را می خواهیم حرارت دهیم ؟
                در مایعات چند لیتر آب ، روغن ، ویا نفت را می خواهیم حرارت دهیم ؟
                در گازها چند متر مکعب هوا ، آمونیاک ، و یا ازت را می خواهیم حرارت دهیم ؟ آیا ساکن است یا جریان دارد؟
                3. درجه حرارت مورد نظر ( بر حسب سانتیگراد ) که می خواهیم ماده مورد نظر را به آن درجه برسانیم .
                پس از مشخص شدن اطلاعات سه مورد فوق اقدام به محاسبه انرژی لازم برای حرارت دادن ماه مورد نظر می کنیم.
                جانم به فدای ائمه اطهار
                می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

برای این منظور از فرمول زیر استفاده می گردد :

Q = m c ΔT که در آن:
                  Q برابر با انرژی مبادله شده و اینجا مقدار انرژی به دست آمده بر حسب ژول یا وات ثانیه
                  m برابر با جرم ماده ای که می خواین گرم بشه.
                  c ظرفیت گرمایی ویژه جسم
                  ΔT برابر با اختلاف دما است.

که واحدها عبارتند از:

جرم (m) :گرم یا کیلوگرم در واحدهای SI
                  انرژی (Q) :واحد اصلی آن ژول (J) است اما از واحد کالری (cal) نیز استفاده میآ‌شود
                  دما (ΔT) :از کلوین (K) یا سانتیآ‌گراد (C) استفاده میآ‌شود(چون هر دو یکا در یک رنج هستند در اختلاف دما تفاوتی ایجاد نمیکنه)
                  ظرفیت گرمایی ویژه (cکه حرف کوچکه) :ژول بر گرم .کلوین(J g–۱ K–۱) یا J/g.K

تعریف کلی فرمول فوق به این صورت است که انرژی مورد نیاز برای حرارت دادن به جرم m کیلوگرم که درجه حرارت آنرا از T1 به T2 برساند.
                  جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

پاسخ : کمک در مورد ساخت المنت و محاسبه توان آن

همانطور که در بالا اشاره شده است عناصر را به سه دسته تقسیم نموده اند : جامدات ، مایعات و گازها. سرعت انتقال حرارت هر جسمی با اجسام دیگر متفاوت می باشد . برای مثال سرعت دریافت حرارت توسط آلومینیم از کاشی سرامیکی بیشتر است . مس خیلی سریعتر از دیگر فلزات حرارت را به خود جذب می کند .اینجاست که پارامتری به نام ظرفیت گرمایی و ظرفیت گرمایی ویژه نیازش احساس میشه.
                    ظرفیت گرمایی ویژه یک ماده مقدار انرژی است که یک گرم از آن ماده دریافت میآ‌کند تادرجه حرارت آن ماده یک درجه سانتیگراد یا کلوین (که هردو هم اندازه هستن) افزایش یابد..حالا این c رو چجوری بدست بیاریم؟ ----> با مراجعه به جدول مربوط به گرمای ویژه به راحتی میشه اعداد آن را به دست آورد . برای مثال:(اینا از ویکی پدیا)
                    گرمای ویژه آب در فازها و دماهای مهم( واحدها J/g.K):
                    آب در 25 °C مایع 4.1813
                    آب در 100 °C مایع 4.1813
                    آب در −10 °C (یخ) جامد 2.05
                    آب در 100 °C (بخار) گاز 2.080
                    مقایسه 4 عدد فوق به خوبی نشون می ده که یک لیتر آب مقدار زیادی انرژی یا حرارت جذب می کند تا درجه حرارت آن یک درجه افزایش یابد ، به همین منظور در انواع خودرو ها آب به عنوان وسیله خنک کننده استفاده می شود. ولی فلزات c خیلی کوچکتری دارن مثلا (از ویکی پدیا):
                    آلومینیوم جامد ۰٫۸۹۷
                    مس جامد ۰٫۳۸۵

عوامل موثر بر ظرفیت گرمایی [از ویکیپدیا]
                    جرم مولی
                    پیوند هیدروژنی (که باعث افزایش ظرفیت گرمای ویژه اب شدهآ‌است)
                    میزان فضای آزاد
                    دما
                    جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

المنت یک سیم مقاومت است که به دور یک استوانهٔ عایق از جنس سرامیک یا خاک نسوز پیچیده شده است و گذشتن جریان برق از آن گرما تولید میآ‌کند. این مقاومتآ‌ها از جنس کرم و نیکل (نیکروم) یا ترکیبات الوکروم ساخته میآ‌شوند و با توانآ‌های مختلف در بازار موجودند.

بیشتر المنتآ‌ها را از جنس نیکروم ۸۰/۲۰ میسازند (۸۰٪ نیکل، ۲۰٪ کرومیوم). این ماده از این نظر که مقاومت الکتریکی بالایی دارد و هنگام نخستین گرمآ‌شدن روی خودش لایهٔ چسبندهآ‌ای از اکسید کروم تشکیل میآ‌دهد که مانع اکسیدشدن بخشآ‌های داخلی و سوختن یا شکستن آن میآ‌گردد مطلوب است.
                      جالبه بدونید که المنتها ساختنشون بسیار سخته و آمریکا طلایه دار این تکنولوژی و المنتهای چینی بازار فقط در چین ساخته میشن و موادش (آلیاژش) آمریکایی هست!! اینو یک وارد کننده به برادم گفت که چینی ها .... کردن،خود دروغگوشون به من تو کارخونه گفتن ما فعلا تکنولوژی ساخت رو نداریم!
                      جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
                        آقا مصطفی اطلاعاتی که شما می دهید فقط نیاز به یک غیب گو داره تا متوجه بشه دقیق شما چی می خواهید .............در درجه اول قانون پایستگی انرژی را در نظر داشته باشید یدونه باتری کوچک توان کمی داره پس نمیتونه در المنت شما توان بالایی تحویل بده .............منظور شما از باتری کوچک مثلا چه اندازه ای است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مقدار هزینه قابل قبولتون چقدره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟در نسبت توان به اندازه و وزن بهترین باتری ها همون لیتیوم هستند اما قیمتشون بالاست شارژش هم اصولی باید باشه
                        خوب اگر چند تا موازی کنیم بازم نمیشه ؟
                        اصلا واسه یک المنت ی که به اندازه ی یک ته فنجانه و میخواهیم تا 800 الی 1000درجه ی سانتی گراد از اون گرما بگیریم باید چقدر توان خرج کنیم ؟ این که المنت از چه نوعی باشه با خودتون .
                        آقای پاشایی این اطلاعات رو چه طوری کسب کرده اید ؟

دیدگاه

آقای طبسی اون اطلاعاتی که منبع داشتن نوشتم از کجا! ---> ویکیپدیا و بقیه از خودم (منظور از دروس و کتابایی که تا به امروز خوندیما وگرنه من بیسوادتر از این حرفام)
                          همونطور که عرض کردم شما وقتی میرید المنت بخرین فقط وات میخوان ازتون و اصلا هیچی از محاسبه و دما و .... نمیدونن متاسفانه و میگن کسی که میاد اینجا باید خودش فنی کار باشه و از قبل حساب کرده باشه المنت چند وات می خواد! حالا منم اینایی که گذاشتم تکمیل نیست،خودمم دنبالشم چون تقریبا دقیقم نمیتونم حساب کنم و کار مهندسای مکانیکه در اصل. ولی الان سرم خیلی شلوغه و ایشالا تا هفته دیگه چیزای دیگه اضافه می کنم.
                          جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

سلام دوستان
                            مطالبتون خیلی خوب بود
                            اما برای من یک سوال پیش اومد

اگر ما آب را از یک لوله مسی عبور دهیم با قطر یک سانتی متر و المنت را مثل فنر به دور لوله بپیچیم و طول المنت پیچیده شده و لوله مسی 50سانتی متر باشه آب درون لوله جریان داره ایا باز هم باید از این فرمول استفاده کنیم؟

و یک چیز دیگه این که اگر بخواهیم با سیستم بالا ، آب را طی مدت زمان خاصی گرم کنیم از چه فرمولی استفاده کنیم؟
                            مثلا ظرف مدت زمان 2 ثانیه

دیدگاه

در مورد عبور آب از لوله اگر حجم آبی که در یک ثانیه از سطح مقطع لوله رد میشه n لیتر باشه و توان تولیدی توسط المنت P وات باشه و عایق بندی شما هم طوری باشه که هیچی از این حرارت تولید شده به بیرون از لوله نره داریم:

[size=+2]
                              P = n*4180*(T - T )

در نتیجه

[size=+2]
                              T = T + P/(n*4180) )

T دمای آب ورودی به لوله و T دمای آب خروجی لوله است. 4180 هم ظرفیت گرمایی یک لیتر آبه.

در این سیستم دمای خروجی به شار آب (n) و توان کل المنت است. هرچه لوله را طولانی تر کنید طول المنتی که می تونید استفاده کنید بیشتر میشه و میتونید توان تولید گرمای بیشتری داشته باشید.

با این سیستم دیگر صحبت از این که آب را در مدت زمان معینی گرم کنیم چندان معنا دار نخواهد بود.

در صورتی که سوال کنید یه حجم مشخص آب دارید و میخواهید آن را طی یه زمان خاص گرم کنید، رابطه حاکم به صورت

[size=+2]
                              P*t = n*4180*(T - T )

است که در آن n حجم آب و t مدت زمان گرم شدن است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X