اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی شارژر برای باتری nimh

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی شارژر برای باتری nimh

سلام ،
    برای یک مدار که جریانی حدود 200 میلی آمپر جریان میکشه و با 5 ولت کار میکنه ، آمدم چهار تا باتری نیم قلمی nimh با مارک cfl رو با جریان 1800 میلی آمپر سری کردم تا 4.8 منو تامین کنه ، اما نکته ای که هست طراحی شارژر ساده برای این یاطری ها است
    چون مدار در جعبه است و جایی واسه خود مدار شارژ نیست پس فقط دو تا اتصال میاد از دستگاه بیرون که دوسر باتری هاست ، به نظر دوستان برای شارژ باتری ها به سرعت کند چه کار کنم

این مدار رو ببینید. این مدار مثل خیلی مدارهای دیگه تو اینترنت اومده یک منبع جریان با ترانزیستور درست کرده( بعضی ها هم با lm317 ) و بعدش میاد ولتاژ دوسر باتری رو با مرجع مقایشه میکنه و تا زمانی که کمتر باشه از باطری جریان ثابت رو عبور میده ،البته در این مدار اومده دما رو هم کنترل کرده که من به دلایلی که بالا گفتم نمی تونم این کار رو انجام بدم ، راستی من نمونه ای از این مدار رو بستم البته با این تفاوت داشت و جریان حدود 200 میلی در محاسبات دست آوردم و با اینکه ترانزیستور ic =1a باز به شدت داغ میکنه تا جایی که دست آدم رو میسوزونه

دوستان ممنون میشم در این مورد من رو راهنمایی کنید

http://www.stefanv.com/electronics/usb_charger.html

پاسخ : طراحی شارژر برای باتری nimh

جناب یعقوبی

من دقیقا نفهمیدم سوال شما چیست ؟

در ضمن به دمای باطری ها توجه داشته باشید چون وقتی عمر این باطری ها زیاد میشه موقع شارژ حسابی داغ میشوند .

دیدگاه

من دقیقا نفهمیدم سوال شما چیست ؟
      برای طراحی شارژ باطری شما چه پیشنهادی دارید ؟ از همین روش منبع جریان ثابت استفاده کنم ؟ اگر خیلی دما مهمه در نهایت یک lm35 استفاده میکنم .

دیدگاه

اگر عجله ای برای شارژ ندارید جریان ثابت بهترین روش است

lm35 خیلی خوبه . این باطری ها گاها اونقدر گرم میشوند که تو دست نمیشه گرفتش !!!

دیدگاه

.

سلام

علی جان ببخشید که دیر شد.من خیلی تو مداراتم جستجو کردم ولی همه شارژرها تقریبا شبیه هم هستند و همونطور که خودت گفتی از یک منبع
          جریان برای شارژ استفاده میکنند . ولی خوب نکته اینجاست که همشون دارند خوب کار میکنند الا برای شارژ باتریهای شما.
          قبلا هم گفتم اون باتری که شما انتخاب کردید بدترین نوع باتری است و روی هیچ چیزش نمیشه حساب کرد حتی باتری بودنش .
          در حال حاضر بهترین باتری هایی که میشه در تهران خرید و مطمئن استفاده کرد همون لیتیومی ها هستند که در انواع مدل ها و پکیج های مختلف
          پیدا میشوند . از مربع و مستطیل و لوزی گرفته تا مثلث . یعنی برای هر نوع جعبه ای میتونی باتری هم اندازه پیدا کنی .
          لینک های زیر شارژر هایی با میکروکنترلر هستند که بصورت PWM پروسه شارژ رو کنترل میکنند .
          بنظرم نوع باتری رو عوض کنی مشکلاتت حل خواهد شد .

http://www.seattlerobotics.org/encoder/200210/lithiumion.htm

http://www.opend.co.za/hardware/nimh1/nimh1.htm

دیدگاه

سلام آقای عزیزی
            چاره ای ندارم جز اینکه از این باطری ها فعلا استفاده کنم ، چون الان دیگه دیر شده و فعلا باید از همین باطری ها استفاده کنم تا برم تهران بخرم ، من فعلا میخوام یک کار کنم تا این باطری یک چند ماهی کار کنه بعدا از باطری های لیتیومی که آقای عزیزی استفاده کنیم .

دیدگاه

یادتون باشه بیشترین حساسیت به حرارت را باطری های لیتیوم یون دارند .

اگه دما بالا بره احتمال ترکیدن داره .

دیدگاه

واقعا عحبیه واسه مدار از bdx54c استفاده کردم ، ولی بازهم ظرف چند ثانیه به شدت داغ میکنه جوری که ترانزیستور با اینکه هیت سینک روشه نمیشه بهش دست زد !

یک شارژر cfl دارم که باتری تا 2300 میلی آمپر رو شارژ میکنه ، فقط تو مدارش چند تا دیود داره ، احتمالا ترانس داره ولتاژی حدود 1.5ولت ایجاد میکنه و تا زمانی که باتری ولتاژش کمه دیود ها بایاس مستقیم هستند و هدایت میکنند ،
                این روش که احتمالا میشه شارژ ولتاژ چقدر اصولیه ؟

دیدگاه

جناب یعقوبی

بیشتر شارژر های تجاری از همین روش که فرمودید برای شارژ استفاده میکنند . این روش در واقع به نوعی شارژ جریان هم هست . به این دلیل که جریان شارژ این باطری ها با افزایش میزان شارژشان نسبت عکس داره.

ولی اینکه اصولی هست یا نه ؟ نمیدونم . به این دلیل که بعد از مدتها با توجه به دوام عمر باطری میشه قضاوت کرد.

جریان عبوری از ترانزیستورتونو اندازه گیری کردید ؟

دیدگاه

آیا روش شارژ با دیود اسم خاصی داره ؟

متاسفنه مولتی مترم قسمت آمپر مترش سوخته ، از یکی از بچه ها امروز قرض گرفتم دیدم نوشته حداکثر تا 200 میلی بی خیالش شدم
                    مقاومت کم اهم هم ندارم که با ولتاژ اندازه بگیرم

دیدگاه

گمان نمی کنم .

اگه هم داره من نمیدونم . با اندازه گیری جریان حداقل می فهمید که رادیاتور نامناسبه یا مدار جریان زیادی میکشه

دیدگاه

به امید خدا فردا میخوام رو این کار کنم ، خیلی ایده خوبی داره فقط جریانش پایینه که اون هم قابل حله ،جالبیش اینه که مولف پیش بینی همه جا رو کرده

[url=http:///www.8051projects.info/blogs.asp?view=plink&id=130[/url]

دیدگاه

سلام:
                          برای برای مداری می خوام 4 عدد باتری 3800mA رو باهم سری کنم برای شارژر مداری معرفی می کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X