كارتآ*هاي آ*SDآ*1، كارتآ*هاي حافظه قابلآ*حمل هستند كه اغلب در وسايل صوتي و تصويري جيبي بهآ*كار گرفته ميآ*شوند و براي جابهآ*جايي عكسآ*ها، فيلمآ*ها، موزيك و يا هر نوع اطلاعات ديگر استفاده ميآ*شوند. درگاهآ*هاي آ*SDآ* در بيشتر از 8 هزار نمونه از وسايل الكترونيكي از 400 برند مختلف يافت ميآ*شوند؛ از جمله دوربينآ*هاي فيلمبرداري، دوربينآ*هاي عكاسي ديجيتال، دستگاهآ*هاي بازي كامپيوتري و....

صنعت توليد كارتآ*هاي آ*SDآ* تاكنون پيشرفتآ*هاي زيادي را در افزايش حجم ذخيره داده و سرعت انتقال آن داشته است. آ*SDآ* كارتآ*هاي موجود، فقط حداكثر حجم ذخيره 32 گيگابايت داده و سرعت تبادل اطلاعات 25 مگابايت در ثانيه را ميآ*توانند ارائه دهند. شركت پاناسونيك بهآ*تازگي اعلام كرده است كه موفق به توليد كارت آ*SDآ* با ظرفيت ذخيره آ*GBآ*64 گرديده است.

رشد فناوري آ*SDآ* به دو علت همواره سريعآ*تر از آ*DVDآ* بوده است: اول مزيت كوچك و قابلآ*حمل بودن آن و ديگري گستردگي استفاده مشترك آن در ميان دستگاهآ*هاي الكترونيكي. در ده سال گذشته افزايش ظرفيت ديتاي ديسكآ*هاي نوري كمتر از ده برابر بوده است، در حالي كه فلشآ*مموريآ*ها و كارتآ*هاي حافظه جانبي آ*NFDآ*2آ* آ*تقريبا 100 برابر افزايش حجم ذخيره داده داشتهآ*اند. همچنين فايلآ*هاي اطلاعات با امنيت بسيار بالاتري به آ*SDآ* قابل دانلود هستند، اما آ*DVDآ* از نظر حفظ امنيت محتواي اطلاعات با مشكلات عديدهآ*اي روبهآ*رو است. روش توليد، جابهآ*جايي و عرضه ديسكآ*هاي نوري در مقايسه با يك سيستم ديجيتال واقعي كاستيآ*هاي زيادي دارد و اين امر حفظ امنيت اطلاعات را در آنها با اشكال مواجه ميآ*كند.

آ*SDآ* كارتآ*ها از مديريت هوشمند حفاظت حق بهرهآ*برداري محتواي ديجيتال پشتيباني ميآ*كنند، كه به فايلآ*هاي موزيك و فيلمآ*ها محيط ذخيره داده امن ارائه و حفاظت از آنها را ممكن ميآ*سازد.

مشخصات كارتآ*هاي حافظه فلش آ*SDXCآ*

توليدكنندگان كارتآ*هاي آ*SDآ* در نمايشگاه 2009 آ*CESآ* اعلام كردهآ*اند كه از نظر تئوري، فناوري ساخت آ*SDآ* كارتآ*هايي با ظرفيت ذخيره داده 2 ترابايت را تا پايان سهآ*ماهه اول سال جاري ميلادي خواهند داشت. اين نوع آ*SDآ* كارتآ*ها كه آ*SDXCآ*3آ* آ*ناميدهآ*شدهآ*اند ميآ*توانند حجم ذخيره ديتاي آ*TBآ*2 را با سرعت انتقال آ*Mbpsآ*104 ارائه دهند و حتي در نظر دارند كه اين سرعت تبادل اطلاعات را تا آ*Mbpsآ*300 در آيندهآ*اي نزديك افزايش دهند.

محو تدريجي بلوري و آ*DVDآ*

امسال شركت توشيباآ*جنگي را در رابطه با فرمت صورت و تصويري كيفيت بالابا شركت سونيآ*آغاز كرده است و آن چيزي نيست جز فراهم كردن امكان نمايش فيلمآ*هاي آ*HDآ* از طريق كارتآ*هاي آ*.SDآ*

در پي شكستي كه اين شركت در سال گذشته از بابت فرمت آ*HD DVDآ* خود در مقابل فرمت بلوري4آ* آ*شركت سوني متحمل گرديد و در پي از دست دادن بازار خود در بين فروشندگان بزرگ كالاهاي صوتي و تصويري و استوديوهاي بزرگ فيلمسازي، بدين وسيله قصد دارد خود را دوباره مطرح سازد.

براي نيل به اين امر، خدمات جديدي را بهآ*همراه گروهي از شركتآ*هايي كه محتواي صوت و تصوير ديجيتال را عرضه ميآ*كنند در كشورهاي پيشرفته جهت ارائه فيلم و موزيك از طريق نصب كيوسكآ*هاي دانلود سلفآ*سرويسآ*به مصرف آ*كنندگان ارائه ميآ*دهد. آ*آ*اين كيوسكآ*ها در مكانآ*هاي پرتردد، مثل فروشگاهآ*ها، فرودگاهآ*ها و كافيآ*شاپآ*ها نصب ميآ*شوند و فيلمآ*ها و موزيك را در مقابل مبلغي در اختيار مصرفآ*كنندگان ميآ*گذارند كه قابل دانلود به گوشيآ*هاي موبايل و كارتآ*هاي آ*SDآ* هستند. آ* آ*كاربران قادر خواهند بود بيش از 4 هزار عنوان فيلم از استوديوهاي فيلمسازي بزرگ جهان و 4 ميليون قطعه موزيك را از كيوسكآ*هاي سلفآ*سرويس در سال 2009 دريافت كنند. آ* آ*

پشتيباني از كارتآ*هاي حافظه آ*SDXCآ*

اين نسل جديد از كارتآ*هاي آ*SDآ* يا آ*SDXCآ* كه مشخصات آنها در روز 7 ژانويه سال جاري ميلادي منتشر شده است با در اختيار گذاشتن فضاي ذخيره عظيم ولي كوچك و قابلآ*حمل خود و سرعتي كه براي ذخيره هفتهآ*ها فيلم ويدئو با كيفيت فوقآ*العاده5آ*و ماهآ*ها موزيك و سالآ*ها مجموعهآ*هاي آلبوم عكس را در گوشيآ*هاي موبايل و دوربينآ*هاي عكاسي و فيلمبرداري ديجيتال كافي است. آ* آ*

تبديل گوشيآ*هاي موبايل به كانون چندرسانهآ*اي آ* آ*

كارت حافظه آ*SDXCآ* امكان برخورداري و لذت بيشتر از امكانات گوشيآ*هاي موبايل را براي كاربران ميسر خواهد كرد، ظرفيت بالاتر و سرعت انتقال بيشتر بيآ*شك امكان تفريح و ذخيرهآ*سازي اطلاعات گستردهآ*تري را براي دارندگان گوشيآ*هاي موبايل به ارمغان خواهد آورد. يك كارت حافظه آ*SDXCآ* با ظرفيت آ*TBآ*2آ*ميآ*تواند 100 فيلم با كيفيت آ*HDآ*، 60 ساعت امكان ضبط و فيلمبرداري آ*HDآ* و يا امكان ذخيره 17 هزار عكس كيفيت خوب6آ* آ*را به كاربر گوشي موبايل بدهد و قابليت دانلود پرسرعت محتواي ديتاي ديجيتال را با كيفيت بالا در گوشيآ*هاي موبايل ايجاد كند كه تجربهآ*اي غنيآ*تر از فضاي ديجتيال را براي كاربران ممكن ميآ*سازد.

آ*SDXCآ* حافظه دوربينآ*هاي ديجيتال

ظرفيت ذخيره ديتاي بالاي آ*SDXCآ* قابليت ذخيره 4 هزار عكس با فرمت .آ*ramآ* كه حالتي از فرمت فشرده نشده است كه كاربرد حرفهآ*اي در عكاسي دارد و همچنين ذخيره 17 هزار عكس با كيفيت خوب را دارد كه پاسخگوي نياز بيشتر كاربران عادي است. اين كارتآ*ها قادرند با سرعت انتقال داده بسيار بالاي خود عملكرد مورد نياز عكاسي فوق حرفهآ*اي را تامين كرده و فناوري دوربينآ*هاي عكاسي ديجيتال را ارتقا دهند. امكانات ذكر شده اين نوع از كارتآ*هاي حافظه توام با سيستم ذخيرهآ*سازي فايل آن آ*(exFat File System)آ* امكان شكار لحظهآ*ها و كاستن از زمان و ارتقاي سرعت موقعيتآ*هاي خاصي عكاسي را هر چه بيشتر و بهتر براي عكاسان حرفهآ*اي فراهم ميآ*آورد.

فرمت آ*exFATآ* كارتآ*هاي آ*SDXCآ* و كامپيوترها

كارتآ*هاي آ*SDXCآ* با فرمت سيستم فايل آ*exFATآ* و ظرفيت و سرعت ذخيره بالاي خود و با قدرت تطبيق خود محدوده وسيعي از آ*PCآ*ها و نوتآ*بوكآ*ها را به پشتيباني ميآ*طلبند. اين فرمت سيستم فايل طراحي شده تا قدرت تطابق دستگاهآ*ها با فلشآ*كارتآ*ها را افزايش دهد. نتيجه اين كه اين كارت كوچك و قابل حمل و قابل هماهنگي با همه زمينهآ*هاي نرمآ*افزاري و سختآ*افزاري ميآ*تواند با استفاده آسان و قابل انطباق خود با درگاهآ*هاي آ*SDآ* انواع لوازم الكترونيك فرمتي آشنا را به مصرفآ*كنندگان ارائه داده و نيازها و انتظارات آنان را پاسخ دهد.

منابع آ* آ*

www.engadget.comوآ*www.pcworld.comآ*

پيآ*نوشتآ*ها

Secure Digital.1آ*

آ* Nand flash Card.2آ*

Extended Capacity.3آ*

Blue ray.4آ*

High Definition.5آ*

Fine grade.6

جام جم مورخ13/11/87