اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه کار با Liquied flux

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه کار با Liquied flux

با سلام

می خواستم ببینم کسی هست تا حالا از Liquid flux برای لحیم کاری استفاده کرده باشه؟
    اگه کسی کار کرده لطفا نحوه استفادشو توضیح بده.
    مثلا با سیم لحیم رو تو ای flux گذاشت بعد با اون لحیم کاری کرد یا باید این مایع رو روی سطح لحیم کاری ریخت بعد لحیم کرد
    ممنونم.

پاسخ : نحوه کار با Liquied flux

سلام.
    دوست عزیز Liquid flux فقط در لحیم کاری با دیگ قلع کاربرد داره. نه اینکه با یه هویه لحیم کاری کنی.

دیدگاه

سلام

پس اینو ببین که تو لحیم کاری از flux استفاده می کنه

http://www.youtube.com/watch?v=V_cDV92IuWY

دیدگاه

نوشته اصلی توسط naser1363
        با سلام

می خواستم ببینم کسی هست تا حالا از Liquid flux برای لحیم کاری استفاده کرده باشه؟
        اگه کسی کار کرده لطفا نحوه استفادشو توضیح بده.
        مثلا با سیم لحیم رو تو ای flux گذاشت بعد با اون لحیم کاری کرد یا باید این مایع رو روی سطح لحیم کاری ریخت بعد لحیم کرد
        ممنونم.
        با سلام

اصولا مایع فلاکس برای سهولت در قلع پذیری قطعات استفاده میشه ،
        معمولی ترین روش مونتاژ قطعات به کمک مایع فلکس ، بدینصورته :
        بورد قبل از مونتاژ قطعات ، قلع اندود میشه
        قطعه ، روی بورد قرار میگیره
        مایع فلاکس روی پایه های قطعه بوسیله سرنگ " پاشیده میشه ، و در همین حالت ، یا با "هات ایر" ( سشوار مخصوص این کار ) و یا با هویه ، با گرم کردن پایه ها ، قلع قرار گرفته روی بورد ، به پایه ها خواهد چسبید.

این clip بهتر ماجرا رو نشون میده

http://www.youtube.com/watch?v=NALwJ6OnwNw&feature=related

دیدگاه

با سلام
          مایع فلاکس در حوضچه های قلع کاربرد داره.برای لحیمکاری با هویه معمولی ویا حتی با هیت گان و مادون قرمز از خمیر فلاکس استفاده می شه.
          شاید ما فیلمی ببینیم که طرف خودش می اندازه توچاه!!
          با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliagha1382
            با سلام
            مایع فلاکس در حوضچه های قلع کاربرد داره.برای لحیمکاری با هویه معمولی ویا حتی با هیت گان و مادون قرمز از خمیر فلاکس استفاده می شه.
            با تشکر
            موردی که عرض شد ، تجربه ای بود برای کمک به دوستی که سوال کرده بود .

یعنی ، ما که چند ساله ، با همین روشی که عرض شد ، داریم ، قطعات و چیپهای " SMD " رو روی بورد ، مونتاژ میکنیم ، بعبارتی ، خودمونو انداختیم تو چاه ؟

شایدم این چیزی که تو بازار جمهوری بعد از چند سال به عنوان "مایع فلاکس" به ما میفروشند ، نوشابه غیر گاز دار بدون رنگه !!!!! جل ال خالق .

ولی ، جناب آقای aliagha1382 ، اکیداً توصیه میکنم که شما از روش " حوضچه ای" استفاده بفرمایید که مبادا ، خدای ناخواسته ، در چاه بیفتید !!!!!

دیدگاه

با سلام
              دوست عزیز بهتره موقعیکه اطلاعاتی نداریم همدیگر را مسخره نکنیم.خوب حتما شما تا حالا خط مونتاژ مثلا تلویزیون را ندیده اید.بعد از کاشت قطعات روی PCB ، ریل pcb ها ابتدا از یک حوضچه فلاکس عبور کرده و بعد به حوضچه قلع وارد می شود وسپس پایه های اضافی قطع شده و ممکن است این مراحل تا دو مرتبه تکرار شوند سپس بردها شسته می شوند البته نه با الکل ویا استون وتینر ویا بنزین!!
              و احتمال دارد شما منظورتون همان خمیر قلع باشد که چند سال است از جمهوری می خرید!!!
              با تشکر

اضافه شده در تاریخ :
              سلام دوست عزیز
              احتمالا شما متولد 1363 باشید(این را از روی ID شما حدس می زنم).
              البته شاید تصور من غلط باشه زیرا خودم متولد 1382 نیستم!!!
              من تجربه 15 ساله در این زمینه دارم.
              امیدوارم به شما جسارت نکرده باشم.

دیدگاه

با سلام
                دوست عزیز بهتره موقعیکه اطلاعاتی نداریم همدیگر را مسخره نکنیم.خوب حتما شما تا حالا خط مونتاژ مثلا تلویزیون را ندیده اید.بعد از کاشت قطعات روی PCB ، ریل pcb ها ابتدا از یک حوضچه فلاکس عبور کرده و بعد به حوضچه قلع وارد می شود وسپس پایه های اضافی قطع شده و ممکن است این مراحل تا دو مرتبه تکرار شوند سپس بردها شسته می شوند البته نه با الکل ویا استون وتینر ویا بنزین!!
                و احتمال دارد شما منظورتون همان خمیر قلع باشد که چند سال است از جمهوری می خرید!!!
                با تشکر
                اگه فرمایشات حضرتعالی تمسخر نبوده ، پس جوابیه هم نباید ، تمسخر بنظر بیاد ! ........از این مورد بگذریم که بحث منحرف نگردد .
                احتمالا زمانی که حضرتعالی در حال تحصیل علم در آموزش و پرورش بوده اید ، بنده ، یک دوره اپراتوری ، مونتاژ و تعمیرات رو در کارخانه پارس گذروندم . .... از این مورد هم ، بگذریم ، که باز هم بحث به بیراهه نرود !!
                اصولا ، خمیر قلع و یا خمیر دندان ، از چیزی بنام تیوپ ، و در اثر فشار ، بیرون می آیند ، ولی این چیزهایی که چند ساله ، در فروشگاه های جمهوری ، بنام روغن و یا مایع فلاکس مرسوم است ، بیرنگ (( گاهی هم زرد رنگ )) ، مایع (( مثل آب )) ، و در بطری های شیشه ای عرضه میشود . و انصافا هم برای مونتاژ قطعات SMD ((( و نه برای مونتاژ قطعات تلویزیون ))) ، جواب مناسبی میده .

اگه وقت کردید ، حتما یه سری به جمهوری بزنید . و اگر هم که وقت نمشه ، حد اقل ، این دو کلیپ بالا رو حتماً ببینید شعبده بازی نیست ، شما هم در منزل میتونید انجام بدید

تکنولوژی خیلی فرق نموده است .

دیدگاه

دوست عزیز امیر خان معیری
                  قصد مسخره شما را ندارم.شما خودتان شروع کردید.اگر شما دوره دیده اید من خودم صاحب یک شرکت تولیدی در زمینه طراحی وساخت و تولید تجهیزات مخابراتی می باشم .فکر می کنم شما اگر بتوانید یک خط کاشت قطعات ساده را ببینید بهتر است ومی فهمید من چه می گویم.
                  در ضمن قطعات مورد نیاز را مستقیما از خارج تهیه می کنم حتی مقاومت وخازن .با فروشگاههای جمهوری هم چه در پاساژ توکل چه امجد چه عباسیان و... آشنایی کامل دارم.
                  در این سایت هم عضو شدم تا هم بیاموزم وهم بتوانم کمکی به دوستان بکنم.

دیدگاه

..........
                    .........
                    ...............................
                    قصد مسخره شما را ندارم.شما خودتان شروع کردید.
                    .................................................. ......................................
                    در این سایت هم عضو شدم تا هم بیاموزم وهم بتوانم کمکی به دوستان بکنم.
                    انشا الله فرمایشات و افکار حضرتعالی ، به نیت خیر ، تفسیر شود.

بله ، دقیقاً ایجاد و عضویت افراد در اینگونه از فرومها ، صرفا برای تبادل اطلاعات مفید است . ولی بعضاً ، نوع نگارش دانسته های افراد ، ممکنه بجای کمک به افراد ، باعث دلگیری اونها بشه ،
                    استاد عزیز بنده ، جناب KASPER هم جوابشون رو فرمودند ، و همینطور بنده شاگرد ،
                    ولی پاسخ حضرتعالی ، تصدیق بفرمایید که " قلقلک زا " بود که به همین دلیل ...................
                    بهر حال ، استاد گرامی ، از آشنایی با شما ، شدیداً ، خرسند گردیدیم .
                    پاینده باشید.

دیدگاه

دوست عزیز امیر خان با سلام مجدد
                      در یکی از سایتها فیلمی درمورد مونتاژ قطعات SMD به کمک اجاق فر دیدم خیلی خنده دار است نه؟ولی به عنوان یک روش ابتکاری توضیح داده بود.
                      خوب ما که نمی توانیم با اجاق فر قطعه مونتاژ کنیم.اولین مشکل که پیش می آید کتک مفصلی است که از خانم خانه می خوریم!!!!
                      با تشکر.

دیدگاه

دوست عزیز امیر خان با سلام مجدد
                        در یکی از سایتها فیلمی درمورد مونتاژ قطعات SMD به کمک اجاق فر دیدم خیلی خنده دار است نه؟ولی به عنوان یک روش ابتکاری توضیح داده بود.
                        خوب ما که نمی توانیم با اجاق فر قطعه مونتاژ کنیم.اولین مشکل که پیش می آید کتک مفصلی است که از خانم خانه می خوریم!!!!
                        با تشکر.
                        بله ، اون کلیپ رو دیدم ، ولی این دو کلیپی که در بالای تاپیک ، آدرسش گذاشته شده ، یه "مقداراتی" با اون کلیپی که شما فرمودید ، فرق داره ، ملاحظه بفرمایید ، شاید نظرتون تغییر پیدا کرد !!

http://www.youtube.com/watch?v=NALwJ6OnwNw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=V_cDV92IuWY

دیدگاه

سلام
                          من اینجا جز یه شاگرد چیزی نیستم اما راستش من هم از مایع فلکس با همون مشخصاتی که فرمودید (مایع و زرد و...) در حوضچه استفاده میکنم. من قطعات رو روی برد میچینم بعد وارد ظرف مایع فلکس میکنم و بعد از چند ثانیه وارد حوضچه میکنم و بعد هم پایه های اضافی رو میچینم .الانم یه 5 سالی هست که از این روش استفاده میکنم. من فکر میکنم کاربرد مایع فلکس محدود به حوضچه نباشه و شاید در زمینه SMD همونطور که دوستمون فرمودند هم قابل استفاده باشه .
                          البته من خودم چیپ های SMD رو با سشوار و بدون استفاده از مایع روی برد مونتاژ میکنم. اما یه کاربرد مایع فلکس زمانیه که شما بخواهید روی یه بردی که مدت زیادی از زمان چاپ اون میگذره و مس اون سیاه و یا سولفاته کرده لحیم کاری انجام بدید . من اینجور مواقع با یه مسواک و مایع فلکس برد رو تمیز میکنم . میشه مثل روز اولش. در جواب دوستمون که کاربردش رو پرسیدند باید بگم کار این مایع تقریباً شبیه همون روغن لحیم خودمونه. ولی در ابعاد و تیراژ وسیعتر و عملاً باعث میشه قلع بهتر و سریعتر به مس و پایه قطعات بچسبه . همین.آنچه مسلمه اینه که سیم رو وارد مایع نمیکنند بلکه برد رو به مایع آغشته میکنند و معمولاً در لحیم کاری با سیم قلع چندان استفاده نمیشه.
                          زیادی حرف زدم . شرمنده. :redface:
                          خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

ما چند نوع مایع فلکسی داریم... زرد - آبی - قرمز - بیرنگ

هرکدوم کاربرد خاصی داره...همشون واسه قلع کاری نیستن که

حتما برید جمهوری از نزدیک ببینید....خاهشن سر هر موضوعی هم به همدیگه نپرید و بی احترامی نکنید

دیدگاه

دوستان یه سوال
                              من از این مایع فلاکس های درب سبز برا لحیم کاری استفاده میکنم(تازه کار هستم) ... به این صورت که وقتی دو پایه به هم اتصال پیدا میکنن میام و مایع فلاکس رو با سرنگ میریزم روی اون قسمت و بعد لحیم کاری میکنم...این طوری اتصالات به نظرم زود تر از بین میرن تا بخوای از چیزی استفاده نکنی.....ولی وقتی مایع فلاکس رو میریزم و بعد هویه کاری....یه صدایی میاد که انگار آب ریختم روی برد و هویه رو گرفتم روش....یه صدایی میده.....اینجا هم همین صدا رو میده و دودی هم بلند میشه که مقدارش زیاده یکم....ولی تو فیلم هایی که من دیدم نه دودی بند شده و نه صدای جز مزی...

نظرتون چیه؟

کلا وقتی دوتا پایه اتصالی پیدا میکنه شما چی کار میکنید برا حل کردنش؟(البته غیر از این که بیاین اون لحیم رو با قلع کش سیمی بردارین و دوباره لحیم کنید...غیر این روش راه دیگه ای هستش؟)
                              اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
                              1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
                              2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X