ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2008/07/19
    146
    0

كنترل 4 كاناله

با سلام خدمت همه دوستان
    من تازه كارم و مهندس كامپيوتر هم هستم و اطلاعات زيادي راجع به الكترونيك و مخابرات ندارم پس ببخشيد اگه سوالاتي كه مي پرسم مسخره يا خيلي مبتدي هستند
    يه مدتيه دارم تحقيق مي كنم كه يه كنترلر 4 كاناله (يا كمتر يا بيشتر) بسازم
    آمادشو توي بازار ديدم اما مي خوام خودم بسازم . خيلي مدار در موردش توي اينترنت پيدا كردم و خيلي هم در موردش تحقيق كردم اما خيلي سوال هم واسم پيش اومد
    چند تا عكس هم آماده كردم اما نمي دونم چطور مي تونم عكس بگذارم ؟!!!
    1 - من مي خوام از ريموتهاي آماده توي بازار استفاده كنم چون فكر كنم خيلي كم هزينه تر باشه (از3500 تومان) چون فقط المان فرستنده رو (بدون جعبه و بورد و باتري و ... كه آمادش همه رو داره) 2500 بهم قيمت دادند . سوالم اينه كه مي تونم اينكار رو بكنم ديگه ؟
    2 - بازار كه رفتم 2 مدل مختلف از ريموتهاي آماده رو ديدم كه وقتي بازشون كردم اولي با لحيم كاري پايه هاي a0-a7 از sc2260-r4 كه 18 پايه هم هست(كه فكر كنم همون pt2260-m4 باشه ، درسته؟ اما R يعني چي ؟ به جاي همون m نوشته شده ؟) كد دهي مي شد (درست مي گم ؟) و ضمنا 315 مگا هرتز هم بود اما دومي كه مغازه دار بهش smd مي گفت!!! چنين پايه هايي يا جاهايي واسه كد دهي نداشت . ميشه راهنماييم كنيد كه اونا رو واسه دزدگير و ... چطور كد دهي مي كنند ؟
    3 - حداكثر امنيت اين دزدگيرهاي معمولي و كلا لوازم ريموت دار معمولي 3 به توان تعداد پايه هاي كد آي سي PT اونهاست ؟ (البته خوب فركانسهاي مختلف هم بهش اضافه ميشه ) يعني غير از استفاده از ميكرو كه دست ما رو واسه كددهي باز مي كنه (اگه بخواهيم فقط از ديكودر و انكودر استفاده كنيم) تنها امنيت تمايز حالتهاي همين پايه هاست ؟ يعني مثلا براي m4 در هر فركانس 3 به توان 8 حالت كد امنيتي ؟
    4 - توي ديجيتال يا صفر داريم يا يك اما پايه هاي كد آي سي PT سه حالت GND - آزاد - VCC داره . من گيج شدم . ميشه راهنماييم كنيد كه آزاد ديگه چيه ؟
    5 - يكي از ريموتهاي معمولي كه با لحيم كردن پايه هاي آي سي داخلي كد ميشه رو خريدم . در ريموت دزدگير يه ماشين رو كه از قضا از همين معموليها بود باز كردم و دقيقا همون كد پياده شده رو روي ريموت خريداري شده لحيم كردم اما نتونست با دزدگير ماشين كار كنه . اشكالش چيه ؟ آيا تفاوت فركانس اونا تنها عيبش مي تونه باشه يا اصلا ربطي نداره ؟
    6 - داخل ريموت خريداري شده يه المان هست كه قابلمه اي شكله و روش نوشته شده 315 مگا هرتز كه فكر كنم همون ماژول فرستندش باشه اما توي ريموت دزدگيري كه باز كردم اين المان رو نديدم اما اون پيچ تنظيم كه معمولا روي گيرنده هاست (ريموتي كه من خريدم كه فرستندست از اين پيچها نداره) رو يه گوشه بوردش ديدم . اولا پس فرستنده اين ريموت دزدگيره كجاست و چيه و ثانيا چطور ميشه فركانس ريموت دزدگيره رو كه هيچ كجاش ننوشته فهميد ؟
    7 - يه ماژول گيرنده هم خريدم كه LR315MHZ روش نوشته شده و 4 تا پايه داره + يك قسمت كه بايد آنتن وصل بشه . اين ماژول با ريموتي كه خريدم اگه يه PT2270-m4 يا PT2272-m4 بگريمومدارو ببندم جواب ميده ديگه ؟
    8 - جايي خوندم كه بايد مقاوت سر OSC در فرستنده و گيرنده (اي سي هاي PT) هماهنگ باشه مثلا 4.7M با 820K يا 3.3M با 680k . آيا اين درسته ؟ چون خيلي مداراي ديگه رو ديدم كه اين موضوع توشون رعايت نشده بود .
    10 - سوال آخر اينكه اصلا اين فركانس راديويي كه داره واسه اينكار استفاده ميشه (مثلا همين 315 مگا هرتز) توي چه موجيه ؟ FM ؟ AM ؟
    ببخشيد سرتون رو درد آوردم . با تشكر از همه دوستاني كه به سوالهاي من پاسخ خواهند داد
    2008/04/28
    تهران
    651
    8

.

سلام

آقا ماشالله به اين همه سئوال من كه از خوندش خسته شدم شما چطور نوشتيد . icon_mrgreen ببين من توضيح مختصر ميدم چون جواب تمام سئوالات
    شما در اين سايت ده ها بار داده شده فقط بايد از گزينه سرچ استفاده كني .
    -
    ريموت هاي توي بازار فقط بخش RF هستند يعني بايد بخش آدرس دهي و كددهي رو خودت توسط قطعات ENCODER مثل PT2262 تهيه كني .
    و براي گيرنده هم از DECODER هايي مثل PT2272 استفاده كني تا مدارت آماده براي كار بشه .و از خروجي همين آي سي براي كنترل وسايل
    مورد نيازت استفاده كني .
    -
    اون مدل هايي كه نميشه دستي كددهي كرد از روش هاي ديگه اي براي ارسال و دريافت كد استفاده ميكنند . در اينگونه فرستنده ها از قطعاتي
    كه از قبل (داخل كارخانه) كد دهي شده اند استفاده ميشود مثل آي سي هاي HCS301 - FP527 - HC300 كه سازنده تضمين كرده كه ميليونها كدي
    كه در اينگونه قطعات هستند شباهتي به هم ندارند . و براي گيرنده اين ادوات از مدارات CODE LEARNING استفاده ميشود . مثل ريموت اتومبيل
    كه فقط كافي است بار اول كد هاي مربوطه وارد حافظه گيرنده شود و از آن به بعد فقط همون كد را ميشناسد .
    -
    نوع M2 آي سي هاي سري PT مثلا 2 پايه براي آدرس دهي دارند و 10 پايه براي كد دهي . حالت آزاد هم در واقع يك كد محسوب ميشود در حاليكه
    واقعا به هيچ جا متصل نيست . agree
    -
    اشكال اينكه نتونستي يك ريموت جديد براي ماشين بسازي 2 چيز ميتونه باشه . يكي همون فركانس كه فرموديد و ديگري مقاومت اسيلاتور داخلي
    آي سي هاي سري PT كه بايد اين نكته رو هم رعايت ميكردي. اين مقاومت ها در جدولي داخل ديتا شيت اين آي سي ها وجود دارد .
    -
    اون المان قابلمه اي شكل در واقع يك SAW RESONATOR است كه در فرستده وظيفه ساخت فركانسهاي كرير رو به عهده داره و مقادير نوشته
    روي آنه وعمولا همون فركانس كار فرستنده ميباشند . در ريموت هاي قديمي توليد فركانس كرير توسط مدارات LC انجام ميگرفت و توسط هسته فريت
    يا هسته آهني داخل بوبين تنظيمات انجام ميگرفت .
    -
    بله شما ميتونيد قطعات سري PT رو با ماژول هاي LR315MHZ راه اندازي كنيد و مشكلي هم پيش نمياد .
    -
    مقادير مقاومت اسيلاتور بايد مثل جدول رعايت شوند ولي من خودم يكبار توسط يك پتانسيومتر تونستم يه مقدار جديد رو تنظيم كنم كه در
    ديتا شيت هم نبود. اين عمل امكان پذيره ولي نميدونم چه عواقبي داره !!!
    -
    در مورد فركانس كار هم بايد گفت اين ماژولها هم در مد ASK كار ميكنند هم FSK كه هر كدوم معايب و مزاياي خودشون رودارند . و بسته به نياز
    هر مصرف كننده نوع متناسب با كار خودش رو ميخره .
    كه بحث آن كاملا مفصل است .
    2008/07/19
    146
    0

پاسخ : كنترل 4 كاناله

بسيار ممنونم از شما دوست عزيز كه براي جواب دادن به سوالهاي من وقت گذاشتيد .
    من بيشتر مايلم از اون ريموتهاي smd (به قول فروشنده) استفاده كنم چون هم كوچكترندوهم سبكتر ، ميشه بيشتر در موردشون واسم توضيح بديد ؟
    من pt2272 رو خريدم و وصل كردم و چند تا مقاومت روي اسيلاتورش تست كردم تا بالاخره يكي جواب داد (شما ديتا شيت كاملي از اين IC كه جدول همخواني مقاومتهاي اسيلاتور رو هم داخلش داشته باشه داريد ؟ اگه داريد لطف مي كنيد واسه دانلود بگذاريد؟ ديتا شيتي كه من دارم اينا رو نداره ) آخه نميدونم مقاومت اسيلاتور ريموتي كه خريدم چند اهمه ؟؟؟ به هر حال يكيش جواب داد اما برد اون خيلي كمه (در حد2-3 متر) ميشه راهنماييم كنيد كه بهترين و ساده ترين راه ها براي افزايش بردش چيه ؟ ميدونم كه يكيش آمپلي فاير هستش اما شما مداري براي اين كار داريد كه جواب داده باشه و دست كم تا 200 متر كار كنه ؟
    سوال بعدي در مورد دقت اين ICهاست . امكان خطا توي اونها وجود داره ؟ يعني ممكنه زماني كليدي روي ريموت فشرده بشه اما يكي ديگه از خروجيها روي گيرنده فعال بشه ؟ يعني مي خوام ببينم واسه كاراي دقيق و حساس ميشه به اين IC ها اعتماد كرد ؟
    و سوال آخر اينكه IC هاي انكودر و ديكودر ديگه اي هم توي بازار هستند كه بشه به جاي اينها ازشون استفاده كرد كه تعداد بيتهاي آدرس و كدشون بيشتر باشه ؟ مثلا 10 تا آدرس و بيش از 8 تا آدرس همزمان ؟
    بازم بابت وقتي كه گذاشتيد و اطلاعاتي كه داديد ممنونم .
    2008/04/28
    تهران
    651
    8

.

سلام

اون ريموت هاي SMD معمولا براي ساخت اسباب بازي ازشون استفاده ميشه و توي چين 300 تا 400 تومن قيمت دارند . نبايد توقع برد
    بيش تر از اين رو داشته باشي . البته محدوده ولتاژ كار فرستنده تا 12 ولت است كه مطمئنا روي برد هم تاثير دارد .
    -
    امكان خطاي كد يا آدرس در انكودر و ديكودر هاي سري PT معمولا وجود ندارد ولي من نديدم براي مصارف حرفه اي يا صنعتي از اين
    قطعات استفاده كنند . معمولا براي كارهاي حساس از برنامه نويسي هاي ابداعي با پروتكل هاي ابداعي استفاده ميشود . اين
    قبيل قطعات لو رفته محسوب ميشود و امكان كپي برداري از كد يا آدرس آن وجود دارد .
    -
    بغير از PT ها محصولات شركت HOLTEK هم هستند كه براي اين موارد استفاده ميشود مثل : HT12D - HT12E - و...
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: pdf PT.pdf (36.7 کیلو بایت, 160 نمايش)
    • نوع فایل: pdf PT.pdf (36.7 کیلو بایت, 133 نمايش)
    • نوع فایل: pdf PT.pdf (36.7 کیلو بایت, 128 نمايش)
    • نوع فایل: pdf PT.pdf (36.7 کیلو بایت, 124 نمايش)
    2008/07/19
    146
    0

اشتباه نشه ، ريموت من از اون smdها نيست . ريموتي كه من تهيه كردم معموليه و هميناييه كه واسه دزدگير ازش استفاده ميشه و داخلش sc2260-r4 داره . من شنيده بودم برد موثر اينا تا حدود 100 متر هست !!! حالا چطور بردشو افزايش بدم ؟
    منظور من از مصرف كنترلي دقيق و حساس امنيت از لحاظ كپي برداري و ... نبود ، چون مثلا براي ساختن يه رباط آزمايشگاهي براي انجام آزمايشات خطرناك ، كپي برداري مفهومي نداري و مهم نيست بلكه دقت خود آي سي مهمه . به هر حال ممنون از پاسختون .
    توي گشتي كه من زده بودم HT12E - HT12D هم همين تعداد پايه و آدرس و كد رو دارند . چيزي بيشتر از اين وجود نداره ؟؟؟
    بابت ديتا شيت هم ممنون . دانلود كردم اما اينطور كه روي بورد چاپ شده ريموت من نوشته مقاومت اسيلاتور اون 1.3M هستش . فرمولي براي محاسبه مقاومت اسيلاتور گيرنده بر حسب فرستنده وجود نداره ؟ آخه اين مقاومت توي جدول نبود !!!
    2008/04/28
    تهران
    651
    8

.

سلام

ببين دوست عزيز براي داشتن يك فرستنده قوي بايد طراحي مدار از پايه بر اين اساس باشد . معمولا اين نوع فرستنده هاي اسيلاتور هارتلي رو نميشه
    دستكاري كرد تا بردش زياد بشه . اين گونه مدارات هيچ ثبات فركانسي دقيقي ندارند با كاهش يا افزايش ولتاژ فركانس آن ها هم تغيير ميكنه . اتصال به
    يك آمپلي فاير rf هم مشكل رو حل نميكنه . شما ناچاريد از ماژول هايي با توان بالا مثلا نيم وات براي كار خودتون استفاده كنيد .

شما اگه بخواهيد مثلا تقويت كننده هم متصل كتيد ديگه اون باتري ريموت جوابگوي مدار پاور شما نيست و بايد از منابع با جريان بالا تر استفاده كني .

براي داشتن يك مدار راديويي با ثبات بالا حتما بايد از مدارات سينتي سايزري استفاده كني كه روي همون فركانس خاص قفل بشه و از lock خارج نشه .
    و قبلا هم گفتم اگه مصرفت غير از مدارات رايج مثل سري PT - HT است بايد از مدارات ميكرو كنترلري براي كارت استفاده كني .خيلي ها هستند ميتونن
    بعنوان يك پروژه اين آي سي هاي كدينك و دكدينگ رو با آدرس بيشتر و كد بيشتر براتون بنويسند .
    اگه تو اينترنت هم سرچ كنيد ميتونيد نمونه هاي ساخته شده اين قبيل قطعات رو ببينيد .
    لينك زير يك مدار بر پايه ميكرو كنترلر و داراي 11 پايه آدرس ميباشد. بخش كدينگ هم جزو برنامه نويسي با پروتكل خاص خود طراح ميباشد :

http://jap.hu/electronic
    -
    راجع به مقاومتهاي غير معمول هم خدمتتون عرض كردم كه شما هم ميتونيد با دو عدد پتانسيومتر روي آي سي كد و دكد يك مقدار جديد بسازيد كه در
    ديتا شيت هم نباشد .
    2009/02/06
    1
    0

سلام من یه کنترل می خوام که بتونه با امواج lf کار کنه تعداد کاال هم زیاد باشه
    2011/09/04
    کردستان
    1,402
    96

ممنون از دوستان عزیز
    من تایپیک رو خوندم ولی چند تا سوال دارم شاید جوابش توی قسمت های بالا باشه ولی نگرفتم یکم واضحتر بگید
    1. ریموت های آماده بازاری که قالب فرستنده قشنگه مثل مال ماشینه داخلشون آی سی پی تی داره احتمال تداخل با سایر وسایل رو دارن مثلا با میرم بازار دوتا مدارآماده میگیرم (فرستنده+گیرنده) احتمال اینکه فرستنده این رو گیرنده اون یکی کار کنه هست؟
    2. امنیتشون چطوره میشه با یه مدار مشابه نقش فرستنده رو ایفا کرد؟
    3. بردشون خوبه ولی اگه گیرنده رو داخل یه جعبه فلزی بذاریم تاثیری رو برد و امکان خطا میذاره؟
    4. توی بازار دو نوع لرن کد و فیکس کد وجود داره این یعنی چی؟
    5. یه برد فرستنده و گیرنده خریدم آماده حالا میخوام یه فرستنده دیگه رو هم با این گیرنده مچ کنم میشه؟؟؟
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی
    2012/01/02
    855
    156

سلام دوست عزیز.
    مطالب بالا رو اصلا خوندی؟
    من اطلاعات زیادی ندارم.فقط میدونم:
    FIX CODE
    ریموتهای فیکس کد امنیتشون پایینه.همونی که داخلش ایسی پی تی داره.و معمولا ریموتهاش آنتن کشویی دارن.
    کدشون رو میتونی با جا به جا کردن پایه های ایسی پی تی داخل فرستنده و گیرنده اش تغییر بدی.
    مثلا مثلا تو هر 100 تا ریموت 2 تاش شبیه همه.من هنوز تکراری ندیدم.
    حتی اگه از شانس بد تو اون دوتا رو با هم خریدی تو یک دقیقه میتونی کدشون رو خودت عوض کنی.
    تو هر جعبه ای دوست داشتی بذار.فقط انتنش رو بیرون جعبه نصب کن.

ASK LEARN CODE
    ریموتهای لرن کد امنیتشون خیلی بالاست.
    مثلا تو هر یک میلیون ریموت 2 تاشون مثله همه.اصلا غیر ممکنه اون دو تا کنار هم بیفتن.ریموتهای لرن معمولا انتن ندارن.کدشون رو نمیتونی تغییر بدی.خود کارخانه رشون کد گذاشته.
    خیلی چیز خوبیه.ریموت فرستنده اش رو باید بخری.گیرنده اش رو هم خودتم میتونی میسازی.
    من یکدونه ساختم الان دو ماهه مثل بچه ادم داره کار میکنه.
    این جا رو ببین
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52063.0

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...
    2008/02/26
    13
    0

سلام .من یه ریموت فیکس کد دارم که آی سی دیکودرش pt2264 هست و آی سی انکودر متناظر با اون pt2294 هست که من نتونستم تو بازار پیدا کنم.میشه به من کمک کنید آیا میشه با pt2272 انکود کرد :question:
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16