اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل 4 کاناله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل 4 کاناله

با سلام خدمت همه دوستان
    من تازه کارم و مهندس کامپیوتر هم هستم و اطلاعات زیادی راجع به الکترونیک و مخابرات ندارم پس ببخشید اگه سوالاتی که می پرسم مسخره یا خیلی مبتدی هستند
    یه مدتیه دارم تحقیق می کنم که یه کنترلر 4 کاناله (یا کمتر یا بیشتر) بسازم
    آمادشو توی بازار دیدم اما می خوام خودم بسازم . خیلی مدار در موردش توی اینترنت پیدا کردم و خیلی هم در موردش تحقیق کردم اما خیلی سوال هم واسم پیش اومد
    چند تا عکس هم آماده کردم اما نمی دونم چطور می تونم عکس بگذارم ؟!!!
    1 - من می خوام از ریموتهای آماده توی بازار استفاده کنم چون فکر کنم خیلی کم هزینه تر باشه (از3500 تومان) چون فقط المان فرستنده رو (بدون جعبه و بورد و باتری و ... که آمادش همه رو داره) 2500 بهم قیمت دادند . سوالم اینه که می تونم اینکار رو بکنم دیگه ؟
    2 - بازار که رفتم 2 مدل مختلف از ریموتهای آماده رو دیدم که وقتی بازشون کردم اولی با لحیم کاری پایه های a0-a7 از sc2260-r4 که 18 پایه هم هست(که فکر کنم همون pt2260-m4 باشه ، درسته؟ اما R یعنی چی ؟ به جای همون m نوشته شده ؟) کد دهی می شد (درست می گم ؟) و ضمنا 315 مگا هرتز هم بود اما دومی که مغازه دار بهش smd می گفت!!! چنین پایه هایی یا جاهایی واسه کد دهی نداشت . میشه راهنماییم کنید که اونا رو واسه دزدگیر و ... چطور کد دهی می کنند ؟
    3 - حداکثر امنیت این دزدگیرهای معمولی و کلا لوازم ریموت دار معمولی 3 به توان تعداد پایه های کد آی سی PT اونهاست ؟ (البته خوب فرکانسهای مختلف هم بهش اضافه میشه ) یعنی غیر از استفاده از میکرو که دست ما رو واسه کددهی باز می کنه (اگه بخواهیم فقط از دیکودر و انکودر استفاده کنیم) تنها امنیت تمایز حالتهای همین پایه هاست ؟ یعنی مثلا برای m4 در هر فرکانس 3 به توان 8 حالت کد امنیتی ؟
    4 - توی دیجیتال یا صفر داریم یا یک اما پایه های کد آی سی PT سه حالت GND - آزاد - VCC داره . من گیج شدم . میشه راهنماییم کنید که آزاد دیگه چیه ؟
    5 - یکی از ریموتهای معمولی که با لحیم کردن پایه های آی سی داخلی کد میشه رو خریدم . در ریموت دزدگیر یه ماشین رو که از قضا از همین معمولیها بود باز کردم و دقیقا همون کد پیاده شده رو روی ریموت خریداری شده لحیم کردم اما نتونست با دزدگیر ماشین کار کنه . اشکالش چیه ؟ آیا تفاوت فرکانس اونا تنها عیبش می تونه باشه یا اصلا ربطی نداره ؟
    6 - داخل ریموت خریداری شده یه المان هست که قابلمه ای شکله و روش نوشته شده 315 مگا هرتز که فکر کنم همون ماژول فرستندش باشه اما توی ریموت دزدگیری که باز کردم این المان رو ندیدم اما اون پیچ تنظیم که معمولا روی گیرنده هاست (ریموتی که من خریدم که فرستندست از این پیچها نداره) رو یه گوشه بوردش دیدم . اولا پس فرستنده این ریموت دزدگیره کجاست و چیه و ثانیا چطور میشه فرکانس ریموت دزدگیره رو که هیچ کجاش ننوشته فهمید ؟
    7 - یه ماژول گیرنده هم خریدم که LR315MHZ روش نوشته شده و 4 تا پایه داره + یک قسمت که باید آنتن وصل بشه . این ماژول با ریموتی که خریدم اگه یه PT2270-m4 یا PT2272-m4 بگریمومدارو ببندم جواب میده دیگه ؟
    8 - جایی خوندم که باید مقاوت سر OSC در فرستنده و گیرنده (ای سی های PT) هماهنگ باشه مثلا 4.7M با 820K یا 3.3M با 680k . آیا این درسته ؟ چون خیلی مدارای دیگه رو دیدم که این موضوع توشون رعایت نشده بود .
    10 - سوال آخر اینکه اصلا این فرکانس رادیویی که داره واسه اینکار استفاده میشه (مثلا همین 315 مگا هرتز) توی چه موجیه ؟ FM ؟ AM ؟
    ببخشید سرتون رو درد آوردم . با تشکر از همه دوستانی که به سوالهای من پاسخ خواهند داد

.

سلام

آقا ماشالله به این همه سئوال من که از خوندش خسته شدم شما چطور نوشتید . icon_mrgreen ببین من توضیح مختصر میدم چون جواب تمام سئوالات
    شما در این سایت ده ها بار داده شده فقط باید از گزینه سرچ استفاده کنی .
    -
    ریموت های توی بازار فقط بخش RF هستند یعنی باید بخش آدرس دهی و کددهی رو خودت توسط قطعات ENCODER مثل PT2262 تهیه کنی .
    و برای گیرنده هم از DECODER هایی مثل PT2272 استفاده کنی تا مدارت آماده برای کار بشه .و از خروجی همین آی سی برای کنترل وسایل
    مورد نیازت استفاده کنی .
    -
    اون مدل هایی که نمیشه دستی کددهی کرد از روش های دیگه ای برای ارسال و دریافت کد استفاده میکنند . در اینگونه فرستنده ها از قطعاتی
    که از قبل (داخل کارخانه) کد دهی شده اند استفاده میشود مثل آی سی های HCS301 - FP527 - HC300 که سازنده تضمین کرده که میلیونها کدی
    که در اینگونه قطعات هستند شباهتی به هم ندارند . و برای گیرنده این ادوات از مدارات CODE LEARNING استفاده میشود . مثل ریموت اتومبیل
    که فقط کافی است بار اول کد های مربوطه وارد حافظه گیرنده شود و از آن به بعد فقط همون کد را میشناسد .
    -
    نوع M2 آی سی های سری PT مثلا 2 پایه برای آدرس دهی دارند و 10 پایه برای کد دهی . حالت آزاد هم در واقع یک کد محسوب میشود در حالیکه
    واقعا به هیچ جا متصل نیست . agree
    -
    اشکال اینکه نتونستی یک ریموت جدید برای ماشین بسازی 2 چیز میتونه باشه . یکی همون فرکانس که فرمودید و دیگری مقاومت اسیلاتور داخلی
    آی سی های سری PT که باید این نکته رو هم رعایت میکردی. این مقاومت ها در جدولی داخل دیتا شیت این آی سی ها وجود دارد .
    -
    اون المان قابلمه ای شکل در واقع یک SAW RESONATOR است که در فرستده وظیفه ساخت فرکانسهای کریر رو به عهده داره و مقادیر نوشته
    روی آنه وعمولا همون فرکانس کار فرستنده میباشند . در ریموت های قدیمی تولید فرکانس کریر توسط مدارات LC انجام میگرفت و توسط هسته فریت
    یا هسته آهنی داخل بوبین تنظیمات انجام میگرفت .
    -
    بله شما میتونید قطعات سری PT رو با ماژول های LR315MHZ راه اندازی کنید و مشکلی هم پیش نمیاد .
    -
    مقادیر مقاومت اسیلاتور باید مثل جدول رعایت شوند ولی من خودم یکبار توسط یک پتانسیومتر تونستم یه مقدار جدید رو تنظیم کنم که در
    دیتا شیت هم نبود. این عمل امکان پذیره ولی نمیدونم چه عواقبی داره !!!
    -
    در مورد فرکانس کار هم باید گفت این ماژولها هم در مد ASK کار میکنند هم FSK که هر کدوم معایب و مزایای خودشون رودارند . و بسته به نیاز
    هر مصرف کننده نوع متناسب با کار خودش رو میخره .
    که بحث آن کاملا مفصل است .

دیدگاه

پاسخ : کنترل 4 کاناله

بسیار ممنونم از شما دوست عزیز که برای جواب دادن به سوالهای من وقت گذاشتید .
      من بیشتر مایلم از اون ریموتهای smd (به قول فروشنده) استفاده کنم چون هم کوچکترندوهم سبکتر ، میشه بیشتر در موردشون واسم توضیح بدید ؟
      من pt2272 رو خریدم و وصل کردم و چند تا مقاومت روی اسیلاتورش تست کردم تا بالاخره یکی جواب داد (شما دیتا شیت کاملی از این IC که جدول همخوانی مقاومتهای اسیلاتور رو هم داخلش داشته باشه دارید ؟ اگه دارید لطف می کنید واسه دانلود بگذارید؟ دیتا شیتی که من دارم اینا رو نداره ) آخه نمیدونم مقاومت اسیلاتور ریموتی که خریدم چند اهمه ؟؟؟ به هر حال یکیش جواب داد اما برد اون خیلی کمه (در حد2-3 متر) میشه راهنماییم کنید که بهترین و ساده ترین راه ها برای افزایش بردش چیه ؟ میدونم که یکیش آمپلی فایر هستش اما شما مداری برای این کار دارید که جواب داده باشه و دست کم تا 200 متر کار کنه ؟
      سوال بعدی در مورد دقت این ICهاست . امکان خطا توی اونها وجود داره ؟ یعنی ممکنه زمانی کلیدی روی ریموت فشرده بشه اما یکی دیگه از خروجیها روی گیرنده فعال بشه ؟ یعنی می خوام ببینم واسه کارای دقیق و حساس میشه به این IC ها اعتماد کرد ؟
      و سوال آخر اینکه IC های انکودر و دیکودر دیگه ای هم توی بازار هستند که بشه به جای اینها ازشون استفاده کرد که تعداد بیتهای آدرس و کدشون بیشتر باشه ؟ مثلا 10 تا آدرس و بیش از 8 تا آدرس همزمان ؟
      بازم بابت وقتی که گذاشتید و اطلاعاتی که دادید ممنونم .

دیدگاه

.

سلام

اون ریموت های SMD معمولا برای ساخت اسباب بازی ازشون استفاده میشه و توی چین 300 تا 400 تومن قیمت دارند . نباید توقع برد
        بیش تر از این رو داشته باشی . البته محدوده ولتاژ کار فرستنده تا 12 ولت است که مطمئنا روی برد هم تاثیر دارد .
        -
        امکان خطای کد یا آدرس در انکودر و دیکودر های سری PT معمولا وجود ندارد ولی من ندیدم برای مصارف حرفه ای یا صنعتی از این
        قطعات استفاده کنند . معمولا برای کارهای حساس از برنامه نویسی های ابداعی با پروتکل های ابداعی استفاده میشود . این
        قبیل قطعات لو رفته محسوب میشود و امکان کپی برداری از کد یا آدرس آن وجود دارد .
        -
        بغیر از PT ها محصولات شرکت HOLTEK هم هستند که برای این موارد استفاده میشود مثل : HT12D - HT12E - و...
        فایل های پیوست شده

دیدگاه

اشتباه نشه ، ریموت من از اون smdها نیست . ریموتی که من تهیه کردم معمولیه و همیناییه که واسه دزدگیر ازش استفاده میشه و داخلش sc2260-r4 داره . من شنیده بودم برد موثر اینا تا حدود 100 متر هست !!! حالا چطور بردشو افزایش بدم ؟
          منظور من از مصرف کنترلی دقیق و حساس امنیت از لحاظ کپی برداری و ... نبود ، چون مثلا برای ساختن یه رباط آزمایشگاهی برای انجام آزمایشات خطرناک ، کپی برداری مفهومی نداری و مهم نیست بلکه دقت خود آی سی مهمه . به هر حال ممنون از پاسختون .
          توی گشتی که من زده بودم HT12E - HT12D هم همین تعداد پایه و آدرس و کد رو دارند . چیزی بیشتر از این وجود نداره ؟؟؟
          بابت دیتا شیت هم ممنون . دانلود کردم اما اینطور که روی بورد چاپ شده ریموت من نوشته مقاومت اسیلاتور اون 1.3M هستش . فرمولی برای محاسبه مقاومت اسیلاتور گیرنده بر حسب فرستنده وجود نداره ؟ آخه این مقاومت توی جدول نبود !!!

دیدگاه

.

سلام

ببین دوست عزیز برای داشتن یک فرستنده قوی باید طراحی مدار از پایه بر این اساس باشد . معمولا این نوع فرستنده های اسیلاتور هارتلی رو نمیشه
            دستکاری کرد تا بردش زیاد بشه . این گونه مدارات هیچ ثبات فرکانسی دقیقی ندارند با کاهش یا افزایش ولتاژ فرکانس آن ها هم تغییر میکنه . اتصال به
            یک آمپلی فایر rf هم مشکل رو حل نمیکنه . شما ناچارید از ماژول هایی با توان بالا مثلا نیم وات برای کار خودتون استفاده کنید .

شما اگه بخواهید مثلا تقویت کننده هم متصل کتید دیگه اون باتری ریموت جوابگوی مدار پاور شما نیست و باید از منابع با جریان بالا تر استفاده کنی .

برای داشتن یک مدار رادیویی با ثبات بالا حتما باید از مدارات سینتی سایزری استفاده کنی که روی همون فرکانس خاص قفل بشه و از lock خارج نشه .
            و قبلا هم گفتم اگه مصرفت غیر از مدارات رایج مثل سری PT - HT است باید از مدارات میکرو کنترلری برای کارت استفاده کنی .خیلی ها هستند میتونن
            بعنوان یک پروژه این آی سی های کدینک و دکدینگ رو با آدرس بیشتر و کد بیشتر براتون بنویسند .
            اگه تو اینترنت هم سرچ کنید میتونید نمونه های ساخته شده این قبیل قطعات رو ببینید .
            لینک زیر یک مدار بر پایه میکرو کنترلر و دارای 11 پایه آدرس میباشد. بخش کدینگ هم جزو برنامه نویسی با پروتکل خاص خود طراح میباشد :

http://jap.hu/electronic
            -
            راجع به مقاومتهای غیر معمول هم خدمتتون عرض کردم که شما هم میتونید با دو عدد پتانسیومتر روی آی سی کد و دکد یک مقدار جدید بسازید که در
            دیتا شیت هم نباشد .

دیدگاه

سلام من یه کنترل می خوام که بتونه با امواج lf کار کنه تعداد کاال هم زیاد باشه

دیدگاه

ممنون از دوستان عزیز
                من تایپیک رو خوندم ولی چند تا سوال دارم شاید جوابش توی قسمت های بالا باشه ولی نگرفتم یکم واضحتر بگید
                1. ریموت های آماده بازاری که قالب فرستنده قشنگه مثل مال ماشینه داخلشون آی سی پی تی داره احتمال تداخل با سایر وسایل رو دارن مثلا با میرم بازار دوتا مدارآماده میگیرم (فرستنده+گیرنده) احتمال اینکه فرستنده این رو گیرنده اون یکی کار کنه هست؟
                2. امنیتشون چطوره میشه با یه مدار مشابه نقش فرستنده رو ایفا کرد؟
                3. بردشون خوبه ولی اگه گیرنده رو داخل یه جعبه فلزی بذاریم تاثیری رو برد و امکان خطا میذاره؟
                4. توی بازار دو نوع لرن کد و فیکس کد وجود داره این یعنی چی؟
                5. یه برد فرستنده و گیرنده خریدم آماده حالا میخوام یه فرستنده دیگه رو هم با این گیرنده مچ کنم میشه؟؟؟
                در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                  مطالب بالا رو اصلا خوندی؟
                  من اطلاعات زیادی ندارم.فقط میدونم:
                  FIX CODE
                  ریموتهای فیکس کد امنیتشون پایینه.همونی که داخلش ایسی پی تی داره.و معمولا ریموتهاش آنتن کشویی دارن.
                  کدشون رو میتونی با جا به جا کردن پایه های ایسی پی تی داخل فرستنده و گیرنده اش تغییر بدی.
                  مثلا مثلا تو هر 100 تا ریموت 2 تاش شبیه همه.من هنوز تکراری ندیدم.
                  حتی اگه از شانس بد تو اون دوتا رو با هم خریدی تو یک دقیقه میتونی کدشون رو خودت عوض کنی.
                  تو هر جعبه ای دوست داشتی بذار.فقط انتنش رو بیرون جعبه نصب کن.

ASK LEARN CODE
                  ریموتهای لرن کد امنیتشون خیلی بالاست.
                  مثلا تو هر یک میلیون ریموت 2 تاشون مثله همه.اصلا غیر ممکنه اون دو تا کنار هم بیفتن.ریموتهای لرن معمولا انتن ندارن.کدشون رو نمیتونی تغییر بدی.خود کارخانه رشون کد گذاشته.
                  خیلی چیز خوبیه.ریموت فرستنده اش رو باید بخری.گیرنده اش رو هم خودتم میتونی میسازی.
                  من یکدونه ساختم الان دو ماهه مثل بچه ادم داره کار میکنه.
                  این جا رو ببین
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52063.0

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

سلام .من یه ریموت فیکس کد دارم که آی سی دیکودرش pt2264 هست و آی سی انکودر متناظر با اون pt2294 هست که من نتونستم تو بازار پیدا کنم.میشه به من کمک کنید آیا میشه با pt2272 انکود کرد :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط venoos6772
                      سلام .من یه ریموت فیکس کد دارم که آی سی دیکودرش pt2264 هست و آی سی انکودر متناظر با اون pt2294 هست که من نتونستم تو بازار پیدا کنم.میشه به من کمک کنید آیا میشه با pt2272 انکود کرد :question:
                      آره مهندس ریموت منم آی سی pt2264 روش هست و گیرنده هم pt2272 هست!
                      در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                      گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                        آره مهندس ریموت منم آی سی pt2264 روش هست و گیرنده هم pt2272 هست!
                        واقعا؟پس مقاومت بکار رفته تو گیرنده واسه pt2272 چنده؟

دیدگاه

سلام دوستان منم یه ریموت دارم که آیسی اون 2260هستش که تو گیرنده از 2272استفاده کردم جواب نداد از کدوم آیسی استفاده کنم یا باید اون مقاومت رو تغییر بدم تا کار کنه ممنون می شم راهنمایی کنید :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ninjamore
                            سلام دوستان منم یه ریموت دارم که آیسی اون 2260هستش که تو گیرنده از 2272استفاده کردم جواب نداد از کدوم آیسی استفاده کنم یا باید اون مقاومت رو تغییر بدم تا کار کنه ممنون می شم راهنمایی کنید :question:
                            MCP4131

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
                              MCP4131
                              داداش این آی سی که پتانسیومتردیجیتاله oo:تو گیرنده استفاده می شه دیگه آره .در ضمن من مقاومت رو تغییر دادم حل شد :read:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X