اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن 20 تا led با 220 ولت مستقیم!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن کردن 20 تا led با 220 ولت مستقیم!!!

سلام دوستان.
    میخواستم بدونم چطور میشه 20تا led رو مستقیم از برق 220 تغذیه کرد. ولتاژ led ها هم 3.2 تا 3.5 ولت هست. مداری که مطمئن و مقاوم باشه.
    کسی میتونه کمکم کنه؟ :icon_razz: ممنون از همه :applause:

پاسخ : روشن کردن 20 تا led با 220 ولت مستقیم!!!

2 راه داری:
    1- 20 تا led رو با هم سری کنی و و یک مقاومت باهاش سری کنی و از طریق پتانسل گره ولتاإ¾ژ تلف شده دو سر مقاومت و توان و مقدار مقاومت رو حساب کنی(باید جریان عبوری از 20 led رو بدونی...معمولا 20 میلی آمپر هستش)

معایب:اگر یکی از led ها بسوزه کل led ها خاموش میشه.

البته باید ولتاژ رو dc کنی با یک دیود و خازن کافیه.

2- 4 تا ledآ‌رو سری و 5 شاخه موازی درست کنی...

www.icesi.ir

دیدگاه

تا حالا از اینکارا نکردم ولی فکر نمیکنی یه مقاومت 500 کیلو رو بدی به یکی از پایه هاش روشن شه؟؟؟ :mrgreen:
      .
      .
      .

دیدگاه

500کیلو ضربدر 20میلی آمپر جریان مصرفی میشه 10000وات توان نامی مقاومت :eek: :eek: :eek:

خیلی شرمنده ام ولی لطف کنید مدار عملی بدین نه نظر. تازه من یه لامپ جدید تو یه مغازه دیدم که 20تا led رو چفت هم تو قاب لامپ های هالوژن گذاشته بودن و تغذیش 220 بود. حتما هم همه ledها با هم موازی بودن چون اگه یکی بسوزه بقیه بمونن.
        حالا فهمیدین چی تو ذهنمه؟ قیمتشم 3000 تومن بود که تا شنیدم فرار کردم...

دیدگاه

من هم دیدم که با ولتاژ 220 ac که حتی دیودی هم در مدار ندیدم اومدن و تعداد زیادی led رو روشن کرده اند ولی نفهمیدم چطور اینکار رو کرد هاند و خیلی دنبالش بودم بفهمم ولی هیچ مداری تو اون ندیدم و به نظر میاد مستقیم وصل شده؟؟؟
          من ساختار دختچه های led رو که شهرداری توی پارکها و ... گذاشته عرض می کنم که با برق 220 کار می کنند کسی اطلاعی در مرود اونها نداره؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط {حمید رضا}
            قیمتشم 3000 تومن بود که تا شنیدم فرار کردم... [/b]
            جناب حمید رضا

بجای فرار ، یه دونشو میخریدید بازش میکردید

دیدگاه

میتونید از xc خازن استفاده کنید
              ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r.babazadeh
                میتونید از xc خازن استفاده کنید
                بله درسته مثلا خازن 1u فاراد در فرکانس 50 هرتز میشه:

3.1k اهم اما باید کسی باشه که اساس این کارو بدونه... عملی

دیدگاه

فکر کنم چه سری چه موازی شما باید 20mA جریان رد کنید, در حالت سری میتونید:
                  (220v-20*3.5v)
                  150/20
                  R=7.5k
                  RMS را هم در نظر بگیرید(خیلی مطمئن) :icon_razz:
                  220-150=70

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ama_trig
                    فکر کنم چه سری چه موازی شما باید 20mA جریان رد کنید, در حالت سری میتونید:
                    (220v-20*3.5v)
                    150/20
                    R=7.5k
                    RMS را هم در نظر بگیرید(خیلی مطمئن) :icon_razz:
                    220-150=70

خوب تا اینجاش که محاسبه کردی درست. ولتاژ 150 ولت روی مقاومت می افته که اگه توانشو حساب کنی میشه 3000 وات. خوب پس مقاومت سری رو بی خیال شو...

توی باتریهای همراه چینی که با برق مستقیم شارژ میشه و خروجیش میتونه به دیسک من یا رادیو یا هرچیز دیگه ای وصل بشه من دیدم که با ترکیب یک خازن 1میکرو فاراد موازی با مقاومت 510 کیلو اهم و بعداز یک پل دیود اومدن و این ولتاژو به باتری اصلی دادن.
                    نمیدونم این ترکیب موازی این وسط دقیقاً چه نقشی داره؟؟؟؟

دیدگاه

با سلام
                      به نظرم بهتر است که از یک سو کننده نیم موج استفاده کنید:

محاسبات
                      اول باید ولتاژ پیک-تو-پیک را محاسبه کنیم:

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?V_{Peak}=V_{RMS}*\sqrt{2}=220*1.414\appr ox312\ V[/img]

حالا ولتاژ DC خروجی را با توجه به یکسو کننده نیم موج باید در نظر بگیریم

حالا افت پتانسیل دو سر مقاومت با توجه به ۲۰ تا led با در نظر گرفتن حداقل ولتاژ

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?V_{R}=V_{DC}-V_{LEDs}=100V-20*3.2V=36\ V[/img]

با توجه به جریان نامی دیودآ‌های که حدود ۲۰ میلی آمپر است مقدار مقاومت به دست میآ‌آید:

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?W_{R}=V_{R}*I_{LED}=36V*20mA=0.72W[/img]

به نظرم یک مقاومت ۱.۸ کیلویی ۱واتی یا دو واتی کفایت میآ‌کند. البته بهتر است که به ولتاژ شهر ۱۰٪ تلورانس اضافه کنیم. برای صافآ‌تر شدن ولتاژ و کم شدن ریپل آن هم یک خازن بهتر است در مدار قرار گیرد که فقط باید توجه کنید که حداقل باید ۳۵۰ ولتی و یا بالاتر باشد.
                      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام
                        حمید رضای عزیز توان ها رو اشتباه حساب کردی...اون 500k ،جریان رو باید به توان 2 میرسوندی که میشه 200وات
                        این آخری هم میشه 3وات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian
                          با سلام
                          به نظرم بهتر است که از یک سو کننده نیم موج استفاده کنید:

محاسبات
                          اول باید ولتاژ پیک-تو-پیک را محاسبه کنیم:

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?V_{Peak}=V_{RMS}*\sqrt{2}=220*1.414\appr ox312\ V[/img]

حالا ولتاژ DC خروجی را با توجه به یکسو کننده نیم موج باید در نظر بگیریم

حالا افت پتانسیل دو سر مقاومت با توجه به ۲۰ تا led با در نظر گرفتن حداقل ولتاژ

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?V_{R}=V_{DC}-V_{LEDs}=100V-20*3.2V=36\ V[/img]

با توجه به جریان نامی دیودآ‌های که حدود ۲۰ میلی آمپر است مقدار مقاومت به دست میآ‌آید:

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?W_{R}=V_{R}*I_{LED}=36V*20mA=0.72W[/img]

به نظرم یک مقاومت ۱.۸ کیلویی ۱واتی یا دو واتی کفایت میآ‌کند. البته بهتر است که به ولتاژ شهر ۱۰٪ تلورانس اضافه کنیم. برای صافآ‌تر شدن ولتاژ و کم شدن ریپل آن هم یک خازن بهتر است در مدار قرار گیرد که فقط باید توجه کنید که حداقل باید ۳۵۰ ولتی و یا بالاتر باشد.
                          خیلی ممنون از زحمتی که کشیدید. در اولین فرصت همین مدارو پیاده میکنم و خبرشو همینجا میگم. :wow:

دیدگاه

سلام .دوستان در آنجایی که گفتید از خازن استفاده شده و ... ؛باید بگویم که خازن در جریانات ac راکتانس دارد .به راکتانس مقاومت ظاهری یا مقاومت بدون تلفات هم می گویند.

متن زیر از این آدرس به اینجا کپی شده.
                            www.wiki.eca.ir

راکتانس یعنی مقاومت ظاهری .یعنی مقاومت بدون تلفات .یعنی مقاومتی که انرژی را تلف نمی کند و... اما برای محاسبه راکتانس از فرمول هایی استفاده می کنند . راکتانس سلفی برابر است با (دو * پی*فرکانس *اندوکتانس)با توجه به این فرمول دیده می شود که این فرمول وقتی به کار می رود که ما از یک منبع AC استفاده می کنیم .فرکانس =تعداد سیکل در یک ثانیه . اندوکتانس = ضریب خود القایی یک قطعه. پی هم که همان 3.14 است.با توجه به فرمول مشخص می شود که هر چه اندوکتانس(L)و فرکانس(F)بیشتر شوند راکتانس ما هم بیشتر می شود.

راکتانس خازنی برابر است با یک تقسیم بر ( دو * پی *فرکانس * ظرفیت).منظور ظرفیت خازنی قطعه است . با توجه به فرمول مشخص است که هر چه فرکانس (f)یا ظرفیت(C)بیشتر شود راکتانس ما کوچکتر است زیرا داریم که هر چه یک بر عدد بزرگتری تقسیم شود حاصل کوچکتر خواهد بود

خازن دو صفحه دارد که در آنها الکترون را ذخیره می کند .الکترون ها حامل های انرژی اند.

خازن وسیله ای است برای ذخیره ی انرژی.

خازن در ولتاژac از خود مقاومت نشان می دهد ،اگر فرکانس ثابت باشد هر چه ظرفیت خازن بیشتر شود مقاومت آن کمتر می شود .اگر هم ظرفیت ثابت باشد و فرکانس بیشتر شود همچنین است . خازن در ولتاژ dc بعد از پر شدن مانند یک کلید عمل می کند (البته نه بطور کامل ،چرا که خازن خود دارای نشتی است و همیشه بعد از پر شدن از یک جریان برای ذخیره انژی به جای انرژِی از دست داده توسط جریان نشتی استفاده می کند،مقدار این جریان بستگی به مقدار نشتی خازن دارد).

دلیل راکتانس خازن در ولتاژهای ac مقدار ظرفیت خازن است .چرا که هر خازن بسته به ظرفیت صفحات خود قادر به ذخیره انرژی است.در جریان ac در هر نیم موج خازن الکترون ها را بر روی یک صفحه خود ذخیره می کند ،چرا که در هر نیم موج الکترون ها از یک جهت حرکت می کنند (اگر به فرض شما برق خانه خود را نگاه کنید acاست . یک بار حرکت الکترون ها از نول به فاز است و یک با از فاز به نول است.هرگاه که فاز منفی باشد حرکت الکترون ها از فاز به نول است و برعکس).در هر نیم چرخه (نیم سیکل) جهت جریان تنها در یک جهت است و در نیم سیکل دیگر جهت جریان بر عکس جهت جریان نیم سیکل قبلی است.هر خازن تنها به اندازه ظرفیتش قادر به ذخیره است و همچنین در هنگام پر شدن یک صفحه اش مانند یک مقاومت متغیر عمل می کند که پیوسته مقاومت آن به بالا می رود(این به دلیل این است که هر چه خازن پر تر شود جای کمتر برای ذخیره دارد ) و همچنین هنگامی که یک صفحه اش در حال تخلیه است (این به دلیل این است که هر چه صفحه بیشتر تخلیه شود از تعداد الکترونی که در آن است کمتر می شود ) .این دو دلیل که گفتم با این موضوع که هر چه یک نیم سیکل بیشتر طول بکشد بیشتر الکترون به سوی آن صفحه خازن که جهت منفی جریان به سوی آن است حرکت می کند و خازن که تنها به اندازه ظرفیتش قادر به ذخیره است ،وقتی پر شد دیگر بقیه الکترون ها را که از آن نیم سیکل می آید ذخیره نمی کند.(نیم موج،نیم چرخه ،نیم سیکل).یک نکته را بد نیست یاد آوری کرد که اگر به مدارات یکسو ساز پل نگاه کنیم ،به راحتی خواهید فهمید که آیا این نکته که در مورد حرکت الکترون ها در جریان AC گفته شده درست است یا نه.همانگونه که می دانید دیود یک سو ساز تنها در یک جهت اجازه عبور به الکترون ها می دهد (هر چند دیود شکست و بهمنی که به اختصار هر دو زنر یا همان شکست گفته می شوند علاوه بر این کار، کار دیگری هم می کنند و باید این را هم گفت امّا به دلیل اینکه بحث در مورد خازن است از توضیحات دیود به طور مفصل باید خود داری کرد)،یعنی وقتی که قطب منفی به N و قطب مثنت به P وصل باشد .اگر نگاه کنید دو دیودی که به خط منفی وصل شده ،یکی از آن دو به یک سیم جریان متناوب و دیود دیگر به سیم دیگر وصل شده ؛ولی ناحیه N هر دو به دو سیم جریان متناوب و P ها به خط منفی وصل است و این یعنی الکترون از هر کدام از سیم ها بیاید وارد خط منفی شود و اگر بخواهم در مورد دیود هایی که به خط مثبت وصل اند بگویم همین بس که بگویم به جای منفی بنویسید مثبت و به جای N بنویسید P و P را N در گفته بالا.اما گفتنی است که اگر می خوهید در مورد اینکه چرا از خازن در ساخت فیلتر استفاده می شود بدانید یک بار دیگر به متنی که تا اینجا خوانده اید نگاه کنید و ببینید که عملکرد خازن در جریان متناوب چیست . همانگونه که می بینید خازن در ولتاژac از خود مقاومت نشان می دهد ،اگر فرکانس ثابت باشد هر چه ظرفیت خازن بیشتر شود مقاومت آن کمتر می شود .اگر هم ظرفیت ثابت باشد و فرکانس بیشتر شود همچنین است . اگر باور ندارید به فرمول راکتانس خازن مراجعه کنید (یک تقسیم بر (دو پی در فرکانس در ظرفیت))، حتی بدون دادن فرکانس ها و یا ظرفیت های مختلف به فرمول و سنجش پاسخ های فرمول می شود فهمید که چه می شود ،مگر نه اینکه وقتی یک بر عددی تقسیم شود هر چه آن عدد بزگتر باشد حاصل کسر کوچک تر است .پس اگر فرکانس ما بیشتر شود یا ظرفیت ،مگر مخرج کسر بزگتر نمی شود در هنگامی که فرکانس یا ظرفیت یا هردو بیشتر شوند.
                            شکر که این سرا را دست بشر نداد
                            ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
                            ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

من 20 تا led سوپر سفید خریدم. همه رو سری و با یه مقاومت 1.8کیلو 1وات و یه دیود به 220 وصل کردم. 61.6 دو سر مقاومت افتاد و توانش میشه 2.1 وات.
                              و اگه محاسبه ی کوچیکی بکنیم ولتاژ هر led میشه 1.9 که کمتر از ماکزیمم است. اما جریان عبوری 34 میلی آمپر است که از 20میلی بیشتر است و این هم از نوع led هست.
                              حالا میخوام یک مقاومت 5 وات و 1.5 کیلو اهم بخرم و دوباره تست کنم. oo:

:question:نظر شما چیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X