ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2008/05/20
    21
    0

کمک در مورد درایوهای استپر

...سلام
    چندتا سئوال ابتدایی ازتون دارم .امیدوارم منو راهنمایی کنید.
    1-بهتره برای راهاندازی 2 یا بیشتر از 2تا استپر موتور ،برای هر موتور یک برد جداگانه طراح کنیم یا نه؟اگه بهتره برای power اونا تغذیه جداگانه باید داشته باشیم؟
    2-برای حرکات چند میلیمتری بهتره استپر استفاده بشه یا سرو بهتره؟
    2008/10/02
    44
    1

پاسخ : کمک در مورد درایوهای استپر

من چند ساليه كه دارم با استپر سر و كله ميزنم ! در نتيجه:
    1- بهتره براي هر موتور درايور جدا داشته باشي
    2- پاور ضرورت نداره جدا باشه
    3- هر دو ميتونن حركتهاي خيلي دقيق داشته باشند. ولي استپر و سروو داراي تفاوتهايي هستند كه با توجه به اونها بايد يكي رو انتخاب كني. مثلا :
    استپر سروو
    قيمت كم زياد
    سرعت چرخش كم زياد
    دقت زياد زياد
    توان كم زياد
    گشتاور زياد كم
    طراحي درايور ساده پيچيده
    ضمنا در مورد دقت، تكنولوژي جديد درايور ها مي تونه يك استپر 200 پالس رو تا 40000 پالس درايو كنه! در مورد سروو هم چون آنالوگه و پالسي نيست بسته به درايورت هرچي دقت داشته باشه اون هم با هات مياد!
    2008/05/20
    21
    0

سلام رضا
    یه نمونه ازاین درایورها (ساده و اون 40000پالسی ) رودارید برام بزارید.
    منتظر میمونم
    2007/11/28
    1,746
    22

سلام
    درایورهای مختلفی برای راه اندازی استپر موتور وجود دارد با توجه به نوع استپر که 4 سیمه یا 5 سیمه است باید درایور مورد نظر را انتخاب کرد.
    مثلا برای درایور استپر موتور 5 سیمه Uln2003 می تونی استفاده کنی که یک بافر است.
    برای استپر 4 سیمه می تونی از l298 استفاده کنی.
    2008/10/02
    44
    1

سلام aragon19
    ضمن تشكر از آقاي حياتي. همونطور كه گفتم درايور استپرها پيشرفت هاي خيلي زيادي داشته و براي خوب درايو كردن استپر نكات زيادي بايد رعايت بشه. من به صورت گذرا به چندتاشون اشاره مي كنم اگه عمري باقي باشه در يك زمان مناسب و در يك تاپيك اختصاصي كامل توضيح ميدم:

1- درايور با منطق كنترل جريان به جاي ولتاژ كار كنه.
    2- بعد از هر پالس جريان داخل سيم پيچ بايد دشارژ بشه
    3- براي اندازه گيري جريان به جاي مقاومت از روشهاي تقسيم و اندازه گيري جريان استفاده بشه
    4- درايور با منطق دو قطبي Bipolar كار كنه (جريان از هر دو طرف سيم پيچ عبور كنه)
    5- درايور به صورت هوشمند در ابتداي پالس و لحظه حركت موتور جريان رو زياد و سپس كم كنه
    6-....

اگه بخواهي موارد فوق رو در يك مدار به صورت گسسته طراحي كني مدار خيلي بزرگ ميشه اما براي يك پروژه بزرگ و يك موتور با توان بالا ارزش شو داره. ما در ظرف 6 ماه اين كار رو كرديم. يك راه ميانبر هم داره استفاده از LMD 18245 . اين درايور بسياري از موارد مهم درايور خوب رو داره . و قابليت ميكرو پالس با ضريب 16 رو هم ساپورت ميكنه. فقط يك مقدار قيمتش گرونه كه به نظر من واقعا ارزش داره. در حدود 10 يا 15 هزار تومان. دو سه سالي ميشه نخريدم
    مطمئنم اگه از يك درايور خوب استفاده كني نظرت در مورد استپرها عوض ميشه
    2008/02/23
    760
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza Joon
    سلام aragon19
    ضمن تشكر از آقاي حياتي. همونطور كه گفتم درايور استپرها پيشرفت هاي خيلي زيادي داشته و براي خوب درايو كردن استپر نكات زيادي بايد رعايت بشه. من به صورت گذرا به چندتاشون اشاره مي كنم اگه عمري باقي باشه در يك زمان مناسب و در يك تاپيك اختصاصي كامل توضيح ميدم:

1- درايور با منطق كنترل جريان به جاي ولتاژ كار كنه.
    2- بعد از هر پالس جريان داخل سيم پيچ بايد دشارژ بشه
    3- براي اندازه گيري جريان به جاي مقاومت از روشهاي تقسيم و اندازه گيري جريان استفاده بشه
    4- درايور با منطق دو قطبي Bipolar كار كنه (جريان از هر دو طرف سيم پيچ عبور كنه)
    5- درايور به صورت هوشمند در ابتداي پالس و لحظه حركت موتور جريان رو زياد و سپس كم كنه
    6-....

اگه بخواهي موارد فوق رو در يك مدار به صورت گسسته طراحي كني مدار خيلي بزرگ ميشه اما براي يك پروژه بزرگ و يك موتور با توان بالا ارزش شو داره. ما در ظرف 6 ماه اين كار رو كرديم. يك راه ميانبر هم داره استفاده از LMD 18245 . اين درايور بسياري از موارد مهم درايور خوب رو داره . و قابليت ميكرو پالس با ضريب 16 رو هم ساپورت ميكنه. فقط يك مقدار قيمتش گرونه كه به نظر من واقعا ارزش داره. در حدود 10 يا 15 هزار تومان. دو سه سالي ميشه نخريدم
    مطمئنم اگه از يك درايور خوب استفاده كني نظرت در مورد استپرها عوض ميشه
    با سلام
    با تشکر از شما. من برام دوتا سوال ایجاد شده:
    در مورد گزینه ۳ میآ*توانید لطفا کمی بیشتر توضیح بدهید؟
    با توجه به تجربه شما در کار با درایوآ*رآ*های micro-step ، کیفت عملکرد این درایورآ*های چطوری است؟ یعنی آیا پالسآ*هاس ارسالی برای میکرو همگی به درستی به موتور اعمال میآ*شوند؟ یا در عمل نیاز به مثلا فیدبک گرفتن از موتور داریم؟
    با تشکر
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ*افزارآ* و سختآ*افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ*افزار، سختآ*افزار و محتوای آزاد درست کنم!
    2008/10/02
    44
    1

سلام خدمت دوستان عزيز:
    همونطور كه ميدونين استفاده از مقاومت براي اندازه گيري جريان در درايورها باعث تلفات توان و ايجاد گرماي زياد ميشه، يكي از شيوه هاي خوب تقسيم كردن جريان و اندازه گيري بخش كوچكي از جريانه. مثلا Datasheet ترانزيستور MTP10N10M رو ببينيد. اين ترانزيستور بوسيله يك پايه اضافه كه داره يك هزارم جريان عبوري از سورس رو در اختيار ما قرار ميده تا اندازه گيري كنيم. آي سي درايوري هم كه پيشنهاد دادم از اين شيوه استفاده ميكنه و در عين داشتن يك سيستم كنترل جريان پيشرفته ، نيازي به مقاومتهاي پر وات نداره.

در مورد نحوه عملكرد درايورهاي ميكرو استپ بايد بگم: اين درايورها با كنترل دقيقي كه روي جريان دارند اين كار را انجام ميدن. همونطور كه احتمالا ميدونيد اگه دو تا سيم پيچ موتور رو همزمان تحريك كنيم روتور بين دو سيم پيچ ميماند. و به اين ترتيب استپ هاي موتور ما دو برابر ميشود. حالا اگه جريان يك سيم پيچ رو كم كنيم و جريان سيم پيچ ديگر رو زياد كنيم روتور به سمت سيم پيچي كه جريانش زياد ميشه حركت ميكنه. به اين ترتيب در حقيقت براي موتور با تغيير دادن جريان سيم پيچها ايستگاههاي بين راهي درست كرديم

در مورد دقت هم بايد بگم اين موضوع دقيقا به درايور بر ميگرده ، ولي در حالت كلي دقت ايستگاههاي بين راهي خوبه. در اين شيوه هم مثل يك استپر عادي اگه بار اضافه روي استپر نذاريم نيازي به فيدبك نمي باشد.
    2007/12/30
    336
    0

نميآ*دونم هنوز كسي هست اين پست رو يه نگا بندازه يا نه؟ :biggrin:
    به هر حال
    من كه نتونستم اين آيآ*سي و ماسفت رو پيدا كنم؛ حالا ميشه يك كم بيشتر توضيح بدين كه بتونم يه درايور حالا ميكرو استپ نه و ميلي استپ :smile: درست كنم ( كنيم)
    با تشكر
    2009/10/27
    تهران
    3,303
    807

نميآ*دونم هنوز كسي هست اين پست رو يه نگا بندازه یا نه؟
    در فایل زیر توضیحات مفیدی در مورد روش ساخت درایور میکرواستپ آورده شده است. امیدوارم مفید واقع شود.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9