اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد درایوهای استپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد درایوهای استپر

...سلام
    چندتا سئوال ابتدایی ازتون دارم .امیدوارم منو راهنمایی کنید.
    1-بهتره برای راهاندازی 2 یا بیشتر از 2تا استپر موتور ،برای هر موتور یک برد جداگانه طراح کنیم یا نه؟اگه بهتره برای power اونا تغذیه جداگانه باید داشته باشیم؟
    2-برای حرکات چند میلیمتری بهتره استپر استفاده بشه یا سرو بهتره؟

پاسخ : کمک در مورد درایوهای استپر

من چند سالیه که دارم با استپر سر و کله میزنم ! در نتیجه:
    1- بهتره برای هر موتور درایور جدا داشته باشی
    2- پاور ضرورت نداره جدا باشه
    3- هر دو میتونن حرکتهای خیلی دقیق داشته باشند. ولی استپر و سروو دارای تفاوتهایی هستند که با توجه به اونها باید یکی رو انتخاب کنی. مثلا :
    استپر سروو
    قیمت کم زیاد
    سرعت چرخش کم زیاد
    دقت زیاد زیاد
    توان کم زیاد
    گشتاور زیاد کم
    طراحی درایور ساده پیچیده
    ضمنا در مورد دقت، تکنولوژی جدید درایور ها می تونه یک استپر 200 پالس رو تا 40000 پالس درایو کنه! در مورد سروو هم چون آنالوگه و پالسی نیست بسته به درایورت هرچی دقت داشته باشه اون هم با هات میاد!

دیدگاه

سلام رضا
      یه نمونه ازاین درایورها (ساده و اون 40000پالسی ) رودارید برام بزارید.
      منتظر میمونم

دیدگاه

سلام
        درایورهای مختلفی برای راه اندازی استپر موتور وجود دارد با توجه به نوع استپر که 4 سیمه یا 5 سیمه است باید درایور مورد نظر را انتخاب کرد.
        مثلا برای درایور استپر موتور 5 سیمه Uln2003 می تونی استفاده کنی که یک بافر است.
        برای استپر 4 سیمه می تونی از l298 استفاده کنی.

دیدگاه

سلام aragon19
          ضمن تشکر از آقای حیاتی. همونطور که گفتم درایور استپرها پیشرفت های خیلی زیادی داشته و برای خوب درایو کردن استپر نکات زیادی باید رعایت بشه. من به صورت گذرا به چندتاشون اشاره می کنم اگه عمری باقی باشه در یک زمان مناسب و در یک تاپیک اختصاصی کامل توضیح میدم:

1- درایور با منطق کنترل جریان به جای ولتاژ کار کنه.
          2- بعد از هر پالس جریان داخل سیم پیچ باید دشارژ بشه
          3- برای اندازه گیری جریان به جای مقاومت از روشهای تقسیم و اندازه گیری جریان استفاده بشه
          4- درایور با منطق دو قطبی Bipolar کار کنه (جریان از هر دو طرف سیم پیچ عبور کنه)
          5- درایور به صورت هوشمند در ابتدای پالس و لحظه حرکت موتور جریان رو زیاد و سپس کم کنه
          6-....

اگه بخواهی موارد فوق رو در یک مدار به صورت گسسته طراحی کنی مدار خیلی بزرگ میشه اما برای یک پروژه بزرگ و یک موتور با توان بالا ارزش شو داره. ما در ظرف 6 ماه این کار رو کردیم. یک راه میانبر هم داره استفاده از LMD 18245 . این درایور بسیاری از موارد مهم درایور خوب رو داره . و قابلیت میکرو پالس با ضریب 16 رو هم ساپورت میکنه. فقط یک مقدار قیمتش گرونه که به نظر من واقعا ارزش داره. در حدود 10 یا 15 هزار تومان. دو سه سالی میشه نخریدم
          مطمئنم اگه از یک درایور خوب استفاده کنی نظرت در مورد استپرها عوض میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Joon
            سلام aragon19
            ضمن تشکر از آقای حیاتی. همونطور که گفتم درایور استپرها پیشرفت های خیلی زیادی داشته و برای خوب درایو کردن استپر نکات زیادی باید رعایت بشه. من به صورت گذرا به چندتاشون اشاره می کنم اگه عمری باقی باشه در یک زمان مناسب و در یک تاپیک اختصاصی کامل توضیح میدم:

1- درایور با منطق کنترل جریان به جای ولتاژ کار کنه.
            2- بعد از هر پالس جریان داخل سیم پیچ باید دشارژ بشه
            3- برای اندازه گیری جریان به جای مقاومت از روشهای تقسیم و اندازه گیری جریان استفاده بشه
            4- درایور با منطق دو قطبی Bipolar کار کنه (جریان از هر دو طرف سیم پیچ عبور کنه)
            5- درایور به صورت هوشمند در ابتدای پالس و لحظه حرکت موتور جریان رو زیاد و سپس کم کنه
            6-....

اگه بخواهی موارد فوق رو در یک مدار به صورت گسسته طراحی کنی مدار خیلی بزرگ میشه اما برای یک پروژه بزرگ و یک موتور با توان بالا ارزش شو داره. ما در ظرف 6 ماه این کار رو کردیم. یک راه میانبر هم داره استفاده از LMD 18245 . این درایور بسیاری از موارد مهم درایور خوب رو داره . و قابلیت میکرو پالس با ضریب 16 رو هم ساپورت میکنه. فقط یک مقدار قیمتش گرونه که به نظر من واقعا ارزش داره. در حدود 10 یا 15 هزار تومان. دو سه سالی میشه نخریدم
            مطمئنم اگه از یک درایور خوب استفاده کنی نظرت در مورد استپرها عوض میشه
            با سلام
            با تشکر از شما. من برام دوتا سوال ایجاد شده:
            در مورد گزینه ۳ میآ‌توانید لطفا کمی بیشتر توضیح بدهید؟
            با توجه به تجربه شما در کار با درایوآ‌رآ‌های micro-step ، کیفت عملکرد این درایورآ‌های چطوری است؟ یعنی آیا پالسآ‌هاس ارسالی برای میکرو همگی به درستی به موتور اعمال میآ‌شوند؟ یا در عمل نیاز به مثلا فیدبک گرفتن از موتور داریم؟
            با تشکر
            من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز:
              همونطور که میدونین استفاده از مقاومت برای اندازه گیری جریان در درایورها باعث تلفات توان و ایجاد گرمای زیاد میشه، یکی از شیوه های خوب تقسیم کردن جریان و اندازه گیری بخش کوچکی از جریانه. مثلا Datasheet ترانزیستور MTP10N10M رو ببینید. این ترانزیستور بوسیله یک پایه اضافه که داره یک هزارم جریان عبوری از سورس رو در اختیار ما قرار میده تا اندازه گیری کنیم. آی سی درایوری هم که پیشنهاد دادم از این شیوه استفاده میکنه و در عین داشتن یک سیستم کنترل جریان پیشرفته ، نیازی به مقاومتهای پر وات نداره.

در مورد نحوه عملکرد درایورهای میکرو استپ باید بگم: این درایورها با کنترل دقیقی که روی جریان دارند این کار را انجام میدن. همونطور که احتمالا میدونید اگه دو تا سیم پیچ موتور رو همزمان تحریک کنیم روتور بین دو سیم پیچ میماند. و به این ترتیب استپ های موتور ما دو برابر میشود. حالا اگه جریان یک سیم پیچ رو کم کنیم و جریان سیم پیچ دیگر رو زیاد کنیم روتور به سمت سیم پیچی که جریانش زیاد میشه حرکت میکنه. به این ترتیب در حقیقت برای موتور با تغییر دادن جریان سیم پیچها ایستگاههای بین راهی درست کردیم

در مورد دقت هم باید بگم این موضوع دقیقا به درایور بر میگرده ، ولی در حالت کلی دقت ایستگاههای بین راهی خوبه. در این شیوه هم مثل یک استپر عادی اگه بار اضافه روی استپر نذاریم نیازی به فیدبک نمی باشد.

دیدگاه

نمیآ‌دونم هنوز کسی هست این پست رو یه نگا بندازه یا نه؟ :biggrin:
                به هر حال
                من که نتونستم این آیآ‌سی و ماسفت رو پیدا کنم؛ حالا میشه یک کم بیشتر توضیح بدین که بتونم یه درایور حالا میکرو استپ نه و میلی استپ :smile: درست کنم ( کنیم)
                با تشکر

دیدگاه

نمیآ‌دونم هنوز کسی هست این پست رو یه نگا بندازه یا نه؟
                  در فایل زیر توضیحات مفیدی در مورد روش ساخت درایور میکرواستپ آورده شده است. امیدوارم مفید واقع شود.

http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/8700.pdf
                  اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                  دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                  برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                  وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                  قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                  اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                  ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X