اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت جریان با ترانزسیتور PNP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت جریان با ترانزسیتور PNP

سلام

این مدار رو بستم و به جای ترانزیستور lm7805 یه LM338 که رگولاتور ولتاژ متقییره رو بستم ولی زیر بار که میره ولتاژ کم میشه من روی 9.5 ولت تنزیمش کردم چرا!

مقاومت که 1Rآ‌زده تو شماتیک من 56 اهم گذاشتم و اون یکی که 10R نوشته رو برداشتم

پاسخ : تقویت جریان با ترانزسیتور PNP

سلام

lm388 اصلاً رگولاتور نیست! تقویت کننده ست. منظورتون lm317 نبوده؟ ولتاژ ورودی شما چند ولت هست؟

دیدگاه

باید مشخص کنید که جریان خروجی از چه مقدار بیشتر شه می خواید ترانزیستور روشن شه...
      مثلا می خواید جریان از 0.3A بیشتر شد ...ترانزیستور روشن شه ...در این حالت مقدار مقاومت میشه 0.7/0.3
      یعنی حدود 2اهم
      شما مقدار مقاومت رو زیاد در نظر گرفتید.
      ورودیتون هم حتما 2ولت بیشتر از 5
      توان مقاومت رو هم یادتون نره حساب کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
        سلام

lm388 اصلاً رگولاتور نیست! تقویت کننده ست. منظورتون lm317 نبوده؟ ولتاژ ورودی شما چند ولت هست؟
        سلام
        بله من اشتباه نوشته بودم پست اصلاح شد منظور LM338 بود که رگولاتور ولتاژ 5 آمپر هستش

ورودی 12.5 ولت خروجی 9.6 ولت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید عبدالله حسنی
          باید مشخص کنید که جریان خروجی از چه مقدار بیشتر شه می خواید ترانزیستور روشن شه...
          مثلا می خواید جریان از 0.3A بیشتر شد ...ترانزیستور روشن شه ...در این حالت مقدار مقاومت میشه 0.7/0.3
          یعنی حدود 2اهم
          شما مقدار مقاومت رو زیاد در نظر گرفتید.
          ورودیتون هم حتما 2ولت بیشتر از 5
          توان مقاومت رو هم یادتون نره حساب کنید
          مرسی از راهنمایی ...

کدوم مقاومت باید محاصبه بشه؟ اون 10R توی شماتیک؟ اصلا" من میخام روشن باشه! همیشه نمیشه؟ :rolleyes:

دیدگاه

سلام
            منظور جناب حسنی مقاومت 1R هست. وقتی حاصل ضرب جریان عبوری از این مقاومت در مقدار مقاومت، به ولتاژ هدایت بیس-امیتر ترانزیستور برسه، ترانزیستور شروع می کنه به هدایت و هر چه قدر جریان افزایش پیدا کنه، این مازاد جریان از طریق کلکتور-امیتر ترانزیستور تامین میشه. حالا اگه شما مقدار مقاومت رو ببری بالا، ترانزیستور تو جریان پایین تری روشن میشه. مثلاً با مقاومت 56 اهم، با رسیدن جریان به 12 میلی آمپر (و بیشتر ) ، ترانزیستور روشن میشه. ولی حالا چرا ولتاژ افت می کنه ... !
            البته این احتمال هم وجود داره که این ترفند برای این رگولاتور جواب نده. چون طرز کارش با 7805 کمی متفاوت هست. دیتاشیت هم چنین مداری رو پیشنهاد نکرده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X