اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز در مورد سنسور های دما

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همه چیز در مورد سنسور های دما

سلام
    در این تاپیک میخوام کسانی که با سنسور های دما کار کردن و آشنائی دارن یا مطالعه داشتن اینجا بزارن و بحث کنیم البته آنهائی که فقط در ایران موجود هستند
    من خودم با میکرو AVR با سنسور های LM35 و LM75 کار کردم
    حالا شما در مورد قیمت ؟
    نوع خروجی ؟
    دقت ؟
    رنج کاری ؟
    انتقال با سیم تا چه فاصله ؟
    و ..... در مورد سنسور های دمائی که میشناسید بگید.

پاسخ : همه چیز در مورد سنسور های دما

سنسور دمای دیجیتال MAX 6577
    برای اندازه گیری دما در سیستمهای آنالوگ و دیجیتال روش های گوناگونی وجود دارد.
    ساده ترین راه برای اندازه گیری دما در یک سیستم آنالوگ استفاده از تغییرات ولتاژ یک دیود در حالت بایاس معکوس با دماست که برای اندازه گیری دقیق آن به یک یا دو طبقه تقویت کننده با Op-Amp مورد نیاز است. البته آی سی های گوناگونی به بازار عرضه شده است که معروفترین آن LM35 می باشد که در بازار تهران هم به سهولت در دسترس است.
    اما برای اندازه گیری دما در یک سیستم دیجیتال اگر چه می توان ولتاژ خروجی یک سنسور آنالوگ را بوسیله مبدل A/D قرایت نمود اما این راه علاوه بر بالا بردن قیمت تمام شده حجم مدار را بزرگ کرده به علاوه عیب یابی و تعمیر آنرا را مشکل می کند.
    برای حل مشکلات فوق کمپانی های مختلف سنسورهای دمای دیجیتال را به بازار عرضه کرده اند. این آی سی در انواع مختلفی از نظر نوع خروجی به بازار عرضه شده اند. خروجی سریال، خروجی PWM و خروجی فرکانس از جمله این انواع است.
    سنسور SMT160 که در یک بسته سه پایه عرضه شده است نمونه ای از سنسور دما با خروجی PWM است. در صورتیکه میکروکنترلر شما دارای ورودی PWM باشد کار با این سنسور نسبتاً سر راست است. اما مشکل هنگامی است که بخواهیم خروجی سنسور را با یک کنترلر ارزان و ساده قرایت کنیم. این کار اگر چه غیر ممکن نیست اما مستلزم انجام محاسبات پیچیده و بکار گیری بیش از حد منابع کنترلر است.
    سنسوری که در اینجا قصد معرفی آنرا داریم MAX6577 و خروجی آن از نوع فرکانس می باشد. به این معنی که برای قرایت دمای اندازه گیری شده توسط آی سی کافی است فرکانس تولید شده روی خروجی آنرا اندازه بگیریم. از آنجاییکه خروجی این آی سی یک موج مربعی با دامنه 5 ولت است و فرکانس حدود 3 KHz است ، اندازه گیری آن توسط یک میکروکنترلر کوچک (مانند AT89C2051) بسیار ساده میباشد.
    به این منظور کافی است خروجی آی سی را به یکی از دو ورودی کانتر AT89C2051 وصل کرده و در فواصل زمانی منظم (مثلا 1 ثانیه) مقدار آنرا بخوانید. البته برای بدست آوردن دقت بیشتر می توان این زمان را بیشتر کنید. پس از خواندن مقدار کانتر با چند محاسبه ساده مقدار دما بدست می آید که مستقیما روی 7-Seg قابل نمایش است.
    مسئله دیگر خطای سنسور است که طبق کاتالوگ سازنده مقداری ثابت دارد و با تغییر دما تغییر نمی کند. این مطلب یک مزیت محسوب می شود زیرا در میکروکنترلر با یک جمع یا تفریق ساده می توان این خطا را از بین برد.
    از مزیت های دیگر این آی سی می توان به کوچکی بسته آن اشاره کرد که علاوه بر کوچک کردن ابعاد مدار، زمان پاسخ سنسور نسبت به تغییرات دمای محیط را بسیار کوتاه کرده است.
    همچنین این سنسور مصرف توانی در حد 0.2 mA دارد که از اثر خودگرمایی سنسور جلوگیری می کند.
    رنج کار آن نظامی بوده و از منفی 40 تا مثبت 125 درجه را اندازه گیری می کند.

MAX6577 دارای 6 پایه است که 2 تا برای تغذیه. یکی خروجی فرکانس . یکی بیکار دیگر و دو تای دیگر برای تعیین رنج خروجی فرکانس است.
    و نکته آخر اینکه این کنترلر برای کار فقط نیاز به یک خازن 100 n دارد و با توجه به خروجی تک سیم آن و نیاز به دو سیم برای تغذیه با یک رشته کابل سه سیم براحتی می توان از آن برای اندازه گیری در فواصل طولانی (tele measuring) استفاده کرد.

دیدگاه

سلام. یه سری به لینک زیر بزنین. در مورد LM35DT هستش.

http://www.electronic-circuits-diagr...sorsckt9.shtml
      BNTSTBNT

دیدگاه

salam kheyli khoob bood
        man dar morede abyarie hooshmande ghatrei va madarate elekteronikie marboot be an komak mikhastam
        har chi zoodtar age mitoonid

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 09151806744
          سلام خوب بود
          من در مورد آبیاری هوشمند قطره ای و مدارات الکترونیک مربوط به آن کمک می خواستم
          هرچه زود تر اگر ممکنه
          سلام
          (دوست عزیز قرار انجمن بر فارسی نویسی هست )

لطفا بفرمایید که تو کدوم قسمت مشکل دارید تا دقیقتر بتونیم صحبت کنیم .

موفق باشید :smile:

[left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
          ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

سلام دوستان دستتون درد نکنه بابت مطالب آموزنده که الان مث خاطره شده 8 سال یه عمره :biggrin:
            دوستان من اگه بخوام سنسور دما رو تو فاصله زیاد از مداری که خروجی سنسور رو میگیره نصب کنم از چه سنسوری باید استفاده کنم که این فاصله خطا ایجاد نکنه.فرض کنید 3 تا سنسور هر کدوم با فاصله 20-30 متر از مدار اصلی بخوان دمای دقیق اون نقطه رو به مدار بفرستن
            پیشاپیش مرسی از کمکتون :icon_razz:

دیدگاه

رنج دما چقدره؟
              AYRIC

دیدگاه

سلام دوستان
                من میخوام یک سیستم کنترل دما برای یه اتاق7*4*3 رو طراحی کنم و بسازم.
                من میخوام از 4 تا سنسور دما lm35dz استفاده کنم.
                حالا سوال من اینه که از چه اگوریتمی استفاده کنم تا براساس دمای هر کدوم خروجی رو کنترل کنه.
                مثلا اگه سنسور1 و سنسور2 از 26 درجه بالا رفتن و سنسور3 و سنسور4 هنوز زیر 26 درجه باشن خروجی روشن بشه یا نه؟؟
                ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X