اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال از قانون وات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال از قانون وات

با سلام
    من سوالی داشتم ممنون می شوم اگر جوابم را بدهید اگر دو واکی تاکی قدرتشان 5 وات باشد یعنی چه؟ منظورم این هست که صدای ما که بلند شنیده می شود چه چیزش تغییر کرده آیا آمپرش زیاد شده یا ولتاژش

پاسخ : سوال از قانون وات

منظور از توان یک فرستنده (گیرنده که مهم نیست!) قدرت گستردگی موج تابنده است. یعنی موج الکترومغناطیسی که از خودش تشعشه می کنه بردش چقدره؟ مثلا برای 5 وات در محیطی که دار و درخت نباشه و هردو روبروی هم باشن و آنتن مناسب داشته باشن شاید بشه 25 کیلومتر رو گرفت اما خب تو شهر کم میشه دیگه!

به فرستنده مثل یک لامپ نگاه کن که هرچه توانش بیشتر باشه نوری که میده بیشتره!
    بابا هی این امضای منو پاک نکن! حساسیت داری؟!
    "سبز سبــــزم ریشه دارم! من درختــــــــــــی استوارم!"

دیدگاه

سلام
      من منظورم اینه که وقتی فرستنده صدای من رو 5 وات می کنه و برای گیرنده می فرسته چی صدای من رو زیاد می کنه آیا بهش ولتاژ اضافه می کنه یا جریان که صدای من 5 وات می شه

دیدگاه

صد در صد ولتاژ رو زیاد کرده. البته ببین این مسئله باید موشکافی بشه. فرستنده دامنه ی صدای تو رو به ولتاژ تبدیل میکنه و اونو با یه مشت تقویت کننده، دامنه ی ولتاژ رو زیاد می کنه و بعد می فرسته. البته بازم گیرنده موج صدای تو رو که دریافت میکنه اونم دامنه ی ولتاژش رو زیاد میکنه و بعد میده به بلندگو.
        به این نکته هم توجه کن که عامل جریان ولتاژه، اگرم جایی جریان زیاد بشه خب پشت سرش ولتاژی در کار بوده، چون منبع جریان نداریم.

دیدگاه

سلام .
          منم همین سوال برام پیش اومده بود چون وقتی ما یه مدار داریم می تونیم تلفاتی رو که تو هر مقاومت یا ترانزیستور تلف میشه رو حساب بکنیم.
          ولی هیچ جایی برای توانی که به صورت امواج الکترومغناطیس تابش میشه تو محاسباتمون نمی زاشتیم .
          من که فکر می کنم این توان ارسالی فرستنده شبیه همون تلفات فوکو باشه چون وقتی یه مدار به مدار دیگه ولتاژ القا می کنه اگه مقاومت الکتریکی مدار دوم ( الزاما مدار نه بلکه هر رسانای دیگه ) کم باشه توی اون جریان های القایی بوجود میان که تو درس ماشین به این جریان ها توی هسته ماشین جریان های فوکو می گفتیم . در واقع وقتی تو درس ماشین هسته مورق نبود انگار خود هسته یه سر دیگه ترانس بود که چون هسته آهن بود و مقاومت کمی داشت انگار این سر دیگه ترانس اتصال کوتاه بود.
          برگردیم به بحث خودمون : وقتی از یک سیم یه جریان AC میگزره این سیم با فضای اطراف خودش یه سلف می سازه که می خاد شار مغناطیسی رو تو این هسته (هسته = فضای اطراف) به طور متناوب تغییر بده که این هسته با تمام رسانا های این محیط یه سلف میسازه و این یعنی یه ترانس با بینهایت سر
          که هر کدوم که جریان بکشن باید مدار ما توان اون رو بهش القا کنه و احتمالا به همین خاطر هست که توی شهر برد گوشی های سیار تلفن ها کمتر میشه .
          ولی من هم راهی برای محاسبه این که این مدار خاص چه قدر توان می تونه بفرسته نمی دونم.
          ولی این رو می دونم که وقتی فرستنده قوی تر باشه یعنی ولتاژ بیشتری القا میکنه و قانون القای فاراده برای ولتاژه نه جریان.
          (اگه اطلاعاتم کم یا غلط ملامتم نکنید که رشته ام مخابرات نیست)
          ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
          هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
          گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

آخه واقعا این طور نیست!
            یعنی اینکه بینهایت گوشی همراه داشته باشیم دلیلی بر این نیست که باید فرستنده مون هم قوی بشه(البته بحث ترافیم و... رو فعلا بیخیال میشیم فرض میکنیم گوشی ها همه فقط و فقط گیرنده هستن نه فرستنده)
            چون فرستنده مرکزی درست مثل یه لامپ نور از خودش ساطع میکنه و کاری نداره به اینکه کی میگیره و کی نمی گیره (مه نور فشاند و سگ عوعو کند!_مولوی)
            یکی از کارهای محاسبه توان فرستنده همون رابطه ی ساده ی ولتاژ * جریانه یعنی میگن مثلا این فرستنده ما تغذیه اش 9 ولته و جریان 400 میلی میکشه.

دیدگاه

فکر می کنم به همین خاطر است که باید گیرنده ها خیلی قوی باشند و مشکل فقط موبایل ها نیستند بلکه حتی چارچوب درهم می تونه باعث ایجاد تضعیف در سیگنال ارسالی بشه ولی این رو در نظر داشته باشین که گرچه از لفظ ترانس استفاده کردم ولی منظورم تزویج کامل 100% نیست بلکه تزویج این ترانس با بینهایت سر خیلی خیلی کمه و هر کدوم از این سر ها عملا فقط یه سلف میبینن .
              توی مدل ترانس ما هر ترانس واقعی رو به دو سلف و دو مقاومت و یه ترانس ایده ال مدل می کردیم که یکی از سلف ها با ترانس ایده ال موازی بود و ترکیب موازی اونها با سلف بعدی سری می شد .
              ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
              هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
              گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X