اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه می توان مقدار خازن را کم کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه می توان مقدار خازن را کم کرد؟

سلام.من در طراحی تفویت کننده در فرکانس پایین(حدود 1hz)مجبورم در مدارم از خازنهای بزرگ استفاده کنم.اما در عمل نباید این خازنها زیاد بزرگ شود(مشکل pcb داریم).
    میخوام بدونم راهی داره که بتوان المان دیگری جای خازن گذاشت و در عمل همون کارو بکنه؟میتوان با المانهای دیگری در حجم کم خازن بزرگ شبیه سازی کرد؟
    اگه میتونین کمک کنین.گیر کردم.

پاسخ : چگونه می توان مقدار خازن را کم کرد؟

با سلام
    احتمالا انتگرال گیر میلر بدردتون بخوره تو کتاب سدرا فکر کنم توضیح داده شده باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط navid755
      سلام.من در طراحی تفویت کننده در فرکانس پایین(حدود 1hz)مجبورم در مدارم از خازنهای بزرگ استفاده کنم.اما در عمل نباید این خازنها زیاد بزرگ شود(مشکل pcb داریم).
      میخوام بدونم راهی داره که بتوان المان دیگری جای خازن گذاشت و در عمل همون کارو بکنه؟میتوان با المانهای دیگری در حجم کم خازن بزرگ شبیه سازی کرد؟
      1- از فرکانس بالاتر + مقسم استفاده کنید

2- من چند سال پیش خازن 3.3 فاراد ( وحشت نکنید !!! 3.3 فاراد !!! )آ‌ تو بازار دیدم. سایز 1 * 3 و ارتفاع 3 سانتی متر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجید نصراله زاده

من چند سال پیش خازن 3.3 فاراد ( وحشت نکنید !!! 3.3 فاراد !!! )آ‌ تو بازار دیدم. سایز 1 * 3 و ارتفاع 3 سانتی متر

خازن به این بزرگی با ابعاد به این کوچیکی !!!!!!!!!!! خیلی بعیده.
        شما کجا این خازن رو دیدی ؟

دیدگاه

بازم تعجب نکنید . چون در ابعادی در حدود یک لیوان ، خازن 4.7 ولت DC با ظرفیت 120 فاراد ساخت آمریکا در حال حاضر موجود است . از این خازنها قرار بود به عنوان جایگزین باطری برای روشن کردن led های خیابانی در شب ، استفاده کنیم . ( پروژه شهرداری ) . یعنی در روز توسط باطریهای خورشیدی شارژ شوند و در شب انرژی تحویل دهند . اما خب امان از رانتهای پنهان و دشمنان دوست نما ... :icon_razz:
          آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
          سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi -V-F

خازن به این بزرگی با ابعاد به این کوچیکی !!!!!!!!!!! خیلی بعیده.
            شما کجا این خازن رو دیدی ؟
            پاساژ توکل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Electronics Boy
              بازم تعجب نکنید . چون در ابعادی در حدود یک لیوان ، خازن 4.7 ولت DC با ظرفیت 120 فاراد ساخت آمریکا در حال حاضر موجود است .
              قیمت چنده ؟ کجا میفروشند ؟

دیدگاه

اتفاقا زیاد هم گرون نیست . زیر 10 هزار . فکر کنم فعلا تو ایران پیدا نشه . ما می خواستیم وارد کنیم . با کمک خود شهرداری .

این خازنها با تکنولوژی نانو ساخته می شوند به همین دلیل هم ارزون و هم کوچیک . البت ، باید توجه کرد که وقتی خازنی با همین ابعاد دارای مشخصه 10کیلوولت و 1 میکرو فاراد هست (فاراد هم داشت الان نمی دونم . ) انرژی ذخیره شده بدست میاد :
                W=1/2 X 10^-6 X 10000^2 که میشه : 500 ژول

حالا خازن ما اگه 4.7 ولت و 120 فاراد باشه انرژی ذخیره شده درونش میشه :
                W=1/2 X 120 X 4.7 ^ 2 که میشه : 1500 ژول .

بنابراین زیاد هم نباید تعجب کرد . مهم اینکه برای ساخت یک خازن 1 فاراد در حالت معمولی ،دو صفحه مربع شکل به اضلاع 10 کیلومتر باید به فاصله 1 میلیمتر از هم قرار بگیرند .

نتیجه : این خازنها با تکنولوژی Ultra Super MP4 ساخته شدند . :biggrin:

دیدگاه

فقط نمیدونم که بعد از چه زمانی خود به خود و بدون مصرف کننده دشارژ می شوند . منظورم اینه که به فرض اگه بعنوان باطری بخواد استفاده بشه چقدر دوام میاره ( مثلا برای روشن کردن LED )

دیدگاه

من یک خازن 1 فاراد 20 ولت DC دارم (از این مشکیها که زیر زمین توکل ... ) . با مقاومت 10 کیلو چیزی در حدود 5X10^4X1 ثانیه یعنی تقریبا 50000 ثانیه یا 14 ساعت روشن می مونه . (بدون تغییر محسوس در نور ) اما گرمای مقاومت 10 کیلو رو هم نباید نا دیده گرفت . اما با یک رگولاتور بسیار ساده جریان این مدت زمان تا 20 ساعت افزایش پیدا می کنه . دلیلش هم اینه که مقاومتی متغیر ساختیم که همزمان با تغییر ولتاژ خازن مقدارش تغییر می کنه ... تحلیلش خیلی جالبه . (در عمل این مقادیر یه مقدار فرق می کنه )

اما چون تعداد زیادی ازاین ال ای دی هارو می خواستیم روشن کنیم به این نتیجه رسیدیم که خازن 120 از همش بهتره . چرا که مشکل شارژ و دشارژ نداره (مشکلی که باطری داره . اون هم محدودیت تعداد دفعات شارژ و دشارژ هست ) وتا ابد می تونه به این سیکل ادامه بده . شارژرش هم که باطری خورشیدی ... این هارو همه رو من محاسبه کرده بودم .

راستی دیتا شیت این خازن تو شرکت هست اگه وقت کنم اسکن می کنمش و می ذارم اینجا .

در مورد سوال شما باید بگم مقاومت نشتی این 120 فارادی ها و کلا خازنهایی از این تیپ خیلی زیاده چون از تکنولوژی نانو در ساختش استفاده شده .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط navid755
                      اگر برای کوپل است:هر چه فکر کردم نتوانستم بجز یاد آوری آنچه که خود هم می دانید کمکی بکنم.
                      اگر کسی بخواهد که دچار راکتانس زیاد و غیره نشو د،خوب می شود این کا را با استفاده از کوپل ترانفورماتوری انجام داد.همانگونه که می دانید هر چه فرکانس پایین تر باشد ،راکتانس سلف هم کمتر است.یعنی در فرکانس پایین می شود هم از سلف کوچک استفاده کرد و هم از سلف بزرگ اندوکتانس(ترانسفورماتور از دو سیم پیچ تشکیل شده و ...) . البته با خازن کمی مشکل است .اگر نیاز به خازن های با ظرفیت بالا باشد تنها باید از تزویج استفاده کرد با وضعیت بازار.و برای یک فاراد این کار خیلی مشکل است.ولی اگر استفاده از سلف در مدارت مشکلی ایجاد کند باید به دنبال تغییر شیوه تقویتت بروی .البته برای تغییر ممکن است مدت ها وقت نیاز باشد.
                      شکر که این سرا را دست بشر نداد
                      ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
                      ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

سلام جالبه! من نمیدونستم این مدل خازن هم درست شده!

حالا اسم این نوع خازنا چیه؟! توبازارا! و همینتور اسم علمیش! :rolleyes:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X