اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی سوییچ با ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی سوییچ با ترانزیستور

با عرض ببخشید مرا برای طرح چنین سوالی چون می دونم سوالم زیاد پرسیده شده ولی چه کنم چیزی که می خوام پیدا نکردم!!!! :cry2: :angry:
    اگر میشه راهنمایی کنید. :redface:چون من دارم اینجوری می شم بخاطر اینکه بزرگ ترین معزل من در الکترونیک ترانزیستور بوده است.

من می خوام یک استپر موتور 12 ولت رو راه اندازی کنم ولی با ترانزیستور نه با ic و مشکل اینجاست که نمی دونم چطوری ترانزیستور و مقاومت ها رو انتخاب کنم که روی بیس ترانزیستور برای تحریک ولتاژ 5 ولت باشه ولی ولتاژی که سوییچ میشه 12 ولت. اگر کسی مداری داره یا می تونه راهنمایی کنه ممنان می شوم.

با تشکر

هر کس کمک کنه دعا می کنم که ...
    خردمند به کار خويش تکيه ميکند و نادان به آرزوي خويش . « حضرت علي (ع) »
    اگر هميشه همان کاري را که انجام داده ايد تکرار کنيد ، چيزي بيش از آنچه تا کنون به دست آورده ايد، به دست نخواهيد آورد
    مارک تواين مي گويد: بهتر است دهان خود را ببنديد و ابله به نظر برسيد تا اينکه آن را باز کنيد و همه ترديدها را از ميان ببريد !!!

پاسخ : طراحی سوییچ با ترانزیستور

سلام آقا صبور حالت خوبه خوب خدارو شکر .
    در مورد سوالی که پرسیده بودی چون نمی دونم الان جوابتو گرفتی یا نه اگه هنوز دنبالش هستی که با ترانزیستور سویچ کنی برام یه میل بزن تا جوابتو تمام و کمال بدم.ALIREZANAMAZI65@YAHOO.COM)
    بای

دیدگاه

نمی دونم سوالم سخته یا توی سایت کسی نیست که در این حد اطلاعات داشته باشه : : :rolleyes: :redface: :sad: :cry2: :angry:
      اگر هميشه همان کاري را که انجام داده ايد تکرار کنيد ، چيزي بيش از آنچه تا کنون به دست آورده ايد، به دست نخواهيد آورد
      مارک تواين مي گويد: بهتر است دهان خود را ببنديد و ابله به نظر برسيد تا اينکه آن را باز کنيد و همه ترديدها را از ميان ببريد !!!

دیدگاه

خب کار سختی نیست. اول بگو موتورت چقدر جریان می کشه تا بهت بگم. اما تقریبیش این میشه : به هر حال به یک منبع تغذیه 15 ولتی نیاز داری. وصلش می کنی به کلکتور. امیتر رو به سر مثبت موتور وصل می کنی. سر منفی موتور رو زمین می کنی. بیس رو با یک مقاومت حدود 4.7k - 10k به 5 ولت متصل می کنی. تمام.
        دلا یاران سه قسمند ار بدانی
        زبانی اند و نانی اند و جانی
        به نانی نان بده از در برانش
        محبت کن به یاران زبانی
        و لیکن یار جانی را به دست آر
        به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

موتور من استپر موتوره و 12ولت ،1.8 درجه ، 1.2 آمپر
          نقشه و شیوه محاسباتش رو نیاز دارم لطفا
          باتشکر

دیدگاه

خدا امید هیچکس رو نا امید نکنه
            :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
            امید وار بودم اینجا به جواب برسم چون خودم خیلی تلاش کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم
            هر کاری می کنم خروجی ترانزیستور mosfet ام ledها رو روشن می کنه ولی موتور رو که وصل می کنم هم ledها خاموش میشه هم موتور دور نمی خوره

من هنوز امیدوارم که به جواب برسم چه با کمک و جه بدون کمک

باتشکر از کسانی لطف می کنند ... :rolleyes:

دیدگاه

سلام نیما جان این تاپیک شاید به درد کار شما بخوره :http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17069.0

حامد جان ممنونم که گفتی ، لینک رو اصلاح کردم

دیدگاه

:surprised:علی جان این که همین تاپیکه :question:

دیدگاه

خب شما باید از اول همه چیز رو چک کنید. شما به یک تغذیه 15 ولت نیاز دارید که بتونه تا 2 آمپر جریان بده.
                  شروع می کنیم :
                  1- شما باید بتونید دو سر ورودی موتور ولتاژ 12 ولت ایجاد کنید. چیزی که ما می دونیم اینه که باید به مقدار کافی از موتور شما جریان بگذره تا ولتاژ دو سر اون 12 ولت بشه. پس مقاومت دو سر موتور رو اندازه بگیرید تا طبق رابطه V = I × R، مقدار جریان رو بدست بیارید.

2- مقدار جریانی که بدست اومده همون جریانی هست که باید از حلقه خروجی (کلکتور - امیتر یا درین- سورس ) ترانزیستور بگذره. اگر BJT هست اونو بر بتای ترانزیستور تقسیم کنید تا جریان حلقه ورودی (بیس - امیتر ) رو بدست بیارید. ( بتا رو با مولتی متر اندازه بگیرید ) اگر ماسفت هست از فرمولهای مربوطه برای بدست آوردن Vgs استفاده کنید.

3- چون جریان حلقه بسیار کم هست نیاز است که توسط دو مقاومت ابتدا یک تقسیم مقاومتی انجام داده تا ولتاژی حدود 3 ولت ساخته بشه. بعد اونو توسط یه مقاومت مناسب به بیس متصل کنید. مقدار مقاومت رو طوری انتخاب کنید که جریان وارد شده به بیس همونی بشه که می خواید. اگر هم ماسفت هست توسط تقسیم ولتاژ ولتاژ مناسبی برای ورودی بسازید. تمام.
                  دلا یاران سه قسمند ار بدانی
                  زبانی اند و نانی اند و جانی
                  به نانی نان بده از در برانش
                  محبت کن به یاران زبانی
                  و لیکن یار جانی را به دست آر
                  به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

دوست عزیز سلام
                    شما باید از MOSFET استفاده کنید.در ترانزیستور های BJT به دلیل VBE=0.7شما باید مواظب باشید که روی بیس ولتاژ زیادی قرار نگیره ولی در MOSFET ها اینجور نیست شما تا 10 ولت می توانید روی گیت بیاندازید.

دیدگاه

میشه لطف کنید دقیقا توضیح بدید چطوری ، چون تمام این کارها رو انجام دادم و ledها روشن شد ولی stepper motor دور نخورد:
                      1. من خروجی میکروکنترلر avr که 5 ولته رو به mosfet وصل کردم.
                      -میشه خروجی میکرو رو مستقیم به ترانزیستور وصل کنم؟
                      2.مقاومت دوسر موتور یعنی دو سر سیم پیچ یا یک سر با سیم وسط؟
                      - موتوری با مشخصات زیر دارم :

کد:
                      dc 4.29v , 1.2A , 1.8d
                      -من مقاومت دو سر موتور رو اندازه گرفتم 7.5 اهم که با سر وسط نصف این عدد میشه
                      کد:
                      V=I*R=1.2*7.5=9v
                      حالا این 9 ولت افت ولتاژ روی موتوره یا ولتاژی که من باید با موتور اعمال کنم تا راه بیافته
                      3. این فرمول های vgs که نوشتید رو اگر میشه لطف کنید توضیح بدید.
                      4. نوشتید :
                      - چون جریان حلقه بسیار کم هست نیاز است که توسط دو مقاومت ابتدا یک تقسیم مقاومتی انجام داده تا ولتاژی حدود 3 ولت ساخته بشه. بعد اونو توسط یه مقاومت مناسب به بیس متصل کنید. مقدار مقاومت رو طوری انتخاب کنید که جریان وارد شده به بیس همونی بشه که می خواید. اگر هم ماسفت هست توسط تقسیم ولتاژ ولتاژ مناسبی برای ورودی بسازید. تمام.
                      در صورتی که جریان 1.2 آمپر :eek: کم نیست.
                      لطفا راهنمایی کنید چون یه کاری شروع کردم و حالا عین ... توش گیر کردم نه راه پس دارم و نه راه پیش. :cry:
                      عاجزانه خواهش می کنم ... :sad:
                      باتشکر

دیدگاه

سلام
                        حتما از درایور استفاده کنید.خروجی میکرو شما جریان زیادی را نمی ده که توانایی راه اندازی ماسفت را داشته باشه.سری به الکترونیک جوان بزن درایورهای خوبی داره.

دیدگاه

سلام نیما جان این تاپیک شاید به درد کار شما بخوره :http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17069.0

دیدگاه

آقای یعقوبی و آقای فیروزی از هردو شما تشکر می کنم
                            من درایور رو درست کردم و روی استپر 5سیم جواب میده اما با استپر 6سیم نشد
                            به نظر شما مشکل کجاست؟
                            با تشکر

دیدگاه

نحوه سیم بندی استپر 6 سیمو بلدی؟
                              اینجا رو دیدی ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X