اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین آی سی برای شروع FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین آی سی برای شروع FPGA

:smile:سلام بر همگی .
    من اولین برنامه vhdl ام رو می خوام پروگرام کنم ، ولی نمی دونم کدوم آی سی رو بگیرم (از شرکت xilinx) . لطفا کمک کنید و بگید که کدوم آی سی برای شروع بهتره .
    ممنون .

پاسخ : بهترین آی سی برای شروع FPGA

نوشته اصلی توسط sb_844110p
    :smile:سلام بر همگی .
    من اولین برنامه vhdl ام رو می خوام پروگرام کنم ، ولی نمی دونم کدوم آی سی رو بگیرم (از شرکت xilinx) . لطفا کمک کنید و بگید که کدوم آی سی برای شروع بهتره .
    ممنون .
    با سلام

برای اجرای برنامه VHDL ، در مرحله اول نیازی به وجود سخت افزار نیست ، در هر کدام از نرم افزارهای مربوطه ( چه ALTERA MAXPLUSll و چه XILINX FOUNDATION ) ، پس از کمپایل برنامه و در صورت عدم وجود خطا، در قسمت سیمولاتور نرم افزار ، میشه ، رفتار هر کدام از خروجیها رو نسبت به وضعیت ورودیها ، مشاهده نمود .

دیدگاه

با سلام و تشکر از شما
      خطاهای برنامه کاملا رفع شده و برنامه آماده پروگرم شدنه . سوال من از شما اینه که از کدوم آی سی استفاده کنم ( ضمن این که برای من جنبه تمرینی داره ) و یا اینکه برای انتخاب آی سی چه ملاکهایی رو باید در نظر گرفت ؟ ممنونم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sb_844110p
        با سلام و تشکر از شما
        خطاهای برنامه کاملا رفع شده و برنامه آماده پروگرم شدنه . سوال من از شما اینه که از کدوم آی سی استفاده کنم ( ضمن این که برای من جنبه تمرینی داره ) و یا اینکه برای انتخاب آی سی چه ملاکهایی رو باید در نظر گرفت ؟ ممنونم .
        با سلام
        به نظرم اگر دسترسی به بوردآ‌های FPGA و یا CPLD نداری بهترین گزینه این است که در مرحله اول از CPLDهای سری xc9500 استفاده کنی که هم ارزانآ‌ هستند و هم به راحتی در دسترس هستند. البته ظرفیت کمی دارند ولی میآ‌توانی چندین مدار ساده را در آنها سنتز کنی.
        از این سری میآ‌توانم به xc9572 و xc9536 و xc95144 و xc95108 اشاره کنم.
        سریآ‌های coolrunner هم هست که البته من با آنها تا کنون کار نکردهآ‌ام
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

با سلام اقای مانیان فرمودسری xc9500 بهترین گزینه برا شروع هست.تو تهران جوانن داره،مجتمع پایا الکترونیک هم داره،مجید کو هم داره.
          اینا رو من خبر دارم شاید بقیه هم داشته باشن.قیمت xc9536 هم حدود 2000 تا هست.به راحتی هم می تونید براش یه برد بزنید.مثلا یه 7segment با چند تاled و دو تاکلاک که لبه پایین رونده و بالا رونده جهت حلقه هایprocess فراهم کنه.
          منخودم اینو ساختم .مو ضوع پایان نامه لیسانسم بودواگه سوالی بود یا کاری از دست من بر میاد در خدمتم

دیدگاه

سلام
            من از سری Max7000 چیپ Max 7128 یا Max 7160 رو پیشنهاد میکنم چون سری Altera اگرچه یه کم گرونتره ولی خیلی خوش دستند و راحت جواب میدن.
            پروگرمر بسیار ساده ای داره و هنگام پروگرم شدن ازیت نمیکنه.
            فروشگاه جوان تو جمهوری داره

دیدگاه

سلام.
              جناب mhheydarchi میشه اطلاعات بیشتری بدید ؟
              یه سری سوال دارم . اگه ممکنه جواب بدید . خدا خیرتون بده.
              قیمت این Max 7128 چنده ؟
              مزیت ویژگی سری max7000 (مثل همین Max 7128 ) نسبت به مثلا epm7032 چیه ؟
              در کل برای شروع شما Altera رو پیشنهاد می کنید ؟
              تفاوت قیمت محصولات این شرکت با محصولات XILINX چقدره ؟
              برای نرم افزار چی ؟ Max-Plus یا Quartus ؟
              مسئله مهمتر پروگرامر است. شما خودتون ساختین ؟ اگه همینطوره میشه مدارشو اینجا بزارید ؟
              میشه با خرج کم (حالا زیاد شد هم عیب نداره! ولی نه خیلی!! ) یه پروگرامر ساخت که Quartus یا Max-Plus اونو بشناسه ؟
              من میخوام با verilog شروع کنم. البته یه چیزایی حالیمه!
              اما اول می خوام یه طرح ساده رو بریزم تو یه fpga و تو عمل ببندم. بعدش رو طرحهای پیچیده تر کار کنم.
              ممنون میشم کامل جواب بدید.
              موفق باشید.

دیدگاه

سلام
                7160 و 7128 ظرفیتش ار 7032 بیشتره. میتونی برای شروع از 7032 هم اگر داری استفاده کنی. تازه نکته مهمتر اینه که این سه تا Pin Compatible هستند. یعنی اگر با 7032 کارکردی و جواب نداد میتونی 7128 یا 7160 بذاری.
                سری Max از نوع CPLD هستند.
                بطور کلی چیپهای خانواده Altera از خانواده Xilinx گرونتر هستند و یه کمی سرعتشون بیشتره ولی یه کم ظرفیتشون کمتره.
                من برای شروع Altera رو پیشنهاد میکنم چون کار با Maxplus خیلی راحته
                فرق قیمتشون 1 بین تا 2 هزار تومانه
                بهتره با Maxplus شروع کنی چون ساده است و گیج نمیشی
                یه پروگرمره ساده داره نگاه میکنم لینکش رو میذارم. این تقریبا پیشنهاده خودشونه
                اما برای اینکه maxplus تو XP پروگرم کنه باید یه چیزی از سایت َAltera دانلود کنی و نصب کنی. حجمش خیلی کمه. البته راه دیگه ای هم داره من آخرِین بار تیر و مرداد 87 بود که کار کردم. میگردم پیدار میکنم و تو چند روز آینده اون رو هم توضیح میدم
                من پیشنهاد میدم، اول چند تا شماتیک ساده رو پروگرم کنی و تست کنی. بعد بری مدارهای پیچیده تر تا یه موقع الکی سر کار نری.

دیدگاه

ُسلام.
                  خیلی ممنون.
                  منم می خوام اول یه چند تا شماتیک ساده رو تو عمل ببندم ببینم چطوریه و چقدر وقت و هزینه می بره.
                  در مورد اینکه از چه برنامه ای استفاده کنم یه مطلبی رو می خواستم بگم. چون همونطور که می دونید برای اینکار برنامه های زیادی موجود داره. مثل modelsim و quartus و fpga advantage و ise و foundation و maxplus
                  foundation که خیلی قدیمیه و واسه محصولات Xilinx است و در کل بیخیالش.
                  iseبا تابحال کار نکردم . ولی محیطش جالب بود !
                  modelsim رو دیدم و کمی باهاش کار کردم. خوشم نیومد ازش! .البته ورژن جدیدش نبود. واسه 2001 بود.
                  در مورد fpga advantage هم فقط محیط fpga advantage رو دیدم که به نظر جالب بود. هنوز نصبش نکردم. یعنی ندارم که نصب کنم.
                  quartus هم که فکر کنم بعد از maxplus ساخته شد و دیگه maxplus تولید نمیشه و بجاش quartus اومده.
                  راستش چند وقت پیش maxplus رو نصب کردم. فکر کنم نسخه 9.3 یا 9.2 بود. محیطش خیلی قدیمیه و واسه ویندوز 98 ساخته شده. اما همونطور که گفتید کار باهاش ساده است.
                  نمیشه quartus رو نصب کنم ؟ یعنی کار باهاش سخته ؟ منظورتون از سختی،فرایند تست و شبیه سازی و ... است؟
                  یه سوال دیگه: واسه کار با تراشه های Xilinx حتما باید از برنامه این شرکت یعنی ise استفاده کرد یا مثلا میشه با quartus هم کار کرد؟ یعنی quartus از قطعات Xilinx پشتیبانی می کنه ؟ یا maxplus از قطعات Xilinx پشتیبانی می کنه؟ اگه اینطور نیست modelsim و advantage باید از قطعات هردو شرکت پشتیبانی بکنند.
                  ببخشید اگه زیاد سوال پرسیدم. می خوام یه برنامه نصب کنم و فقط با اون کار کنم. همونطور که می دونید این برنامه ها هر کدام حجمی بالاتر از 1 گیگ دارند و موقع نصب تا چند برابر هم جا می گیرند. گفتم از تجربه شما استفاده کنم.

دیدگاه

اصولا من پیشنهاد نمی کنم که فقط از یه نرم افزار استفاده کنی، چون هر شرکتی بهتر میتونه برای محصولش Synthesizer طراحی کنه.
                    به علاوه اینکه Help برنامه خیلی میتونه به شما کمک کنه.
                    تو نرم افزار quartus یه مدی هست که مثل maxplus میشه. اما من خیلی باهاش سر و کله نزدم، چون maxplus راحت کارمو حل کرد.
                    من پیشنهاد میکنم که با یه برند شروع کنی بعدا بری سراغ اون یکی. علتش هم اینه که هر کدوم یه دنیاییه و سریعتر به نتیجه میرسی.
                    در ضمن برو تو سایتشون و از مقاله های آمورشیشون حداکثر اسنفاده رو ببر.

دیدگاه

سلام.
                      ممنون.
                      یه سوال :
                      جدیدترین یا در واقع اخرین ورژن maxplus چنده ؟ و از کجا می تونم تهیه کنم ؟ میشه لینک دانلود بزارید.
                      فکر کنم اخرین ورژنش 10 بود. درسته ؟

راستی پروگرامر یادتون نره. بدون اون هیچ کاری نمیشه کرد.
                      بازم ممنون.

دیدگاه

آخرین نسخه 10 است اما نسخه 10 که من داشتم باگ داشت از نسخه 9.3 یا 9.2 استفاده کردم

دیدگاه

این لینک پروگرمر
                          http://myweb.dal.ca/jgu/4260/dsbyte.pdf

این یکی هم لینکه درایور و نحوه نصبش

http://www.altera.com/support/software/drivers/dri-bb-xp.html

دیدگاه

سلام.
                            ممنون.
                            این کابلی که تو فایل نشون داده شبیه این پروگرامرهای stk200-300 است. نمیشه از اونا استفاده کرد ؟
                            می دونید کدومها رو میگم ؟ همین کابلها که قیمتشون 3 یا 4 هزار تومنه . من دو سه تا ازشون دارم. اگه بشه از اون استفاده کرد خیلی خوب میشه.
                            این پروگرمر از jtag استفاده می کنه . اما stk200-300 از spi میکرو استفاده می کنه. ولی وت همین کابلها هم از یه بافر که فکر می کنم همون 74244 باشه استفاده می کنه. شما امتحان نکردید ؟

دیدگاه

من تست نکردم. قبل اینکه امتحان کنید پین ها رو چک کنید که منطبق باشند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X