اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد گیرنده IR سه پایه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد گیرنده IR سه پایه

درود
    یک گیرنده سه پایه HS0038 در یک طرف اتاق قرار دادم و تغذیه اون رو هم وصل کردم و ولتمتر رو هم وصل کردم به پایه خروجی که ولتاژش رو در هر احظه ببینم. ( ولتاژ خروجی در حالت عادی 5 ولت هست ) در طرف دیگه مدار فرستنده قرار داره که یک دیود فرستنده هست که از میکرو فرکانس تقریبا 38 کیلوهرتز میگیره و میفرسته. اما سوالی که دارم اینه که چرا زمانی که فرستنده فعال میشه و مادون قرمز ارسال میشه فقط در لحظه اول اثر خودش رو نشون میده و ولتاژ خروجی گیرنده رو صفر میکنه؟ این که داره به طور دایم فرکانس 38 کیلو رو بدون اینکه قطع کنه میفرسته. منظورم این هست که گیرنده جوری عمل میکنه انگار یک لحظه سیگنال میگیره و دمدوله میکنه و بعد سیگنال قطع میشه. حالا اگر فرستنده رو دوباره قطع کنم و وصل کنم دوباره در لحظه اول گیرنده واکنش نشون میده اما بعد از اون دیگه وجود سیگنال تاثیری نداره براش.
    یعنی این گیرنده حساس به تغییر سطح هست؟ مثلا فرستنده تو لبه بالا رونده که بره گیرنده واکنش نشون میده و منتظر میمونه تا لبه بالا رونده بعدی برسه؟ ( خروجی هم active low هست )
    اگر بخوام تا زمانی که فرستنده سیگنال میده گیرنده ثابت بمونه نمیتونم از این نوع گیرنده ها استفاده کنیم؟
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

پاسخ : سوال در مورد گیرنده IR سه پایه

تقریبا یه چیزایی دستگیرم شد اما همچنان اطلاعات شما کمک میکنه :agree:
    در مورد PCM که توی دیتا شیت نوشته اگر میتونید روشن توضیح بدید ممنون میشم زحمتش رو بکشید، توی دیکشنری که نگاه کردم مخفف Pulse Code Modulation بود و توضیحات ناقصی هم داده بود اما میخوام بدونم نقشش توی این پکیج دقیقا چی هست.
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

دیدگاه

با سلام
      من می خوام موقعیت زاویه ای یک موتور را با دور 50 دور بر ثانیه در هر لحظه بدست بیارم برای این کار روی یک دیسک 16 سوراخ ایجاد کردم و یک دیود مادون قرمز را با فرکانس 38 کیلو هرتز روشن کردم و به یک گیرنده سه پایه تلوزیون پارس دادم و به عبارتی یک اپتو کانتر ویا تاکومتر ساختم اما بعضی وقت ها هنگامی که یک سوراخ از جلوی دیود عبور میکند در خروجی گیرنده سه پایه به جای یک لبه بالارونده دو یا سه لبه بالا رونده ایجاد می شود و سیستم موقعیت موتور را گم می کند .
      1) از دیود گیرنده به همراه اپ مپ به جای گیرنده سه پایه هم استفاده کرده بودم دیود را با5 ولت و مقاومت روشن کردم ( بدون فرکانس)باز هم سیستم موقعیت موتور را گم می کرد
      2) خازن 4.7 و مقاومت های گفته شده در دیتا شیت هم استفاده کردم باز هم مش کل حل نشد .
      3) در خروجی گیرنده سه پایه هم خازن 103 و 104 گذاشتم باز هم حل نشد

دیدگاه

وقت بخیر

این گیرنده فقط به تعدادی پالس واکنش نشون میده و اگر پالس مداوم باشه خروجی خروجی رو خاموش میکنه !!
        برای استفاده باید پالس 38 کیلو با یک پالس فرکانس پایین مدوله بشه !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X