اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی ساعت دیواری با RGB LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی ساعت دیواری با RGB LED

دوستان من یه مشکل دارم گفتم یه مشورتی با شما بکنم. من یه استریم از RGB LED دارم که هر رشتش 10 LED داره. عکس زیر رو ببینید:

همونطور که میدونید و در شکل مشخصه 4 خروجی داریم که ستاش تکلیف رنگ رو معلوم میکنه یکیش هم به زمین مدار وصل میشه. ولی مشکلی با درایو این قضیه نیست.

و اما کاربرد مدار:
    از این مدار میخوام تو ساعت استفاده کنم یهنی تعداد این 60 رشته برای هر دقیقه. بنابراین در هر لحظه از کل رشته ها و استریم ها یه رشته ثانیه شما و دقیقه شمار و ساعت شمار میخوام روشن باشه.

حالا مشکل:
    من 60 تا از این اسریم ها دارم :cry2: بنابراین بدون احتساب زمین هاشون که همگی به هم وصل میشه من 180 = 60 * 3 خروجی دارم که باید کنترلشون کنم. بنابراین مشکل اول زیاد بودن تعداد پایه که باید به میکرو وصل بشه هست.

راه حل:
    اگر LED ها تک رنگ بود میشد یه استپر گذاشت و با چرخوندن اون ولتاژ رو هر دفعه به یه رشته وصل کرد و ثانیه شمار رو ساخت. ولی الان شما فکر میکنید راه حل معقولانه چی میتونه باشه.
    زندگی لذت مشترکی است که حاصل یاری بی چشمداشت به دیگران است.

پاسخ : طراحی ساعت دیواری با RGB LED

نوشته اصلی توسط hesamy2004
    دوستان من یه مشکل دارم گفتم یه مشورتی با شما بکنم. من یه استریم از RGB LED دارم که هر رشتش 10 LED داره. عکس زیر رو ببینید:

همونطور که میدونید و در شکل مشخصه 4 خروجی داریم که ستاش تکلیف رنگ رو معلوم میکنه یکیش هم به زمین مدار وصل میشه. ولی مشکلی با درایو این قضیه نیست.

و اما کاربرد مدار:
    از این مدار میخوام تو ساعت استفاده کنم یهنی تعداد این 60 رشته برای هر دقیقه. بنابراین در هر لحظه از کل رشته ها و استریم ها یه رشته ثانیه شما و دقیقه شمار و ساعت شمار میخوام روشن باشه.

حالا مشکل:
    من 60 تا از این اسریم ها دارم :cry2: بنابراین بدون احتساب زمین هاشون که همگی به هم وصل میشه من 180 = 60 * 3 خروجی دارم که باید کنترلشون کنم. بنابراین مشکل اول زیاد بودن تعداد پایه که باید به میکرو وصل بشه هست.

راه حل:
    اگر LED ها تک رنگ بود میشد یه استپر گذاشت و با چرخوندن اون ولتاژ رو هر دفعه به یه رشته وصل کرد و ثانیه شمار رو ساخت. ولی الان شما فکر میکنید راه حل معقولانه چی میتونه باشه.
    با سلام

دقیقاً ، چند ال ای دی RGB باید بصورت مجزا ، درایو بشه ، و هر کدام از ال ای دی ها ، دارای چند رنگ باشه ؟

دیدگاه

ممنونم امید جان از توجهت.

با ساده ترین حالتش دارم شروع میکنم.
      فرض کن:
      برای ثانیه شمار هر 10 LED یک رشته قرمز باشه.
      برای دقیقه شمار هر 10 LED یک رشته سبز باشه.
      برای ساعت شمار هر 10 LED یک رشته آبی باشه.

سایر LED ها هم همه خاموشن. بنابراین ما در هر ثانیه (اگر ثانیه شما و دقیقه شمار و ساعت شمار با هم همپوشانی نداشته باشن) 3 رشته روشن دارم که مجموعاً میشه 30 LED.
      در صورتیکه 2 تاشون با هم همپوشانی داشته باشن (مثل ساعت 9:11:11 که ثانیه شمار و دقیقه شمار با هم روشن میشن و تولید یک رنگ جدید میکنن) تعداد 20 LED باید روشن بشه.

البته در مرحله بعد باید تعداد LEDها هم لحاظ بشه. مثلاً برای ثانیه شمار باید هر 10 LED روشن بشه.
      برای دقیقه شمار 7 LED روشن بشه.
      و برای ساعت شمار هم باید 5 LED روشن بشه.

من فکر میکنم باید مثله تابلو روان کلیت کار رو در نظر بگیریم با دو تفاوت اولاً تابلو روان ما بجای هر LED از 3 LED تشکیل شده و ثانیاً این تابلوی ما بجای اینکه مستطیل باشن، دو سرش بهم چسبیده و گرد شده.
      من فکر میکنم اینطوری کار راحت تر بشه.

دیدگاه

ممنونم امید جان از توجهت.

با ساده ترین حالتش دارم شروع میکنم.
        فرض کن:
        برای ثانیه شمار هر 10 LED یک رشته قرمز باشه.
        برای دقیقه شمار هر 10 LED یک رشته سبز باشه.
        برای ساعت شمار هر 10 LED یک رشته آبی باشه.

سایر LED ها هم همه خاموشن. بنابراین ما در هر ثانیه (اگر ثانیه شما و دقیقه شمار و ساعت شمار با هم همپوشانی نداشته باشن) 3 رشته روشن دارم که مجموعاً میشه 30 LED.
        در صورتیکه 2 تاشون با هم همپوشانی داشته باشن (مثل ساعت 9:11:11 که ثانیه شمار و دقیقه شمار با هم روشن میشن و تولید یک رنگ جدید میکنن) تعداد 20 LED باید روشن بشه.

البته در مرحله بعد باید تعداد LEDها هم لحاظ بشه. مثلاً برای ثانیه شمار باید هر 10 LED روشن بشه.
        برای دقیقه شمار 7 LED روشن بشه.
        و برای ساعت شمار هم باید 5 LED روشن بشه.

من فکر میکنم باید مثله تابلو روان کلیت کار رو در نظر بگیریم با دو تفاوت اولاً تابلو روان ما بجای هر LED از 3 LED تشکیل شده و ثانیاً این تابلوی ما بجای اینکه مستطیل باشن، دو سرش بهم چسبیده و گرد شده.
        من فکر میکنم اینطوری کار راحت تر بشه.
        زمان به این صورت نمایش داده بشه ؟
        ثانیه : ال ای دی قرمز
        دقیقه : ال ای دی سبز
        ساعت : ال ای دی آبی

دیدگاه

آفرین امیر جان،

با این تفاوت که بر روی شعاع هم 10 تا LED داریم. در تصویری که نشون دادی فقط روی محیط دایره LED داریم که جمعاً همون 60 تایی که نشون داده شده. حالا در این ساعت من تعدادش میشه 600 تا LED. بعبارتی هر شعاع (دقیقه) از 10 LED تشکیل شده و مجموعاً 60 دقیقه * 10 LED تو هر شعاع = 600 LED در مجموع.

دیدگاه

آفرین امیر جان،

با این تفاوت که بر روی شعاع هم 10 تا LED داریم. در تصویری که نشون دادی فقط روی محیط دایره LED داریم که جمعاً همون 60 تایی که نشون داده شده. حالا در این ساعت من تعدادش میشه 600 تا LED. بعبارتی هر شعاع (دقیقه) از 10 LED تشکیل شده و مجموعاً 60 دقیقه * 10 LED تو هر شعاع = 600 LED در مجموع.
            با سلام
            همونطوری که در پی ام عرض شد ، هر کدوم از این پیکسلها میتونه ، بصورت یک ال ای دی باشه و یا یک استریپ با N تا ال ای دی

الان ، با این اوصاف ، فقط مدار درایور سخت افزاری ال ای دی ها ، مد نظرتونه ؟ مابقی قضیه ، انجام شده ؟

دیدگاه

شکل ساعت یه همچین چیزیه که در تمام نقاط قرمز رنگ RGB LED باید قرار داده بشه.

بنابراین تعداد LED ها 132 نیست (از اونجایی که در پیغام خصوصی فرمودید). دوستانی که ساکن مشهد هستند یا قصد رفتن به مشهد دارند و با قطار سفر میکنند، میتوانند نمونه ساخته شده را (که انصافاً از لحاظ خوشگلی و زیبایی واقعاً بی نظیر است) در راه آهن مشهد ملاحظه کنند. البته در اونجا در هر شعاع 30 LED قرار داشت که 10 تا قرمز، 10 تا سبز و 10 تا زرد بود (اگه اشتباه نکنم).
              ولی من میخواهم بجای 3 LED از یک RGB استفاده کنم تا حجم سخت افزار کاهش پیدا کنه (البته فکر کنم بیشتر حجم برد کاهش پیدا میکنه تا سخت افزار) .

دو نکته اینجا قابل توجه است.
              اگر از استریپ استفاده کنم برای هر 10 LED که در شعاع قرار داده میشه، 3 پایه دارم بنابراین تو PCB و اتصال به میکرو من با 180 (60 * 3) پایه طرف هستم (چون استریپ ساخته شده و تمام LED ها پشت سر هم قرار داده شدن و 4 پایه پین آوت شده که 3 تاش برای رنگ و آخری برای زمین است). این حسن خوبیه ولی مشکلش اینجاست که روی روشن/خاموش شدن LED ها کنترل ندارم. مثلاً برای ساعت شمار اگر بخواهم 5 LED از 10 LED را روشن کنم مشکل دارم. یا باید همه LED ها روشن باشند یا باید همه خاموش باشن که این دردسره.
              اگر از مدل تابلو روان پیروی کنم مشکل دسترسی به LED (که حالا اسمش میشه پیکسل) حل میشه. ولی مکافات جدیدی شروع میشه که حالا به اضای هر پیکسل من با 3 پایه روبرو میشم. 600 تا LED که هرکدوم 4 پایه برای کنترل دارن که در مجموع میشه 2400 پایه. اگر از پایه زمین همشون هم بگذریم با 1800 پایه روبرو هستیم که تعدادش بازم کم نیست. تو تابلو روان از لچ استفاده میشه ولی اینجا نمیشه چون با لچ نمیشه سیگنال PWM تولید کرد و LED ها رو روشن کرد. بنابراین شاید بشه از مدل تابلو روان استفاده کرد (یه تابلوی 60 * 10 وقتی دایره را به مستطیل تغییر دهیم) ولی از تکنیک اون نمیشه.
              من دقیقاً مدار تلوزیونهایی که در میادین یا بزرگراه ها نصب شده و نمایشگرشون RGB LED هست رو نمیدونم شاید با دونستن اون بیشتر بشه به حل این مساله نزدیک شد.

نظر شما چیه؟

دیدگاه

با سلام

هر چند ، طراحی و ساخت یک ساعت عقربه دار با RGB LED با روشی که فرمودید ، اصلا مرسوم نیست ( اگه فرصتی پیش اومد ، عرض میکنم )

بهر حال ، طراحی درایور این نمایشگر ، مورد مبهمی نداره ،

ولی از استریپ ال ای دی ، نمیتونید استفاده نمایید

حتما باید از ال ای دی های RGB بصورت تکی استفاده نمایید

هزینه 600 ال ای دی 5 میلیمتر RGB با روشنایی بالا ( outdoor hibright ) ، اگه پیدا بشه ، و قیمت هر دونه 1000 تومن باشه ( rgb led معمولی ، حدود 500 تا 600 تومن ) = ..........!

هزینه قطعات دیگه بماند ..!

دیدگاه

البته حق با شماست مشکل مالیش یطرف نویزی که روی تغذیه میندازه و مقادیر مختلف مقاومتش هم یطرف. البته سعیم رو میکنم ببینم نتیجه میده یا نه البته این ساعت حدود 1 میلیون با تشکیلاتش مثله قاب دورش که دلم میخواد حتماً مثله قابهای تابلوهای نقاشی دیواری از چوب باشه. اگر هم نشد بجای 1 RGB از 3 LED در یک شعاع استفاده کنم (مثله نمونه ای که قبلاً عرض کردم).

توکل به خدا شایدم LED چینیش دونه ای 2 زار رو هم پیدا کردم. البته اینجا (مالزی) که قیمت قطعات واقعاً شاهکاره. پول دستم برسه حتماً از ایران به اینجا قطعه وارد میکنم. بعنوان مثال PIC 16F877A که تو ایران 3.5-4 میخریدمش اینجا 9 تومن باید براش بدی. یا چیزای دیگه مثله LED ساده تک رنگ معمولی اینجا دونه ای 500 تومنه. تو تهران چند بود 50 تومن؟ :angry:

ای بابا آقا به چیزی اشاره کردی که داغم رو تا زه کرد :cry2:

دیدگاه

من یه پیشنهاد کوچولو بدم شاید ................

چرا از روش protabeler استفاده نمیکنی؟؟؟؟؟؟؟

فکر کن این یه ردیف led که 10 تا ال ای دی rgb هست روی یه پره پنکه خارجی داره میچرخه.حالا با روش خطای دید می تونی هی این led ها رو روشن و خاموش کنی و کارت رو راه بندازی و یه سری حسن داره
                    1. جالب تره
                    2.دیگه مشکل درایور نداری
                    3.تعداد led ها وپورت مصرفیت کم میشه و دیگه رو میکرو و برنامه نویسی هم چندان زجر نمیکشی
                    4.ارزون تموم میشه :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
                    علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

ایول پیشنهادت خیلی جالبه. روش فکر میکنم ولی مشکل اینجاست که PWM رو هم میشه بودن اشکال منتقل کرد یا نه. در ضمن اگر مرجع مناسبی داری آدرسش رو بهم بده.

دیدگاه

والا لینک که نه ولی من خودم یه ساعت تک رنگ رو ساختم البته اعداد دیجیتال نه عقربهای(چندان فرقیم نمیکنه)
                        علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

فکر کنم مدلی که اشاره کردی این باشه. خیلی قشنگه ولی تجاری نیست

http://www.youtube.com/watch?v=-6JnAxTXApw

http://www.youtube.com/watch?v=lgQO4zMFryY

اینو که اگر نبینید از دستتون رفته:
                          http://www.youtube.com/watch?v=no2_M_b059g

جلوی این یکی که باید سجده کرد:
                          http://www.youtube.com/watch?v=l4F8UbM-1t4

دیدگاه

فکر کنم مدلی که اشاره کردی این باشه. خیلی قشنگه ولی تجاری نیست

http://www.youtube.com/watch?v=-6JnAxTXApw

http://www.youtube.com/watch?v=lgQO4zMFryY

اینو که اگر نبینید از دستتون رفته:
                            http://www.youtube.com/watch?v=no2_M_b059g

جلوی این یکی که باید سجده کرد:
                            http://www.youtube.com/watch?v=l4F8UbM-1t4
                            با سلام

بله ، همونطور که دوست گرامی اشاره فرمودند ، تنها راه منحصر بفرد برای این نوع از نمایش ، استفاده از روش PROPELLER CLOCK ویا ROTARY DISPLAY میباشد ، که طراح و مبتکر این روش ، فردی بنام باب بلـیک است .

البته ، طراحی این مدل از نمایشگر ، دردسر های خاص خودش رو داره ، ولی بهترین گزینه میباشد

در مورد PWM هم جواب مثبته ، ولی ، نه با یه میکرو ، ............

دیدگاه

[quote=امیر معیری]

ببخشید امیر جان جمله آخرت رو متوجه نشدم. در ویدئوی آخر (اگر Youtube فیلتر نشده باشه) اگر ملاحظه کنید در فیلم مقداری هم به ساختار اشاره کرده.
                              بر روی شاخه 32 RGB LED قرار داده است. پشت شاخه 12 لچ/بافر گذاشته شده. و تنها یه پردازنده ATMega 64 با فرکانس 20MHz استفاده کرده. همچنین یه کارت حافظه 1M هم برای افکتها پیش بینی کرده.
                              ولی اون چیزی که نمیفهمم درست اینه که: با لچ هم میشه سیگنال PWM برای درایو LED ها تولید کرد؟
                              البته با خودم فکر میکردم چرا باید از 12 لچ استفاده کنه؟ بعدش فکر کردم تعداد پایه های هر LED 3 تاست, بنابراین ضربدر 32 تا LED بشه میشه 96 پایه. حالا از اونجایی که لچ ها 8 بیتی هستن,12 = 8 / 96 که تعداد لچ ها درست در میاد.
                              بنظر شما هم همینطوره؟

از اونجایی که ممکنه بعضی از دوستان با سایت YouTube مشکل داشته باشن, من اون فیلم رو دانلود کردم و با دو کیفیت میزارم که دانلود کنید. البته فیلم اصلی 35M بود که کیفیت خیلی بهتری داشت.
                              کیفیت 5M :
                              http://hesam.parsaspace.com/Electronic/Video/New%20-%20the%20most%20amazing%20RGB%20propeller%20clock% 20ever%20seen%20(1).avi

کیفیت 17M :
                              http://hesam.parsaspace.com/Electronic/Video/the%20most%20amazing%20RGB%20propeller%20clock%20e ver%20seen%20(1).wmv

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X