ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  2008/02/23
  760
  4

  لینوکس/گنو فرزند پست مدرنیسم!

  با سلام
  در راستای صحبتآ*های تاپیک

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  به مقالهآ*ای جالب در www.foss.ir برخوردم که به نظرم خیلی جالب آمد. از این جهت متن کامل را برای دوستان اینجا کپی میآ*کنم. اگر هم علاقه دارید خودتان میآ*توانید مستقیم به

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مراجعه کنید (به جد توصیه میآ*کنم این نوشته را بخوانید خالی از لطف نیست):  •مدرنآ*ها

  ویندوز یک محصول صنعتی مدرن است، ریشه در همان نظامی که سرمایه، اصلیآ*ترین واژهآ*اش است و انحصار حیاتیآ*ترین ترفندش. قاعده خیلی ساده است: تنها بابت چیزی که انحصاراً در دست شماست، میآ*توانید پول بگیرید. انحصار ویندوز، انحصار تکنولوژی است. این قاعده هم رایج و ساده است، همیشه معیار ارزشمند برآیندی از این موارد است: کارآیی، کیفیت، راحتی و ارزانی، تازگی و در نهایت چیزی عجیب که هیچ گاه دقیقاً معلوم نیست چیست، گاهی حتی مضحک بودن. پس چیزی به اسم تکنیک وجود دارد که نتیجهآ*اش محصول ما را ارجمند و جریان سرمایه را به سمت ما جاری میآ*کند. قدم بعدی برای ساختن محصول این است که ارزشآ*ها را دریابیم، و حتماً اسطوره سازی هم گام مهمی است. اسطورهآ*ای که حاصل پیچیدگی تکنیک است، اسطورهآ*ای که نیازش رمزآلودگی است؛ مایکروسافت یک اسطوره است، اسطوره Capita . مایکروسافت یک نهاد صنعتی مدرن است، درست مثل معادن ذغال سنگ. در این معدن برنامهآ*ریزی، کارگران متبحری هم هستند، بهترینآ*های همه دنیا: شرقی و غربی. کارگرانی که امروز از مهندسین نرمآ*افزار و علوم کامپیوتر، مدیران پروژه، گرافیستآ*ها و بازاریابآ*ها تشکیل شدهآ*اند، آنان که وجه تمایزشان تکنیک است، آنها تکنسینآ*اند؛ مایکروسافت مثل معادن ذغال سنگ است، با این فرق که این بار محصول نه سنگآ*هاو کار سخت ، که هدف تولید "نرمآ*افزار" است و کارتان پایه گذاردن اصول محکم. از اسطورگی و رازآلودگی گفتیم، و ارجاع به نمادهای مدرن: اینجا "جان بول" هم داریم، نماد سرمایهآ*دار، اما این بار نه یک مرد مسن و چاق انگلیسی با تازیانه و کلاه، سرمایه دار ما یک جوان خوش لباس است، جوانی که به تبع اسطورهآ*ها(و اسطورهآ*سازها)در عصر خودش، از مدرسه و قالب پدران فراری شده، تا خود قالب ایشان گیرد، و با همه سادگی آن چنان در راز و رمز پیچیده شده که حالا برای همه (حتی آنها که نمیآ*دانند ویندوز چیست) اسطوره شده: اسطوره ثبات، اقتدار و انحصار: بیل گیتس . ویندوز قرار بود پنجرهآ*ساز باشد، بیآ*هیچ ادعا. ویندوز رسم Mac-OS را پیش گرفت، اما امروز پنجره ویندوز به هوای خفقان آور قالبآ*های سرمایهآ*داری کهنه باز میآ*شود. ویندوز که روزگاری برایمان مایه فخر بیآ*ادعایی تکنیک و کارکردن بود، همان که روزگاری در کنارMS_DOS سیستم عامل مبتنی بر محیط متنی و در نتیجه منعطفآ*تر و حرفهآ*ایآ*تر میآ*زیست، ناگهان سیاهچال معنا شد: ظاهر فریب، گرانقیمت و پر از اشکال و شتاب که فریاد ادعایش حرفهآ*ای ها را میآ*آزرد و آماتورها را مدهوش کرده بود. آنکه روزگاری به مدد تفاوتآ*های بنیادین در نگارشآ*های متوالی فروش میآ*کرد، امروز تنها بهانه تغییر چهره و بزک کردن شماره نگارشش بالا میآ*رود.

  حالا کاربران برای داشتن آن مجبور به تحمل خطای همراهش و ویروسهای آن هستند.Internet Explorer با خطاهای امنیتی فراوان- که داستان دادگاهی شدنش به جرم انحصاری که بیل گیتس به آن تحمیل کرده بود را هنوز خیلی ها به یاد دارند- هر روز بیشتر در عمق ویندوز فرو میآ*رود و شما را مجبور به استفاده از خود میآ*کند؛ Outlook Express که سوراخآ*های امنیتیآ*اش تا به حال بارها راه را بر ویروسآ*ها گشوده و به مدد همبستگی با Explorer و نیز Hotmail و MSN که هر دو چهرهآ*های استبداد اینترنتی مایکروسافت هستند، مانده است. از سویی دیگر آمدن تائیدیهآ*های سختآ*افزاری و درایورهای مایکروسافت عرصه این انحصار را علاوه بر بازار نرمآ*افزار و اینترنت به حیطه سخت افزار نیز کشانده و آن آرم Designed for Microsoft Windows که رانت مایکروسافت به شرکتآ*های سخت افزاری برای تشدید تمامیت خواهیآ*اش است ترس از منظره آینده را بیشتر میآ*کند. حکایت آخری که میآ*ماند: لو رفتن بخشی از متن اصلی هسته ویندوزNT، پهلوان اسطوره ای مدرنمان را دچار وحشت کرده، همیشه تمامیت خواه ها را تروریسم به چالش میکشد .

  آخرین حکایتی که یک روز تعریف می شود، ماجرای مردی است که روزگاری ثروتمندترین مرد انسان روی زمین بود و آنقدر فروخت و آن قدر بد فروخت که بازارش کساد شد، شاید روزی به داستان پدرسالاری بیل گیتس و تمرکز کاپیتال بخندیم.

  •پست مدرنآ*ها

  امروز در کتابآ*های فلسفی یک روز به نام روز مرگ مدرنیته وجود دارد، روزی در ؟ با تخریب چند برج آمریکایی، اما بعضیها که به عصر سایبرنتیک و مجاز ایمان دارند، دوستآ* آ*دارند که این روزمرگ را تغییر دهند. روز مرگ اسطوره مایکروسافت یا معادلاً تولد لینوکس. چه زمانی؟ هیچ کس نمیآ*داند کی بوده؛ شاید روزی که ریچارد استالمن بنیاد نرمآ*افزار رایگان FSF را پایه گذارد. نهادی که بر خلاف جریان رایج به دنبال تولید برای کسب مستقیم نبود، بلکه جویای تولید با هدف توسعه بوده، توسعهآ*ای که لاجرم روزی برای ما سودآور است. بنیادی که اصلی ترین تولیداتش تا پیش از لینوکس ابزارهای توسعهآ*ای بود Emacs و gcc دو ابزار برنامهآ*نویسی که عمدتاً به دانشگاهیان اجازه میآ*داد فارغ از بحث پرداخت هزینه یا مسائل قانونی به توسعه برنامهآ*های مورد علاقهآ*شان بپردازند. FSF، عکس یک گوزن شاخدار را به عنوان آرم خود انتخاب کرد و روزبه روز در محیط مجازی توسعه یافت. محصولاتش در حیطه سیستم عامل را با GNU معرفی کرد و شعاری عجیب:GNU یونیکس نیست.

  شاید هم درستآ*تر باشد که این زادروز را همان روزی بدانیم که لینوس توروالدز، یک دانشجوی سال دوم رشته علوم کامپیوتر دانشگاه...، چون استطاعت خرید یونیکس برای انجام پروژه دانشگاهیآ*اش را نداشت، یک نمونه کوچک از این سیستم عامل را نوشت، با gcc ترجمه و اجرا کرد و متن آن را روی سایت FSF گذاشت؛ شاید برای شوخی نام آن را هم با تغییر s آخر اسمش به x ،Linux گذارد. آرمی که لینوس توروالدز برای لینوکس برگزید یک پنگوئن بود. این فرارفتن از مدرنیته حقیقتاً مولود محیطآ*های آکادمیک بود و محیطی که در آن سرمایه به مفهوم رایج نقش ایفا نمیآ*کند. این جا اهداف بلندمدت و توسعهآ*ای معنای بیشتری دارند. از این جای داستان به بعد خیلی سریع پیش رفت، آن قدر که هنوز که هنوز است، خیلیآ*ها متوجه نشده اند: لینوکس هر روز حامیان بیشتری پیدا کرد و پیچیدهآ*تر و کاملآ*تر شد، اما هنوز به رسالت اصلیآ*اش پایبند مانده: متن باز و کد اصلی برنامه به طور کامل در اختیار همه و برنامه کاملاً رایگان است. در حقیقت وفادار به همان میثاق FSF- هدفی که با کنایه به کپیآ*رایتCopyright - میثاقی حقوقی که حامی و مشروعیت بخشنده به انحصارهای بازار سرمایه داری سنتی است- کپیآ*لفت Copyleft خوانده شده است؛ همان GPL که مدعی است بر خلاف همه قراردادهای حقوقی تاریخ بشر هدفش نه تحدید مالکیت که اعطای آزادی Freedom است. این اصلیآ*ترین خلاف آمد تاریخ و به خصوص مدرنیته است. این جا سرزمین مجازی بود و ساکنان اصلیآ*اش(دانشگاهیان) میآ*خواستند اصول خودشان را بر آن حاکم کنند. اصولی برآمده از روشنفکری و فرهیختگی: مهمآ*ترین اصل آزادی است، حتی اگر به آنارشیسم تنه زند. پس رسالت بعدی حذف تمرکز بود، تمرکزی که علت و معلول سرمایهآ*داری مدرن است. این شکستن تمرکز در حقیقت راه را برای آزادی اقتصادی باز می کرد.

  شما در هر کجای دنیا که بودید می توانستید متن اصلی لینوکس را به رایگان از اینترنت دریافت کنید، در آن تغییر دهید(یا ندهید!) و این محصول را به رایگان یا در ازای دریافت پول به دیگری واگذار کنید. این تمرکزشکنی نتایج عجیبی داشت: لینوکس به سرعت پیشرفت کرد، ایرادهایش کشف شد و راه توسعه در پیش گرفت. شرکای این توسعه طیف وسیعی بودند؛ عمدتاً دانشگاهیان یا مهندسان نرمآ*افزاری که در وقتآ*های آزاد به این کار می پرداختند و برخی دشمنان کهنه مایکروسافت مانند Netscape.

  موضع گیری مایکروسافت هم جالب بود: مقابله سنتی حقوقی که این بار به علت پراکندگی توسعه دهندگان و سودآور نبودن آن برای آنان با شکست مواجه شد. لینوکس که زاده دنیای ورای مدرنیته بود مفاهیم مدرن دیگری به جز سرمایه و حقوق را هم به چالش گرفت، مثلاً مرزها و کشورها. این طور شد که حالا لینوکسی که روی کامپیوتر من نصب شده، بخشی از آمریکا آمده، قسمتی از آلمان، جایی از فرانسه و روسیه و... اینگونه است که یک ایرانی برای آن که یک مشکل سختآ*افزاری را حل کند، در اینترنت درخواست کمک میآ*کند و درجوابش مثلاً یک مهندس اسرائیلی به او یاری میآ*رساند.

  شاید این اولین کنش اصیل در جهت جهانی شدن به مفهوم پست مدرن (نه به معنای نخ نمای مدرنش) باشد: کنشی که به پول معطوف نیست. این شکستن مرزها و اتحاد ملیتآ*ها، از سویی دیگر بر تنوع و تکثر فرهنگآ*ها صحه می گذارد. شما می توانید به راحتی یک نسخه کاملاً محلی از لینوکس داشته باشید، چون متن اصلی آن در اختیارتان است. به راحتی میآ*توانید ظاهرش را تغییر دهید و تواناییآ*های دیگر(مانند پشتیبانی از زبانتان) را به آن بیافزائید. چه بسا در آینده فرهنگآ*های محلی ایران هم نسخه لینوکس ویژه خود را پیدا کنند؛ همان طور که کشورهای آسیایی و اروپایی نسخهآ*های اختصاصی ویژه خود را دارند و در خیلی جاهای دیگر مثل کشور خودمان بر ملی شدن لینوکس تأکید میآ*شود. از افقی وسیعآ*تر حاصل شکسته شدن مرزها با تأکید بر تنوعآ*هاست؛ ارزشی که آن قدر میآ*ارزید که شهرداری یکی از شهرهای آلمان به رغم پیشنهاد مایکروسافت مبنی بر فروش محصولاتش با یک دهم قیمت، از قبول آن سرباز زد و لینوکس را به عنوان سیستم عامل محلی در نظر گرفت.

  مفهوم بعدی که باید به بازی گرفته میآ*شد، اصالت بود. معنایی عمیق و جدی در دنیای مدرن که خیلی از مواقع بر کارآیی پیشی میآ*گیرد. اما در لینوکس اصالت، محوریت خود را از دست داده. برای لینوکس مهم نیست که چگونه شما آن را می بینید. در حقیقت حالا بیش از ده نوع واسطه ارتباط با لینوکس وجود دارد که توسط نهادها و شرکتآ*های مختلف ساخته شده، که خیلی از آنها تقلید از ویندوزند حتی از نظر یک گرافیست حرفهآ*ای شاید کیفیت مشابهآ*های ویندوزیشان را ندارند. جالبآ*تر آن که حرفهآ*ایآ*ترها لینوکس را نه به خاطر رابط گرافیکیآ*اش، که به خاطر محیط متنیآ*اش میآ*خواهند: همان صورت قدیمی که در Dos و یونیکس وجود داشت؛ صورتی که رسالتش زیبایی به مفهوم مدرن آن نیست، بلکه هدف اصلی در این جا آن است که محصول کار کند، این شاید به ما نشان دهد که در آینده به چه چیزی زیبا گفته خواهد شد: به چیزی که خوب کار کند. در این جا یک چالش فلسفی جدید پدیدار میشود؛ در جهان مدرن فرم بر محتوا غلبه پیدا کرد، نقش محتوا و کارکرد از مهمآ*ترین موضوع به مسئلهآ*ای فرعی در کنار فرم و چگونگی کارکرد تقلیل یافت، اما انگار لینوکس در حرکت خلاف جهت روند رایج جهان مدرن این قاعده را زیر پا گذاشته است.اصالت از جنبه دیگری هم به بازی گرفته شدهآ*است. در لینوکس همه چیز قلابی و تقلیدی است، بدون آن که هیچ تلاشی برای اصیل جلوه دادن به مفهوم سنتی باشد.

  به هر حال امروز در آغاز راه این رویداد عظیم هستیم. انقلابی در عرصه مجاز و سایبرنتیک که نتیجهآ*اش شکست روند رایج مدرن مبتنی بر سرمایه است، نظامی که از دو قطب ارباب و بنده تشکیل شدهآ*است. ادعای جهان آینده سرمایه داری نه بر اساس درآمد که بر بنای توسعه است. توسعهآ*ای که در نظامی هم سطح از سفارشآ*دهندگان و کاربران و صاحبان از سویی و تکنسینآ*ها و توسعهآ*دهندگان از سویی دیگر فراهم میآ*آید: تصاحب رایگان، فروش نرمآ*افزار به قیمت هیچ.

  منابع:
  http://www.itna.ir/archives/article/all.php
  http://www.technotux.org
  من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ*افزارآ* و سختآ*افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ*افزار، سختآ*افزار و محتوای آزاد درست کنم!
 2. #2
  2006/05/04
  كرمانشاه
  344
  2

  پاسخ : لینوکس/گنو فرزند پست مدرنیسم!

  با ایده کلی بحث موافقم ولی با مصادیق شاعرانه ش نه....
  وقتی ما علمی صحبت میکنم دیگه جای آرایه های ادبی نیست ...مطلب باید محکم و مستدل و بدور از احساس باشه.....
  ضمنا نمیدونم چرا اینقدر اصرار داریم که جامعه لینوکس رو مثل جامعه کمونیستی جلوه بدیم البته از نوع بی دولت و پولش ...یا خیلی مدرن تر جامعه بی مرز NGO های سایبر.............. من حدود ۵ سالی هست که با لینوکس کار میکنم ولی هنوز کاملا مدل های توسعه اقتصادیشو نفهمیدم.......اینقدرها هم ساده نیست اما مطمئنا کاملا آزاد است ولی به معنی انجمن خیریه هم نیست....بهیچ وجه...
  در کل به آینده این مدل جدید توسعه با توجه به موج چهارم (و نه سوم) خوشبینم...
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوعات مشابه

 1. تیم لینوکس
  توسط khast khodaiebehnam در انجمن خانواده Friendly ARM
  پاسخ: 257
  آخرين نوشته: 2015/05/10, 11:32
 2. لینوکس در ARM
  توسط baba در انجمن پروسسورهای ARM
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 2013/07/30, 15:45
 3. ارم و لینوکس
  توسط asedmaloch در انجمن پروسسورهای ARM
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2013/01/17, 14:04
 4. لینوکس و avr
  توسط soa در انجمن میکروکنترلرهای AVR
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2010/08/22, 15:43
 5. نصب در لینوکس
  توسط fazel459 در انجمن لینوکس
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 2009/04/12, 22:38

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •