اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک : یکی به من بگه نحوه پردازش اطلاعات چه جوریه . یا کتابی معرفی کنه .

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک : یکی به من بگه نحوه پردازش اطلاعات چه جوریه . یا کتابی معرفی کنه .

منظورم این هست که اصلا این وسایل الکترونیکی چه جوری کار میکنن. مثلا همین کامپیوتر ها . یا تلوزیون ها و یا رادیوها . یا چیز های دیگه . چه جوری موج رو دریافت میکنند. یا lcd چه جوری تصویر رو نشون میده .
    به خاطر داشته باش که هیچ کس چیزی را به تنهایی به دست نمی آورد. قلبی سپاسگزار داشته باش و در قدردانی از کسانی که به تو کمک کرده اند، تعجیل کن.

جکسون براون

پاسخ : کمک : یکی به من بگه نحوه پردازش اطلاعات چه جوریه . یا کتابی معرفی کنه .

نوشته اصلی توسط behnamelec
    منظورم این هست که اصلا این وسایل الکترونیکی چه جوری کار میکنن. مثلا همین کامپیوتر ها . یا تلوزیون ها و یا رادیوها . یا چیز های دیگه . چه جوری موج رو دریافت میکنند. یا lcd چه جوری تصویر رو نشون میده .
    با سلام

ببخشید که سوال میکنم

شما لیسانس چه رشته ای هستید ؟

دیدگاه

شما به این چیزا چی کار داری. جواب رو اگه بلدی بگو .
      به خاطر داشته باش که هیچ کس چیزی را به تنهایی به دست نمی آورد. قلبی سپاسگزار داشته باش و در قدردانی از کسانی که به تو کمک کرده اند، تعجیل کن.

جکسون براون

دیدگاه

شما به این چیزا چی کار داری. جواب رو اگه بلدی بگو .
        با سلام

اگه مهم نبود که نمی پرسیدم !

دیدگاه

سلام .................

جناب behnamelec .. جناب معیری از این باب این سوال رو مطرح کردن که بدونن باید از چه دریچه ای مطلب رو براتون باز کنن .. من هم میخواستم پاسخ بدم اما حقیقتش هر بخش سوالاتون بر میگرده به یک قضیه ی کلی که باید از بیس توضیح داده بشه .. از این باب ایشون پرسیدن تا یک موقع مطالب رو به گونه ای بیان نکنن که براتون خیلی سطح بالا یا خیلی سطح پایین باشه .. در ضمن جناب معیری رو نمیشناسید؛ وگرنه اینطور تند نمیشدید .. حالا اگه ممکنه ازتون خواهش میکنم یک مقدار مطالب رو جزء به جزء تر مطرح کنید تا بحث رو ادامه بدیم .. ممنون و موقفق باشید ..
          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

من از شما دوستان معزرت میخوام که این جوری برخورد کردم. برای من یه مج مومعه سوالات مبهمی به وجود اومده که به ترتیب بیان میکنم.
            تا دونه دونه بررسی کنیم. من دانشجوی ترم 4 الکترونیک. اول هم از بحث های کلی شروع میکنم.
            1- یک مدار رو چه جوری طراحی میکنن. مثلا برای طراحی برد یک موبایل از کجا باید شروع کرد . که از چی استفاده کنیم.

جکسون براون

دیدگاه

من از شما دوستان معزرت میخوام که این جوری برخورد کردم. برای من یه مج مومعه سوالات مبهمی به وجود اومده که به ترتیب بیان میکنم.
              تا دونه دونه بررسی کنیم. من دانشجوی ترم 4 الکترونیک. اول هم از بحث های کلی شروع میکنم.
              1- یک مدار رو چه جوری طراحی میکنن. مثلا برای طراحی برد یک موبایل از کجا باید شروع کرد . که از چی استفاده کنیم.
              سلام ..................

این سوال خیلی سوال خوبیه .. در واقع یه اعتراف .. این سوال سوال منم بود درست ترم 4 ..!! حالا سسوال من جالب تر از شما بود .. من کلا قبل از دانشگاه از مدار و الکترونیک و اینها اصلا هیچی نمیدونستم (البته الانشم نمیدونم!!) .. ترم 4 توی مسابقات رباتیک سال بالایی هامون به عنوان تماشاچی رفتم نگاه کردم .. بعد که برگشتم پیش خودم گفتم آخه دوتا مقاومت و خازن چجوری منطق رو میفهمه؟!! از کجا میدونه باید کجا بره؟ اصلا اینا این مدارا رو چجوری گذاشتن روی اون تیکه چوب!!

خب ببینید برای هر مدار یه طرح کلی وجود داره که بر طبق اصولی محاسبه و به دست میاد .. یعنی چی محاسبه؟ خب .. اجازه بدید مثال بزنم .. فرض کنید شما میخواید مدار یه فیلتر معمولی خازنی رو طراحی کنید ..میدونید که یه مقاومت داره و یه خازن .. اینارو در ابتدا باید تست کنید تا از صحت مدارتون اطمینان حاصل کنید .. معمولا در این مرحله باید برید سراغ Software یا همون پیاده سازی نرم افزاری .. نرم افزار مورد استفاده ی تحلیل مدار هم دو تا هست که خیلی رایج هستن .. یکی Orcad Pspice و دیگری هم که Protel .. با استفاده از هر کدوم از این دو نرم افزار میتونید مدارتون رو طراحی و سپس تست کنید .. بعد از اینم مرحله وارد مرحله ی تازه ای میشید که به مرحله طراحی Layout معروفه .. یعنی باید نقشه ی مدارتون رو طراحی کنید .. درست مثل اینکه بخواید هرچی توی مرحله ی اول دیدید رو روی عمل پیاده سازی کنید .. بعد از طراحی نقشه ی مدار شما دو مرحله رو سپری کردید و الان چیزی که در اختیار دارید یک مسیر مشخص برای نصب قطعاتتون هست ..

اما یه سوال؟ از توی کامپیوتر چه جوری میایم به محیط خارج؟ خب ببینید اونجاییکه شما نقشه ی مدار رو طراحی میکنید؛ از نرم افزاری استفاده میکنید به نام Protel .. در پایان این مرحله شما اطلاعاتتون رو در قالبی ذخیره میکنید که میتونید در ادامه نقشتون رو به عنوان خروجی ببینید .. درست مثل گرافیستی که طرحی رو میکشه و بعد هم پرینت میگیره .. بعد از پرینت گرفتن شما اون رو روی صفحه ای قرار میدید که اصطلاحا بهش میگن برد 1000 سوراخ .. اینجاست که طرح شما کپی میشه روی فیبر و میگن PCB محیا شده .. روش های مختلفی هم برای مرحله ی آخر وجود داره که شاید ملموس ترینش استفاده از اتوی داغ باشه ..

برد مبایل هم عینا به همین ترتیبه .. شما باید مرحله به مرحله قسمتها رو طراحی کنید (طی مراحل بالا..) و در آخر همشون رو باهم Merge (ادغام) کنید .. امیدوارم زیاد بی محتوا صحبت نکرده باشم .. موفق باشید ..

دیدگاه

خیلی خیلی عالی بود .
                حالا بریم سراغ سوال دوم.
                سوالم این هست که اطلاعات چه جوری به هم تبدیل میشن. مثلا همین حروف ح ج یا هر چیزه دیگه اینا چه جوری تولید میشه . از کجا می یان . 0 یا 1 که میگن یهنی چی . بیت و بایت و این چیزا چیه . چه ربطی با هم دارن .
                خیلی از این سوال ها هست که ذهن من رو مشغول کرده .
                من دارم عضو یک گروه رباتیک میشم. ولی به نظرم هیچی حالیم نیست . همه رو با هم قاطی کردم .
                ببینید تفکر من این جوریه :
                همه اینو قبول داریم که همه چیز از اتم ها درست شده اند . هر اتم دارای هسته و الکترون هایی است که به دور آن میچرخند . حالا با توجه به تعداد الکترون ها و نحوه آرایش مختلف اونها عنصر های مختلف به وجود میان. با ترکیب این عنصر ها مواد مختلف به وجود میاد . مثل رساناها و .... . این به کنار . کار یک مهندس الکترونیک هم تجزیه و تحلیل و حرکت الکترون ها هست . که همه چی هم در الکترونیک از الکترون شروع میشه . از ساخت قطعات گرفته تا چیز های دیگه. این رو هم گفتم چون میخواستم ادامه سوالام رو به پرسم .
                می خوام بدونم نحوه ذخیره اطلاعات چه جوریه . مثلا تصویر یا صدا یا هر چیز دیگه .
                2 - نحوه کار ال سی دی چه جوریه .
                چی کردم . یکم گنگ شد مطلبم نه؟

جکسون براون

دیدگاه

تو یه جایی خوندم . که اطلاعات رو به سیگنال تبدیل میکنن. و یا اساسا همه چی با سیگنال کار میکنه . ولی هر جا که گشتم مطلی درستی که کامل مفهوم سیگنال رو برسونه پیدانکردم. اگه میشه توضیح بدید .

جکسون براون

دیدگاه

سلام ...............

اجازه بدید از ابتدا شروع کنیم .. کامپیوتر چیه؟ یک پردازنده برای محاسبات .. کلیت قضیه .. چجوری محاسبه انجام میده؟ یه واحد داره به نام واحد محاسبه و منطق .. ALU .. اما محاسبه ی چی؟ حتما شنیدید که میگن کامپیوتر با 0 و 1 کار میکنه .. یعنی چی؟ یعنی با برق کار نمیکنه؟!! نه .. ببینیدد وقتی صحبت از 0 و 1 میشه به این معناست که کامپیوتر تنها و تنها این دو منطق رو متوجه میشه .. در پستتون شما اساره کردید به سیگنال.. سیگنال چیه؟ فرقش با پالس چیه؟ از کدومشون 0 و 1 به دست میاد؟

فرمودید دکمه ی "ح" یا "چ" رو که میزنیم چی میشه که کامپیوتر میفهمه .. خب توی کامپیوتر بر این اساس که منطقش منطق رقمی یا دیجیتال هست اساس بر اینه که هر عملی رو با آرایش بخصوصی از اینها نشون بدیم .. مثلا قرارداد میذاریم که اگه من دکمه ی "چ" رو زدم عدد 01110110 برگرده ..(به طور مثاله .. منطبق بر کد اسکی نیست ..) اما در عمل چی میشه؟ شما دکمه ی "چ" رو زدید .. بعد یک واحدی فعال میشه به این نیت که کد خاصی رو دریافت کنه .. درست مثل پازلی که برای قالبی خاص ساخته شده .. وقتی "چ" رو میزنید تکه هایی از اون پازل که موئید رشته ی 0 و 1 شما هستن ارسال میشن تا شناخته بشن که از کجا اومدن و معرف چه حرفی هستن ..

در حقیقت ما این کدها رو قبلا داریم؛ و یک جایی اونهارو ذخیره کردیم.. حالا هروقت دکمه ای فشرده میشه؛ کد متناظر با اون برگردونده میشه و از این طریقه که ما میتونیم تایپ کنیم اون هم به این راحتی.. اما گفتم ذخیره .. چجوری ذخیره میشن؟ حتما شنیدید که واژه ی حافظه رو در اینگونه موارد ه کار میبرن و میگن حافظه دو نوعه.. RAM و ROM .. اساس ذخیره سازی اطلاعات بر همین منوال جلو میره .. نمیدونم اینهارو هم باز کنیم یا نه؟ اگه میخواید بفرمایید تا روشون صحبت کنیم..

اما در مورد سیگنال و پالس چیزی نگفتم .. چون پست طولانی میشد .. توی پست بعدی اونهارو هم باز میکنیم .. موفق باشید ..

دیدگاه

سلام دوست عزیز

من به شما توصیه می کنم برای پی بردن به جواب سوال های زیادی که تو ذهنتون هست عجله نکنید

زیاد هم احساس سر در گمی نکنید

به زودی و به تدریج به همه سوال هایی که در ذهنتون هست پاسخ داده می شه

منظورم با گذراندن درس های ترم های بعده

با رسیدن به درس هایی مثل مدارهای منطقی، به مطالبی همانند تبدیل اعمال منطقی به 0 و 1 آشنا می شوید

با گذراندن درس هایی مثل معماری کامپیوتر به روش استفاده از همین 0 و 1 ها در مدیریت و کنترل و انجام اعمال محاسباتی در کامپیوترهای پایه پی میبرید

همچنین درسهایی همچون تکنیک پالس و مجموعه درسهای الکترونیک و درسهای اختیاری همانند فیلتر و سنتز شما را برای فهمیدن مبانی سیستم های مخابراتی و الکترونیکی آماده می کنه و اینجاست که به اهمیت درسهای مدارهای مخابراتی و سیستم تلویزیون پی میبرید و به اکثر سوالهای ذهن کنجکاو شما پاسخ داده میشه

در نهایت هم با گذراندن درسهای کنترل صنعتی و ابزار دقیق و پردازش تصویر و ... و میکروپروسسورها و آزمایشگاه ها و در نهایت تقویت خود در زمینه برنامه نویسی سرانجام تبدید به یک مهندس خبره می شوید

برای موفقیت هر چه بیشتر همواره ذهن کنجکاو و فعال خود را خستگی ناپذیر نگهدارید

موفق باشید

دیدگاه

سلام ..............

سیگنال چیه؟ فرض کنید شما دارید ولتاژ یک متغییر رو اندازه میگیرید .. بازه ی زمانیتون هم گرفتید 5 ثانیه .. یعنی هر 5 ثانیه یک بار اندازه گیری رو انجام میدید .. حالا این مقادیر رو بر حسب امدازه و بازه ی زمانی روی یک بردار نمایش بدید .. چی میبینید؟ خب یک سری نقطه در زمانهایی با ضریب 5 .. حالا بازتون رو بکنید 2 ثانیه و این کا رو تکرار کنید .. دوباره نمودار رو تشکیل بدید .. چی میبینید؟ باز هم نقاطی با اندازه های متفاوت اما اینبار کمی نزدیک به هم شدن .. این کار رو با بازه ی زمانی 0.25 ثانیه انجام بدید (فرض کنید که یک واحد Capture Manual دارید که خودکار اینهارو ثبت میکنه ..) دوباره نمودار رو تشکیل بدید .. چی میبینید .. یک آرایش نقطه ای از اندازه و بازه ی زمانی که دیگه خیلی از هم دور نیستن .. حالا همینکار رو فرض کنید که در زمیا پیوسته انجام میدید .. یعنی مداما .. اون نمودار رو باز هم تشکیل بدید .. چی میبینید .. یک وضعیت پیوسته از نقاط که هر قسمت اون یک اندازه ای داره .. این اندازه رو بهش میگن دامنه ی سیگنال .. این نمودار پیوسته هم الان دیگه شده سیگنال شما .. برای اون دو ویژگی مهم تعریف میشه .. فرکانس و دامنه .. دامنه رو که متوجه شدیم چیه .. اما فرکانس چیه؟

فرض کنید شما یه سیگنال متناوب دارید که با دوره ای خاص در نوسان و تغییره .. حالا اگه بتونید دوره ی تناوب این سیگنال رو بدست بیارید تونستید فرکانس اون رو بر حسب هرتز(یا ضرایب وزنی اون ..) به دست بیارید .. نکته ای که خیلی به چشم میاد چیه؟ اینه که اگه شما این سیگنال رو به یه مصرف کننده مثل یه بیزر متصل کنید چه اتفاقی رو میبینید؟ میبینید که به ازای دامنه های مختلف؛ بیر صداهای متفاوتی از خودش تولید میکنه و مثل یه ولوم عمل میکنه .. اینو داشته باشید تا به پالس برسیم ..

پالس چیه؟ همون سیگناله که وضعیت خاصی رو دنبال میکنه .. درست مثل اینکه بگیم پالس سیگنالیست دیجیتال .. این حرف درسته .. اما ماهیت اون چیه؟ پالس رو کعمولا مدل میشه با تغییرات آنی در دامنه .. از انواع اون میشه به پالس سوزنی هم اشاره کرد .. پالس سوزنی چیه؟ در یک لحظه دامنه میگیره و از دست میده .. مثل یه تابع دلتا البته با مقدار ویژه ی مشخص .. رایجترین پالس چیه؟ پالس مربعی .. در یک زمان دامنه ی اون V هست و در یک مدت زمان هم 0 .. حالا اگه این رو بدیم به یه LED یا همون بازر بالا چی میشه؟ در مدت زمانیکه سطح پالس بالا هست (V) بیزر و LED روشن هستن و در زمانیکه سطح پالس پایین (0) هست بیزر و LED خاموش هستن .. میبینید که دیگه حالت بینابینی وجود نداره .. یا 0 یا 1 .. درست همون منطق منطبق بر کامپیوتر ..

اما این سیگنال ها چطور به پالس تبدیل میشن .. خب چند تا راه کلی وجود داره که اگه بخوایم به صورت کلی به اونا اشاره کنیم میتونیم بگیم که ..

-- استفاده از ADC .. یعنی تبدیل سیگنال آنالوگ (پیوسته ..) به سیگنال دیجیتال.. این ADC چیه؟ آیسی هست .. کارش چطوریه؟ سیگنال شما رو بر حسب دامنه (PAM ..) تبدیل میکنه به یک رشته ی باینری 8 تا 12 بیتی .. (بستگی به نوع مبدلتون داره ..) .. چجوری؟ مدار داخلیش به این ترتیبه .. مگه مدار داخلیش چیه؟ بحثش کمی مفصله .. اگه خواستید روی اون هم صحبت میکنیم ..

اما در این وسط یه بحثی هم پیش میاد با این مضمون که کدینگ قضیه اش چیه؟ ببینید یه موقع هست شما میخواید سیگنال رو کد کنید و اون طرف دوباره کد رو تبدیل به سیگنال کنید .. حتما میدونید اینجور موقع ها میرن سراغ مودم .. مودم چیکار میکنه سیگنالی رو که میاد بر حسب نوع کدینگ (یا ASK یا PSK یا FSK یا QPSK یا ...) به کدهای باینری تبدیل میکنه و به واحدی تحویل میده که سر و کارشون با رشته های باینری هست .. وقتی این واحد پردازشش رو روی این رشته ی ورودی انجام داد دوباره باید این سیکل تبدیل رو دور بزنه و سیگنال آنالوگ تحویل واحد بعدی (یا همن اوحد قبل ..) بده .. اینجه عکس کدینگ رو انجام میده که میتونه سیگنال رو با Sampling یا همون نمونه برداری مناسب تولید کنه .. امیدوارم زیاد بیربط صحبت نکرده باشم .. موفق باشید ..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X