اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معماهای الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معماهای الکترونیکی

اگه تو به مدار دیدید از یک دیود استفاده شده که به هیچ وجه شرط هدایت رو پیدا نمی کنه ( ولتاژ دوسرش از 0.7 بیشتر نمیشه ) حدس بزن برای چی تو مدار گذاشتنش؟ مثلا فرض کن یک مقاومت با یه دیود موازی شده باشه و اینقدر جریان مقاومت کم باشه که ولتاژ دو سرش از 0.1 ولت بیشتر نشه.

همچنین تاکید می کنم که این دیود در هیچ شرایطی on نمیشه. اصلا تو مدار اونو معکوس قرار میدن چون قرار نیست که on بشه.
    **همیشه به این فکر کن که خداوند با توست**

پاسخ : یک معمای الکترونیکی

سلام ...............

دیود زنره؟ تو جیب جا میشه؟ ولتاژ شکستش چقدره؟ ...

برای رگوله کردن یا تنظیم ولتاژ یا بهتر بگم یه نوع supply نیست؟
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

درود
      خوب مدار داریم تا مدار، شما مدار رو بزار تا بفهمیم این دیود کجاست و با چه عناصری در ارتباط هست و چه اتفاقاتی ممکن هست بیوفته، شاید تونستیم حدس بزنیم. دیود هزارتا کارآیی داره همینجوری روهوا که نمیشه جواب پروند :smile:
      از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
      هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
      اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
      اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
      شاد و موفق باشید

دیدگاه

فک کنم برای هدایت جریان برگشتی باشد.درستم؟
        خردمند به کار خويش تکيه ميکند و نادان به آرزوي خويش . « حضرت علي (ع) »
        اگر هميشه همان کاري را که انجام داده ايد تکرار کنيد ، چيزي بيش از آنچه تا کنون به دست آورده ايد، به دست نخواهيد آورد
        مارک تواين مي گويد: بهتر است دهان خود را ببنديد و ابله به نظر برسيد تا اينکه آن را باز کنيد و همه ترديدها را از ميان ببريد !!!

دیدگاه

من هم جوابش رو می دونم. پس به دوستان کمک می کنم.
          دیود زنر نیست. برای هدایت جریان برگشتی هم نیست. فرض کنید یک دیود و یک منبع تغذیه به صورت موازی بسته شده اند. اما دیود در بایاس معکوس قرار گرفته.
          دلا یاران سه قسمند ار بدانی
          زبانی اند و نانی اند و جانی
          به نانی نان بده از در برانش
          محبت کن به یاران زبانی
          و لیکن یار جانی را به دست آر
          به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

با سلام
            اگه مدار اوسیلاتور باشه از مقاومت منفی و یا از ظرفیت خازنی به وجود اوده در پیوند که وابسته به ولتاژ دو سر دیود هستش استفاده می شود .
            و یا برای ایجاد پایداری حرارتی در مدا و.یا استفاده از جریا ن غیر خطی دیود در میکسر هاو................
            بستگی به مدارش داره 100 دلیل میشه آورد .
            امیدوارم مفید واقع بشه

دیدگاه

از مقاومت دیود برای تنظیم یک مقاومت خاص داره استفاده میشه.
              در ضمن دوستان جاهایی که گیر میکنن و به مشکل میخورن بهتره که خیلی رک در غالب یک سوال در بخش مورد نظر پرسیده بشه نه به عنوان یک معما
              oo:
              خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

اینم پاسخ معما:
                چون دیودها همیشه در فرکانس بالا به صورت خازن کار می کنند به همان صورت هم مدل می شوند. پس می توان از یک دیود به عنوان خازن استفاده کرد.
                در این مثال هم که خدمتتون عرض کردم از دیود به عنوان خازن بسیار کوچک استفاده می شود. برای مثال در قسمتی از مدار طراح به یک خازن کوچک احتیاج دارد که در دسترس نیست. بنابراین با دانستن ولتاژ آن نقطه دیود مناسبی را در آنجا قرار می دهد که به مقدار مورد نیازش ظرفیت خازنی ایجاد کند.

دیود ورکتور هم با توجه به همین خاصیت ساخته شده اما محدوده تغییر ظرفیت خازنی آن در مقایسه با دیود معمولی بسیار زیاد است.

حالا موافقید که یک سئوال دیگه مطرح کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آرش فیروزی
                  من هم جوابش رو می دونم. پس به دوستان کمک می کنم.
                  دیود زنر نیست. برای هدایت جریان برگشتی هم نیست. فرض کنید یک دیود و یک منبع تغذیه به صورت موازی بسته شده اند. اما دیود در بایاس معکوس قرار گرفته.
                  تحت این شرایط هیچ فرکانسی نمی تونید به دیود اعمال کنید . تا اونجایی که من می دونم منبع تغذیه به یک منبع DC اطلاق می شه ودر شرایط DC کلیه منابع AC اتصال کوتاه اند . پس دیود هم اتصال کوتاه است و به عبارتی علمی تر " گیلاسی بیش نیست " . :icon_razz:

فکر کنم اگه "گمراه کردن " لیسانسش رو بگیره تازه میشه معادل این راهنمایی که شما کردید . :biggrin:
                  آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                  سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

یه بار تو آبادان مسابقه تقلید صدای داریوش برگزار میشه، داریوش میاد چهارم میشه! حکایت من حکایت همون داریوش هست !
                    محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

تحت این شرایط هیچ فرکانسی نمی تونید به دیود اعمال کنید . تا اونجایی که من می دونم منبع تغذیه به یک منبع DC اطلاق می شه ودر شرایط DC کلیه منابع AC اتصال کوتاه اند . پس دیود هم اتصال کوتاه است و به عبارتی علمی تر " گیلاسی بیش نیست " . :icon_razz:

فکر کنم اگه "گمراه کردن " لیسانسش رو بگیره تازه میشه معادل این راهنمایی که شما کردید . :biggrin:
                      خب این یک حالت خاص بود که خدمتتون عرض کردم. برای ساده شدن کار گفتم. شمامی تونید سیگنال AC هم اعمال کنید. به هر حال دیود میتونه به صورت خازن عمل کنه. اما در حالت DC و بایاس معکوس صرفا خازن هست.
                      محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین اقبالی
                        چون دیودها همیشه در فرکانس بالا به صورت خازن کار می کنند به همان صورت هم مدل می شوند. پس می توان از یک دیود به عنوان خازن استفاده کرد.
                        در این مثال هم که خدمتتون عرض کردم از دیود به عنوان خازن بسیار کوچک استفاده می شود. برای مثال در قسمتی از مدار طراح به یک خازن کوچک احتیاج دارد که در دسترس نیست. بنابراین با دانستن ولتاژ آن نقطه دیود مناسبی را در آنجا قرار می دهد که به مقدار مورد نیازش ظرفیت خازنی ایجاد کند.
                        دیود ورکتور هم با توجه به همین خاصیت ساخته شده اما محدوده تغییر ظرفیت خازنی آن در مقایسه با دیود معمولی بسیار زیاد است.

حالا موافقید که یک سئوال دیگه مطرح کنم؟
                        در چه فرکانسی؟ (محدوده ش)
                        چه مقدار خازنی؟

بله ولی لطفا کمی دیرتر پاسخ رو بگید...

دیدگاه

معمای بعدی:
                          همه مون میدونم که یه ترازیستور دو قطبی یا همون bjt از دو جفت پیوند PN تشکیل شده در واقع انگار دو تا دیود به هم وصل شدند و شده یه ترازیستور یعنی دیود بیس امیتر و دیود بیس کلکتور که بسته به آند و کاتد دیودها ترازیستور میشه NPN یا PNP حالا به نظرتون اگه ما بیایم و دو تا دیود رو به همین صورت ببندیم آیا مثل ترازیستور عمل میکنه یا نه ؟ چرا ؟

دیدگاه

سلام ...................

حالا به نظرتون اگه ما بیایم و دو تا دیود رو به همین صورت ببندیم آیا مثل ترازیستور عمل میکنه یا نه ؟ چرا ؟
                            منابع وابسه رو از یاد نبرید ..!! موفق باشید ..
                            دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

معلومه که نمیشه اگه میشد که دیگه ترانزیستور اختراع نمیکردن
                              تا اونجا که من میدونم سطح مقطع امیتر و کلکتور و بیس با هم متفاوت است C>B>E
                              2-امیتر از بقیه ناخالصتر است.
                              موفق باشید
                              The harder I work, the luckier I get

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X