اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تجربه خوش در کنار لینوکس و چند سوال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تجربه خوش در کنار لینوکس و چند سوال

سلام دوستان.
    چند ماه بود که می خواستم یک هفته وقت ازاد داشته باشم تا لینوکس رو تجربه کنم ,

در نهایت چهارشنبه هفته قبل تونستم هارد 160 رو به PC اضافه کنم و روی اون Fedora 10

رو نصب کنم. بعد از نصب , لینوکس کلیه سخت افزار ها رو شناخت به غیر از مودم Zoltrix .

محیطی با گرافیک بسیار عالی و نرم افزار های متنوع اون که همگی بدون هیچ حرکت اضافی

روی لینوکس بود بنده رو بسیار خوشحال کرد.اما در این بین چند کار دیگه نا تمام ماند که اونها رو عرض میکنم.

1 : چطور مودم Zoltrix رو نصب کنم؟

2 : بنده کل 160 گیگ رو یک پارتیشن برای لینوکس قرار دادم ایا راهی برای Resize کردن پارتیشن ها وجود داره ؟

با Partition Magic امتحان کردم ولی برای پارتیشن ها لینوکس امکان Resize نداشت.

3 : وقتی که کامپیوتر رو روشن میکنم هیچ گزینه ای برای انتخاب لینوکس و ویندوز ندارم و باید از طریق

تنظیمات Bios این کار رو انجام بدم. چگونه می توانم دو گزینه لینوکس و ویندوز رو ( همانند دو ویندوزه بودن PC )

رو داشته باشم؟

4 : چگونه میتوانم چند توزیع مختلف از لینوکس را روی PC داشته باشم؟

5 : هنگامی که میخواستم یک فایل Mp3 را گوش کنم از من خواست تا plugin های مربوطه را نصب کنم

از کجا میتوانم این Plugin ها را دریافت کنم؟

6 : برای شبیه سازی مدارات میکروپروسسوری و میکروکنترلری ایا نرم افزاری در محیط لینوکس موجود هست؟

با تشکر :nerd:

پاسخ : تجربه خوش در کنار لینوکس و چند سوال

با سلام
    ۱. من چون سر و کار تا حالا با مودم نداشتهآ‌ام نمیآ‌دانم. ولی یه جستجو توی اینترنت انجام دهید کلی سایت فارسی یا انگلیسی برای راهنمایی نصب مودم در لینوکس وجود داره به عنوان مثال این قسمت در سایت تکنوناکس: http://www.technotux.org/html/PNphpBB2-viewtopic-t-2860.html حمید رستمی عزیز هم فکر کنم تجربیاتی برای مودم داشته باشد.

۲. (من تا به حال ext3 را resize نکردهآ‌ام ولی بعید میآ‌دانم که این کار غیر عملی باشد) دوتا راهآ‌حل ساده به نظرم میآ‌رسد. در لینوکس برنامهآ‌ای به نام gparted وجود دارد که میآ‌توانید با آن پارتیشنآ‌ها را عوض کنید. خود برنامه یک دیسک زنده هم دارد که میآ‌توانید سیستمآ‌ را با آن بالا بیاورید و سپس تغیرات لازم بر روی هاردتان را انجام دهید. این برنامه در دیسکآ‌های ابونتو هم هست. اگر یک سیآ‌دی ابونتو در دسترس دارید با آن سیستمآ‌ را به صورت زنده بالا بیاورید سپس برنامه gparted را از منوآ‌ها پیدا کرده اجرا کنید.

۳. منظور شما از تنظیمات بایوس چیست؟ معمولا در ابتدای بوت برنامه grub اجرا میآ‌شود و شما میآ‌توانید بیت لینوکس و ویندوز و بقیه گزینهآ‌های بوت، یکی را انتخاب کنید. این برنامهآ‌ معمولا به صورت خودکار به همراه نصب لینوکس نصب میآ‌شود.

۴. لینوکسآ‌ها مختلف را در پارتیشنآ‌های مختلف نصب کنید. همه لینوکسآ‌های شما معمولا به صورت خودکار grub را به روز میآ‌کنند و شما میآ‌توانید در ابتدا بین چند توزیع انتخاب انجام دهید.

۵. من با فدورا آشنا نیستم ولی احتمالا باید قسمتی برای نصب برنامهآ‌ها داشته باشد شما باید در آنجا کدکآ‌ها را نصب کنید. من یه جستجوی ساده انجام دادم این سایت را پیدا کردم: http://www.fedorafaq.org/#mp3 البته ممکن است برای نصب برنامه به در یافت از اینترنت نیاز داشته باشد.

۶. آخ! فعلا به نظرم برای میکرو کارآ‌ها این یک مشکل در لینوکس باشد. مثلا برنامهآ‌ای شبیه به پروتئوس در لینوکس نمیآ‌شناسم. البته اگر علاقه داشته باشید میآ‌توانید پروتئوس را با wine اجرا کنید.

موفق باشید
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

پاسخ : تجربه خوش در کنار لینوکس و چند سوال

سلام اگه هنوز مشکل داری یک سری به سایت کاربران فدورا بزن بد نیست
      http://fedoraproject.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X