اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آشنایی با انواع فیوز ها و نحوه حفاظت از مدارهای الکتریکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آشنایی با انواع فیوز ها و نحوه حفاظت از مدارهای الکتریکی

فیوز چیست؟

فیوز معمولا از یک تیوب سرامیکی تشکیل شده که آلیاژی از جنس نقره یا مس از وسط آن عبور می کند و اطراف آن با کوارتز یا سیلیس پر می شود ،المان مرکزی فیوز به گونه ای طراحی شده است که اجازه عبور جریانهای مجاز را می دهد و به این ترتیب فیوز از عبور جریانهای اضافی و خطا جلوگیری می کند.

اتصال کوتاه چیست؟

اتصال کوتاه خطایی است در یک وسیله الکتریکی که در آن بار الکتریکی اجازه می یابد تا بین یک فاز و زمین الکتریکی یا بین دو فاز جریان یابد. به عبارت غیر فنی تر، یک اتصال کوتاه هنگامی رخ میدهد که جریان الکتریسیته از یک مدار در جهتی ناخواسته، عموما به دلیل یک اتصالی در جایی که کسی انتظار ندارد، عبور کند.
    ساده ترین راه برای ایجاد یک اتصال کوتاه متصل کردن سرهای مثبت و منفی یک باتری توسط یک هادی کم مقاومت، مانند سیم، است. مقاومت کم موجب جریان زیاد می شود که منجر به خروج انرژی زیادی از باتری در مدت کوتاه میشود.

مفهوم بار اضافی به چه معنا می باشد؟

مقدار جریان عبوری از مدار را اصطلاحا بار می نامند،گاهی به هنگام استفاده بیش از حد مصرف کننده ها ،راه اندازی الکترو موتورها تحت فشار و یا عدم تعادل در شبکه در مدار الکتریکی بار اضافی بیش از حد مجاز به وجود می آید که باید از عبور آن جلوگیری شود چرا که باعث صدمه به تجهیزات می گردد.

یوزها از نقطه نظر کاربرد و تکتولوژی ساخت به گونه های متعددی تقسیم می شوند

تقسیم بندی فیوزها از نقطه نظر کاربرد

فیوزهای ساختمانی و سیستم های روشنایی

فیوزهای ساختمانی معمولا از نظر ولتاژ با ولتاژ برق شهری یکسان بوده و از آنها برای محافظت از تجهیزات ساختمانی و روشنایی استفاده می شود نمونه ساده این فیوزها موسوم به فیوز فشنگی در پایین کنتور برق نصب می شود.

فیوزهای صنعتی و نیروگاهی

با توجه به تنوع فعالیتهای صنعتی این فیوزها دارای تنوع بسیاری هستند یک نمونه از این فیوز که معمولا به شکل مکعب مستطیل با دو قسمت فلزی کارد مانند که از دو سار آن خارج شده ،می باشد که به آن فیوز کاردی می گویند ولتاژ این فیوزها بسته به تجهیزاتی که از آنها حفظت می کنند بین 500 تا 1200 ولت و با شدت جریانهای مختلف می باشد.
    البته نوعی خاص از فیوز وجود دارد که مخصوص حفاظت از تجهیزات ÷ستهای برق و نیروگاهی می باشد،که به انها فیوزهای HV یا های ولتاژ می گویند این فیوزها قابلیت کار با ولتاژهای بسیار بالا گاها تا 36000 ولت را نیز دارا می باشند.

فیوزهای الکترونیک صنعتی

درواقع این فیوزها محافظت از وسایلی نظیر کنترل درایوهای برق مستقیم ،یو پی اس ها و اینورتر ها و سایر تجهیزاتی که به نوعی با عناصر نیمه رسانای الکتریکی semiconductors سرو کار دارند ،را به عهده دارند و از آنجا که این عناصر ظرفیت حرارتی پایین داشته و فوق العاده نسبت به افزایش جریان حساس هستند بنابراین باید با فیوزهای خاصی موسوم به فیوزهای تند سوز حفاظت شوند.

منبع : http://www.profuse.ir
    **همیشه به این فکر کن که خداوند با توست**

پاسخ : آشنایی با انواع فیوز ها و نحوه حفاظت از مدارهای الکتریکی

سلام

من یه سوال دارم ؟

چرا فیوز حتما باید قبل از کلید وصل بشه؟
    یاور همیشه مومن تو برو سفر سلامت غم من مخور که دوری برای من شده عادت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadeh86
      سلام

من یه سوال دارم ؟

چرا فیوز حتما باید قبل از کلید وصل بشه؟
      چون حفاظت خود کلید رو هم انجام بده
      اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

وقتی بعد از کلید باشه از بقیه مدار حفاظت میکنه؟
        یاور همیشه مومن تو برو سفر سلامت غم من مخور که دوری برای من شده عادت

دیدگاه

آره
          کلا فیوز مدارات بعد از خودش رو میبینه و در برابر خطا حفاظت میکنه
          در مدار قبل از اون هر اتفاقی بیفته نمیبینه
          اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
            آره
            کلا فیوز مدارات بعد از خودش رو میبینه و در برابر خطا حفاظت میکنه
            در مدار قبل از اون هر اتفاقی بیفته نمیبینه
            آقا سعید با احترام باید بگم که با نظرتون مخالفم !
            مگه تو تعریف مدار نمیگیم مدار یه مسیر بسته است ؟!
            پس واسه هیچ قطعه ای قبل و بعد مفهومی نداره !
            یا به عبارت بهتر : مگه فیوز به صورت سری قرار نمیگیره ؟ در مدار سری هم جریان در کل مسیر برابره !
            به نظر من فیوز تنها به این دلیل در ابتدا قرار می گیره که با قطع اون بتونیم ولتاژ کل سیستم رو قطع کنیم !
            با احترام :x
            و سَخَّر نا لَکُم ما فی السَمواتِ و الارض
            ما ، آسمان و زمین را به تسخیر شما در آوردیم

دیدگاه

البته زیاد مطمئن نیستم ! :-??
              در هر صورت این نظر من بود ! :-?
              اگه اشتباه میکنم لطفا راهنمایی کنید @};-

دیدگاه

نوشته اصلی توسط am!n
                آقا سعید با احترام باید بگم که با نظرتون مخالفم !
                مگه تو تعریف مدار نمیگیم مدار یه مسیر بسته است ؟!
                پس واسه هیچ قطعه ای قبل و بعد مفهومی نداره !
                یا به عبارت بهتر : مگه فیوز به صورت سری قرار نمیگیره ؟ در مدار سری هم جریان در کل مسیر برابره !
                به نظر من فیوز تنها به این دلیل در ابتدا قرار می گیره که با قطع اون بتونیم ولتاژ کل سیستم رو قطع کنیم !
                با احترام :x
                اگه اینطوری بود اتصالی در منزل همسایه شما منجر به قطعی برق شما هم میشد چون همشون دارن از یک ترانس تغذیه میشن
                یک مدار بکش بزار اینجا تا برات توضیح بدم

دیدگاه

مهندس اگه تو مدار زیر فرض کنیم تو هر خط مصرف کننده L1 جریان زیادی رو میکشه پس به نظر شما فقط فیوز خط سوم این جریان رو احساس میکنه ؟ :-?
                  به نظر من که فیوز های موجود در هر شاخه این افزایش جریان رو احساس میکنن , چون جریان قبل و بعد فیوز در هر شاخه برابره !

دیدگاه

سلام
                    اگه نحوه قرارگیری فیوز تو مدارات این جوری که شما کشیدین بود، حرفت درست بود اما مشکل اینجاست مثلاً در سیم کشی ساختمان فقط فیوزه که با بقیه مدار سریه و بقیه المان ها موازی اند.(کلاً تو واقعیت اینجوریه)
                    اگه به غیر از این بود روی هر وسیله ایی که تو مدار قرار میگرفت، افت ولتاژ داشتیم. پس حرف آقا سعید درسته که فیوز فقط بعد از خودشو میبینه.

دیدگاه

شکلهای زیر شاید بیشتر کمک بکنه:

دیدگاه

توی حالتی که داری اضافه جریان رو از فیوز عبور میدی قطعا فیوز عمل میکنه

به نظرت اگه مدار اینطوری اتصال کنه فیوز می بینه
                        اگر بله : کدوم فیوز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
                          توی حالتی که داری اضافه جریان رو از فیوز عبور میدی قطعا فیوز عمل میکنه

به نظرت اگه مدار اینطوری اتصال کنه فیوز می بینه
                          اگر بله : کدوم فیوز
                          آره مهندس حق با شماست :agree:
                          من اشتباه کردم :cry2:
                          مهندس بی نهایت سپاس گذارم @};-
                          و از آشنایی با شما خوشهالم :wow:

دیدگاه

ارادتمند
                            اگه مشکل دیگه ای برخوردی بگو

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X