اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رفتار غیر خطی AD620

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رفتار غیر خطی AD620

سلام عرض می کنم خدمت همه دوستان

من دارم روی یک "نمایشگر برای ترموکوپل های تایپ K" می کنم.
    می دونید که خروجی ترموکوپل ها خیلی کمه و مثلا برای دمای 1200 درجه سانتیگراد حدود 0.52 ولت خروجی داره. پس باید قبل از اینکه خروجی ترموکوپل رو به ADC بدم باید اون رو تقویت کنم. من برای تقویت این سیگنال از AD620 استفاده کردم. (بنا به توصیه دوستان) اما متاسفانه AD620 رفتار غیرخطی از خودش نشون میده. من میخوام سیگنال رو با گین 100 تقویت کنم. اما خروجی AD620 برای سیگنال های کم (مثلا 1 میلی ولت) بهره حدود 140 و برای سیگنال بالاتر بهره حدود 106 داره.
    می خوام بدونم کسی هست که در این مورد به من کمک کنه؟ آیا باید به جای AD620 از OPAMPهای دیگه ای استفاده کنم؟

با تشکر از همه
    عمر گران میگذرد خواهی نخواهی سعی بر آن کن نرود رو به تباهی
    مطلب دل را طلب از سوی خدا کن زآنکه بود رحمت او لا یتناهی

پاسخ : رفتار غیر خطی AD620

خب باید یه نگاهی به دیتاشیت این قطعه بندازید. ممکنه در هر ولتاژی گین اون تفاوت داشته باشه. راه حل پیشنهادی من تغییرات برنامه نویسی هست ( اگر از میکرو استفاده می کنید ). یعنی فرمولی درست کنید تا ورودی شما رو خطی کنه.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

ولتاژ تغذیه چقدره؟
      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

اگه قرار بود که برای هر ورودی یه بهره تقویت جداگانه داشته باشیم که اصلا این OPAMP به درد نمی خورد.

ولتاژ تغذیه من 12 ولته. چون من میخوام خروجی ترموکوپل رو به صفر تا 5 ولت تبدیل کنم. برای همین هم باید تغذیه حدود 1.5 ولت بیشتر باشه، یعنی حداقل 6.5 ولت. اما من خواستم که از یه ولتاژ استاندارد استفاده کنم و تغذیه رو 12 ولت انتخاب کردم.
        برای تغذیه منفی هم از 7660 استفاده کردم.

دیدگاه

من زیاد روی AD620 کار نکردم. ولی یکی میگفت که باید +vcc و -VCC با هم برابر باشن. شما باید -12 هم وصل کنید.
          من در این مورد مطمئن نیستما
          بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
          اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

البته ولتاژ ورودی 7660 باید بین 1.5 تا 10 ولت باشه. من ولتاژ ورودی رو کم کردم ولی باز هم غیر خطیه. :angry:

دیدگاه

ای بابا.... کسی تا حالا این بلا سرش نیومده؟؟؟ :angry:

دیدگاه

سلام
                آقا نقشه مدارتو بزار oo:
                من از پایان می ترسیدم و آغاز کردم . . .

دیدگاه

سلام

مگه شما نگفتید خروجی ترموکوپل 0.52 ولت است.
                  - پس برای چی گین رو 100 انتخاب کردید؟؟؟ میخواهی 52 ولت داشته باشی.

احتمالا گین را 10 گرفتی؟

اما چند نکته:
                  - برای استفاده از OPAAMP ها در مد تقویت کننده باید در حالت سیگنال کوچک استفاده کنی
                  - نکاتی که دوستان در مورد تغذیه گفتند درسته. اما اگه خروجی ترموکوپل همیشه مثبته نیازی به تغذیه منفی نیست
                  - نکته مهمی که باید توجه کنی اینه که وقتی خروجی در حد میلی ولت تغییر میکنه وقتی مثلا با گین 100 تقویت میکنی باعث میشه اسکیل تغییر کنه و تغییر میلی ولتی لحظه ای در خروجی خطا ایجاد کنه.

بهترین راه اینه که اگه احتیاج به تقویت زیادی داری در چند مرحله و با چند تقویت کننده انجامش بدی
                  همچنین اثر نویز را تا جای ممکن کم کنی که همین عامل، اصلی ترین عامل ایجاد خطاست
                  و در نهایت از متوسط گیری استفاده کنی تا اثر تغییرات ناگهانی از بین برود

بخاطر بسپارید:
                  [glow=red,2,300]OPAMPها در کل موجودات غیر خطی هستند[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_micro
                    سلام عرض می کنم خدمت همه دوستان

من دارم روی یک "نمایشگر برای ترموکوپل های تایپ K" می کنم.
                    می دونید که خروجی ترموکوپل ها خیلی کمه و مثلا برای دمای 1200 درجه سانتیگراد حدود 0.52 ولت خروجی داره. پس باید قبل از اینکه خروجی ترموکوپل رو به ADC بدم باید اون رو تقویت کنم. من برای تقویت این سیگنال از AD620 استفاده کردم. (بنا به توصیه دوستان) اما متاسفانه AD620 رفتار غیرخطی از خودش نشون میده. من میخوام سیگنال رو با گین 100 تقویت کنم. اما خروجی AD620 برای سیگنال های کم (مثلا 1 میلی ولت) بهره حدود 140 و برای سیگنال بالاتر بهره حدود 106 داره.
                    می خوام بدونم کسی هست که در این مورد به من کمک کنه؟ آیا باید به جای AD620 از OPAMPهای دیگه ای استفاده کنم؟

با تشکر از همه
                    این رابطه نشون میده که بهره مقداری ثابت و مشخص داره: Gain = (49.4K/RG)+1 و طبق روابط و نمودارهای دیتاشیت در بهره ی 100، مقدار غیرخطی بودن AD620 کمتر از 50 ppm خواهد بود (0.005 درصد) که مقداری بسیار ناچیز و قابل اغماضه. پس حتما یک جای کارتون اشکال داره. شماتیک مدارتون رو بگذارید بهتر میشه کمک کرد. :smile:
                    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام به همه دوستان

من همون مدار پیشنهادی دیتاشیت AD620 رو می بندم و در حال حاضر فقط می خوام که این آی سی رو راه بندازم تا بعدا ببینم چی میشه.
                      آقا احسان که فرمودن ممکنه ورودی تغییرات لحظه ای داشته باشه، باید بهشون عرض کنم که من یه کالیبراتور TRX II دارم که می تونه با دقت 0.1 میکرو ولت سورس کنه بدون هیچ نوسانی و من فعلا ورودی AD620 رو با اون میدم. پس مطمئنم که هیچ نوسانی در کار نیست.
                      مسئله اینه که من با RG=1 k که باید بهره ای حدود 50 بده، برای ورودی 100میلی ولت بهره 50.45 و برای ورودی 10 میلی ولت بهره 44.87 می گیرم که نشون میده یه جای کار می لنگه.
                      اینکه OPAMP ها موجودات غیرخطی هستن، شکی نیست. اما دلیل انتخاب AD620 اینه که این OPAMP تو یه بازه خطی سازی شده.

مدار رو پ کردم فقط تو این مدار، Vs منفی رو از خروجی 7660 می گیرم و به جای ترموکوپل هم که TRX II کار می کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X