رزبری پای چیست؟

رزبری پای (Raspberry Pi) یک رایانه تک-بردی (Single-board computer) در اندازه یک کارت اعتباری است که بنیاد رزبری پای آن را ساخته است تا آموزش علوم رایانه را در مدرسه‌ها تشویق کند. سه نسخه از این رایانه ساخته شده رایانه‌های تک-برد رزبری پای در کارخانه شرکت سونی واقع در ولز، بریتانیا تولید می‌شوند.

این رایانه دارای حافظه داخلی نیست ولی به کمک حافظه SD، راه اندازی می‌شود. این رایانه قادر است با سیستم عامل‌های مختلفی راه اندازی شود. سیستم عامل اولیه‌ای که با آن عرضه شد توزیع لینوکس دبیان بود ولی نسخه‌هایی از اندروید نیز برای آن تهیه شده است. پس از رونمایی از رزبری پای ۲، مایکروسافت نسخه ای از ویندوز ۱۰ IOT را برای رزبری پای ۲ بهینه کرد و به صورت رایگان منتشر کرد. بدین ترتیب رزبری پای ۲ همراه با ویندوز ۱۰ IOT ارائه شد. این رایانه با کمک یک کابل میکرو USB تغذیه می‌شود.

 

چرا باید از رزبری پای استفاده کنیم؟

قدرتمند بودن یکی از مزیت های اصلی رسپبری پای است. رسپبری پای مانند یک کامپیوتر توانایی انجام چندین وظیفه را در یک زمان داراست. برای افرادی که پروژه های پیچیده مانند یک ربات هوشمند می سازند یا پروژه هایی که نیاز به کنترل با استفاده از اینترنت را دارند، رسپبری پای بهترین انتخاب است. رسپبری پای می تواند به یک وب سرور، سرور VPN ، پرینت سرور ، سرور پایگاه داده و … شود. اگر میخواهید چشمک زدن یک LED را کنترل کنید، آردوینو گزینه ی مناسبی است اما برای کنترل صدها LED با استفاده از صفحات وب، رسیپبری پای بهترین گزینه است.

رسپبری پای ۴۰ برابر از آردوینو سریع تر است. با استفاده از رسپبری پای می توانید ایمیل ارسال کنید، موسیقی گوش دهید، فیلم اجرا کنید، وارد اینترنت شوید و ده ها کار دیگر انجام دهید. همانطور که قبلا هم گفته شد رسپبری پای دارای حافظه، پردازنده، پورت های USB ، پورت اترنت و … است و برای انجام بسیاری از کارها نیازی به سخت افزار خارجی ندارد.

شروع به کار با رزبری پای

برای استفاده از رزبری پای کافی است تا سیستم عامل دلخواه خود را از این صفحه دانلود کنید و از آموزش های موجود در وبسایت ECA برای راه اندازی رزبری پای خود استفاده کنید.