اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد شناسایی مدل یک سیستم مرتبه اول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد شناسایی مدل یک سیستم مرتبه اول

سلام
    در مورد شناسایی پارامترهای مدل سیستم مرتبه اول از روی پاسخ پله از چه الگوریتمی باید استفاده کنم؟

در واقع پاسخ پله یک سیستم مرتبه اول رو دارم و میخوام Transfer Function اون رو بدست بیارم...

متشکرم
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

پاسخ : سوال در مورد شناسایی مدل یک سیستم مرتبه اول

خیلی سادست فقط نمیدونم این جا چجوری توضیح بدم..

1. در صورت تابع تبدیل یک گین ثابت داری مثلا به نام K:
    برای بدست آوردن k مقداری که خروجی فرایند روش ثابت شده رو به دامنه پله ورودی تقسیم کنید.

2. در مخرج هم شما یک قطب داری (1+xs):
    این x همون مجهول شما هستش (ثابت زمانی) که برای بدست آوردن اون کافی هستش که زمان رسیدن خروجی به 0.63 مقدار نهاییش رو از روی نمودر خروجی بدست بیاری..

3. اگه فرایند تاخیر هم داشته باشه یعنی مرتبه 1 تاخیر دار که دیگه تاخیر رو از روی خروجی میخونی و به صورت تابع نمایی جلوی تابع تبدیل قرار میگیره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رحیمی66 نمایش پست ها
      خیلی سادست فقط نمیدونم این جا چجوری توضیح بدم..

1. در صورت تابع تبدیل یک گین ثابت داری مثلا به نام K:
      برای بدست آوردن k مقداری که خروجی فرایند روش ثابت شده رو به دامنه پله ورودی تقسیم کنید.

2. در مخرج هم شما یک قطب داری (1+xs):
      این x همون مجهول شما هستش (ثابت زمانی) که برای بدست آوردن اون کافی هستش که زمان رسیدن خروجی به 0.63 مقدار نهاییش رو از روی نمودر خروجی بدست بیاری..

3. اگه فرایند تاخیر هم داشته باشه یعنی مرتبه 1 تاخیر دار که دیگه تاخیر رو از روی خروجی میخونی و به صورت تابع نمایی جلوی تابع تبدیل قرار میگیره
      سلام

مورد اول که بله مشخصه...
      ولی موارد دوم و سوم در یک سیستم FOPDT باید با هم محاسبه بشن...
      خودم بیشتر سرچ کردم یک کتاب خوب پیدا کردم دارم میخونمش...به یه جاهایی هم رسیدم...در تاپیک خودش مفصلا توضیحاتشو خواهم نوشت
      بازم ممنونم بابت پاسختون...

www.intelart.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi.Faani نمایش پست ها
        سلام

مورد اول که بله مشخصه...
        ولی موارد دوم و سوم در یک سیستم FOPDT باید با هم محاسبه بشن...
        خودم بیشتر سرچ کردم یک کتاب خوب پیدا کردم دارم میخونمش...به یه جاهایی هم رسیدم...در تاپیک خودش مفصلا توضیحاتشو خواهم نوشت
        بازم ممنونم بابت پاسختون...
        سیستم مرتبه اول تاخیر دار هم شبیه بدون تاخیر هستش تنها تفاوت در بند 2 این هستش که زمان رسیدن خروجی به 0.63 مقدار نهاییش مجموع ثابت زمانی (x) و تاخیر هستش، پس شما ابتدا توسط بند 3 تاخیر رو بدست آورده و از عدد بدست آمده دربند 2 کم بکنبد تا ثابت زمانی (x) بدست بیاد.

پ.ن: کتاب سیستم های کنترل فرایند (دانشگاه خواجه نصیر) توصیه میکنم

دیدگاه

با تشکر از شما

مورد زیر رو پیدا کردم:

واسه کار راه اندازی خوبه...با برنامه DIGEST هم مقایسه ش کردم خیلی خوبه...ولی کلا از این کار پشیمون شدم...هدفم این بود که با این دو پارامتر ضرایب PID رو از روش هایی مثل Cohen-con یا Z-N بدست بیارم و بعدش دیجیتالش کنم...ولی انگار کار بی فایده ای هست...
          از الگوریتم زیر واسه دیجیتال کردن PID استفاده کردم:

ولی کلا سیگنال کنترلی خروجی ازش افتضاح بود...
          خودم با همون روش ساده PID اول هر کدوم از مقادیر رو بدست آوردم و بعدش سیگنال کنترلی رو ساختم
          انگار این روش ها فقط توی کتاب جواب میده...در عمل فایده نداره!

نظر شما چی هست؟

www.intelart.ir

دیدگاه

با سلام
            من خودم این کار را انجام دادم در حالت پیوسته و هیچ مشکلی نداشتم، به نظر بنده شما روابطی که استفاده کردید برای شناسایی سیستم روابط معتبری نیستند (نمیدونم رفرنس این روابط کجا هستن).
            من پیشنهادم تهیه کتاب سیستم های کنترل فرایند (دانشگاه خواجه نصیر) هستش.
            اگه در تهیه کتاب مشکل داشتین بفرمایید من عکس بگیرم از تعدادی از صفحاتش و اینجا قرار بدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X