اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت درایو LED RGB

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت درایو LED RGB

این تصاویر دستگاه که روی بردبرد بستم :wow:

از عملکردش فیلم هم گرفتم که توی پست بعدی میزارم :smile:
    قم الکترونیک

دیدگاه

این قسمت 1 فیلم عملکرد
      http://qom-elec-download.ir/ZIP/FILM... film/rgb2.rar

این هم قسمت دوم
      http://qom-elec-download.ir/ZIP/FILM... film/rgb1.rar
      قم الکترونیک

دیدگاه

عزیز هر دوتا یا با هم یکی کن یا جدا جدا ولیییییییییییی حجمش یکم کم کن با با فیلمش خیلی حجم داره 60 مگ وااااه

حجمش یکم کم کن دست درد نکنه
        شمر ۱۴۰۰سال پیش مُرد؛شمر زمانت بشناس.
        [img width=400 height=100]http:///uploads/140623781981451.png[/img]
        [glow=green,2,100]یاحسین تشنه لب[/glow]

دیدگاه

َرمنده نتونستم می تونی اون 15 مگی رو دانلود کنی دوستان نظری ندارید برای متصل کردن به led rgb نواری راه حلی چیزی دارید برای گرفتن جریان بالا از این مدار از چه درایوی استفاده کنم که اندازش کوچک باشه
          قم الکترونیک

دیدگاه

من امروز سفارش دادم که برام led نواری rgb بفرستن فعلا این برای خروجی و درایو برای جریان کشی از این دستگاه رو داشته باشید شبیه سازیش رو هم توی پروتئوس دوباره گذاشتم که یه مقدار تغییر کرده به علاوه توی پروتئوس یک موتور گذاشتم که بتونید افزایش و کاهش سرعت موتور رو ببینید که نشون دهنده ی کاهش و افزایش ولتاژ متوسط تولید توسط pwm میکروست :smile:

این هم خروجی اسکوپ شکل موج زرد خروجی میکرو و شکل موج ابی رنگ خروجی درایو

این هم فایل جدید شبیه سازی

http://qom-elec-download.ir/ZIP/maghaleh/New folder.rar
            قم الکترونیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
              اقا من یه سوال دارم؟
              چرا خود میکرو رو مستقیم وصل نمیکنید به ماسفت :question:
              چرا بینش یه ترانزیستور قرار دادی :question:

دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

اولا ترانزیستور ماسفت در دسترسم نبود دوما برای راه اندازی ترانزیستور pnp نمی تونی با استفاده از ولتاژ 5 ولت میکرو راه اندازیش کنی به خاطر همین از یک ترانزیستور npn برای بایاس کردنش استفاده می کنیم چون امیتر ترانزیستور pnp (tip42) به 12 ولت وصله و حداکثر ولتاژ خروجی میکرو 5 ولت هست بنابراین ولتاژ 0 تا 5 هم بهش بدیم ترانزیستور همواره روشن هست پس با یک ترانزیستور bc338 روشن بودن یا خاموش بدودن اون ترانزیستور رو کنترل می کنیم
                در مورد ماسفت ها هم باید بگم
                توی گیت ماسفت خازنی هست که بد جوری کار رو خراب میکنه و توی دروس تئوری هم چیزی دربارش نمی گن و توی فرکانس های پایین حسابی کار خراب میشه و ظرفیتش میره بالا که شارژ کردنش کار میکرو نیست و اون هم نیاز به درایو داره تا بشه بایاسش کرد البته این جریان کشیده شده از طرف گیت لحظه ای هست اما چون باید ماسفت مدام روشن خاموش بشه (PWM) مشکل زا میشه و این خازن باعث میشه
                1-باعث میشد ترانزیستور ما با شیب روشن بشه یا به عبارت دیگه واسه رفتن از ناحیه قطع به خطی به مشکل میخوردیم.
                2-باعث میشد جریان زیادی برای روشن کردن اون احتاج داشته باشیم. علی رقم اینکه توی دروس تئوری می خونیم ماسفت ها و فت ها گیتشون جریانی نمی کشه که این حرف از پایه غلطه و توی ترانزیستور های با توان بالا این مسئله مشکل زا میشه و میکرو نمی تونه ماسفت رو راه اندازی بکنه و نمی تونه جریان کشیده شده از طرف ماسفت برای شارژ کردن اون خازن داخل گیت رو فراهم بکنه این نکات رو گفتم که اگه به این مشکل برخورد کردید بدونید داستان از کجا آب میخوره و بزرگترین مشکل ماسفت ها هم همینه در ضمن خاموش کردن ماسفت هم در دسر داره همون خازنی که بهت گفتم
                قم الکترونیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
                  در مورد ماسفت ها هم باید بگم
                  توی گیت ماسفت خازنی هست که بد جوری کار رو خراب میکنه و توی دروس تئوری هم چیزی دربارش نمی گن و توی فرکانس های پایین حسابی کار خراب میشه و ظرفیتش میره بالا که شارژ کردنش کار میکرو نیست و اون هم نیاز به درایو داره تا بشه بایاسش کرد البته این جریان کشیده شده از طرف گیت لحظه ای هست اما چون باید ماسفت مدام روشن خاموش بشه (PWM) مشکل زا میشه و این خازن باعث میشه
                  1-باعث میشد ترانزیستور ما با شیب روشن بشه یا به عبارت دیگه واسه رفتن از ناحیه قطع به خطی به مشکل میخوردیم.
                  2-باعث میشد جریان زیادی برای روشن کردن اون احتاج داشته باشیم. علی رقم اینکه توی دروس تئوری می خونیم ماسفت ها و فت ها گیتشون جریانی نمی کشه که این حرف از پایه غلطه و توی ترانزیستور های با توان بالا این مسئله مشکل زا میشه و میکرو نمی تونه ماسفت رو راه اندازی بکنه و نمی تونه جریان کشیده شده از طرف ماسفت برای شارژ کردن اون خازن داخل گیت رو فراهم بکنه این نکات رو گفتم که اگه به این مشکل برخورد کردید بدونید داستان از کجا آب میخوره و بزرگترین مشکل ماسفت ها هم همینه در ضمن خاموش کردن ماسفت هم در دسر داره همون خازنی که بهت گفتم
                  سلام.
                  ببخشید،میتونید برای این ادعا منبعی معرفی کنید؟
                  ظرفیت این خازن برای هیچ ماسفتی دیگه بالاتر 200 پیکو نیست.
                  با چه ماسفتی به همچین تجربه دهشتناکی دست یافتید؟
                  در کل از اون حرفا بود.اونهم تو فرکانس های پایین. oo:
                  تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi_nxp
                    سلام.
                    ببخشید،میتونید برای این ادعا منبعی معرفی کنید؟
                    ظرفیت این خازن برای هیچ ماسفتی دیگه بالاتر 200 پیکو نیست.
                    با چه ماسفتی به همچین تجربه دهشتناکی دست یافتید؟
                    در کل از اون حرفا بود.اونهم تو فرکانس های پایین. oo:
                    اره برای خودم هم وقتی باهاش رو برو شدم عجیب بود توی راه اندازی یک موتور باهاش روبرو شدم میتونی تجربه کنی توی دانشگاه ها به کسی در این باره نمی گن ولی اگه بپرسی داستان رو بهت میگن من خودم هم که اولین بار این موضوع رو متوجه شدم با خیلی تعجب کردم و همه اون چیزهایی که راجع به ماسفت رو می دونستم زیر سوال رفت توی توان های بالا این اتفاق می افته و همون طور که میدونی XC=1/2PF وقتی فرکانس پایین باشه ظرفیت خازنی خازن توی گیت میره بالا دوتا کار میشه کرد تا این مشکل رو برطرف کرد 1-فرکانس رو ببریم بالا که امکانش نیست 2-از درایوهای برای راه اندازی ماسفت استفاده کنیم و اون جریان راه اندازی یا جریان کشیده شده برای شارژ خازن گیت وقتی از میکرو با جریان دهی محدود استفاده می کنیم خودش رو نشون میده و میکرو شدیدا داغ میکنه

اونهم تو فرکانس های پایین.
                    توی فرکانس پایین و جریان درین بالا این مشکل پیش میاد
                    قم الکترونیک

دیدگاه

ببخشید میدونم اینجا جاش نیست ولی...
                      دادا این رابطه که گفتی چی بود؟؟
                      اولا اون xc بود نه c دوما رابطه اینه xc=1/wc
                      حالا با فرض این گه ظرفیت خازن 200پیکو باشه و فرکانس هم به قول شما زیر 100 هرتز باشه xc چند میشه؟
                      چیزی حدود 8 مگا اهم.
                      اونوقت چه جوری میکرو داغ میشه؟

دیدگاه

حالا با فرض این گه ظرفیت خازن 200پیکو باشه و فرکانس هم به قول شما زیر 100 هرتز باشه xc چند میشه؟
                        چیزی حدود 8 مگا اهم.
                        توی جریان های مثلا 3 الی.... امپر گیت ماسفت جریان میکشه این که تقصیر من نیست اثباتش هم می تونی تاپیک های همین جا رو بخونی من یه سرچ ساده زدم این دوتا رو ببین فعلا دوستان زیادی با این مشکل برخورد کردن اره c رو نزده بودمXC=1/2PFC W=2PF
                        و باید برحسب نیازت بری ماسفتی رو تهیه کنی که فرکانس کاریش خیلی بالاتر از فرکانس کاری شما باشه و از درایوهای ماسفت استفاده کنی و این جمله ی معروف رو که یادت هست خازن در برابر تغییرات ناگهانی مثل اتصال کوتاه عمل میکنه درسته خوب هرباری که این اتفاق می افته چی میشه به صورت لحظه ای جریان بالایی رو گیت میطلبه که چون مدام موج PWM ما در حال تغییر هست بدجوری کار خراب میشه
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57242.15
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=72125.0
                        قم الکترونیک

دیدگاه

چیزی حدود 8 مگا اهم.
                          توی جریان های مثلا 3 الی.... امپر گیت ماسفت جریان میکشه این که تقصیر من نیست اثباتش هم می تونی تاپیک های همین جا رو بخونی من یه سرچ ساده زدم این دوتا رو ببین فعلا دوستان زیادی با این مشکل برخورد کردن اره c رو نزده بودمXC=1/2PFC W=2PF
                          و باید برحسب نیازت بری ماسفتی رو تهیه کنی که فرکانس کاریش خیلی بالاتر از فرکانس کاری شما باشه و از درایوهای ماسفت استفاده کنی و این جمله ی معروف رو که یادت هست خازن در برابر تغییرات ناگهانی مثل اتصال کوتاه عمل میکنه درسته خوب هرباری که این اتفاق می افته چی میشه به صورت لحظه ای جریان بالایی رو گیت میطلبه که چون مدام موج PWM ما در حال تغییر هست بدجوری کار خراب میشه
                          برای درایو گیت یک ماسفت به جریانی بین 500 تا 1000 میلی آمپر
                          نیاز داریم . این جریان رو باید از درایور بگیرید . میکرو جریانی حدود چند میلی آمپر داره و بدرد هیچ کاری نمیخوره
                          اگر یک مقاومت 10 اهمی در گیت قرار دهید و افت ولتاژ روی این مقاومت رو با اسکپ ببینید متوجه میشید در
                          هر پالس جریانی معادل مابین نیم تا 1 آمپر میکشد . همین امر برای igbt هم صادقه .
                          اگر اینطور نبود هیچ وقت درایور ماسفت یا مدارات تاتم پل طراحی و ساخته نمیشد .
                          قضیه - های امپدانس بودن گیت ماسفت ربطی به درایو ماسفت نداره . اینها دو چیز جدای از همه .
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57242.15
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=72125.0

و این توضیح کامل و به هم پیوسته ای راجع به این اتفاق عجیب که توی دانشگاه بهتون نمیگن
                          ورودی ترانزیستور های fetو یا mosfet ایزوله هستند.و مقاومت ورودی اونها هم خیلی زیاده .اما یه مشکلی که این نوع ترانزیستورها دارند همون خازن ورودی گیت هست که دوستمون هم بهش اشاره کردند.این خازن بخاطر ساختار داخلی این ترانزیستورها به وجود میاد و از لحاظ تئوری نباید وجود داشته باشه اما همیشه توی دیتا شیت قطعه مقدار تقریبی اونو میگن.مثلا برای ترانزیستورirf540 حدود 1500 پیکو فاراد هست.
                          خوب همون جور که میدونید خازن در لحظه شارژ شدن به صورت اتصال کوتاه عمل میکنه و واسه همین هم جریان زیادی میکشه(شاید باور نکنید اما واقعا بین 500 تا 1000 میلی آمپر میکشه اما مهم اینه که این مقدار جریان رو در حدود چند میکرو و یا چند صد نانو ثانیه مصرف میکنه واسه همین هم زیاد به نظر نمیاد)
                          حالا به این نتیجه میرسم که باید واسه درایو کردن این نوع ترانزیستور ها از درایور و یا یک نوع تقویت جریان استفاده کنیم.
                          دلیل اینکه وقتی با یک fet یک لامپ رو روشن میکنیم و گیت اون رو به جایی وصل نمی کنیم و با یک دست زدن به گیت لامپ روشن میشه همین خازن ذاتی گیت.(وگر نه باید با ور داشتن دست از روی گیت لامپ خاموش میشد.چون خازن شارژ شده وفکری واسه تخلیه کردن اون نکردیم.و تا موقعی که اون خازن شارژ باشه ترانزیستور ما هم روشنه)
                          قم الکترونیک

دیدگاه

من که منکر خازن نشدم که.
                            ولی باز هم قانع نشدم.
                            جریان خازن از این رابطه پیروی میکنه درست؟ ic=CdVc/dt
                            حالا خودت در بدترین شرایط مقدار بزار ببین چی میشه؟
                            موضوع تاپیک چی بود چی شد.
                            آقا اصلا بیخیال.
                            دانشگاه الان که تعطیله :biggrin:
                            ایشالا بعد عید موضوع رو به طور کامل از استاد میپرسم.

دیدگاه

دوستان عزیز در صورت ادامه بحث های غیر علمی تاپیک قفل و در نهایت حذف خواهد شد!!!!
                              چرا ناراحتی پاتریک!
                              + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                              - از دیدنش ناراحت شدی؟
                              + نه
                              پس چی ناراحتت کرده
                              + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                              ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                              ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              محصولات

دیدگاه

دوستان من یه سوال دارم؟
                                من چنتا ماسفت 740 دارم هرکاری میکنم درایو نمیشن ؟
                                ماسفت ها هم سالم هستن یعنی نسوختن.
                                چند ولت باید بدم به گیتش تا راه بیفته؟
                                میشه چنتا ماسفت که ولتاژ درایوشون پایین باشه و جریانی تا 10 امپر رو تحمل کنن معرفی کنید.
                                اگه ترانزیستوری هست که بشه با اون 12 ولت 10 امپر رو سوئیچ کرد و بهتر و ارزونتر از ماسفت باشه که خیلی خوب میشه.

اصلا بهترین روش برای درایو کردن تعداد زیادی ال ای دی چیه؟

ببخشید اگه زیاد سوال کردم (:
                                دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X