اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه ایده عالی برای وال واشر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یه ایده عالی برای وال واشر

نوشته اصلی توسط farrokh electronic
    یه سایت یه منبع که چطوری می تونم برنامه نویسی کنم یا از این قبل برا هر برد بخوایم یه اتمگ استفاده کنیم که خیلی گرون میشه راه های کم هزینه تر هم هست کسی ار اینا اطلاع نداره یا همین روش دیدم که با یه ای سی خاص کار کردن از اونا اطلاعات نداری داداش
    بازم ممنون بابت اطلاعاتی که گذاشتی
    انشاا... من خودم یه سری اطلاعات میزارم . آره mega8 یه خورده گرون در میاد البته برای کار من خوبه . من با tiny13 هم میتونستم بنویسم اما مشکلی که tiny داره اینه که uart سخت افزاری نداره و من هم حوصله نداشتم ببینم چطوری uart نرم افزاری رو میشه تعریف کرد .
    [glow=blue,2,300]آنقدر به تاريكي لعنت نفرستيد ، يك شمع روشن كنيد. [/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
      سیم های مشکی و قرمز تغذیه هست و سیم زرد مربوط به دیتایی هست که رنگ led ها رو به همه قسمت ها منتقل می کنه تا همه با هم تغییر کنند

سلام.این ماژولی که داخل داکت بود و شما معرفی کردید اسمش چیه؟ از کجا میشه تهیه کرد؟ من تو بحث LED و تابلو روان وارد نیستم ولی لینک فیلمی رو که گذاشتن دیدم خیلی با این ماژولا حال کردم

دیدگاه

شما اگه 4 - 5 پست قبلی رو بخونید متوجه میشید که این ماژول ها آماده نیستند و توسط شخص طراحی میشوند . نحوه کار رو هم توضیح دادم . خودم هم یه نمونه طراحی کردم که إ¾pcb اون رو هم گذاشتم و اگه فرصتی پیش بیاد به یاری خداوند تا حداکثر همین هفته یه نمونه میسازم و در اختیار دوستان قرار میدم . اما یه راهنمایی خوب و چند تا عکس دیگه هم در این آدرس : http://www.keiang.de/Content-pid-48.html

دیدگاه

به نظر شما میشه از شیفت رجیستر با لچ استفاده کرد؟ یه سیم دیا میخواد و یه سیم هم برای کلاک. من یه روش دیدم که با یه سیم هردوتا کار را میشد انجام داد:

روش جالبی هست و میشه عملی کرد
          Weakness of attitude becomes weakness of character
          Albert Einstein

دیدگاه

استفاده از میکرو یه مقدار هزینه رو میبره بالا من خودم led rgb رو با 7493 راه اندازی کردم توی این بردها هم فکر کنم یک تراشه شبیه به شمارنده هست اما مقدار شمارنده قابل تعیین هست بر خلاف 7493 که با آمدن کلاک افزایش پیدا می کنه دقیقا مثل این لامپ های ریسه که داخل خیابان ها می بینیم با امدن کلاک رنگ همه ی لامپ ها تغییر می کنه دوستان اگه بتونند یکی از این ماژول ها رو گیر بیارن و مشخصات ایسی رو بگن شاید بشه براش مشابهی پیدا کرد
            قم الکترونیک

دیدگاه

یک سوال؟؟؟ قضیه این سیم زرد که بین همه ماژول ها هست چیه ؟؟ یعنی نمیشه یه باس از مستر تا انتهای طول مسیر بره و هر کدام از ماژول ها دیتاهاشون رو بردارند؟؟ همون ارتباط دوسیمه TWI!!!

دیدگاه

چیزی که من تا الان پی بردم اینه که نه میشه از شیفت رجیستر استفاده کرد نه از 7493 ( البته مطمئن نیستم ) . شما اگه مدار و عکس بورد های slave رو هم ببینید متوجه میشید که از یه میکروکنترلر استفاده کرده .

چرا ؟ چون که اولا یه چیزی لازم داریم که بایت های ارسالی رو توسط uart دریافت کنه و دوما با استفاده از تایمر بتونه PWM ( اون هم سه خط یا بیشتر ) تولید کنه .

شما توسط master باید ابتدا یک بایت 0 ( حاوی دیتای 0 ) رو ارسال کنید و بعد مثلا تعداد 100 بایت متفاوت ( با دیتا های متفاوت ) رو که حاوی اطلاعات رنگ هر led هستند توسط uart بصورت سریال ارسال کنید . هر slave با توجه به آدرس خاصی که داخل sram میکرو ذخیره شده ( یا آدرسی که با dip switch تعیین میشه ) از این رشته دیتا , داده مورد نظر خود رو بر می داره . مثلا بورد اول آدرسش 80 هست و بایت 80 رو بر می داره . بعد از اون با توجه به این مقدار 3 خط pwm تولید میکنه که میده به RGB .

حالا چه طوری میفهمه کدوم بایت رو برداره ؟؟؟؟؟

به محض اینکه بایت اول که حاوی مقدار دیتای 0 است رو دریافت کرد , شروع میکنه به شمارش بایت های بعدی و به محضی که بایت 80 رو شمرد اون رو میریزه توی متغیر و با توجه به اون سه تا pwm رو تولید میکنه . بعد باز دوباره به محض اینکه بایت با داده 0 رو دریافت کرد شمارنده ریست میشه .

البته میشه از یه میکروی ارزون تر که البته uart و حداقل یه تایمر 8 بیتی داشته باشه استفاده کرد .

اوووووووووف مغزم ترکید چند جمله نوشتم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesan
                  یک سوال؟؟؟ قضیه این سیم زرد که بین همه ماژول ها هست چیه ؟؟ یعنی نمیشه یه باس از مستر تا انتهای طول مسیر بره و هر کدام از ماژول ها دیتاهاشون رو بردارند؟؟ همون ارتباط دوسیمه TWI!!!
                  دقیقا همین عمل انجام شده . اما همونطور که گفتم نه به صورت دیفرانسیلی بلکه به صورت تک سیم . اون سیم زرد هم توسط pcb بورد slave از یه طرف ( مثلا ورودی ) به سمت دیگه ( مثلا خروجی ) رفته و این یعنی این سیم دیتا رو همزمان به همه ی بورد ها میرسونه .

دیدگاه

استفاده از میکرو آخرین راه حله، شاید اگه یکم به اون روشی که بنده گفتم توجه کنید، ایده های بهتری هم بشه استفاده کرد. چون استفاده از یه میکرو 3500 تومنی برای هر اسلیو به صرفه نیست.
                    Weakness of attitude becomes weakness of character
                    Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rectifier►
                      استفاده از میکرو آخرین راه حله، شاید اگه یکم به اون روشی که بنده گفتم توجه کنید، ایده های بهتری هم بشه استفاده کرد. چون استفاده از یه میکرو 3500 تومنی برای هر اسلیو به صرفه نیست.
                      با این روش میشه مثلا 8 بیت داده که بصورت سریال ( البته با یه بیت استارت و استاپ ) ارسال شده رو دریافت کرد؟ به فرض هم که بشه ، چطور میشه باهاش متناسب با دیتا pwm تولید کرد ؟ اگه بشه با میکرو tiny برنامه رو اجرا کرد هزینه هر بورد میشه 2000 تومان .

همچنین مثل کاری که من کردم میشه با هر mega8 تعداد 2 ( حتی 3 یا بیشتر ) led رو درایو کرد که میشه یه mega8 برای 3 تا led که میشه حدود 1200 تومان برای هر led .

دیدگاه

دوستان میشه با شیفت ریجیستر این کارو کرد اما بیشتر از 3 سیم لازمه
                        تو یکی از تایپیک ها دیدم که یکی از دوستان با یه ای سی خاص دقیقا نمی دونم پیدا کردم میزارم
                        که باهاش نمای ساختمان کار میکرد دقیقا تحت کنترلش بود led نواری رو تو مشهد دیدم که مثل این کار میکرد خیلی جالب متری 35 بود پول همراهم نبود که بخرم
                        اما راه حل ساده تری هست
                        خدایا!
                        چنان زمینگیر دنیامان مکن که وقت ظهور حضرت حجت توان برخواستن نداشته باشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ایمان 88
                          با این روش میشه مثلا 8 بیت داده که بصورت سریال ( البته با یه بیت استارت و استاپ ) ارسال شده رو دریافت کرد؟ به فرض هم که بشه ، چطور میشه باهاش متناسب با دیتا pwm تولید کرد ؟ اگه بشه با میکرو tiny برنامه رو اجرا کرد هزینه هر بورد میشه 2000 تومان .

همچنین مثل کاری که من کردم میشه با هر mega8 تعداد 2 ( حتی 3 یا بیشتر ) led رو درایو کرد که میشه یه mega8 برای 3 تا led که میشه حدود 1200 تومان برای هر led .
                          اگه بخواهی از led power rgb استفاده کنید دونه ای 8000 تومن در میاد حالا اگه بخواهی توی هر قسمت یک میکروی atmega8 هم بزاری قیمتش حدود 3500 هست و هزینه خیلی میره بالا بهتره هر چندتاش با یک میکرو کنترل بشه بهتره از یک 74190 استفاده کنیم که قابلیت شمارش نزولی و صعودی داره چون ما می خواهی 7 رنگ تولید کنیم پس باینری 7 میشه 111 درست پس وقتی از 000 تا 110 بشماریم هفت رنگ ما تولید میشه اگه دوستان متوجه نشدن بگن تا بگم داستان چیه مثلا اگه خروجی شمارنده مون 011 باشه بیت اول شمارنده به قرمز و بیت دومش به سبز و بیت سومش به آبی وصل باشه رنگ ابی روشن میشه اگه 100 باشه رنگ مخلوطی اط سبز و قرمز هست که میشه نارنجی شما با میکرو کنترلر هم می تونید شمارش نزولی و یا صعودی 74190 رو کنترل کنید توی نیاز به یک اسیلاتور کلی هم دارید که یا می تونید روی هر بردی با 555 بسازید یا یکی کلی بسازید
                          قم الکترونیک

دیدگاه

یه بحثی که اینجا پیش میاد اینه که میکروی Slave میتونه به صورت موازی (همزمان )هر 3 پالس PWM رو برای هر 3 ورودی RGB تولید کنه.حالا اگر قرار باشه مداری جایگزین بشه قادر به انجام چنین کاری هست؟؟ متاسفانه من از نحوه کار 74190 اطلاعی ندارم !! :cry2: درضمن اگر میکروی Slave به کار ببریم میشه حالتی رو هم در نظر گرفت که اگر داده های ما برای مدت زمانی ثابت بودند نیازی نباشه دیتاها را مداوم به Slave انتقال بدیم و Slave از همون دیتاهایی که داخلش ذخیره شدن برای روشن کردن RGB استفاده کنه!!! در کل امان از بحث تلخ و شیرین هزینه :cry2:

دیدگاه

با سلام دوستان .

این عکس رو ببینید .

حالا این عکس مثال هست . به نظر من ما توی یه نورپردازی حرفه ای دینامیک , نیاز به تنوع رنگ بیشتر از 7 رنگ داریم . مثل عکس بالا با 40 رنگ هم حتی کمه . برای همین از اونجا که شما با میکرو , 8 بیت دیتای سریال رو دارید میخونید میتونید 254 رنگ رو داشته باشید که این میشه یه طیف خیلی گسترده .

من با یه حساب کتاب سر انگشتی با همین قیمت های تک فروشی فروشگاه های اینترنتی قیمت هر متر رو با مشخصات زیر تقریبا 55000 بدست آوردم .
                              ( تراکم ال ای دی های 5050 : 4cm --- به ازای هر 3 عدد ال ای دی یه میکرو mega8 --- با pcb دورو عرض 1.5cm --- خازن تانتالیوم برای صافی )

البته این فقط قیمت قطعات هست .

به نظرتون زیاده ؟؟ فکر میکنم با این قیمت با توجه به قیمت دلار اونقدر ها هم زیاد نیست ضمن اینکه شما طیف 254 رنگ رو داری و کلی امکانات دیگه که میتونی به راحتی و با برنامه نویسی اضافه کنی .

البته این خیلی خوبه که بشه یا میکرو رو حذف کرد و یا با یه میکرو ارزون تر طراحی کرد اما به شرطی که بتونه همین امکانات رو بده .

دیدگاه

داداش این خوبه داداش نمیشه رفرش اینا رو کنترل کر بعدا از پایه میکرو میشه میشه جریان led ها رو داد سویچ لازم نداره بعدا فکر کنم تو فاصله زیاد جواب نده که این خودش یه مشکله داداشمون درست میگه اما بستگی به جایی که می خوایم استفاده کنیم داره که اون باز باعث میشه هزینه ها رو کاهش داد
                                خدایا!
                                چنان زمینگیر دنیامان مکن که وقت ظهور حضرت حجت توان برخواستن نداشته باشیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X