اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک موتور مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یک موتور مناسب

نوشته اصلی توسط dr.data
    دوستان دو سوال داشتم

1-موتور های مینی شنیدم زود خراب میشن ولق میزنن صحت داره ؟

2- من میخام یه چرخ 5 سانتی استفاده کنم با استفاده از موتور zga128 با دور 500 ایا مناسب هست برای یه سرعت خوب ؟؟

3- چطور میتونم قطر چرخ رو متناسب با دور انتخاب کنم فرمول خاصی داره ؟؟

ممنون
    شما که 3 تا سوال پرسیدی!!
    1-آره خیلی زود خراب می شن چون سایششون زیاده...
    2-zga28 اولا، دوما خوبه
    3-سوم دبیرستان نمره فیزیکت چند شد؟؟!!
    "مسلانم قبله ام یک گل سرخ..."

If you felt sad, just think your future when you are saying"good old days!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Drastic
      سلام
      من تو یکی از مسابقات ایران که همین چند وقت پیش بود مقام سوم رو تو مسیریاب ویژه آوردم
      وزن رباتم 674 گرم بود و سطح شیبدارش 30 درجه (با باتری رفتم)
      موتورهام ZGA28 700rpm بودن و خیلی راحت از شیبدارش بالا رفت
      به قول دوستمون گفتنی از لاندا بگیر چون من 5 تا موتور از لاندا گرفتم کارشون خوب بوده واقعا
      موفق باشی
      میشه یه اطلاعاتی بدید در باره ی رباتتون.چند تا سنسور داشت و ابعادش و سرعتش در ثانیه و نام مسابقات؟ببخشید اگه سوالام زیاد شد.ربات منم مسیر یابه

دیدگاه

میشه یه اطلاعاتی بدید در باره ی رباتتون.چند تا سنسور داشت و ابعادش؟
        [/quote]
        ابعادش 18 در 15 بود
        از 16 سنسور استفاده کردم ، با چینش هشتی (البته فاصله سنسورها خیلی مهمه)
        فاصله چرخها تا برد سنسور خیلی مهمه (هم رو دقت تاثیر داره و هم رو سرعت)
        برنامه نویسیم خوبه (از خوب یکم بیشتر)
        مشکلات الکترونیکی و مکانیکی زیادی داشت که با برنامه نویسی حلشون کردم و میخام واسه مسابقات رعدکاپ اوان رو برطرف کنم
        از موتور ZGA28 700rpm استفاده کردم که هم گیربکیسش قویه و هم سرعتش خوبه
        ای تو بهانه واسه موندن ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afshin.k

شما که 3 تا سوال پرسیدی!!
          1-آره خیلی زود خراب می شن چون سایششون زیاده...
          2-zga28 اولا، دوما خوبه
          3-سوم دبیرستان نمره فیزیکت چند شد؟؟!!
          1-یعنی برای مسابقه جواب نمیدن ؟

2-zga25 برای سر بالایی چطوره ؟ اصولا رابطه بین درجه شیب و توان موتور چه جوری هست ؟

3-ای باابا چرا همه میزنن تو ذوق ما :cry:
          من هنرستانی بودم(شکر خدا)
          راستش من برای 10 کیلو متر در ساعت از طریق فرمول زیر تعداد دور موتور رو حساب کردم
          10/3.6=2.7

3.14*0.04m=
          0.12m

2.7*60s=162

162/0.15=1080

دور موتورم شد 1080 دور .شما چه جوری گفتی 500 دور مناسبه(شیطون میخاستی گولم بزنی :rolleyes

البته قطر چرخ رو 4 سانتی متر و سرعت هم 10 کیلو متر بر ساعت هست تو این محاسبات !!

4- ایا با دو چرخ 4 سانتی و یه چرخ هرز گرد تعادل در سرعت بالا حفظ میشه ؟

5- اصلا شما چه چرخ و دور موتوری رو برای سرعت بالا پیشنهاد میدی

ببخشید سوالام زیاد شد اخه من خیلی کنجکاوم :nice:
          گاهي تمام چيزهايي که يک نفر مي خواهد، فقط دستي است براي گرفتن دست او، و قلبي است براي فهميدن وي ..

دیدگاه

1-چرا فقط باید قبل از اینکه بذاری تو زمین موتوراتا نو کنی...
            یعنی دو سری موتور بخری... :agree:

2-همه چیز تو بحث شیب به "ترک" موتور بستگی داره که باید به صورت حدودی محاسبه بشه...
            3-من چیزی از این محاسبات سردر نیاوردم!
            4-نمی دونم، سرعت بالا مثلا چقدر؟! oo:
            5-همیشه باید محاسبه کنید...

ان شا ال... جمعه ظهر ی خلاصه ای از محاسباتشا می ذارم براتون...

ببینید همه چیز بستگی داره به قوانین اون مسابقه ای که می خواید شرکت کنید و شرکت کننده هاش...
            شما اگه بگی برا کجا می خوای من قول می دم"گولت نزنم"!!!

دیدگاه

1-سرعت مثلا 10 کیلو متر فک کنم خوب باشه برای زود تر رسیدن به خط پایان . نیست ؟

2-محاسبتم هم از این لینک گرفتم http://www.riobot.5u.com/motors-drivetrain-Team-Riobot.pdf

3-اصلا شما که فیزیک خوندی بگو بینم چه جوری محاسبه میکنی دور موتور رو )
              گاهي تمام چيزهايي که يک نفر مي خواهد، فقط دستي است براي گرفتن دست او، و قلبي است براي فهميدن وي ..

دیدگاه

خب شما هنوز نگفتی کجا می خوای شرکت کنی

ولی من به قولم عمل می کنم:

[url=http://www.ecapic.ir/image/ECA-100319161244.jpg][/url

دیگه بقیه شم خودتون دنبال کنید ببینید چی می شه...
                راهنمایی(!): فرمول نیوتونا در جهت ایکس ها هم بنویسید...

دیدگاه

احتمالا برا امیر کبیر سال اینده . راستی قوانینش که تغییر نمیکنه ؟!

من که چیزی متوجه نشدم از این فرمولاتون ! شما چیزی متوجه شدی از اون پی دی اف ؟

چنتا سوالدیگر :

1- برای مسیر یاب استفاده از سنسور رنگ بهتر است یا سنسور مادون قرمز

2-برای لوپ های 110 درجه و و ضربدی باید چکار کنم

از اساتید دیگه هم ممنون میشم راهنمایی بفرماین

دیدگاه

لوپ 110 درجه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :eek: (منظورتو نمیفهمم، شایدم اشتباه نوشتی)
                    قوانین !!!!!!!!!!!!؟
                    تو ایران هرکی مسابقه بر گزار میکنه یه قانون من درآوردی هم میزنه توش
                    اگه تو مسیر مسابقه منظورته که باید بگم سخت ترین جاش بارکدها(برای مبتدی ها) و لوپهای چسبیدن (10 درجه) (برای همه)
                    البته عبور از این موانع قواعدی داره که در برنامه نویسی باید رعایت بشن (البته با در نظر گرفتن مکانیک خوب)
                    من جای تو باشم از همین مسابقات رعدکاپ شرو میکنم، محک خوبیه
                    به نظر من از سنسورهای IR استفاده کنی خیلی بهتره (بنا به تجربم ) البته پک باشه چه بهتر (CNY70)
                    هرجایی که مشکل داشتی میتونی عکس مسیر با چینش سنسورت رو بذاری من 100% کمکت میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Drastic

میشه یه اطلاعاتی بدید در باره ی رباتتون.چند تا سنسور داشت و ابعادش؟
                      ابعادش 18 در 15 بود
                      از 16 سنسور استفاده کردم ، با چینش هشتی (البته فاصله سنسورها خیلی مهمه)
                      فاصله چرخها تا برد سنسور خیلی مهمه (هم رو دقت تاثیر داره و هم رو سرعت)
                      برنامه نویسیم خوبه (از خوب یکم بیشتر)
                      مشکلات الکترونیکی و مکانیکی زیادی داشت که با برنامه نویسی حلشون کردم و میخام واسه مسابقات رعدکاپ اوان رو برطرف کنم
                      از موتور ZGA28 700rpm استفاده کردم که هم گیربکیسش قویه و هم سرعتش خوبه
                      [/quote]
                      سلام.فاصله ی سنسور ها از همدیگه چقدره؟هرچی کمتر باشه بهتره یا هرچی بیشتر باشه؟همچنین فاطله ی سنسورها باید از چرخهایی که موتور بهشون وصله باید زیاد باشه یا کم؟

دیدگاه

[quote=hamid_P200]

فاصله ی سنسورها هرچی کمتر باشه دقت میره بالا اما در مقابل برنامه نویسیت سنگینتر میشه و باید از سنسورهای زیاد استفاده کنی (ساده ترین حالت اینه که یه چسب برق (18mm) بذار رو سنسور وسطیت و کنارش سنسورهای دیگتو بذار (یعنی فاصله ی هر سنسور با سنسور کناریت به اندازه 8 یا 9 میلیمتر باشه جواب میگیری)
                        البته خود من یه برد جدید زدم با 20 سنسور که فاصلشون کمتر از 6 میلی متره ولی در عوض صدها خط برنامه براش نوشتم
                        سعی کن فاصله اولین سنسورت تا آخرین سنسور بیشتر از 6 سانت نشه
                        فاصله سنسورها با موتورها به عوامل مختلفی بستگی داره : 1- rpm موتورهات 2- قطر چرخات 3- نوع برنامت (0 و 1 یا PWM) ولی در کل حدود 3 سانت خوبه (برای تست جواب میده و تو تست میتونی اندازرو تنظیم کنی)

دیدگاه

سلام دوستان . برای مسیر های سر بالایی باید چه تغییری تو ی برنامم بده م ؟

2-من با استفاده از 5 سنسور و شبیه سازی پیست مسابقه تعداد ده حالت بیشتر نتونستم در بیارم واسه سنسور ها . بقیه رو چکار کنم ؟ یا چه جوری بدست بیارم

3- مکانیک من خوبه ؟ zga25 - چرخ 4 سانتی متر با سوراخ 4 میل - سنسور tcrt5000

4- شاسی نمیدونم چه استفاه بکنم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dr.data
                            سلام دوستان . برای مسیر های سر بالایی باید چه تغییری تو ی برنامم بده م ؟

2-من با استفاده از 5 سنسور و شبیه سازی پیست مسابقه تعداد ده حالت بیشتر نتونستم در بیارم واسه سنسور ها . بقیه رو چکار کنم ؟ یا چه جوری بدست بیارم

3- مکانیک من خوبه ؟ zga25 - چرخ 4 سانتی متر با سوراخ 4 میل - سنسور tcrt5000

4- شاسی نمیدونم چه استفاه بکنم ؟
                            مسیرهای سربالایی (سطح شیبدار) هریچ ربطی به برنامه نداره مگر در مواقعی که مسیر اینورس میشه که عبور از اون دوراه داره :
                            1- یا باید رو سرعتت کار کنی که سریع بره به حالت اینورس (که برنامش درست برعکس حالت عادیه)
                            2- برنامتو طوری بنویسی که نیازی به پرش تو برنامت نباشه و از صفر و یک سنسورات استفاده کنی (مثلا اگه اینا سیاه بودنو این سفید مثلا این کارو بکنه)

به نظر من 5 سنسور خیلی کمه البته نه بگم جواب نمیده ها، 3 تا سنسورم جواب میده اما دقت خیلی پایینه و سرعتتم همینطور
                            مکانیکو موقع تست ارزیابی کن
                            شاسی هم از جنس پلکسی گلاس استفاده کن یا اصلا از خود برد میکروت به عنوان شاسی استفاده کن
                            موفق باشی :applause:

دیدگاه

سلام
                              من میخوام یه مسیریاب هشت سنسور بسازم
                              zga37 یا zga28 چطوره؟
                              به نظرتون rpm چقدر باشه؟
                              فعلا هدف مسابقه خاصی نیست ولی یه موتوری بگید بشه برای مسابقات هم روش حساب کرد...
                              باتشکر

لطفا هر اطلاعاتی در مورد انتخاب موتورگیربکس دارید بگید.
                              همین روزا باید موتور سفارش بدم....
                              جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۷:۴۲ ۱۳۹۵/۱۲/۲۹.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X