اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل ربات از راه دور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل ربات از راه دور

نوشته اصلی توسط samans
    من میدونم که IC یا ماژولی وجود داره که وصل میشه به پورت سریال میکروکنترلر (USART) و اطلاعات رو تبدیل به LAN میکنه، سپس خروجی این IC وصل میشه به یک مودم وایرلس و اطلاعات رو برای کامپیوتر ارسال میکنه (این کاریه که تقریبا همه روبات های امدادگر واقعی انجام میدهند). حالا واسه ی خودم هم سوال هستش که اولا این IC اسمش و مدلش چیه و ثانیا بعد از دریافت اطلاعات در کامپیوتر، چه طور میشه این اطلاعات رو مونیتور کرد. ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره کمک کنه.
    یه آی سی هست به اسم ENC28J60 که مبدل LAN به SPI هست ، تو جمهوری هم راحت گیر میاد ، کار باهاش هم راحته ، سرعتش هم قابل قبوله(10-20 Mb/s)، گرون هم نیست(حدودا 5000 تومان)
    یه آی سی دیگه هم هست به اسم RTL8139 که سرعتش خیلی بالاست(100 Mb/s) ، راه اندازیش از اولی سخت تره ولی از لحاظ قدرت محشره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط proteus_end
      دوست عزیز کامل ترین نوع این جور ماژول ها اینه :
      http://tetagroup.fa.namayeshgah.com/files/8139/Products/26287-Catalog.pdf
      مستقیم سریال رو به WLan تبدیل میکنه :read:
      درضمن تو ایران هم موجوده
      این ماژول یه Bridge هست ، یعنی باید یه کارت WLAN هم خریداری بشه و روش نصب بشه.
      مشکل اساسیش سرعت پایینشه ، ماکزیمم سرعتش 115.2kbps هست!

که اگه قرار باشه این همه خرج بشه ، XBee هم ارزونتره ، هم سرعت بال تری داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط samans
        با تشکر از اطلاعاتی که دادید، یادمه توی مسابقات ایران اوپن به من گفتند که با یک IC که smd هم بود این کار رو انجام داده بودند و احتیاجی به ماژولی به این پیشرفته ای نبود. شما اطلاعات دیگه ای ندارید؟
        اگر هم قیمت حدودی این ماژول رو می دونید ممنون میشم.
        فکر کنم همون ENC28J60 باشه.قیمتش فکر کنم حدود 5000 تومان باشه.یه نگاهی به دیتا شیتش بکن. همه چیزش راحته ، تنها نکته راه اندازیش راه اندازی قسمت فیلتر های خروجی آی سی هست ، که اونم شماتیک هاش کامل گیر میاد ، اگه هم حوصله ندارید فیلترش رو ببندید ، میتونید از کانکتور RJ45 که این فیترها داخلش هست استفاده کنید ، فقط یه کمی گرونتره.

دیدگاه

پس نتیجه میگیریم از xbee استفاده کنیم بهتره !
          حالا دوستانی که کار کردن میشه راهنمایی کنن و بگن چه جوری باید استفاده کنیم ؟ :nerd:

آلبرت اینشتین : من هرگز به آينده فكر نميآ‌كنم، چرا كه خودش به زودي خواهد آمد.

دیدگاه

سلام.
            با تشکر از همه ممکنه کمی هم در مورد خلبان اتوماتیک راهنمایی کنید...
            (به کمک gps) هواپیمای ماوبال خودش مکان یابی کرده و نیازی به کنترل نداره.
            حالا چیزی که مطرحه اینه که این ماژول رو چطور میشه ساخت!

دیدگاه

کار خیلی سختی هست!
              فرض کنید ی دکل مخابراتی سر راهتون باشه...
              "مسلانم قبله ام یک گل سرخ..."

If you felt sad, just think your future when you are saying"good old days!!

دیدگاه

اگه منظورتون ماژل gps هست کا باید بگم تو بازار موجوده , قیمتش هم از 10 ، 15 هزار تومان هست تا 150 هزار تومان !
                آلبرت اینشتین : من هرگز به آينده فكر نميآ‌كنم، چرا كه خودش به زودي خواهد آمد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dash_mahmoud
                  فکر کنم همون ENC28J60 باشه.قیمتش فکر کنم حدود 5000 تومان باشه.یه نگاهی به دیتا شیتش بکن. همه چیزش راحته ، تنها نکته راه اندازیش راه اندازی قسمت فیلتر های خروجی آی سی هست ، که اونم شماتیک هاش کامل گیر میاد ، اگه هم حوصله ندارید فیلترش رو ببندید ، میتونید از کانکتور RJ45 که این فیترها داخلش هست استفاده کنید ، فقط یه کمی گرونتره.
                  امکانش هست راجع به این کانکتور RJ45 توضیح بدین؟ من فکر می کنم این کانکتورها فقط کانکتور هستند (شبیه سوکت) و مداری داخلشون ندارن. ممنون میشم کمک کنید.

دیدگاه

سلام
                    ساخت autopilotهم اسونه و هم سخت. بستگی داره به چیگی اتوپایلوت بگین. در بیشتر موارد چیزی که ساخته می شه CO PILOT نام داره ، ساده ترین راه استفاده از FMA که می تونه زاویه سه محور رو دربیاره(با استفاده از سنسور های ترموفیل) که در بیشتر هواپیماهای اتوپایلوت عکاس های پاپارازی استفاده می شه. اولین قدم و مهمترین قدم استخراج زاویه پرنده (هواپیما هلی کوپتر و..) است که راههایه دیگه ای هم داره . مثلا می تونید AHRS بخرید تا سه زاویه رو بهتون بده.
                    با GPSهم می شه یک هواپیما رو روی یک محور تثبیت کرد ولی هیچ وقت AUTO نمی شه (امتحانش مجانی نیست چون منجر به سقوط می شه)
                    برای کنترل پرنده بعد از استخراج زاویه نیاز به کنترل کننده هاست. یعنی حداقل سه کنترل کننده مثل PID برای اینکه هواپیما حول سه محور (PITCH,ROLL,YAW) تثبیت بشه و بعدش می تونید نرم افزار اصلی رو پیاده کنید که هر کاری که خواستید بکنه

دیدگاه

اطلاعات قشنگی بود ممنون.
                      چند تا سوال دارم
                      نوشته اصلی توسط hansariii
                      با GPSهم می شه یک هواپیما رو روی یک محور تثبیت کرد ولی هیچ وقت AUTO نمی شه
                      منظورتون از auto دقیقا چیه؟
                      میشه چند تا منبع خوب معرفی کنید که بتونم اطلاعاتم رو در زمینه gps ,pid,ahrsبیشتر کنم؟
                      چون من در مورد اینها اطلاعاتی ندارم و تا حالا اصلا در این زمینه کار نکردم.
                      و قسمتهایی از توضیحاتتون رو متوجه نمیشم.
                      مثلا عکاس های پاپارازی چین؟
                      ممنون.

دیدگاه

عکاس های پاپارازی عکاس هایی هستند که بصورت غیر قانونی از افراد مشهر عکاسی می کنند مثلا با فرستادن یک هواپیمای مدل اتو پایلوت بروی ساحل از افراد مشهور عکس می گیرند و بعد به مجلات می فروشند.

اطلاعاتی که از gps در میاد طول و عرض جغرافیایی ، سرعت ، ارتفاع از سطح دریا و هدینگ است که از هدینگ یا زاویه حول محور z هواپیما در کنترل اون می شه استفاده کرد.

ahrs: Attitude and Heading Reference Systems که معمولا از ترکیب 9 سنسور جایرو و شتابسنج و مگنتو میتر برای استخراج سه زاویه تشکیل شده ، دو نمونه خوب با قیمت پایین شرکت microstrain و xsens هستند

proportional–integral–derivative controller یا همون PID در درس کنترل باهاش آشنا شده اید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط samans
                          امکانش هست راجع به این کانکتور RJ45 توضیح بدین؟ من فکر می کنم این کانکتورها فقط کانکتور هستند (شبیه سوکت) و مداری داخلشون ندارن. ممنون میشم کمک کنید.
                          RJ45 کنکتور(LAN) بتنهایی مداری داخلش نیست.اما اگه شما دیتاشیت ENC28J60 رو نگاه کنید ، میبینید که تو قسمت اتصال به کانکتور RJ45 از دوتا ترانس بعنوان فیلتر استفاده شده.

شما میتوانید مدار رو با ترانس ببندید ، ولی چون مدار قسمت فیلتر ثابته ، کانکتور های RJ45 بصورت شبه ماژول ساخته شده که این مدارات فیلتر رو داخلش قرار دادن ،بعلاوه LED های RX,TX هم روی خود کانکتور نصب شده.

خوبیش اینه که سایزش ، اندازه RJ45 معمولی هست.
                          اگه از این نوع کانکتور RJ45 که فیلتر ها داخلش جاسازی شده استفاده کنید کار راحت تر میشه ، بردتون کم کوچیک تر :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dash_mahmoud
                            RJ45 کنکتور(LAN) بتنهایی مداری داخلش نیست.اما اگه شما دیتاشیت ENC28J60 رو نگاه کنید ، میبینید که تو قسمت اتصال به کانکتور RJ45 از دوتا ترانس بعنوان فیلتر استفاده شده.
                            شما میتوانید مدار رو با ترانس ببندید ، ولی چون مدار قسمت فیلتر ثابته ، کانکتور های RJ45 بصورت شبه ماژول ساخته شده که این مدارات فیلتر رو داخلش قرار دادن ،بعلاوه LED های RX,TX هم روی خود کانکتور نصب شده.
                            خوبیش اینه که سایزش ، اندازه RJ45 معمولی هست.
                            اگه از این نوع کانکتور RJ45 که فیلتر ها داخلش جاسازی شده استفاده کنید کار راحت تر میشه ، بردتون کم کوچیک تر :
                            آقا واقعاً تشکر! اگه جواب گرفتم خبر میدم.

دیدگاه

سلام.
                              برای خلبان اتوماتیک ماوبال (هواپیما)نیاز به یک کیت خاص هست که یه سری مدارات و gps رو در بر میگیره.
                              قیمتش اگر بخوایم از خارج وارد کنیم خیلی گرونه.
                              حالا ما میخوایم اگر بشه اینو بسازیم.
                              کسی هست که اطلاعاتی در مورد این مدارات داشته باشه؟
                              ممنون. :agree:

دیدگاه

کسی چیزی نمیدونه؟؟؟ :sad:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X