اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ربات مین یاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ربات مین یاب

از دوستانی که در این زمینه کار کردند تمنا دارم که لطف کنند و در تایپیک حضور داشته باشند...
    تا بنده که در این زمینه اطلاعاتم محدود میشه به پاسخهایی که جناب نجدی لطف فرمودند، بتونم یه کم بیشتر با شمای کلی این ربات و نحوه ی راه اندازیش آشنا بشم...
    برای ادامه میشه خواهش کنم ازتون که بفرمائید آخرین ویژگیهایی که رباتهای مین یاب موجود دارند چیاست؟
    و اینکه برای ساخت این ربات تا به اینجا با کمک مهندس نجدی متوجه شدم که به میکرو و موتور و سنسور فلز یاب و دستگاه ارسال بیسیم تصویر و دوربین با لنز واید برای پردازش تصویر احتیاج داریم، منتها نمیدونم از ابتدا دقیقا باید با کدوم یکی شروع کنم و اولویت کارها رو نمیدونم...

یک دنیا سپاسگذار میشم از دوستان با تجربه که بنده و سایرین رو راهنمائی بفرمایند. :job:
    زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
    امتحان ریشه هاست
    ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
    زندگی چون پیچک است
    انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
      متشکرم جناب مهندس.
      مثل گذشته توضیحاتتون عالی بود :agree:
      لپتاپ ok ....
      دستگاه ارسال بیسیم تصویر رو متاسفانه متوجه نشدم منظورتون چی هست، میشه لطف بفرمائید و بیشتر توضیح بدید؟
      چون ربات متحرک هست برای دریافت تصویر و پردازش نیاز هست تصویر رو به اون ارسال کنیم
      دستگاه های ویدیو سندر این کار و میکنند اما خروجیشون usb نیست که بتوان به لبتاپ متصل کرد برای همین از کارت کپچر های usb باید استفاده کنید..
      تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
      تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین شیخ نجدی
        چون ربات متحرک هست برای دریافت تصویر و پردازش نیاز هست تصویر رو به اون ارسال کنیم
        دستگاه های ویدیو سندر این کار و میکنند اما خروجیشون usb نیست که بتوان به لبتاپ متصل کرد برای همین از کارت کپچر های usb باید استفاده کنید..
        بسیار متشکرم جناب مهندس.
        امیدوارم سوالات پیاپی بنده ی مبتدی رو ببخشید...

نوشته اصلی توسط pama
        برای ادامه میشه خواهش کنم ازتون که بفرمائید آخرین ویژگیهایی که رباتهای مین یاب موجود دارند چیاست؟
        و اینکه برای ساخت این ربات تا به اینجا با کمک مهندس نجدی متوجه شدم که به میکرو و موتور و سنسور فلز یاب و دستگاه ارسال بیسیم تصویر و دوربین با لنز واید برای پردازش تصویر احتیاج داریم، منتها نمیدونم از ابتدا دقیقا باید با کدوم یکی شروع کنم و اولویت کارها رو نمیدونم...

یک دنیا سپاسگذار میشم از دوستان با تجربه که بنده و سایرین رو راهنمائی بفرمایند. :job:
        ظاهرا این قصه سر دراز دارد!
        میشه دوباره از دوستان خواهش کنم که اولویت بندی کارها رو برای ساخت یک ربات مین یاب بفرمایند و اینکه در کل چه کارهایی باید انجام بشه و از کجا باید شروع کرد؟
        و اینکه چطور میشه آخرین خصوصیاتی که روباتهای مذکور دارند رو فهمید؟

از لطفتون یک دنیا سپاسگذارم.
        امتحان ریشه هاست
        زندگی چون پیچک است
        انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
          میشه دوباره از دوستان خواهش کنم که اولویت بندی کارها رو برای ساخت یک ربات مین یاب بفرمایند و اینکه در کل چه کارهایی باید انجام بشه و از کجا باید شروع کرد؟
          و اینکه چطور میشه آخرین خصوصیاتی که روباتهای مذکور دارند رو فهمید؟

از لطفتون یک دنیا سپاسگذارم.
          امتحان ریشه هاست
          زندگی چون پیچک است
          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

:-??
            امتحان ریشه هاست
            زندگی چون پیچک است
            انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
              1- کار روی فلزیاب
              2- کار روی الگوریتم های موقعیت یابی و پردازش تصویر
              3- ساخت شاسی و مدار کنترلر آن
              4- سر هم کردن بخش های مختلف

دیدگاه

1- کار روی فلزیاب
                2- کار روی الگوریتم های موقعیت یابی و پردازش تصویر
                3- ساخت شاسی و مدار کنترلر آن
                4- سر هم کردن بخش های مختلف
                بسیار متشکرم جناب مهندس.
                پس یه نتیجه گیری کلی:
                ابزار کارمون شد:
                سنسورها یا ماژولهای فلز یاب، و دوربینهایی با لنز واید برای پردازش تصویر و حرکت روبات در یک مسیر معین، و یه سری هم موتور هم برای حرکت، همینطور
                دستگاه ارسال بیسیم تصویر و لپتاپ.
                و مراحل کار هم شد مواردی که جناب نجدی فرمودند، در نتیجه برای شروع باید با سنسورهای فلز یاب و نحوه ی کار با اونها آشنا بشیم، درست عرض میکنم؟

منتها متاسفانه نتونسم پردازش تصویر رو دست متوجه بشم!

میشه لطف کنید و لطفا یک بار دیگه توضیح بدید که چجوری میشه به ربات ارسال تصویر داشت برای اینکه بتونه در یک مسیر خاصی حرکت کنه؟؟
                آیا مسیر حرکتش پیش بینی شده است؟
                یا اینکه ما در حین حرکتش میتونیم روش کنترل داشته باشیم تا بدونیم کجا میخواد بره و بهش ارسال تصویر داشته باشیم؟
                یا اینکه ارسال تصویری که میفرمائید باید از قبل برای روبات طراحی بشه و در حین حرکت هیچ کاری باهاش نداریم؟ اما به چه صورت؟

و این پردازش تصویر به میکرو هم ارتباط داره؟ یا خیر مستقیما توسط دوربین و لپتاپ صورت میگیره؟

واقعا معذرت میخوام از این همه سوال...

بنده واقعا از بابت اینکه این همه وقت جناب نجدی رو میگیرم عذاب وجدان دارم، بی شک دوستان دیگه هم در این زمینه کار کردند، بنده بسیار خوشحال میشم شاهد حضورشون در تایپیک باشم :agree:
                من واقعا شرمنده ام...
                امتحان ریشه هاست
                زندگی چون پیچک است
                انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

دوربین کنار پیسته و ربات وسط...
                  حالا برای اینکه ربات بفهمه در کجا قرار داره دوربین تصویری از محل قرار گیریش رو برای ربات میفرسته و ربات به وسیله پردازش تصویر که درون لبتاب انجام میگیره مکان خودش رو متوجه میشه وبه موتورها فرمان لازم رو میده و به مکان بعدی میره

تصویر بالا یک عکس از خروجی لنز واید است و برای همین گرد شدن گوشه ها نیاز به استفاده از شبکه عصبی هست .

دیدگاه

ok، یک دنیا ممنون و سپاسگذارم جناب مهندس نجدی.
                    خیلی لطف کردید، اساسی موضوع رو متوجه شدم.
                    امیدوارم بنده رو بابت سوالات پی در پی عفو بفرمائید.
                    کار پردازش تصویر معمولا بر عهده ی بچه های کامپیوتر هست یا اینکه خیر الکترونیکیها هم از عهدش بر میان؟
                    فقط کار کردن با یک نرم افزار خاصی رو باید بدونیم درسته؟
                    در نتیجه ما در حین اجرای مسابقه دسترسی یا اجازه ی دست زدن به دوربین (که این دوربین هم از جانب برگزار کننده ی مسابقه در نظر گرفته میشه) رو نداریم، اما با لپتاپمون میتونیم به ربات -که در اصل به موتورها- فرمان حرکت بدیم، درست عرض میکنم؟

امتحان ریشه هاست
                    زندگی چون پیچک است
                    انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

با سلام مجدد خدمت دوستان بزرگوار...

نوشته اصلی توسط pama
                      کار پردازش تصویر معمولا بر عهده ی بچه های کامپیوتر هست یا اینکه خیر الکترونیکیها هم از عهدش بر میان؟
                      فقط کار کردن با یک نرم افزار خاصی رو باید بدونیم درسته؟
                      در نتیجه ما در حین اجرای مسابقه دسترسی یا اجازه ی دست زدن به دوربین (که این دوربین هم از جانب برگزار کننده ی مسابقه در نظر گرفته میشه) رو نداریم، اما با لپتاپمون میتونیم به ربات -که در اصل به موتورها- فرمان حرکت بدیم، درست عرض میکنم؟
                      امتحان ریشه هاست
                      زندگی چون پیچک است
                      انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز

اول معلوم کنید چه نوع ربات مین یابی رو در موردش بحث می کنید خودکار یا دستی؟

بعد با احترام به همه ی عزیزان من نظرم اینکه خیلی خیلی دارین کار رو سخت می کنین

هنر این که با حداقل زحمت و حداقل امکانات یه کار بزرگ بکنید.

ربات های مین یابی که من دیدم که مقام آورند همه از میکرو ، سنسور فلزیاب ، سنسور های اندازه گیری درجه و فاصله و یه مکانیک مناسب بهره جسته اند و لاغیر.

مثلا این عکس ربات خودم:
                        همواره يادمان باشد:
                        1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                        2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                        3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X