اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور dc و انتخاب انکدر مناسب برای خوندن پالسها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : موتور dc و ترمز کردن خروجی آن در پوزیشنهای خاص

آقا من کل حرفم اینه که کلا فایده نداره به موتور dc پالس بدی چون مثل استپر موتور ها نیستن که با پالس خاصی حرکت کنن بکه باید یه انرژی کلی برای حرکتشون دریافت کنن تازشم همیشه به اندازه خاصی حرکت نمیکنن که شما مثلا بگی x زاویه حرکت کرده و کلا متغیرن
    بیابان را سراسر مه گرفته

دیدگاه

جناب B.MEGA عزیز ، این مواردی که من گفتم اولش یه شاید داشت!!!
      در ثانی ، من اصلا در مورد درایو خود موتور هیچ حرفی نزدم.

دیدگاه

پاسخ : موتور dc و ترمز کردن خروجی آن در پوزیشنه&#15

نوشته اصلی توسط mojtaba_led
        نه ، مثل اینکه خوب منظورم رو نرسوندم.

منظور من نحوه شمارش تعدا پالس ها نبود !

منظور بنده از "قابل اندازه گیری بودن" این بود که آیا میشه یه تعداد پالس رو به اندازه اون حرکت خطی "حرکت های افقی و عمودی" که فرمودید نسبت داد یا نه !آیا مقدارش امکان داره تغییر کنه آیا ثبات داره یا نه ، چون اگه بر فرض اینطور باشه ، مثلا شاید بشه اینطور گفت که مثلا برای رسیدن به موقعیت X ما N پالس باید از خروجی انکودر دریافت کنیم و این N پالس هم با همون سیستم انکودر قابل اندازه گیری و کالیبره شدن باشه .
        سلام.
        متشکرم دوست من بابت حضور و پاسختون.
        مسیر افقی و عمودی که در راستای همون " L " هست که عرض کردم، باید توسط بازومون طی بشه، و موتور dc ها وظیفه ی حرکت دادن بازو رو در این مسیرها دارند،
        حالا ما میخوایم موتور اول بازو رو تا نقطه برخورد خط عمود و افق پیش ببره و بعد در اونجا متوقف بشه و ادامه ی مسیر در جهت بعدی رو، موتور دوم به عهده بگیره و وقتی که به انتها رسید دومی هم بایسته (البته حرکت هر دوی اینها منوط به شرطی هست که از خروجی یک سنسور داره میاد و موتورها هر 2 شون در ابتدای تغذیه گرفتن باید ساکن باشند و هیچ حرکتی نداشته باشند و وقتی شرط حرکتشون محقق شد، اون موقع شروع به حرکت به سمت زاویه ای بکنند که براشون تعریف شده)

(مشکلی که ما با سرووها داشتیم این بود که اونا با اینکه با رسیدن شرط مربوط به حرکت خودشون به زاویه های تعریف شده میرفتند منتها به محض گرفتن تغذیه یک حرکت اولیه ای رو در حدود چند درجه داشتند، و این اصلا برای ما مطلوب و مناسب نبود)

از مبحث اصلی دور شدم، معذرت میخوام...

اگر این بار بنده درست متوجه منظورتون شده باشم، و سوال شما این باشه که آیا طول این مسیر و بالتبع تعداد پالسهایی که شمرده میشه ثابت هست و یا اینکه خیر ممکنه متغیر باشه، باید عرض کنم که بله این مقدار ثابت هست، در حقیقت اندازه ی این طول برای هر دستگاهی ثابته، و تغییر نمیکنه، منتها اگر بخوایم دستگاه دومی برای منظور دیگه ای ساخته بشه، برای اون باید اندازه گیریها و کالیبراسیون جداگانه ای انجام بشه، منتها در طول کارکرد یک دستگاه تعداد پالسهایی که شمرده میشه، برای طی شدن هر یک از این مسیرها ثابتند و میشه گفت تا 99% میشه مطمئن بود که تغییرات ندارند...

البته اگر باز هم بنده اشتباه نکنم :redface:
        زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
        امتحان ریشه هاست
        ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
        زندگی چون پیچک است
        انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B.MEGA
          آقا من کل حرفم اینه که کلا فایده نداره به موتور dc پالس بدی چون مثل استپر موتور ها نیستن که با پالس خاصی حرکت کنن بکه باید یه انرژی کلی برای حرکتشون دریافت کنن تازشم همیشه به اندازه خاصی حرکت نمیکنن که شما مثلا بگی x زاویه حرکت کرده و کلا متغیرن
          really ؟؟؟
          :angry: :angry:
          من حسابی گیج شدم....
          امتحان ریشه هاست
          زندگی چون پیچک است
          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
            سلام.
            متشکرم دوست من بابت حضور و پاسختون.
            مسیر افقی و عمودی که در راستای همون " L " هست که عرض کردم، باید توسط بازومون طی بشه، و موتور dc ها وظیفه ی حرکت دادن بازو رو در این مسیرها دارند،
            حالا ما میخوایم موتور اول بازو رو تا نقطه برخورد خط عمود و افق پیش ببره و بعد در اونجا متوقف بشه و ادامه ی مسیر در جهت بعدی رو، موتور دوم به عهده بگیره و وقتی که به انتها رسید دومی هم بایسته (البته حرکت هر دوی اینها منوط به شرطی هست که از خروجی یک سنسور داره میاد و موتورها هر 2 شون در ابتدای تغذیه گرفتن باید ساکن باشند و هیچ حرکتی نداشته باشند و وقتی شرط حرکتشون محقق شد، اون موقع شروع به حرکت به سمت زاویه ای بکنند که براشون تعریف شده)

(مشکلی که ما با سرووها داشتیم این بود که اونا با اینکه با رسیدن شرط مربوط به حرکت خودشون به زاویه های تعریف شده میرفتند منتها به محض گرفتن تغذیه یک حرکت اولیه ای رو در حدود چند درجه داشتند، و این اصلا برای ما مطلوب و مناسب نبود)

از مبحث اصلی دور شدم، معذرت میخوام...

اگر این بار بنده درست متوجه منظورتون شده باشم، و سوال شما این باشه که آیا طول این مسیر و بالتبع تعداد پالسهایی که شمرده میشه ثابت هست و یا اینکه خیر ممکنه متغیر باشه، باید عرض کنم که بله این مقدار ثابت هست، در حقیقت اندازه ی این طول برای هر دستگاهی ثابته، و تغییر نمیکنه، منتها اگر بخوایم دستگاه دومی برای منظور دیگه ای ساخته بشه، برای اون باید اندازه گیریها و کالیبراسیون جداگانه ای انجام بشه، منتها در طول کارکرد یک دستگاه تعداد پالسهایی که شمرده میشه، برای طی شدن هر یک از این مسیرها ثابتند و میشه گفت تا 99% میشه مطمئن بود که تغییرات ندارند...

البته اگر باز هم بنده اشتباه نکنم :redface:
            راه حلی که بنظرم میرسید رو قبلا گفتم ، اما در عمل باید دید که میشه اینگونه عمل کرد یا خیر !

فرض کنید تعداد پالس های مورد نیاز برای رسیدن به موقعیت مورد نظر 100 باشه و ما تونستیم با انکودر و میکرو این صد پالس رو اندازه بگیریم ،

حالا مسئله اصلی که جناب B.MEGA بهش اشاره کردند ، نحوه درایو موتور و همینطور ترمز اون هست ، آیا بنظر خودتون میشه با اون شرایط و سرعت و اینرسی که موتور در حال گردش هست بعد از دریافت تعداد 100 پالس اون رو درجا متوقف کرد ؟

دیدگاه

پاسخ : موتور dc و ترمز کردن خروجی آن در پوزیشنه&#15

راه حلی که بنظرم میرسید رو قبلا گفتم ، اما در عمل باید دید که میشه اینگونه عمل کرد یا خیر !

فرض کنید تعداد پالس های مورد نیاز برای رسیدن به موقعیت مورد نظر 100 باشه و ما تونستیم با انکودر و میکرو این صد پالس رو اندازه بگیریم ،

حالا مسئله اصلی که جناب B.MEGA بهش اشاره کردند ، نحوه درایو موتور و همینطور ترمز اون هست ، آیا بنظر خودتون میشه با اون شرایط و سرعت و اینرسی که موتور در حال گردش هست بعد از دریافت تعداد 100 پالس اون رو درجا متوقف کرد ؟
              شما درست میگید، واقعا نمیدونم همچین چیزی امکان داره یا خیر؟!
              بنده که اصلا در زمینه ی موتورهای dc هیچگونه تجربه ای ندارم، از طرفی هم به حدّی سر سروو موتورها ضربه خوردم که واقعا دلم نمیخواد دوباره با یه موتور دیگه به نتیجه های قبلی برسم...

تمنا دارم دوستانی که در این زمینه کار کردند نظرشون رو بفرمایند تا ببینیم به قول دوستان اصلا شدنی هست یا خیر؟
              امتحان ریشه هاست
              زندگی چون پیچک است
              انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
                really ؟؟؟
                :angry: :angry:
                من حسابی گیج شدم....
                ببین عزیز موتور های DC کلا وقتی وصل منبع تغذیه میشن ( در واقع روشن میشن ) فرقی نمیکنه پالس بدی یا اینکه کلا وصلشون کنی بالاخره شروع به حرکت می کنن ولی معلوم نیست کی stop میشن.
                دقیقا مثل دادن pwm به موتور های DC هست.pwm در واقع همون پالسه که قطع و وصل جریان رو صورت میده.خوب اگه می دونی pwm چیه همون سرعت موتور رو تعیین می کنه نه زاویه حرکتشو.
                OK?
                بیابان را سراسر مه گرفته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
                  جناب طراح گشتاورهایی که ما مد نظرمونه 10kg/cm و 45 kg/cm هست
                  نوشته اصلی توسط pama
                  استپرها هم قدرت کافی برای کار ما ندارند.
                  استپر موتور با گشتاورهایی در حد 45kgf.cm و بیشتر در بازار موجود هستند (خیابان سعدی - کوچه فخرایی - پاساژ صدقی نژاد - فروشگاه سروتک خاورمیانه 33910719 ).
                  اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                  دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                  برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                  وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                  قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                  اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                  ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
                    www.landaelectronic.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B.MEGA
                      ببین عزیز موتور های DC کلا وقتی وصل منبع تغذیه میشن ( در واقع روشن میشن ) فرقی نمیکنه پالس بدی یا اینکه کلا وصلشون کنی بالاخره شروع به حرکت می کنن ولی معلوم نیست کی stop میشن.
                      دقیقا مثل دادن pwm به موتور های DC هست.pwm در واقع همون پالسه که قطع و وصل جریان رو صورت میده.خوب اگه می دونی pwm چیه همون سرعت موتور رو تعیین می کنه نه زاویه حرکتشو.
                      OK?
                      ok.
                      پس stop کردن موتور dc ها سر یه زاویه خاصی، داستانیه واسه خودش، درسته؟!

نوشته اصلی توسط طراح
                      استپر موتور با گشتاورهایی در حد 45kgf.cm و بیشتر در بازار موجود هستند (خیابان سعدی - کوچه فخرایی - پاساژ صدقی نژاد - فروشگاه سروتک خاورمیانه 33910719 ).
                      بسیار متشکرم از حسن نیتتون جناب مهندس.
                      سوال کلی بنده در مورد استپرها اینه که آیا اونا از لحاط کارایی و قدرت در شرایط یکسان از لحاظ اندازه ی گشتاور، با سروو موتورها برابرند و همون قدر قدرت و کارایی رو دارند؟
                      فرضا یه سروو با یک استپر با گشتاور یکسان، از لحاظ کارایی و طول عمر با هم برابرند؟
                      و یه سوال دیگه هم که برام پیش اومده اینه که میشه استپرها رو جوری کنترل کرد که دقیقا سر هر زاویه ی دلخواهی که ما میخوایم بایستند؟
                      متشکرم از لطف همه ی دوستان.
                      امتحان ریشه هاست
                      زندگی چون پیچک است
                      انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
                        سوال کلی بنده در مورد استپرها اینه که آیا اونا از لحاط کارایی و قدرت در شرایط یکسان از لحاظ اندازه ی گشتاور، با سروو موتورها برابرند و همون قدر قدرت و کارایی رو دارند؟
                        فرضا یه سروو با یک استپر با گشتاور یکسان، از لحاظ کارایی و طول عمر با هم برابرند؟
                        پاسخگویی به سوال شما مستلزم اطلاع از بسیاری از پارامترها از جمله Brand موتور مورد استفاده و نوع دقیق کاربرد و میزان تنش های وارد به موتور و بسیاری پارامترهای دیگر است که شاید بدون تست عملی امکان نتیجه گیری در این مورد میسر نباشد. اما در مورد استفاده از استپر موتور این نکته می تواند مفید باشد که از این نوع موتورها در کاربردهای مختلف صنعتی مانند دستگاه های CNC و ماشین آلات مختلف به میزان بسیار گسترده ای استفاده می شود و حتی اخیرا یکی از واردکنندگان در صحبتی این مسئله را مطرح می کرد که استفاده از استپر موتورها بصورت حلقه بسته، در مواردی در حال جایگزینی بجای سروموتورهای صنعتی است.
                        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                          پاسخگویی به سوال شما مستلزم اطلاع از بسیاری از پارامترها از جمله Brand موتور مورد استفاده و نوع دقیق کاربرد و میزان تنش های وارد به موتور و بسیاری پارامترهای دیگر است که شاید بدون تست عملی امکان نتیجه گیری در این مورد میسر نباشد. اما در مورد استفاده از استپر موتور این نکته می تواند مفید باشد که از این نوع موتورها در کاربردهای مختلف صنعتی مانند دستگاه های CNC و ماشین آلات مختلف به میزان بسیار گسترده ای استفاده می شود و حتی اخیرا یکی از واردکنندگان در صحبتی این مسئله را مطرح می کرد که استفاده از استپر موتورها بصورت حلقه بسته، در مواردی در حال جایگزینی بجای سروموتورهای صنعتی است.
                          بسیار متشکرم از حضور و پاسخ مجددتون جناب کی نژاد.

بله فرمایشتون کاملا درست هست که باید جزئیات بیشتری برای مقایسه کردن این 2 نوع موتور در دست باشه...
                          منتها خیلی جالب بود که فرمودید که استپرها رو به صورت حلقه بسته میخوان به جای سروو صنعتیها استفاده کنند، و اینکه این موتورها در کاربردهای صنعتی هم حضور دارند...

باز هم از لطفتون متشکرم جناب طراح.

منتها هنوز هم مساله موتور دی سی ها برام حل نشده که آیا نهایتا بعد از اینکه فرضا ما بتونیم با انکدر، پالسها رو بخونیم و پوزیشنی رو که باید موتور در اونجا stop بشه رو بفهمیم، آیا میشه موتور dc رو سر هر زاویه یا موقعیتی که میخوایم بهش فرمان ایستادن بدیم و از حرکت نگهش داریم تا فرمان بعدی برای حرکت و ایست مجددش برسه؟
                          باز هم از دوستان با تجربه ای که در این زمینه اطلاعات دارند، تمنا دارم بنده رو یاری بفرمایند....
                          امتحان ریشه هاست
                          زندگی چون پیچک است
                          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام مجدد
                            نوشته اصلی توسط pama

منتها هنوز هم مساله موتور دی سی ها برام حل نشده که آیا نهایتا بعد از اینکه فرضا ما بتونیم با انکدر، پالسها رو بخونیم و پوزیشنی رو که باید موتور در اونجا stop بشه رو بفهمیم، آیا میشه موتور dc رو سر هر زاویه یا موقعیتی که میخوایم بهش فرمان ایستادن بدیم و از حرکت نگهش داریم تا فرمان بعدی برای حرکت و ایست مجددش برسه؟
                            باز هم از دوستان با تجربه ای که در این زمینه اطلاعات دارند، تمنا دارم بنده رو یاری بفرمایند....
                            جناب PAMA ،

اگر موتور ها و انکودر رو خریداری کردید ، خودتون تا حالا تستی روش انجام دادید ؟

دیدگاه

سلام مجدد
                              جناب PAMA ،

اگر موتور ها و انکودر رو خریداری کردید ، خودتون تا حالا تستی روش انجام دادید ؟
                              سلام از بنده است دوست من.
                              متشکرم از حضورتون.
                              و بسیار متشکرم از حسن نیتتون.
                              راستشو بخواید موتور dc با گیربکس خورشیدی رو دارم، اما انکدر رو نتونستم هنوز گیر بیارم، از اونجائیکه خیلی سر ابن ماجرا ازم وقت گرفته شده جناب mojtaba_led؛ با اینکه میدونم تست این موتورها و دیدن به عینه ی نتیجه، خیلی مناسبتر هست، منتها عرض میکنم چون اصلا زمان و سواد لازم رو برای این کار ندارم، و از طرفی تحت فشار دوستان هم گروهی هستم برای هر چه زودتر به نتیجه رسوندن ماجرا، برای همین به پیشنهاد دوستان رفتم سراغ اینکه برای سرووهای gws برد کنترلر طراحی کنیم و اون برد داخل خود سروو رو که باز هم مشکل حرکت اولیه ی سرووها رو داره در بیاریم و برد جدید رو بگذاریم که انشاا... این مشکل هم توش مرتفع شده باشه....
                              القصه خواستم دوستانی که در زمینه دی سی ها کار کردند لطف کنند و تجربیاتشون رو در اختیار بنده قرار بدند، که آیا با این موتورها میشه به جایی رسید یا خیر؟
                              امتحان ریشه هاست
                              زندگی چون پیچک است
                              انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

خوب ، آقا این موتور که میگید ، چند ولت و چند آمپره؟ فکری به حال درایو این موتور کردید؟ راستی اصلا در مورد سرعت حرکت موتور چیزی نگفتید ، دور بر دقیقه خاصی محاسبه کردید ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X