اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ربات تعقیب کننده صدا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت ربات تعقیب کننده صدا

مــــــــــــــرد حسابی،
    مگه امواج صوتی مثل نور هستن که 4 تا میکروفن بزاری و خلاص، بعدم بدی بره تو پ امپ خخخخخخخخ
    آقا باید ی سری فیلتر و تقویت کننده ی نه چندان ساده سر هم ببندی ، که بتونی میزان صدا با ی دقتی داشته باشی که از میزان شدتش توی 10 سانت اونور تر قابل تشخیص باشه، ...
    از من گفتن بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mr.prm
      مــــــــــــــرد حسابی،
      مگه امواج صوتی مثل نور هستن که 4 تا میکروفن بزاری و خلاص، بعدم بدی بره تو پ امپ خخخخخخخخ
      آقا باید ی سری فیلتر و تقویت کننده ی نه چندان ساده سر هم ببندی ، که بتونی میزان صدا با ی دقتی داشته باشی که از میزان شدتش توی 10 سانت اونور تر قابل تشخیص باشه، ...
      از من گفتن بود.
      سلام
      امکان دارد راهنمایی کنید باید چکار کنم
      از کجا شروع کنم
      ممنون

دیدگاه

اگه با میکرو میتونی کار کنی که عالی میشه
        ولی اگه میخوای صدای خاصی دنبال کنی (مثلا وقتی خودت بگی نوید تشخیص بده) پیشنهاد میکنم با یه کامپیوتر پردازش صدا انجام بدی و در واقع اصل پردازش با کامپیوتر انجام بدی و میکرو فقط نقش هدایت داشته باشه
        بهتره اول بری و درباره پردازش صوت مثلا با مطلب تحقیق کنی بعدش کافیه یه ارتباط 2 طرفه بین میکرو و کامپیوتر برقرار کنی و با کامپیوتر به ربات فرمان بدی

پ.ن
        فکر کنم توی 2 تا پست مجزا گفتم که مدار نیاز به فیلتر و تقویت کننده داره که بشه درست عمل کنه
        به امواج صوتی در فرکانس بالا میشه جهت داد. این مدار خیلی ساده هست و فکر نکنم ساده تر از اون باشه. برای همینم باید انتظار معقولی ازش داشت. ربات نمیتونه دنبال صدای شما بیاد و شما پیدا کنه اما اگه یه منبع صوتی التراسونیک داشته باشین میتونه اون پیدا کنه. کافیه سیگنال ورودی فیلتر و تقویت کرد و به opamp داد.
        [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

شما ورودی فعال ساز L298 آزاد بزار ببین حرکت میکنه یا نه.
          من که توی این دیتاشیتها که از هردو آیسی هست برای پایه en حالت آزاد نمیبینم.لطفا توضیح بدید که قضیه چیه؟

اینهم 298

منظورتون از پایداری متوجه نمیشم.
          منظورم اینه که روبات به هر صدایی واکنش نشون میده و ممکنه گیج بشه ضمنا تاثیر نویز و پارازیت هم روی مدار در حالت حساسیت بالا اثر نامطلوب داره.البته اینهم بخاطر سادگی بیش از حد مداره و بخاطر همین شاید عملی نباشه.
          منظورتون از صوت فرکانس خاص چی میباشد
          منظورم اینه که فرکانس صدا براتون مهمه یا نه مثلا صداهایی از رنج فرکانسی 10کیلوهرتز به بالا چون در اینصورت باید از فیلترهای باند صوتی در ورودی مدار استفاده کنید

دیدگاه

مــــــــــــــرد حسابی،
            مگه امواج صوتی مثل نور هستن که 4 تا میکروفن بزاری
            اگه چهارتا میکروفن بذاره خیلی دقیقتر می تونه محل صدا رو پیدا کنه تا اینکه بچرخه و از هر کجا صدا اومد بره اونجا .
            2 تا میکروفن جلو و دو تا عقب . با اندازه گیری شدت صدای میکروفن ها جهت دقیق منبع صدا رو با محاسبه میتونه پیدا کنه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrouz_t
              من که توی این دیتاشیتها که از هردو آیسی هست برای پایه en حالت آزاد نمیبینم.لطفا توضیح بدید که قضیه چیه؟
              اینهم 298

منظورم اینه که روبات به هر صدایی واکنش نشون میده و ممکنه گیج بشه ضمنا تاثیر نویز و پارازیت هم روی مدار در حالت حساسیت بالا اثر نامطلوب داره.البته اینهم بخاطر سادگی بیش از حد مداره و بخاطر همین شاید عملی نباشه.

منظورم اینه که فرکانس صدا براتون مهمه یا نه مثلا صداهایی از رنج فرکانسی 10کیلوهرتز به بالا چون در اینصورت باید از فیلترهای باند صوتی در ورودی مدار استفاده کنید
              اول قسمت دوم حرفتون جواب بدم
              مدار پ امپ برای همینه که یه استانه ای تعریف کنیم تا فقط نسبت به سیگنال های صوتی واکنش نشون بده و نویز ها نادیده بگیره.
              البته یه فیلتر مناسب میتونه جواب بهتری داشته باشه.
              ویژگی اصلی سیگنال صوتی اینه که به همه جهت پخش میشه بنابراین سخت بشه تشخیص داد منبع صوت کدوم طرف هست. حتی اگه 4 میکروفن هم داشته باشیم بازم در یک محیط بسته سخت بشه تشخیص داد
              اما اگه سیگنال در فرکانس های بالا میشه جهت دار فرستاده بشن. دقیقا شبیه سنسورهای التراسونیک.
              تنها چیزی که این مدار نیاز داره یه تقویت کننده و فیلتر برای حذف صداهای دیگه هست.
              این ربات شاید 100% عملی باشه ولی 0% کاربردی هست و فقط جهت نشون دادن نحوه عملکرد ربات میشه ازش انتظار داشت.

حالا قضیه EN
              این یه گیت اینورتر استاندارد در منطق TTL هست

تو این شکل اگه ورودی 0 باشه باعث میشه جریان IR وارد امیتر Q1 بشه در نتیجه جریان کلکتور تقریبا 0 میشه و باعث میشه Q2 نتونه روشن بشه و باقی ماجرا
              اما اگه جریانی از ورودی کشیده نشه یعنی یا ورودی یه VCC متصل باشه و یا کلا آزاد باشه باعث میشه کم کم جریان کلکتور زیاد بشه و باعث تحریک بیس Q2 میشه و در نتیجه Q2 از حالت قطع به حالت روشن میره. به همین خاطر هست که در منطق TTL ورودی که یک هست میشه به VCC متصل نکرد.
              اما در CMOS جواب نمیده!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
                اگه چهارتا میکروفن بذاره خیلی دقیقتر می تونه محل صدا رو پیدا کنه تا اینکه بچرخه و از هر کجا صدا اومد بره اونجا .
                2 تا میکروفن جلو و دو تا عقب . با اندازه گیری شدت صدای میکروفن ها جهت دقیق منبع صدا رو با محاسبه میتونه پیدا کنه .
                اگه منبع صوتی بین دو میکروفن باشه طوری که هر دو یه شدت صوتی اندازه گیری کنن باعث میشه ربات فکر کنه 2 تا منبع صوتی داریم و کمی دچار مشکل بشه
                برای این موضوع راه حلی دارین؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت ربات تعقیب کننده صدا

نوشته اصلی توسط ADMlN
                  اگه با میکرو میتونی کار کنی که عالی میشه
                  ولی اگه میخوای صدای خاصی دنبال کنی (مثلا وقتی خودت بگی نوید تشخیص بده) پیشنهاد میکنم با یه کامپیوتر پردازش صدا انجام بدی و در واقع اصل پردازش با کامپیوتر انجام بدی و میکرو فقط نقش هدایت داشته باشه
                  بهتره اول بری و درباره پردازش صوت مثلا با مطلب تحقیق کنی بعدش کافیه یه ارتباط 2 طرفه بین میکرو و کامپیوتر برقرار کنی و با کامپیوتر به ربات فرمان بدی

منظور از صدای خاص مثلا یه بیزر یجا هست بره کنارش
                  اگه از کامپیوتر استفاده نکنم سخت میشود چون مطلب سخته همه میگن
                  ممنون
                  موفق باشید

دیدگاه

از همگی ممنون که جواب میدهند وال یه کم زیادی تخصصی شد از حیطه من بیرون رفت
                    امکان داره بگید من از چی شروع کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط navard
                      با هر چیز دیگه بخوای کار کنی فرقی نداره ولی کلا اگه بخوای فقط یه صدای خاص تشخیص بدی بهتره بری پردازش صوت کار کنی
                      حالا اون بیزر یه فرکانس خاصی داره ولی مشکل اینجاست که همین حرف زدن ما هم شامل اون قسمت از فرکانس میشه
                      کلا یا باید بری تو محدوده فرکانسی خیلی بالا که قابل شنیدن نباشه یا کار خوب اینه که صدا پردازش کنی
                      مطلب خیلی سخت نیست. میشه با هر زبان دیگه هم اینکار انجام داد حتی با خود میکرو ولی مطلب هم راحت تر این کار انجام میده و هم سریع تر

دیدگاه

اگه منبع صوتی بین دو میکروفن باشه طوری که هر دو یه شدت صوتی اندازه گیری کنن باعث میشه ربات فکر کنه 2 تا منبع صوتی داریم و کمی دچار مشکل بشه
                        برای این موضوع راه حلی دارین؟
                        منظور شما اینه که مثلا منبع از سمت راست یا چپ ربات باشه . نه؟
                        خوب . میکروفونهارو می کنیم 6 تا :biggrin:

ایول . 4 تا نه 3 تا .
                        3 تا رو به صورت مثلثی بذاره . سنسورارو همونطور که گفتم مثل گوش بکنه که از هر جهتی صدا رو نگیره . مثلا 30 درجه . واسه این چی میگی ؟

یه سوال : شما که رشتتون برق نیست چطوری می خواین این پروژه رو انجام بدین .
                        پیش زمینه ی قبلی دارین . آخه زیادم ساده نیست

دیدگاه

مدار پ امپ برای همینه که یه استانه ای تعریف کنیم تا فقط نسبت به سیگنال های صوتی واکنش نشون بده و نویز ها نادیده بگیره.
                          خوب این بحث یه جورایی برای من جالبه چون یه جاهاییش با مطالبی که توی ذهنم داشتم فرق داره که شاید تصور من غلطه.اول اینکه من توی این مدار پ امپ نمیبینم (البته اگر منظورتون اون قسمتهایی که باید اضافه بشه نیست) چون پیکره بندی 324 بصورت مقایسه کننده هست یعنی فیدبک نداریم.فقط یک پتانسیومتر برای آستانه تحریک داریم که اونم با افزایش حساسیت امکان عملکرد خودبخودی رو افزایش میده.
                          در مورد مبحث ttl که فرمایشتون درست اما ملاک کار ما با یک قطعه آیا باید دانسته های کلی در مورد اون خانواده باشه یا دیتاشیت قطعه هم باید توی طراحی ملاک باشه؟شاید این درایورها توی این حالت که شما فرمودید کار کنند اما مطمئنا برای این هدف طراحی نشدند و کار اصولی نیست مثلا ما میتونیم از ضریب حرارتی یک دیود شیشه ای استفاده کنیم برای سنس حرارت بجای lm35 یا xc یک خازن برای ایزوله کردن و کاهنده ولتاژ شبکه بجای ترانس که توی مدارات ساخت کشور دوست و همسایه چین!!!؟خیلی دیده میشه، ولی بنظر شما اصولیه؟

دیدگاه

چه بحث جالبیه ... علاقه مند گشتیم

من سوالمو اینطوری میپرسم :

میخوام رباتم صاحبشو دنبال کته ، بهترین ایده توی این زمینه چیه؟ (باید توی هر محیطی جواب بده)

دیدگاه

میخوام رباتم صاحبشو دنبال کته ، بهترین ایده توی این زمینه چیه؟ (باید توی هر محیطی جواب بده)
                              فکر کنم بهترین ایده اینه که از اونایی که تو لباسفروشی ها به لباس می چسبونن نتونی بدزدیشون .
                              نمی دونم طرز کارشون چجوریه ؟

دیدگاه

منظور شما اینه که مثلا منبع از سمت راست یا چپ ربات باشه . نه؟
                                خوب . میکروفونهارو می کنیم 6 تا :biggrin:

ایول . 4 تا نه 3 تا .
                                3 تا رو به صورت مثلثی بذاره . سنسورارو همونطور که گفتم مثل گوش بکنه که از هر جهتی صدا رو نگیره . مثلا 30 درجه . واسه این چی میگی ؟
                                3 تا؟
                                نه فکر کنم بد تر میشه. در هر حالت فکر کنم حتی اگه با 4 تا هم باشه بازم بهتره برای الگوریتم ربات اول بگیم کمی در جای خودش حرکت کنه و از سیگنال ها نمونه برداری بشه و در نهایت ماکزیمم شدت سیگنال پیدا بشه و بعدش باید به سمتی بچرخه تا سیگنال دریافتی به اندازه ماکزیمم برسه در این حالت ربات قطعا روبروی هدف قرار داره

نوشته اصلی توسط behrouz_t
                                خوب این بحث یه جورایی برای من جالبه چون یه جاهاییش با مطالبی که توی ذهنم داشتم فرق داره که شاید تصور من غلطه.اول اینکه من توی این مدار پ امپ نمیبینم (البته اگر منظورتون اون قسمتهایی که باید اضافه بشه نیست) چون پیکره بندی 324 بصورت مقایسه کننده هست یعنی فیدبک نداریم.فقط یک پتانسیومتر برای آستانه تحریک داریم که اونم با افزایش حساسیت امکان عملکرد خودبخودی رو افزایش میده.
                                در مورد مبحث ttl که فرمایشتون درست اما ملاک کار ما با یک قطعه آیا باید دانسته های کلی در مورد اون خانواده باشه یا دیتاشیت قطعه هم باید توی طراحی ملاک باشه؟شاید این درایورها توی این حالت که شما فرمودید کار کنند اما مطمئنا برای این هدف طراحی نشدند و کار اصولی نیست مثلا ما میتونیم از ضریب حرارتی یک دیود شیشه ای استفاده کنیم برای سنس حرارت بجای lm35 یا xc یک خازن برای ایزوله کردن و کاهنده ولتاژ شبکه بجای ترانس که توی مدارات ساخت کشور دوست و همسایه چین!!!؟خیلی دیده میشه، ولی بنظر شما اصولیه؟
                                LM324 خودش پ امپ هست. حالا اینجا بصورت مقایسه کننده استفاده شده.
                                تو دیتا شیت بطور واضح اشاره شده ورودی ها TTL هستند بنابراین قطعا اینگونه عمل میکنه هر چند همانطور که اشاره شد اصولی نیست و حتی در مورد TTL گفته میشه ورودی های بدون استفاده به VCC متصل بشن تا جریان مصرفی کاهش پیدا کنه ولی این به معنی کار نکردن نیست.

نوشته اصلی توسط alamdar_313
                                چه بحث جالبیه ... علاقه مند گشتیم
                                من سوالمو اینطوری میپرسم :
                                خیلی کارها میشه کرد ولی فکر کنم اگه شما با یه دیود فرستنده سیگنالی برای برات بفرستید تا اون بعد از تشخیص جهت به سمت شما بیاد با محدودیت های کمتری مواجه میشین.

فکر کنم بهترین ایده اینه که از اونایی که تو لباسفروشی ها به لباس می چسبونن نتونی بدزدیشون .
                                نمی دونم طرز کارشون چجوریه ؟
                                RFID هستن.
                                اونها تگ هستن و قابلیت جهت یابی ندارن و فقط وقتی کنار فرستنده قرار بگیرن اطلاعات رد و بدل میکنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X