اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار فلزیاب با برد حدود 10 سانت!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار فلزیاب با برد حدود 10 سانت!

نوشته اصلی توسط MKB
    ببخشید رفته بودم گل بیارم :icon_razz:
    فرکانس هر چهار تا 7555 باید یکی باشه حدود 100 هرتز
    اما دیوتی ic دوم حدود 4 تا 1 درصد باید باشه.هرچه دیوتی رو پایین تر ببری جریان مدار کمتر میشه.و اگه مدار رو درست بسته باشی جریان مدار در ور 150 میلی امپر و کمتر هستش.
    اابته میدونم که مشکل از pcb شما هست که از پایه 6 ای سی 10 خروجی نداری چون شماتیک رو نکشیدی. :redface:
    من حدود 100 تا از این بردا درست کردم و تو این ور واونور استفاده کردم اوایلش همین مشکل شمارو داشتم بدون شماتیک مدار رو کشیدم همیشه هم یه ترک جا میوفتاد برای همین مدار درست کار نمیکرد.
    به هر حال فرض براین که مدار شما درست اجرا شده و جای قطعه اشتباه هست .شما باید در خروجی IC چهارم (7555) فرکانس 100 هرتز با دیوتی خیلی پایین داشته باشی.خروجی توسط یه ماسفت به شماره 2N3819 ترتیب نصب پایه ها هم به این صورت هست پایه (S) به خازن 100 نانو پایه (5) به مقاوتی که از پایه 3 ای سی چهارم 7555 میاد و پایه (D) خروجی هستش که به مقاومتی که به پایه 2 ایسی شماره 10 وصل میشه.
    برای تنظیم ای سی 10 ولتاژ خروجیش باید 3 ولت نصبت به زمین باشه.
    ای سی 11 که خروجی صدا رو بعهده داره فعلا از مدار خارجش کن. ترانزیستور رابط رو هم از طو مدار در بیار .
    تغییر ولتاژ خروجی ای سی وقتی که اهن نزدیکش میشه 10 ولت هست.
    چند مورد هم هست که باید بگم. یک اگه هر کدوم از 7555 ها داغ کردن و گرماش زیاده بدون نیم سوز شده و دیگه بدرد نمیخوره
    ماسفتی که لوپ رو درایو میکنه نباید به هیچ عنوان داغ کنه اگه داغ کنه یعنی مشکلی هست.
    زیر مدار که لحیم کاری کردی رو خوب با الکل مخصوص تمیز کن تا عملکرد مدار بهتر بشه.
    در ضمن اگه مدار رو بدون شماتیک کشیدی دو باره PCB مدار رو با شماتیک بکش. اینقدر هم مدارش پیچیده نیست که دو رو طراحیش کردی .یک رو هم میشه طراحیش کرد.یک وقت میبینی این ویا هایی که زدی خوب رسانا نشدن ارتباط مدار قطعه. به این ها هم توجه کن.
    احساس میکنم که دیگه همه ی موارد لازم رو گفتم
    دستم خسته شد اینقدر تایپ کردم :biggrin: :icon_razz: :nice:
    خب اول دستتون درد نکنه :mrgreen:
    پس تا خروجی آیسی 9 مدارم درست کشیده شده. چون فرکانس همشون نزدیک 100 هستش (فردا با اوسکوپ دیوتی اونا رو هم چک میکنم) و خروجیه آیسی 9 با حضور فلز جلوی لوپ یکم تغییر میکنه و از اون به بعد رو باید چک کنم . روی پایه 6 آیسی 10 هم ولتاژ دارم اما تغییر نمیکنه همش 3.5 هستش با تغغیر مولتی ترن هم حتی تغییر نمیکنه. ماسفتم هم داغ نمیکنه.
    حالا از آیسی 9 به بعد یه بار همه چی رو چک میکنم آیسی 11 رو در میارم و وایا ها و ترک ها رو یه بار دیگه چک میکنم ببینم چی میشه اگه نشد یه pcb دیگه با شماتیک میزنم.
    ممنون
    AYRIC

دیدگاه

میگم چرا این دوتا عکس این قسمت دیود هاشون باهم فرق میکنه ؟ توی عکس اولی پایه های وسطی بهم وصل اند اما توی دومی نه یکم هم دور و ور آیسی 9 فرق میکنه
      نکنه مال اینه :angry:

AYRIC

دیدگاه

تاثیر و تفاوت انچنانی نداره.
        اگه مشکلی بود خودم میگفتم
        دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

باشه مرسی
          فکر کردم شما از نقشه دومی استفاده میکردید و متوجه تفاوت نقشه اولی نبودید
          AYRIC

دیدگاه

آقا من r26 که51k هستش رو به 4.7k تغییرش دادم درست شد :wow: :wow:
            ولی فاصله ای که سنس میکنه خیلی کمه. یه چار فرانسه رو در فاصله ی 28 سانتی میشه باهاش تشخیص داد. حالا میخوام یه لوپ عین لوپ شما که عکسش رو صفحه اول گذاشتید درست کنم. میشه راجع به نحوه ساختش و تعداد دوری که دور هر تکه (از کل 7 تکه) سیم پیچی کردید توضیح بدید؟
            AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
              آقا من r26 که51k هستش رو به 4.7k تغییرش دادم درست شد :wow: :wow:
              ولی فاصله ای که سنس میکنه خیلی کمه. یه چار فرانسه رو در فاصله ی 28 سانتی میشه باهاش تشخیص داد. حالا میخوام یه لوپ عین لوپ شما که عکسش رو صفحه اول گذاشتید درست کنم. میشه راجع به نحوه ساختش و تعداد دوری که دور هر تکه (از کل 7 تکه) سیم پیچی کردید توضیح بدید؟
              یه اچار فرانسه تو فاصله 28 سانتی؟؟؟
              یه جای کار میلنگه.چرا اینقدر قدرت تشخیصش کمه. این باید اچار فرانسه رو حداقل تو فاصله 50 سانتی تشخیص بده. به هر حال شما قصد تشخیص اجسام کوچیک رو دارید یا بزرگ . اندازه ی جسم مورد نظر چه قدره . و فاصله ای که میخوای تشخیصش بدی چقدر
              دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

من میخوام یه سکه رو توی فاصله ی 40سانتی تشخیص بدم
                اگه لوپ شما این کار رو میتونه انجام بده نحوه ی ساختش رو لطفا توضیح بدید.
                اگه کاری هست که برای تست مدار باید انجام بدم بگید تا انجام بدم
                راستی صبح قبل از این که از مدار جواب بگیرم یه چند تا عکس از خروجی های ic های 5,6,7,8,9,10,11 که به ترتیب هستند:
                5:

6:

7:

8:

9:

10:

11:
                AYRIC

دیدگاه

خروجی ها نسبتا درست هست . البته نمیدونم که چرا شما اون مقاومت 51 کیلو رو برداشتین و جاش 4.7 قرار دادین. نباید همچین کاری میکردن .اگه مدار رو درست اجرا کر ده باشین باید با اون مقاومت کار کنه. ولتاژ 7810 رو زمانی که لوپ به مدار وصل هست رو میگیرید.
                  برای ساخت سیمپیچ باید هنر به خرج بدین .گفتنش خیلی سخته داخل نت هم خیلی کم عکس پیدا میشه. ولی چنت عکس قدیمی هست برای شما میزارم.

ایعاد لوپ باید تست بشه.چون با اطلاعاتی که لان شما دادین من میگم هنوز مدار شما مشگل داره .نمیدونم که مقادیری که میگم مناسب باشه یا نه.
                  ولی یه لوپ تستی : سیم 050 به قطر 35 سانت 30 دور.
                  دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

برای این به جای اون مقاومت 4.7 گذاشتم چون خروجی پتانسومتر از یه حدی بیشتر نمیشد و خروجی پ امپ هم برای همین تغییری نمیکرد
                    چند تا سوال
                    1- باید چطوری مدار رو تست کنم که مطمئن بشم درسته ؟ فقط خروجی 7810 رو بگیرم؟
                    2- لوپ شما بهتره یا این حلزونی ها که عکسشو گذاشتید؟
                    3- اگه بخوام این حلزونی ها رو بپیچم قطر داخلی لوپ باید چقدر باشه؟ شما گفتید سیم 050 و 30 دور که میشه 1.5 سانتی متر پهنای خود لوپ درسته؟
                    AYRIC

دیدگاه

اره برای تست اما تعداد دور اصلی حدود50تا70 دور هست. گفتم سیم زیاد نگیری حیف و میل میشه :mrgreen:
                      خروجی 7810 هنگامی که لوپ بهش هست چند ولته؟
                      دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

سیم که قیمتی نداره :mrgreen:
                        خروجی 7810 10.1 هستش
                        AYRIC

دیدگاه

اگه بخوام با 1khz کار کنم باید چکار کنم؟ چون من خازن c11 رو گذاشتم روی 0.01 فرکانس خروجی ic ها شد 1khz ولی به مقدار مقاومت ها دست نزدم vr1 و vr2 رو تنظیم میکردم چار فرانسه رو توی فاصله 40 سانتی تشخیص میداد ولی زود ولتاژ ic9 که گذاشته بودم روی 1 ولت میومد پایین و صدای بلندگو حتی وقتی فلز جلوش نبود در میومد و هی زیاد میشد. فکر کنم مال مقاومت هاست (R5,R5A,R7,R7A,R9,R9A)
                          برای 1khz باید روی چند باشند؟
                          مقدار خازن های c19 و c22 هم باید از 220pf تغییری بکنه؟
                          کلا باید کار دیگه هم بکنم؟
                          AYRIC

دیدگاه

مقاومت های معمولی رو برداشتم و فقط پتانسیومتر ها رو گذاشتم یکم بهش و رفتم خروجی 1khz توی همه ی آیسی ها ظاهر شد اما مدار برعکس و خیلی ضعیف داره کار میده یعنی فلز رو خیلی باید نزدیک کنم و صدای بلندگو هم بجای اینکه زیاد بشه کم میشه
                            AYRIC

دیدگاه

مدارات فلزیاب عموما مدارت حساس و دقیقی هستن. با قرار دادن چند مقاومت به دلخواه و ازمون و خطا نمیشه جواب گرف با زیاد کردن فرکانس هم شما به جواب نمیرسی.با همون 100 هرتز کار کن خیلی بهتره.
                              درمورد قطعات شما یک بار دیگه مدار رو اندفه با این شماتیک چک کن و مقادیر خودت رو قرار بده.
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...2633#msg482633
                              دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

با این شماتیک چک کردم و مقادیری که داخلش بود رو قرار دادم
                                یعنی
                                c11=0.01
                                c12=0.1
                                R5=15K
                                R7=3.3K
                                R9=4.7K
                                جریان مدار 280mA
                                خروجی7810 10 ولت هستش
                                خروجی IC های 555 1KHZ هستش
                                مدار رو تا کالیبر میکنم اولش خیلی خوب کار میکنه ولی بعد از چند ثانیه خروجی IC9 از 1ولت میاد پایین و صدای بلندگو هم وقتی فلز جلوش نیست زیاد میشه چکار کنم؟

AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X