اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

امدادگر الف دانش آموزی ایران اپن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

امدادگر الف دانش آموزی ایران اپن

سلام
    من میخوام شروع کنم به ساخت ربات امدادگر , برای اطلاع در این مورد رفتم قوانین 2014 ایران اپن رو خواندم .
    الان شهریور 93 هست و من 6 ماه فرصت دارم که این ربات رو جمعو جور کنم برای ایران اپن 2015 !
    از کسایی که در زمینه ی ساخت امدادگر دانسآموزی تجربه دارند خواهش میکنم به کمک من هم بیان !
    قبل از سوال هام لینگ قوانین پارسالو میزارم که اگر دوست داشتین یک نگاهی بکنید :
    http://2014.iranopen.ir/Portals/IranOpen/Repository/IranOpen2014%20Rules%20Edition%207%20-%20Rescue%20A.c3c404de-93ed-486c-a3b5-dd09cef5652d.pdf

1. اول این که به نظر شما کل کد این ربات در یک mega32 جا میشه یا باید از 64 استفاده کنیم ؟
    2. با توجه به این که در قوانین ذکر شده که سر چهار راه ها و سه راه ها یک دایره ی سبز رنگ هست که مشخص میکنه , پس باید از سنسور رنگ استفاده کنم , اول این که شما چه سنسور رنگی رو معرفی میکنید که تقریبا خطا نداشته باشه و فضا ی کم تری اشغال کنه ؟ مثلا tcs230 چطوره ؟من شنیدم ک خروجیش رو هم رنگ یک فرکانسه !
    3. چون بخشی از زمین مسیریابی هست بنده از 8 یا 10 تا سنسور ir 3میلی متری استفاده میکنم.بنابر این برای اتاق اولش همین سنسور ه کافیه ! برای اتاق مصدوم که اتاقش 3 در 4 تا سرامیک 30 در 30 هست باید یک قولی نوشابه ای که بطور تصادفی تو یک خونه میزارن رو پیدا کنم و با بازو ببرم گوشه زمین روی یک مثل سیاه که با لا اومده . ( تو قوانین هست ) حالا من 1-3: چ الگوریتمی برای پیدا کردن قوطی میتونم پیاده کنم ؟ 2-3: من میتونم با یک سنسور آلترا سونیک در جلوی ربات این کارو انجام بدم ؟ و نیازنباشه که 3 تا آلتراسونیک و 3 جهت ربات قرار بدم ؟
    4. برای فاصله سنج از چ سنسور های بهتره استفاده کنم ؟ میخوام در کنار کم خطا بودن ارزون هم باشه ! مثلا اگر از آلترا سونیک بخوام استفاده کنم چی نوعیش رو میتونم استفاده کنم و چه نوعیش بهتره !؟
    مثلا این لینک ها رو نگاه کنید :

http://eshop.eca.ir/177-%D9%85%D8%A7%DA%...B%8C%DA%A9

http://javanelec.com/productsDetails.aspx?id=23352

من فکر میکردم آلتراسونیک خیلی گران هست !
    6. سنسور شارپ چیه و چه کاری انجام میده ؟
    7. من برای سیستم حرکتی ربات میخوام از 4 چرخ و 4 موتور استفاده کنم ! 1-7: به نظر شما این سیستم خوبه ؟ هم برای شیب و امدادگر ؟چه سیتسم بهتری وجود داره ؟ 4 تا موتور 50 RPM از مدل zga دارم که فکر میکنم سرعتشون باید کم باشه ! برای همین میخوام 18 ولت روشون بندازم ! برای درایور هم از l6203 استفاده میکنم ! 2-7: حالا من باید هر موتور رو جداگانه به یک درایور بدم و بدم به میکرو , یا مثلا 2 تا موتور سمت راستی رو به هم وصل کنم بدم به یک درایور و 2 تای چپی رو به هم وصل کنم و بدم به یک درایور ! حالا اگر مورد دوم درست باشه باید سری کنم یا موازی ؟
    8. برای تشخیص مصدوم یا همون قوطی نوشابه , اگر از کنارش با فاصله یک خونه رد بشیم سنسور آلترا سونیک تشخیص میده که مصدوم مثلا کنار روبات قرار گرفته ؟ دیگه از چه سنسوری میتونم استفاده کنم برای این کار ؟ چه الگوریتمی داره ؟
    9. برای پیدا کردن گوشه ی زمین که یک المان مشکی که از سطح زمین ارتفاعش بالاتره , و باید مصدومو بزاریم , از چه ترفندی میتونم استفاده کنم تا بفمه ربات ک کدوم گوشه باید ببره مصدومو ؟
    10. آلتراسونیک یا ااون سنسوری که در مورد 5 گفتم , میتنن فاصه خودشون تا دیوار بیرنگ ( شیشه ) رو تشخیص بدن ؟؟
    11. در زمین مسابقه یک مانع آجری هست ! که میتونم با آلترا سونیک و یا سوئیچ های بلند تشخیص بدم ! برای دور زدنش چه نکته ای رو باید رعایت کنم ؟
    12. چون من از موتور گیربکس استفاده میکنم , نیازی هست که انکودر بزارم و بفهمم که چه قدر جلو یا عقب رفتم ؟
    13. با سنسور رنگ میتونم نوار نقره ای رنگ رو تشخص بدم ؟
    14. در کل به نظر شما این ربات را میشه با یک تیم یک نفره به پایان رسوند یا نه ؟
    15. کسی اگر عکس یا فیلمی از مسابقات ایران اپن 2014 یا 13 در زمینه ی امدادگر داده ممنون میشم برای ما هم قرار بده ! یا اگر خودتون ساختین .

15. برای بازو ترفند یا نکته ای کسی میدونه ؟ خودم یک طرحی دارم اما راش اندازیش فکر میکنم سخت باشه !
    16. پیشنهاد دیگه برای این ربات دارین یا نه ؟

خیلی ممنون .
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن

پاسخ : امدادگر الف دانش آموزی ایران اپن

سلام من 3 ساله توی این مسابقات هستم و در 2014 هم دوم شدیم ولی نشد بریم جهانی (مشکلات مالی :angry
    اگر سوالی داشتید بپرسید .
    امسال هم 99 درصد میام .
    راستی شما در چه تیمی هستید و اسمش چیه .
    قوانین جهانی هم تغیراتی کرده که 100 درصد این تغیرات را در ایران اپن امسال جایگذین می کنند .
    لینک قوانین اینه :
    http://rcj.robocup.org/rescue.html
    امسال قسمت سبز را برداشتند و فقط سه راه و چهار راه است .
    امسال سال اولیه که میاین توی این مسابقات ؟

اینجم جواب سوالاتون :

1- atmega64 خوبه ولی یکم کار باش سخته و بعضی مواقع آدم را بد جور بد بخت می کنه . و بهتره از atmega32 استفاده کنی و چند تا مالتی پلکسر بگذاری .
    2- باتوجه به برداشتن رنگ سبز با یه چیدمان خوب مثل 8 فارسی می تونید آن را تشخیص بدید ( ما پارسال هم که سبز بود کاری بهش نداشتیم و با سنسور های ir و چیدمانش این کار را کردیم .
    3و4 ابن کار اگر بتونی با 1 التراسونیک انجام بدی خوبی و اگر پول داری بهترین چیز srf08 و شارپ مثل GP2D12 و اگر نداری srf05 سنسور شارپ قیمتش حدود 50 هزار تومان هست و SRF08 150 هزار تومان و SRF05 هم حدود 15 تومان
    7- نظر من همان 4 چهار چرخ با چهار موتوره ولی بهتره چون چهار موتور هست و برای هر سمت 2 موتور می زاری بهتره L298 بگذاری و دوتا موتور را به هم وصل نکنی .
    8- الگوریتمی که خیلی راحت و زمان بره و تیم اول 2012 استفاده می کرد این بود که وقتی اتاق را تشخیص می داد مثل یک ربات دیوار خان عمل میکرد و همه جا را می گشت و وقتی مصدوم را میدید می گرفت و دوباره دیوار خان می کرد تا سکو را پیدا کنه .
    9- می توانی بعد از پیدا کردن مصدوم یکدیوار را پیدا کنی و همه ی گوشه ها را بگردی .
    10- بله التراسونیک با انواج فراسوت کار میکنه و حتی یک شیشه ی نازک را هم تشخیص میده .(البته شارپ چون IR هست نمی تونه .)
    11- می توانی با همان التراسونیک کار کنی ولی نمی توانی با سوئیچ همچین کاری بکنه (قوانین را درست نخوندی ) چون هرگونه برخورد با مانع حتی با تاچ باعث حدف امتیاز مانع میشه ولی ربات میتوانه به کارش ادامه بده .
    12- فرقی نمی کنه موتور گیریبکس باشه یا نه باید یا انکودر بگذاری یا قطب نما چون برای دور زدن 90 درجه نیاز میشه .
    13- نیا زی به رنگ نیست من پارسال با دو تا سنسور IR تشخیص می دادم چون نور برگشتی ان خیلی زیاده .
    14- به هیچ عنوان نمی شه حتی اگر بتونی ربات را بسازی طبق قوانین جهانی 2014 هر تیم حد اقل باید 2 نفر داشته باشد که حتی اگر این هم نبود نمی شد چون در مسابقه یه چیزی داریم به نام مصاحبه و برسی فنی تیم که از هر عضو سوالات مربوط به کارش را می پرسند که اگر نتواند این کار بکنه 100 درصد حذف می شوند .
    15- از ایران اپن ندارم چون نمی گذاشتند فیلم بگیریم ولی چند تا فیلم از جهانی های سال های پیش دارم یا در گوگل بزن امدادگر الف .
    http://www.aparat.com/video/video/li...ername/atrobot
    دو تا 15 داره ها
    15- ما برای بازو از موتور های سرو ROBOTIS که اسمش AX12 هست که هم راه اندازیش سخته و هم قیمتش ( هر کدام قیمت ش 180 هزار تومان که باید از 3 یا چهار تای اون استفاده کنی .
    16- اول فکر کن برای چی میای مسابقه چون اگر برای یادگیری میای که هیچ اگر برای این میای که مقام بیاری بری جهانی که باید حدود 10 ملیون برای رفتن به مسابقات جهانی داشته باشی و از همه مهم تر که خیلی بده اگر برای جایزه می یایی که اصلا نیا چون تیم اول 1 ملیون و دوم 600 هزار تومان و سوم هم نمی دونم . :angry:
    فقط بهتره اول به فکر یه اسپانسر یا همان حامی مالی خو باشی یا حداقل دنبال یه هم گروهی پولدار بگردی .
    اگر سوالی داشتید بپرسید . :biggrin:
    باد می وزد ...
    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
    تصمیم با تو است ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ATROBOT
      سلام من 3 ساله توی این مسابقات هستم و در 2014 هم دوم شدیم ولی نشد بریم جهانی (مشکلات مالی :angry
      اگر سوالی داشتید بپرسید .
      امسال هم 99 درصد میام .
      راستی شما در چه تیمی هستید و اسمش چیه .
      قوانین جهانی هم تغیراتی کرده که 100 درصد این تغیرات را در ایران اپن امسال جایگذین می کنند .
      لینک قوانین اینه :
      http://rcj.robocup.org/rescue.html
      امسال قسمت سبز را برداشتند و فقط سه راه و چهار راه است .
      امسال سال اولیه که میاین توی این مسابقات ؟

اینجم جواب سوالاتون :

1- atmega64 خوبه ولی یکم کار باش سخته و بعضی مواقع آدم را بد جور بد بخت می کنه . و بهتره از atmega32 استفاده کنی و چند تا مالتی پلکسر بگذاری .
      2- باتوجه به برداشتن رنگ سبز با یه چیدمان خوب مثل 8 فارسی می تونید آن را تشخیص بدید ( ما پارسال هم که سبز بود کاری بهش نداشتیم و با سنسور های ir و چیدمانش این کار را کردیم .
      3و4 ابن کار اگر بتونی با 1 التراسونیک انجام بدی خوبی و اگر پول داری بهترین چیز srf08 و شارپ مثل GP2D12 و اگر نداری srf05 سنسور شارپ قیمتش حدود 50 هزار تومان هست و SRF08 150 هزار تومان و SRF05 هم حدود 15 تومان
      7- نظر من همان 4 چهار چرخ با چهار موتوره ولی بهتره چون چهار موتور هست و برای هر سمت 2 موتور می زاری بهتره L298 بگذاری و دوتا موتور را به هم وصل نکنی .
      8- الگوریتمی که خیلی راحت و زمان بره و تیم اول 2012 استفاده می کرد این بود که وقتی اتاق را تشخیص می داد مثل یک ربات دیوار خان عمل میکرد و همه جا را می گشت و وقتی مصدوم را میدید می گرفت و دوباره دیوار خان می کرد تا سکو را پیدا کنه .
      9- می توانی بعد از پیدا کردن مصدوم یکدیوار را پیدا کنی و همه ی گوشه ها را بگردی .
      10- بله التراسونیک با انواج فراسوت کار میکنه و حتی یک شیشه ی نازک را هم تشخیص میده .(البته شارپ چون IR هست نمی تونه .)
      11- می توانی با همان التراسونیک کار کنی ولی نمی توانی با سوئیچ همچین کاری بکنه (قوانین را درست نخوندی ) چون هرگونه برخورد با مانع حتی با تاچ باعث حدف امتیاز مانع میشه ولی ربات میتوانه به کارش ادامه بده .
      12- فرقی نمی کنه موتور گیریبکس باشه یا نه باید یا انکودر بگذاری یا قطب نما چون برای دور زدن 90 درجه نیاز میشه .
      13- نیا زی به رنگ نیست من پارسال با دو تا سنسور IR تشخیص می دادم چون نور برگشتی ان خیلی زیاده .
      14- به هیچ عنوان نمی شه حتی اگر بتونی ربات را بسازی طبق قوانین جهانی 2014 هر تیم حد اقل باید 2 نفر داشته باشد که حتی اگر این هم نبود نمی شد چون در مسابقه یه چیزی داریم به نام مصاحبه و برسی فنی تیم که از هر عضو سوالات مربوط به کارش را می پرسند که اگر نتواند این کار بکنه 100 درصد حذف می شوند .
      15- از ایران اپن ندارم چون نمی گذاشتند فیلم بگیریم ولی چند تا فیلم از جهانی های سال های پیش دارم یا در گوگل بزن امدادگر الف .
      http://www.aparat.com/video/video/li...ername/atrobot
      دو تا 15 داره ها
      15- ما برای بازو از موتور های سرو ROBOTIS که اسمش AX12 هست که هم راه اندازیش سخته و هم قیمتش ( هر کدام قیمت ش 180 هزار تومان که باید از 3 یا چهار تای اون استفاده کنی .
      16- اول فکر کن برای چی میای مسابقه چون اگر برای یادگیری میای که هیچ اگر برای این میای که مقام بیاری بری جهانی که باید حدود 10 ملیون برای رفتن به مسابقات جهانی داشته باشی و از همه مهم تر که خیلی بده اگر برای جایزه می یایی که اصلا نیا چون تیم اول 1 ملیون و دوم 600 هزار تومان و سوم هم نمی دونم . :angry:
      فقط بهتره اول به فکر یه اسپانسر یا همان حامی مالی خو باشی یا حداقل دنبال یه هم گروهی پولدار بگردی .
      اگر سوالی داشتید بپرسید . :biggrin:
      به به !
      معلوم نیست اسم تیمو چی بزارم !
      من 6 ماه فرصت دارم که تازه فهمیدم 3 ماه فرصت واقعی دارم ! چون باید گزارش بفرستم تو دی ! فعلا تک نفره هستم ! دنبال یک هم تیمی خوب میگردم اما پیدا نمیشه !
      0. به نظرتون میتونم تا 3 یا 4 ماه آینده جمعش کنم ؟
      00. آره دفعه اولمه ! برای پول و .. نمیام , فقط مقامشو میخوام , میخوام حداقل برای دفعه اول بین اول تا پنجم مقام بیارم ( :دی )
      000. چن تا سوال فردی :دی شما تو لیپ امدادگر دانشآموزی شرکت کردین ؟ یعنی الان دانشآموزی ؟ میتونی امسال و سل آینده هم شرکت کنی تو لیگ دانشآموزی؟
      1. 100 در صد از مگا 32 استفاده میکنم , میخوام 16 تا سنسور رو با مالتی پلکسر 4067 راه بندازم با یک پایه ADC .
      2. برای چیدمان من اینو آماده کردم : http://www.uploadax.com/images/98185524901819285021.jpg
      اون جامپرا ی قرمز , مقاومت هست :d با این پینش به نظر من با ردیف افقیش پیچ 90 درجه رو رد میکنم به راحتی و 3 راه و 4 راهو تشخیص میدم ! به نظر شما روش 8 بهتره یا این ؟ نشرتون چیه ؟
      3. برای آلترا سونیک فکر کنم بتونم SRF08 از کسی قرض بگیرم اما اگر نشد , SRF02 هست اینم لینکش ک http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84%20%D9%81%D8%A7%D8%B 5%D9%84%D9%87%20%D8%B3%D9%86%D8%AC%20SRF02/
      50ت هست و ارزون ترینشه !قراره من 3 تا آلترا سونیک بزارم . و 4 تا شارپ ! شارپ ها رو برای مانع و مصدوم میزارم ! فقط نمیدونم چه شارپی بزارم که ارزون هم باشه و فاصله ی بین 2 تا حداکثر 20 سانتی متری رو بده خروجیش آنالوپگ باشه ؟ ! یک مدل بود ک دیجیتال بود مثل یک کلید اگر مانع تو فاصله ی 2 تا 10 سانتی بود کلید وصل و نبود کلید قطع میشد ! 15 ت هم بود ! حالا برای به نظر شما من میتونم با آلترا سونیک مانع و مصدومو پیدا کنم ؟ یا نیاز هست چند تا شارپ هم بزارم !؟
      بعد این آلترا سونیک 15 ت چی بود ؟
      کلا میشه شارپو جایپزین آلترا سونیک کرد ؟ شارپی هست که با قیمت پایین فاصله ی 2 تا 200 سانتی متری رو خروجی بده !؟ بیشتر از 200 سانتی متر لازم هست برای امدادگر ؟
      7. چرا L298بزارم ؟ یعنی به هر موتور یک درایور وصل باشه ؟ یعنی 2 تا L298 ? بع با چی کنتلرش کنم ؟
      نظرتون چیه 2 تا موتور رو موازی کنم که ولتاژ ( سرعت ) ثابت بمونه و جریانشون ( قدرت ) به هر اندازه میخوان بکشن ؟ و از درایور L6203 استفاده کنم که تا 4 آمپر بده !؟
      من میخوام از پایه ی SENS درایو استفاده کنم و هر موقع موتور تو شیب بود و جریان کشید متوجه بشم ! که یا سرعتو کم کنم یا 2 سل باطری اضافه روش بندازم !
      8. میشه الگوریتمو بیشتر توضیح بدین ؟ اتاق مصدوم مثل مثلا مین یاب خانه خانه هست که بتونیم بفهمیم که الان مه مثلا 10 گام جلو رفته ربات تو خونه 2وم هست ؟ عکسی از زمین مسابقات ندارین ؟ واقعا مشکلیه , چون نمیدونم دقیقا زمین چ جوریه :(
      12. چچه جوری میتونم انکودر بسازم ؟ یا این انکودر های آماده و سنسور های آمادش چه جوریه و اسمش چیه ؟ چند تا لینک مشه قرار بدین !؟
      چرا در پیچ90 لازم میشه 1؟
      14.پس باید دنبال یکی بگردم !
      15. واسه فیلما دمت گرم ! کارت درسته ...
      16. اسپانسر بدیش اینه که ربات مال اونا میشه :(

چند سوال دیگه :

17. در مسابقات سرعت پایان مسابقه ملاکه ؟ یعنی همه میتونن همه المان ها رو رد کنن و رقابت سر سرعت هست یا سر رد کردن المان ها ؟
      سریع تمام ککردن مسابقه خیلی ملاکه ؟

18. برای باطری چی پیینهاد میکنید ؟ لیتیوم آیون خوبه ؟ 5 یا 6 سلول؟

19. حداکثر فاصله ای که ربات در زمین با دیوار میتونه قرار بگیره حدودا چه قدره ؟ مثلا تا 2 متر هست ؟ بسته به فاصله دنبال سنسور فاصله سنج بگردم !

20. غیر از سنسور دیگه چه قطعاتی به نظر شما به ADC نیاز دارن ؟ یعنی روجیش آنالوگه ؟ لازمه بازم مالتی پلکسر بزارم ؟

21. چ مالتی پلکسری رو پیشنهاد میکنید 1؟ چ شماره ای رو ؟

22. الان من 1.سنسور مادون قرمز برای خط لازم دارم 2. آلترا سونیک برای سنس فاصله ربات تا دیوار ها ( ک موقیت زمینو پیدا کنم ! ) 3. یک ال سی دی 16 پایه 4. 3 تا میکرو سوئیچ و 3 ال ای دی برای ساخت منو و .. 5. 2 تا درایور برای موتور
      دیگه چی به نظر شما ؟ دیگه چی لازمه ؟ مثلا سوئیچ های دسته بلند جلو ربات بزارم که به دیوار خورد برگزرده عقب ؟ لازمه ؟
      مادون قرمز لازم نیست جلو یا عقب ربات بزارم ؟

23. برای مثلث مشکی من فکر کردم بیام از یک شارپ یا مادون قرمزی چیزی ( به نظر شما کدوم ؟ ) بزارم تو فاصله ی 3 سانتی متری سطح زمین که رسید به زمین سیاه بفهمه ! شما راه حل دیگه ای دارین ؟

24. عکس از ربات خودتون دارین ؟ ترفند یا نکته ی خاصی رو رو ربات رعایت کنم به نظرتون !؟

25. برای بازو میخوام مثل این درست کنم : http://www.aparat.com/v/G89Sz با موتور گیربکس ZGA 6 ولتی ! خوبه ؟

26. انکودر راحت تره یا قطب نما ؟ منظور کدوم راحت تره برنامه نویسیش و دردسر نداره ؟ کدومش درصد خطاش پایین تره ؟

27. من قوانینو چند با خوندم اما یکم تردید دارم ! یک چند تا سوال : اول این که این ربات یک مسیریابه که فقط سر چهار راه و 3 راه ممکنه قرار بگیره و یک مانع رو رد کنه یا از روی یک لوله پلاستیکی رد شه و یک مصدوم رو جا به جا کنه ؟ درسته ؟ دیگه چ المن هایی ممکنه داشته باشه 1؟

28. برای مانع از همکین الترا سونیک استفاده کنم دیگه ؟ سوئیچ بزارم چی ؟سوئیچ ها دسته بلن بزارم اپه بخوره به مانع , خطا میشه ؟

29. پیست 3 تا اتاق و 2 راه رو داره درسته ؟ اتاق اول ک تعقیب خط هست , اتاق دوم ( اتاق بالایی که با راهرو شیب میاد ) چی داره توش؟ و اتاق سوم هم اتاق مصدمه دیگه ؟

30. تو این قوانینی ک گذاشتین انگلیسیه یا فارسی ؟

31. میتونم بعضی از سوالامو خصوصی بفرستم ؟:دی

انشالله دعا کنید 2 تا مسابقه تو مهر میخوام شرکت کنم تو مسیریاب , دعا کنید مقام بیارم پولشو خرج این ربات کنم !
      خیلی خیلی ممنون !
      این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
        به به !
        معلوم نیست اسم تیمو چی بزارم !
        من 6 ماه فرصت دارم که تازه فهمیدم 3 ماه فرصت واقعی دارم ! چون باید گزارش بفرستم تو دی ! فعلا تک نفره هستم ! دنبال یک هم تیمی خوب میگردم اما پیدا نمیشه !
        0. به نظرتون میتونم تا 3 یا 4 ماه آینده جمعش کنم ؟
        00. آره دفعه اولمه ! برای پول و .. نمیام , فقط مقامشو میخوام , میخوام حداقل برای دفعه اول بین اول تا پنجم مقام بیارم ( :دی )
        000. چن تا سوال فردی :دی شما تو لیپ امدادگر دانشآموزی شرکت کردین ؟ یعنی الان دانشآموزی ؟ میتونی امسال و سل آینده هم شرکت کنی تو لیگ دانشآموزی؟
        1. 100 در صد از مگا 32 استفاده میکنم , میخوام 16 تا سنسور رو با مالتی پلکسر 4067 راه بندازم با یک پایه ADC .
        2. برای چیدمان من اینو آماده کردم : http://www.uploadax.com/images/98185524901819285021.jpg
        اون جامپرا ی قرمز , مقاومت هست :d با این پینش به نظر من با ردیف افقیش پیچ 90 درجه رو رد میکنم به راحتی و 3 راه و 4 راهو تشخیص میدم ! به نظر شما روش 8 بهتره یا این ؟ نشرتون چیه ؟
        3. برای آلترا سونیک فکر کنم بتونم SRF08 از کسی قرض بگیرم اما اگر نشد , SRF02 هست اینم لینکش ک http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84%20%D9%81%D8%A7%D8%B 5%D9%84%D9%87%20%D8%B3%D9%86%D8%AC%20SRF02/
        50ت هست و ارزون ترینشه !قراره من 3 تا آلترا سونیک بزارم . و 4 تا شارپ ! شارپ ها رو برای مانع و مصدوم میزارم ! فقط نمیدونم چه شارپی بزارم که ارزون هم باشه و فاصله ی بین 2 تا حداکثر 20 سانتی متری رو بده خروجیش آنالوپگ باشه ؟ ! یک مدل بود ک دیجیتال بود مثل یک کلید اگر مانع تو فاصله ی 2 تا 10 سانتی بود کلید وصل و نبود کلید قطع میشد ! 15 ت هم بود ! حالا برای به نظر شما من میتونم با آلترا سونیک مانع و مصدومو پیدا کنم ؟ یا نیاز هست چند تا شارپ هم بزارم !؟
        بعد این آلترا سونیک 15 ت چی بود ؟
        کلا میشه شارپو جایپزین آلترا سونیک کرد ؟ شارپی هست که با قیمت پایین فاصله ی 2 تا 200 سانتی متری رو خروجی بده !؟ بیشتر از 200 سانتی متر لازم هست برای امدادگر ؟
        7. چرا L298بزارم ؟ یعنی به هر موتور یک درایور وصل باشه ؟ یعنی 2 تا L298 ? بع با چی کنتلرش کنم ؟
        نظرتون چیه 2 تا موتور رو موازی کنم که ولتاژ ( سرعت ) ثابت بمونه و جریانشون ( قدرت ) به هر اندازه میخوان بکشن ؟ و از درایور L6203 استفاده کنم که تا 4 آمپر بده !؟
        من میخوام از پایه ی SENS درایو استفاده کنم و هر موقع موتور تو شیب بود و جریان کشید متوجه بشم ! که یا سرعتو کم کنم یا 2 سل باطری اضافه روش بندازم !
        8. میشه الگوریتمو بیشتر توضیح بدین ؟ اتاق مصدوم مثل مثلا مین یاب خانه خانه هست که بتونیم بفهمیم که الان مه مثلا 10 گام جلو رفته ربات تو خونه 2وم هست ؟ عکسی از زمین مسابقات ندارین ؟ واقعا مشکلیه , چون نمیدونم دقیقا زمین چ جوریه :(
        12. چچه جوری میتونم انکودر بسازم ؟ یا این انکودر های آماده و سنسور های آمادش چه جوریه و اسمش چیه ؟ چند تا لینک مشه قرار بدین !؟
        چرا در پیچ90 لازم میشه 1؟
        14.پس باید دنبال یکی بگردم !
        15. واسه فیلما دمت گرم ! کارت درسته ...
        16. اسپانسر بدیش اینه که ربات مال اونا میشه :(

چند سوال دیگه :

17. در مسابقات سرعت پایان مسابقه ملاکه ؟ یعنی همه میتونن همه المان ها رو رد کنن و رقابت سر سرعت هست یا سر رد کردن المان ها ؟
        سریع تمام ککردن مسابقه خیلی ملاکه ؟

18. برای باطری چی پیینهاد میکنید ؟ لیتیوم آیون خوبه ؟ 5 یا 6 سلول؟

19. حداکثر فاصله ای که ربات در زمین با دیوار میتونه قرار بگیره حدودا چه قدره ؟ مثلا تا 2 متر هست ؟ بسته به فاصله دنبال سنسور فاصله سنج بگردم !

20. غیر از سنسور دیگه چه قطعاتی به نظر شما به ADC نیاز دارن ؟ یعنی روجیش آنالوگه ؟ لازمه بازم مالتی پلکسر بزارم ؟

21. چ مالتی پلکسری رو پیشنهاد میکنید 1؟ چ شماره ای رو ؟

22. الان من 1.سنسور مادون قرمز برای خط لازم دارم 2. آلترا سونیک برای سنس فاصله ربات تا دیوار ها ( ک موقیت زمینو پیدا کنم ! ) 3. یک ال سی دی 16 پایه 4. 3 تا میکرو سوئیچ و 3 ال ای دی برای ساخت منو و .. 5. 2 تا درایور برای موتور
        دیگه چی به نظر شما ؟ دیگه چی لازمه ؟ مثلا سوئیچ های دسته بلند جلو ربات بزارم که به دیوار خورد برگزرده عقب ؟ لازمه ؟
        مادون قرمز لازم نیست جلو یا عقب ربات بزارم ؟

23. برای مثلث مشکی من فکر کردم بیام از یک شارپ یا مادون قرمزی چیزی ( به نظر شما کدوم ؟ ) بزارم تو فاصله ی 3 سانتی متری سطح زمین که رسید به زمین سیاه بفهمه ! شما راه حل دیگه ای دارین ؟

24. عکس از ربات خودتون دارین ؟ ترفند یا نکته ی خاصی رو رو ربات رعایت کنم به نظرتون !؟

25. برای بازو میخوام مثل این درست کنم : http://www.aparat.com/v/G89Sz با موتور گیربکس ZGA 6 ولتی ! خوبه ؟

26. انکودر راحت تره یا قطب نما ؟ منظور کدوم راحت تره برنامه نویسیش و دردسر نداره ؟ کدومش درصد خطاش پایین تره ؟

27. من قوانینو چند با خوندم اما یکم تردید دارم ! یک چند تا سوال : اول این که این ربات یک مسیریابه که فقط سر چهار راه و 3 راه ممکنه قرار بگیره و یک مانع رو رد کنه یا از روی یک لوله پلاستیکی رد شه و یک مصدوم رو جا به جا کنه ؟ درسته ؟ دیگه چ المن هایی ممکنه داشته باشه 1؟

28. برای مانع از همکین الترا سونیک استفاده کنم دیگه ؟ سوئیچ بزارم چی ؟سوئیچ ها دسته بلن بزارم اپه بخوره به مانع , خطا میشه ؟

29. پیست 3 تا اتاق و 2 راه رو داره درسته ؟ اتاق اول ک تعقیب خط هست , اتاق دوم ( اتاق بالایی که با راهرو شیب میاد ) چی داره توش؟ و اتاق سوم هم اتاق مصدمه دیگه ؟

30. تو این قوانینی ک گذاشتین انگلیسیه یا فارسی ؟

31. میتونم بعضی از سوالامو خصوصی بفرستم ؟:دی

انشالله دعا کنید 2 تا مسابقه تو مهر میخوام شرکت کنم تو مسیریاب , دعا کنید مقام بیارم پولشو خرج این ربات کنم !
        خیلی خیلی ممنون !
        سلام

چرا نشه اگر یکم سریع باشی می تونی درست کنی . راستی سن شما چقدره ؟
        این چیدمان خوبه و فکر کنم بتونه جواب بده .
        srf05 که گفتم یادم نیود ارزان شده و 10 تومانه .
        اینم لینکش

http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...8%AA-sr05.html

اموزش راه اندازی ان هم در انجمن AVR سرچ کنی هست .
        شارپ هم در این رنج نیست مثلا GP2D120 هست که بین 4 تا 30 سانتی متر را می بینه . بهتره همان التراسونیک را بگذاری.

برای درایور می توانی همان کاری را که گفتی انجام بدی خوبه .

درباره ی الگوریتم زیاد حالا فکر نکن بهتره حالا روی مکانیک و الکترونیکش کار کنی .

برای انکودر می توانی خودت انکودر درست کنی یا از موتور های انکودر دار استفاده کنی که دومی بهتره .

ابنم این موتور ها
        http://roboeq.ir/products/category/7/

انکودر برای دور زدن 90 درجه استفاده میشه مثلا زمانی که به مانع رسیدی و خواستی 90 درجه دور بزنی یا در اتاق اخر خواستی 90 درجه دور بزنی .

اینم جواب سوالات

17- در این مسابقه برخلا ف لیگ امدادگر ب دقت ملاکه . مثلا پارسال در کل مسابقات فقط دو تیم ما و تیم اول یعنی کاوش اونم فقط در نیم نهایی توانست به اتاق اخر برسه . چون پارسال زمان مسابقه 8 دقیقه بود وتازه اول اون 8 دقیقه 3 دقیقه زمان تست بود .

18- برای باتری بهتره از باتری لیتیوم یون 6 سل استفاده کنی که 3 سل با هم سری بشن که 12 ولت ساخته بشه و بعد دو تای این 3 سل را به هم موازی کنی تا امپرش بالا بره .

19- بیشترین فاصله حدود 120 سانته .

20- نه دیگه سنسوری نیاز نیست .

21- 4051 یا 4067 خوبه .

22- دیگه فقط می مونه تشخیص شیب که می توانی از سنسور های جیوه ای استفاده کنی .

23- بهترین و رواج ترین کار استفاده از تاچ است که دو تا تاچ باید گذاشت یکی در پایین در حدود 4 سانتی و یکی بالا 7 سانت و تشخیصش به این صورته که اگر زمانی که به دیوار رسیدیم 2 تاچ بالایی نخوردند این سکو هست .

24- ترفند خواصی نداره . فقط همیشه کوچک بودن ربات در این لیگ خیلی مهمه .

25- این بازو خوبه فقط یکم جای زیتدی می گیره .

26- انکودر بهتره چون اگر قطب نما نزدیک لبه های دیوار که اهنی هست نزدیک بشه خطا میده .

27- سخت ترین المان این مسابقات خط چین سی سانتی , زمین با خورده چوب و از همه مهم تر زاویه ی 30 درجه است .

28- با التراسونیک میشه . با سوئیچ هم میشه ولی امتیاز مانع را که فکر می کنم 30 امتیازه را نمی دند .

29- اتاق اول تعقیب خط و مانع اتاق دوم هم همین طور و سوم هم مصدوم و سکو فقط نکته ای که پارسال من را بی چاره کرد : ممکنه اتاق ها را جابجا کنن مصلا اتاق اول بالا باشه و بعد باید بیاد پایین یا اتاق اول پایین به جای مصدوم باشه .

30- نمی دونم اطلاع دارید یا نه این مسابقات نمونه ی مسابقات robocup هست که هر سال در یک کشوره مثلا پارسال توی برزیل بود یا امسال 2015 توی چینه که اگر اول یا دوم بشین باید یه پولی بدین به مسابقات تا ببرتون مسابقات robocup که جهانی ایم قوانین هم مال مسابقات جهانی و چون همه ی کشور ها طابع robocup هستند همان ها را استفاده می کنند .

31- بهتره سالاتون را به ایمیل من که atrobot@yahoo.com هست بفرستید . جواب میدم . بهتره دیگه از این مسیریاب جدا بشین چون واقعا لیگ مسخره ای هست .

چند تا سوال مال چه شهری هستید و چند سالتونه ؟

موفق باشید :job:
        باد می وزد ...
        تصمیم با تو است ...

دیدگاه

پس بحثو در ایملتون ادامه میدیم :mrgreen:
          یک سری بزنید ! ممنون
          این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

سلام.میخواستم بدونم تقویم مسابقات ایران اپن 2015 رو از کجا میتونم پیدا کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pasha owrang
              سلام.میخواستم بدونم تقویم مسابقات ایران اپن 2015 رو از کجا میتونم پیدا کنم؟
              منظورتون زمان بندی های مسابقه هست ؟
              باد می وزد ...
              تصمیم با تو است ...

دیدگاه

فکر کنم سایتش هنوز راه نیوفتاده ! نه ؟
                این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
                  فکر کنم سایتش هنوز راه نیوفتاده ! نه ؟
                  هنوز نه ولی سال 2014 این هست و هر سال فقط شماره ی سال سایت را تغیر می دهند .

http://2014.iranopen.ir/
                  باد می وزد ...
                  تصمیم با تو است ...

دیدگاه

بله. زمان ثبت نام و ..._ هزینش چی؟ اون چه جوری زیاد میشه؟

دیدگاه

سلام
                      من هم تصمیم دارم امسال ربات امدادگر بسازم.میخواستم بپرسم برای راه اندازی بخش های مختلف ربات برنامه ها رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ (مثل راه اندازی ماژول شیب، سمسور آلتراسونیک، سنسور تشخیص رنگ و...)،با توجه به اینکه فرصت م برای ساخت و برنامه نویسی خیلی کمه.

سوال دیگه اینکه برای اینکه نور محیط روی سنسورهای مادون قرمز اثر نذاره، چه راهکاری رو پیشنهاد میدین؟
                      ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X