اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک CNC ساده بر اساس نرم افزار KCAM

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت یک CNC ساده بر اساس نرم افزار KCAM

نوشته اصلی توسط kohsarimog
    سلام دوستان
    انگاری این تایپیک به امان خدا رها شده
    من بعد یک سال اسم دستگاه رو فهمیدم و توی سایت های خارجی کلی فیلم و عکس پیدا کردم و حالا توی انجمن خودمون هم پیداش کردم اماااااااااااااا ناقص چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    نمیدونم ؟
    خوب حالا بعد از اینکه همشو خوندم سوال واسم پیش اومده شاید یک خیر هنوز باشه
    شروع مطلب نوشتین که چهار محوریه اما 3تا محور که بیشتر نداره 4رومیش کو (X,Y,Z)؟؟؟؟

من چند وقته که میخوام همچین دستگاهی رو بسازم اما اطلاعاتم خیلی کم
    اگه میشه راهنماییم کنین از کجا شروع کنم
    اگه تایپیک های زیادی تو سایت هست یکی یکی به نوبت بهم معرفی کنین
    مثالا اول این تایپیک رو بخونم بعد این یکی و....
    چند تا فیلم هم گرفتم و میخوام اینوبسازم یا همچین چیزی با دقت این دستگاه
    http://8202.1.img98.net/out.php/i160658_first-drill.avi
    و http://8202.1.img98.net/out.php/i160686_lettere-mill.avi
    وhttp://8202.1.img98.net/out.php/i160687_pcb-isolate.avi
    محم اینه از کجا شروع کنم راهنماییم کنید ممنون میشم :read:
    بسیار عالیست که شما میخواین شروع کنید اما به شرط اینکه وقتی کارتون نتیجه داد و جواب گرفتین تجربیاتتون رو با ما شریک بشید تا همه استفاده کنیم .
    درباره محور ها که سوال کردین آقای طراح حسابی زحمت کشیدن و توضیحات نوشتن ، صفحات قبلی رو بخونید با دقت .

محور چهارم محور A هست . یعنی محوری که میتونه اسپیندل رو در محور tilt بچرخونه .
    ساده توضیح میدم .فرض کن میخوای با سی ان سی ، سطوح منحنی مثل چهره انسان در بیاری . در سی ان سی 3 محوره ابزار همیشه عمود به میز هست و نه به سطح قطعه. درسته ؟ این باعث میشه که نشه به ظرافت بالایی رسید . حالا فرض کن چه خوب میشد اگه بشه ابزار با چرخش های زاویه ای مناسب همیشه به سطح قطعه عمود باشه . این کار رو همون محور A انجام میده .
    تاپیک من زیاد ندیدم . به جز این تاپیک و یک تاپیک دیگر جمعا 3-4 تا .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmmaherani
      من شنیدم منطق کامپوتر 12 و -12 است یعنی مشکل نداره مستقیم بزنیم به l297....؟
      سطح ولتاز 12 و 12- مربوط به پورت سریال است. اما در پورت موازی که در KCAM مورد استفاده قرار می گیرد، سطح ولتاژ TTL برقرار است و مشکلی برای اتصال به ورودی L297 وجود ندارد. اما بهتراست یک بافر مانند 74244 یا 74245 هم سرراه آن قرار دهید.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

با سلام به دوستان
        یه کمک می خواستم از دوستان که اگه بجای اسپندل لیزر باشه چطور توی نرم افزار ست کنم که جاهایی که باید حک یا براده بردااری انجام بشه روشن بشه و در حالت تراولینگ خاموش بشه
        و در مورد این لینکم ممنون میشم کمک کنید و اینکه نرم افزاراشو تست کنید
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=59635.0
        و ایا میشه کنترلری که معرفی کرده رو ساخت؟

دیدگاه

نحوه اتصال استپر موتور و نحوه کار با kcam

سلام دوستان
          امیدوارم دنیا براتون پر پول باشه!
          کم کم دارم دستگاه cnc خانگی خودمه تموم میکنم! و انشا الله میخوام برنامه کامپیوترشم خودم بنویسم..!
          ولی قبلش می خواستم با Kcam یه تستی باهاش بزنم وکارکرد قسمت مکانیکیشو ببینم...!
          ولی کار با این نرم افزار رو بلد نیستم!
          می خواستم اگه زحمتی نباشه نحوه اتصال استپر موتور ها به پورت چاپگر و نحوه کار با kcam و نحوه پیکر بندیش رو برام توضیح بدید..!
          cnc من سه محوره است و از دو استپر موتور دو قطبی و یک استپر موتور تک قطبی استفاده کردم...!
          و درایو هام هم دوتا l298 برای دوقطبی و یک uln2803 برای تک قطبی هستش...!
          حالا نمیدونم میشه با kcam استفاده کرد یا نه اگه کمکم کنید ممنون میشم...!
          باز هم ازتون ممنونم..!
          اميدوارم خدا پنجره باز اتاقتون باشه!

دیدگاه

سلام و خسته نباشید
            من تاحالا دو بار سعی کردم cnc بسازم ولی به دلیل انتخاب ناصحیح قطعات و علم ناکافی ، دستگاه درست کار نکرد.ولی کلی تجربه به دست آوردم :nice:
            و الان باز هم می خوام بسازم :nerd: از رو نرفتم
            بعد از این ناکامی ها رفتم تو بازار هایی که از cnc و لیزر استفاده می کنن و دستگاه هایی که ساخته شده اند رو دیدم تا ایده هایی از بدنه و شاسی این دستگاه ها به دست بیارم به نکته های جالبی رسیدم
            در cncهای بزرگ از تسمه تایم برای انتقال محور ها استفاده می کنند و در cnc های کوچک از پیچ و مهره یا بال اسکرو(Ball screw) استفاده میشه و از موارد دیگه که قرار cncچی رو برش بده ، باید محور حرکت کنه برای برش یا قطعه کار و .....

و الان هم تو فکر یه شاسی هستم که توپ تکونش نده.هدف من برای ساخت cnc حک و برش فلز در ابهاد 40 در 50 است.وقتی اینو ساختم می تونم چوب ، پلکسی ، پلاستیک و سرامیک رو هم حک و برش بدم

از دوستانی که تا حالا سعی کردن تجربه های خودشون رو بزارن اینجا ممنون و سپاس گزارم
            خیلی از فایل هایی که لود کردین لینکشون مشکل داره ممنون میشم لینک ها تصیح بشه :agree:

به نتیجه ای اگه رسیدم 100 در 100 اون رو انتقال میدم اینجا
            خسته نباشید :job:

دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

سلام خدمت اساتید محترم
              یه سوالی داشتم که اگه جواب بدین ممنون میشم
              میخواستم بپرسم چطوری میشه محور چهارم یا همون محور a رو راه انداخت
              یعنی تو پورت پارالل پین های لازم واسه این کار هست ؟؟؟؟؟ یا اگه نیست چیکار میشه کرد ( مثلا ایجاد یه پارالل دیگه تو کیس کامپیوتر یا استفاده از پورتهای دیگه )؟؟؟؟؟
              خواهش میکنم جواب بدین ممنون میشم
              مرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط said3
                سلام خدمت اساتید محترم
                یه سوالی داشتم که اگه جواب بدین ممنون میشم
                میخواستم بپرسم چطوری میشه محور چهارم یا همون محور a رو راه انداخت
                یعنی تو پورت پارالل پین های لازم واسه این کار هست ؟؟؟؟؟ یا اگه نیست چیکار میشه کرد ( مثلا ایجاد یه پارالل دیگه تو کیس کامپیوتر یا استفاده از پورتهای دیگه )؟؟؟؟؟
                خواهش میکنم جواب بدین ممنون میشم
                مرسی
                ویندوز 3تا پورت پارالل رو ساپورت میکنه دوتای دیگه رو با pci یا usb میتونی اضافه کنی .و همینطور نرم افزار ماخ 3 دوتا پورت پارالل رو ساپرت میکنه .
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

مرسی از اینکه جواب دادین البته منظور من راه انداختن یه دونه دستگاه cnc با 4 محور بود
                  چون اگه اشتباه نکنم درایور هر محور به 3تا پین از پارالل وصل میشه (به جز زمین (STEP-DIRECTION-ENABEL)) و اینکه تو برنامه KCAM 11 تا پین برای OUTPUT تعریف شدن که اگه 4 تا محور داشته باشیم یه PIN برای اعمال فرمان به یکی از محورا کم میاریم
                  ولی اگه بخواهیم 2تا پورت پارالل برای PC ایجاد کنیم چطوری میشه یا کلا این راهش نیست؟؟؟؟؟ :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط said3
                    :cry: :cry: :angry: :cry:
                    کسی نیست ؟
                    ابته به غیر از 3 تا پین خروجی که گفتی 2 پین ورودی هم اختیاری است و اون لیمیت بالا و لیمیت پایین محور ها است که هم نقطه صفر دستگاه رو مشخص میکنه و هم از اشکالات نرم افزاری رو جلو گیری میکنه .

نوشته اصلی توسط said3
                    البته منظور من راه انداختن یه دونه دستگاه cnc با 4 محور بود
                    البته من هم نگفتم که شما 6 دونه دستگاه CNC رو به یک PC وصل کن

کا کم که کلا سه محور بیشتر نیست بنابراین برای 4 محور باید بری رو ماخ تری یا اوبونتو و EMC2
                    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

محور A تو برنامه kcam پس ماله چیه؟
                      راستی یه سوال دیگه چرا سرعت kcam اینقدر پایینه(حدود 4 استپ ثانیه)

دیدگاه

A و B و C محورهای چرخشی حول محورهای X و Y و Z هستندکه در لینک زیر نمایش داده شده اند:

http://numeryx.com/cnc/5axes.htm

دلیل پائین بودن سرعت عملکرد هم به احتمال زیاد ناشی از تنظیمات ناصحیح است.
                        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

مرسی خوب مشکل سرعت حل شد کامپیوتر اعصاب نداشت
                          الان فقط نمیدونم چطوری به برنامه بفهمونم محور a کجاست تو قسمت table setup بخش a axis چیزی نداره slave to هم نمیدونم چیه ولی وقتی رو محور x میزارمش با محور x جابجا میشه
                          دوستان من تازه به جمع شما اومدم و خیلی ممنونم که راهنمایی میکنید

دیدگاه

در نسخه 4.0.52 که در اختیار من است، تنظیمات لازم برای محور A وجود دارد.

دیدگاه

فیلم کار با نرم افزار KCAM

سلام
                              بالاخره بعد مدتی کلیت کار با نرم افزار kcam دستم اومد. یه فیلم گذاشتم از موقعی که داره برنامه اجرا میشه:
                              http://zarkoob.persiangig.com/document/cnc/KCAM.rar
                              فقط تا سط کار دگمه را میزنی مگث کنه تا بایسته طول میکشه
                              فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
                              فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
                              فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
                              فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد حبیب زاده
                                سلام دوستان.
                                من خیلی علاقه دارم CNCبسازم.مکانیک و درایورهاش رو ساختم اما نمی دونم چطوری به کامپیوتر وصلش کنم.
                                از اول تا اخر همین تاپیک رو بخون ساخت درایور و کار با نرم افزار رو اموزش داده
                                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41403.0
                                دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X