اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد انتخاب سرووموتور یا استپرموتور مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد انتخاب سرووموتور یا استپرموتور مناسب

نوشته اصلی توسط M.M.-T
    سلام خدمت دوست عزیز آقای علی. یه سوال داشتم و اونم اینکه سروو موتوری رو که می فرمایید سه حالت کنترلی داره آیا شما توی ایران دیدید
    همه سروو موتورهای صنعتی که تو فروشگاههای برق صنعتی یا اتوماسیون فرخته میشه اولا ac هستند ثانیا 3 حالت دارن

نوشته اصلی توسط M.M.-T

من که طرح دوستمون میکروپرو رو کاملا فهمیدم و می گم که ساختش امکان پذیره اما یه مشکلی که هست محاسبه زوایا دو موتور برای رسیدن به نقطه دلخواهه.خیلی هم سخت نیست
    بحث محاسبه زاویه نیست
    درشکل که مداد در وسط صفحه قرار دارد فرض کنید هر طول تسمه 50 سانت است ( قطر صفحه ) دو تسمه در امتداد خط راست است
    حال تصور کنید مداد حرکت کرده و نزدیک موتور اول قرار گیرد در اون صورت تسمه موتور دوم از امتداد خط راست خارج می شود و تشکیل مثلث میدهد با توجه به اصول هندسه
    که طول این دو ضلع از قاعد مثلث باید بیشتر باشد ( شرط لازم برای مثلث) بنابراین باید تسمه کش بیاد ( افزایش طول داشته باشه )
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

پس این سرووها کاملا با Hobby Servo های الکترونیکی متفاوت هستند. میشه بفرمایید قیمت هاشون حدودا چقدره؟
      دوست عزیز تا اونجایی که بنده فهمیدم اونها تسمه نیستن و دوتا ریل یا میله هستن که وظیفه نگهداری و هدایت مداد بین ریل دوم رو به عهده دارند. یکم بیشتر دقت بفرمایید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        در این دستگاه ( cnc ) مداد از نظر قوانین منطق یا فیزیک یا فلسفه حرکت نمی کنه مگه اون تسمه ها از جنس کش باشن
        حق با شماست من دقت نکرده بودم اصلا بحث تسمه نبود این کا عملیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
          حق با شماست من دقت نکرده بودم اصلا بحث تسمه نبود این کا عملیه
          اونوقت چی سر نقطه اتصال مداد با دو تا محور میاد ؟
          آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
          تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
          آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
          هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

ببین دوست عزیز در نظر بگیرید که اون دوتا محور دوتا ریل باشن. و دوتا بلبرینگ به حمل کننده مداد وصل باشه که هرکردوم داخل یکی از ریلها قرار داره.

دیدگاه

صرف نظر از قابلیت پیاده سازی این روش ( که با مکانیزم مناسب قابل اجرا به نظر می رسد)، یک مسئله دقت حرکت متناسب با فاصله مداد از هر موتور است. اگر فرض کنیم موتور به اندازه زاویه Theta بچرخد، در فاصله R از هر موتور به میزان RxTheta جابجایی ایجاد می شود و این مقدار با زیاد شدن R افزایش می یابد. بنابراین دقت حرکت در نقاط دورتر به یک موتور نسبت به نقاط نزدیکتر، کاهش می یابد.
              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا در مورد استانداردe12یه توضیح مختصر به من بدید :biggrinممنون می شم :

دیدگاه

عزیز دل، این طرحت چند تا ایراد داره که کمابیش اشاره شد.
                  1-در نقاط دور از موتور ها، دقت شدیداً میاد پایین. میدونی مثل چی؟ درست مثل چوب ماهیگیری. هرچقدر نوک قلاب از شما دورتر بشه، کنترلش غیر خطی تر میشه و با حرکت شما به چپ و راست، نوک قلاب دقیق عمل نمیکنه... یا مثل اینکه مثل ژاپنی ها بخواین غذا رو با دو تا چوب بخورین. اگر از انتهای چوبها بگیرین، عمراً نتونید نوک چوبها رو (در اینجا همون محل قرار گیری مداد) در یک نقطه متمرکز کنید. درسته مداد با بلبرینگ روی ریلهای فیکس میشه، ولی دقتش شدید افت میکنه.

2-استفاده از تسمه هم که طبق طرح شما ایراد داره. تسمه اول واسه خودش عقب جلو میشه. خب تا اینجا تونستیم یک خط کج بکشیم. ولی موقعی که تسمه دوم وارد عمل بشه، دعوا میشه!!! این بکش اون بکش!! تسمه اول کشیده میشه و .... کل عملکرد میره هوا!!

3-استفاده از دو تا ریل که مداد رو جابجا میکنن، شاید تو مقیاس یک برگ حداکثر A4 خوب باشه. ولی اگر بریم بالاتر، حداقل طول لازم برای ریلها، برابر با قطر کاغذ خواهد بود!! مثلاً یک کاغذ یک متری بزارین زیرش، باید خودتون فرار کنین! چرا؟ چون بازو های ریلی اینقدر دراز میشن و تو دو تا 90 درجه چنان چپ و راست میچرخن که کل اطرافیان رو کتک کاری میکنن!!

بهترین حالت، طبق عکسهای قبلی، استفاده از دو تا ریل در اطراف کاغذه تا بصورت دکارتی، یکی مداد رو در محور x و دیگری در محور y جابجا کنه...
                  دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

سلام.
                    برای سادگی کار، اون میلهآ‌ها کش و تسمه نیستند. ریل هم نیستند. فقط دو تا میلهآ‌ی موازیآ‌اند که خوب به موتوره محکم شدن. اینجوری نیازی به بلبرینگ هم نیست! :agree: جفتآ‌میلهآ‌ی موتور سمت راست هم کمی بالاتر از جفتآ‌میلهآ‌ی موتور سمت چپ قرار میآ‌گیره و به هم ساییده نمیآ‌شن. مداد آزادانه در فضای خالی بین اونآ‌ها حرکت میآ‌کنه و همونطور که گفتم توسط یک آهنربای الکتریکی به صفحهآ‌ی کاغذ فشرده میآ‌شه.

همونآ‌جوری که دوست عزیز Ma3oud اشاره کرد میلهآ‌ها به اندازهآ‌ی قطر کاغذند، اما اطرافیان رو کتکآ‌کاری نمیآ‌کنند. با اندازهآ‌ی کاغذ چار (همون A4!) که من میآ‌خوام بسازم فقط چندتا ظرف و گلدون میآ‌شکنه!
                    اون بهترین حالته طبق عکس های قبلی (یعنی مختصات دکارتی) رو اگر بخوام بسازم که میآ‌تونم! منتها نمیآ‌خوام بسازم چون میآ‌خوام اون چیزی که به ذهن بندهآ‌ی حقیر رسیده طبق نظر بندهآ‌ی حقیر بسازم! ضمناً قرار نیست توی شرکت بابای من یا بابای شما ازش استفاده بشه، همینآ‌که کار کرد میآ‌ذارم گوشهآ‌ی اتاق در سالآ‌های آتی خاک بخوره.

در حقیقت طرحه خیلی مکانیکی نیست، تنها قسمت مکانیکیش همون موتورشه. قوانین منتق و فلصفه رو نمیآ‌دونم اما طبق قوانین فیزیک با وجود این که یک کم وزن و اصطکاکش زیاده اما حرکت میآ‌کنه!

مسألهآ‌ی کاهش دقت با دور شدن از مرکز دقیقاً همون چیزیه که باعث شده من یه موتور با دقت بسیار بسیار زیاد لازم داشتهآ‌باشم. اگر با مختصات دکارتی کار میآ‌کردم اینجور دقتی لازم نبود. ولی چون با زاویه کار میآ‌کنم دقت زیاد مهمه. درسته که دقت رسم کردن با دور شدن از مرکز کم میآ‌شه (و من خودم نمیآ‌دونم این چقدر کارو خراب میآ‌کنه)، اما این کمآ‌شدن دقت حداقل در برنامهآ‌نویسی میکرو هیچ تأثیری نداره چون با میکرو فقط زاویه رو تنظیم میآ‌کنیم. همون دقت 65000 اگر باشه عالی میآ‌شه!

در مورد پیدا کردن مختصات نقطهآ‌هه: اول مختصات دکارتی رو به قطبی تبدیل میآ‌کنیم که r و تتا بهمون میده. موتور سمت چپ کافیه که تتا رو تنظیم کنه، اون وقت موتور سمت راست باید اندازهآ‌ی r روی میلهآ‌ی موتور سمت چپ پیدا کنه.
                    فرمولش هم که دیگه مهندسآ‌جماعت همگی میآ‌دونند r ضربدر کسینوس آلفا و...!

حالا آیا بازهم سروو با دقت بالا سراغ دارید؟ (از اون سرووهای صنعتی گرون نه)
                    در مورد استپرموتور درایورهای میکرواستپ که دیگه اونقدر گرون نیستند؟ کارکردن باهاشون به سادگی درایورهای معمولی هست؟

دیدگاه

میکروپرو عزیز عاجزانه از شما خواهش می کنم از ساخت این طرح خودداری بفرمایید و بیاید اگر قراره دستگاهی بسازید یه کار نو (شایدم یکم نو) و مهمتر از همه اصولی انجام بدید(کاری که بجای خاک خوردن شاید روزی برای کاری به کار بیاد و در حد خودش قابل قبول باشه.). اینطوری وقت و هزینه شما برای کاری که به نقاط ضعفش واقف هستید هدر خواهد رفت و در آخر فقط ضرر کردید.

دیدگاه

طرح نسبتا جالب و نو است منتهی از نظر مکانیکی پیاده سازیش خیلی مشکله
                        شما بیشتر به فکر این باشید که قسمت مکانیکیش رو ساده تر بکنید اگه مثلا موتور دوم رو از مکانیزم تسمه استفاده می کردید خیلی راحت تر و قابل پیاده سازی میشه ( من از سال 76 تو گار گاه ساخت ماشین بسته بندی کار می کنم ساخت این مکانیزم کار خیلی سخته و موتور های خیلی سنگین نیاز داره و به cnc های دقیق جهت ساخت سایر مکانیزم ها نیاز است )

دیدگاه

عزیز دل، حدس میزدم! از همون جمله "... در سالهای آتی خاک بخوره" معلوم شد این طرح شما به نتیجه برس نیست! حداقل با این روحیه شما!

آیه یاس نمیخونم، ولی اینو همه میدونند که هرگز اونچه شما میگی، با آنچه رو کاغذ میاری، با اونی که فکر میکنی، با اونی که در عمل و واقعیت اتفاق میافته، اگر حتی 99.99% منطبق و یکی باشه، 100% نیست!
                          تمام اینایی که گفتی، درسته روش فکر کردی و طرحش رو ریختی و رو کاغذ آوردی، ولی بدون که تو عمل ساخت همچین چیزی (دست کم با متد شما) واقعاً سخت و پر از خطاست.

محض خاطره: من خودم 00.00 کیلومترم شدید، میخواستم یک سروو موتور 6 ولتی کوچک رو راه بندازم، فکر میکردم با یک برنامه ساده تولید پالس و دستکاری تایمر میکرو کار تمومه!.... زهی خیال باطل! چرا؟؟ چون در عمل همون پالس ریزه میزه اصلاً دقیق در نمی اومد و تمام تعریف و تمجید ها در رابطه با زاویه دقیق سروو و ... کشک از آب در اومد. نمیگم کارم ایراد داشت یا اصلاً بلد نبودم، درست بود،ولی تو عمل همه چیز فرق میکنه. عمل نکردن سروو، قیژ قیژ کردن، درجا زدن، برعکس چرخیدن، کم و زیاد چرخیدن، یهو قاطی کردن و نامنظم شدن و... همش یکطرف، 100 جور کلنجار رفتن با برنامه میکرو واسه بهینه کردن کنترل دستی پالس یکطرف!! همین پروسه که گفتم 1.5 ماه طول کشید تا حالیش کنم کی وکجا و چقدر بچرخه!!

حالا شما فکرش رو بکن، طوی طرح شما، کنترل سرو ها (با اون دقت وحشتناک که خواستارشی! )، جزو ابتدایی ترین کارهاست! محاسبات حرکت، خطا گیری، تصحیح عملکرد توی فاصله ها، هماهنگی حرکت دو موتور........اااااااااااووووووووووووووووووفففففففف ف!! ... بهت قول میدم حتی تو پیدا کردن 2 تا موتور یکسان هم گیر میکنی(که در یک شرایط، یکسان عمل کنند)، چه برسه به....

پس بهتره حوصله، انرژی، پول و از همه مهمتر زمان خودتون رو هدر ندین و بچسبین به چیز دیگه. اگر نیت تون یادگیریه، خب 1000 تا موضوع دیگه هست که توش همین ابزارها و سیستمها وجود داره و محقق شدند و عملی هستن و جون میدن واسه کلنجار رفتن و یادگیری
                          ولی اگه ساخته ( هرچند 100% مطمئنم آخرش نمیسازیش، حداقل بخاطر هزینه ش)، حدیث بلاغ با تو گفتم، خواه پند گیر، خواه ملال! (بلاغ درسته یا بلاق؟؟)
                          دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

سلام. متشکرم! روحیهآ‌ام با این پستآ‌های شما سرکشید به آسمون!

اول یه نکتهآ‌ی مهم بگم که از نوشتن این پست قصد ایراد گرفتن از هیچ کسی رو ندارم. فقط دارم در مورد خودم توضیح میآ‌دم.

و اما... سخنرانی:
                            آدم باید از یه جایی شروع کنه دیگه! خوب من میآ‌خوام از اینجا شروع کنم. این هم یکی از اون 1000 موضوعیه که میشه روش کار کرد. نمیآ‌شه که هیچی نسازم به این علت که هرچی بخوام بسازم به مدت 1.5 ماه موتورهاش از دستورات سرپیچی میآ‌کنند!
                            توی پست قبلی خودم هم گفتم که «نگید طرحه کاربردی نیست، خودم میآ‌دونم...». خودم میآ‌دونم در مورد من چی فکر میآ‌کنید. من هم توی فورم های دیگه با اینجور افراد سروکار داشتم:آ‌ «طرف چهارتا کلمه بلده میآ‌خواد بگه من پروفسورم یه شبه معجزه کنه» ولی من اونجوری نیستم.

هیچ چیزی بیآ‌هدف نیست (فقط گفتم که یادتون بیاد!إ¾) دستگاهه رو در حقیقت برای این میآ‌خوام بسازم که بعدش به ماشین حساب مهندسی برنامهآ‌پذیر وصلش کنم تا نمودار رسم کنه. :eek: (در مورد برنامهآ‌نویسی پورت ماشین حسابه اطلاعات کافی دارم) حالا میآ‌پرسید چرا گفتم «خاک میآ‌خوره»؟ چون که عزیز دل پست داد گفت این وسیلهآ‌ت با این طراحیه کار نمیآ‌کنه. منم گفتم باشه. چندان مورد مهمی نیست اگر هم کار نکنه.
                            /پایان سخنرانی

مکانیکش دیگه ساده تر از این که دستگاهه اصلاً یه دونه تسمه و ریل هم نداره! فقط با چهارتا میله کارش راه میآ‌افته؟
                            در ضمن به اندازهآ‌ی کافی پول کنار گذاشتم. اصلاً هم برای ساختش عجله ندارم.

خوب، اون قضایای فلسفی به کنار، حالا بیایید زیاد آفآ‌تاپیک نریم:
                            حالا که این میکرواستپرها ظاهراً دقتشون زیادتره لطفاً یه استپر مناسب و درایور میکروآ‌استپشو بهم معرفی کنید. (به یه پروژهآ‌ی مثال یا دیتاشیتش هم لینک بدیدها)

ویرایش: یکم از آنارشیسم پستم کم کردم. :agree: بازم میآ‌گم قصدم اصلاً راه اندازی flame war و اینجور چیزها نیست. لطفاً همون استپره رو معرفی کنید بهم.

به خاطر این که وقت گذاشتید و اون پستا رو نوشتید ممنون. فعلاً خداحافظ.

دیدگاه

حالا که این میکرواستپرها ظاهراً دقتشون زیادتره لطفاً یه استپر مناسب و درایور میکروآ‌استپشو بهم معرفی کنید.
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...6598#msg186598
                              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میکروپرو

حالا که این میکرواستپرها ظاهراً دقتشون زیادتره لطفاً یه استپر مناسب و درایور میکروآ‌استپشو بهم معرفی کنید
                                شما چطوری نتیجه گرفتید که دقت استپر بیشتر از سروو است ؟
                                تعداد پله استپر می تونه بیشتر باشه ولی ربطی به دقت نداره
                                استپر ها اوپن لوپ هستند و سروو ها کلوز لوپ ( فید بک - بازخورد)
                                طرح های نو خیلی خوبه کلا تو جشنواره ها و پایان نامه ها و مقاله ها ی برای انجمن های علمی و ... دنبال طرح نو هستند که ایده برای طرح های صنعتی بده نه دنبال پیاده سازی طرح های قدیمی
                                ولی ساخت مکانیک این مکانیزم حداقل 2 میلیون براتون آب میخوره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X