اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت فرز CNC ! از ابتدا تا آخر...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت فرز CNC ! از ابتدا تا آخر...

نوشته اصلی توسط س.پارســا
    آمارش رسید. اما این دوستمون میگه فقط با لیزر استیل و فولادو میزنن.
    چند تا آدرس برای آلومینیوم داد. اما گفت خودش خبر نداره کارشون چطوره.
    متریال رو نمیتونین تغییر بدین؟

آدرس ها رو براتون PM کردم.
    بله آلومینیوم رو با لیزر نمی زنند! با واترجت هم چون مهندساشون سواد نداشتند موقع خرید واترجت، دقت کنند دریلینگ یونیت داشته باشه ، و سوراخ کاری من زیاده و زدن سوراخ (شروع نقطه برش) برای واتر جت زمان بره برای همین نمی صرفه با واترجت بدم بزنند!
    من برای 4 عدد قالب الومینیومی (کیس مدارم) بهم قیمت 2.5 میلیون تومن فقط هزینهی فرز کاری دادند! من در هر حال مجبورم برای کارام یه فرز cnc بسازم ولی اگر بتونم جایی پیدا کنم یه ورق آلومینیوم رو برام سوراخ کاری کنه 60-70% کارم رو راه انداخته!!!!
    اینم قالبی که برای هر کدوم 600 -700 تومنقیمت دادند! هیچ کدو.م از زوایا و اون فرورفتگی ها ی کف رو هم نمی زنند! این قیمتشه!
    Gracias A La Vida
    [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
    http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
    زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

oo:
      این دیگه چیه!
      کیس mpeg!???
      یا نکنه مال فضا پیماست!!!؟؟؟

شما که در این حد کار میکنید اصلا چرا کارتون رو میدید به بازار ایران؟
      ما چند وقت پیش خواستیم بدیم برامون کیس یه دستگاه رو بزنند (اندازش 25 در 14 در 18 بود) و قیافه هندسی ای هم داشت. بهمون قیمت 80 ملیونی دادند!!!!!!! oo: همه جارو هم گشتیم. از پامنار تا افسریه و جاده قدیم. آخرش هم طرح رفت چین! 4 ماه دیگه هم میاد ولی با یک سوم اون هزینه! تازه با کیفیت بالاتر! فقط 1 تومن برای آبکاری کرومش اینجا میخواستن!
      بهتره شما هم برید سراغ برادران چینی!

در هر صورت موفق باشید.
      نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پژوهان
        بله آلومینیوم رو با لیزر نمی زنند! با واترجت هم چون مهندساشون سواد نداشتند موقع خرید واترجت، دقت کنند دریلینگ یونیت داشته باشه ، و سوراخ کاری من زیاده و زدن سوراخ (شروع نقطه برش) برای واتر جت زمان بره برای همین نمی صرفه با واترجت بدم بزنند!
        قضیه سواد نیست!
        اینا میخوان براشون ارزون تموم شه برای همینم دریلینگ یونیت رو نمیگیرن!!! بعدش تازه میفهمن چه پدری از واتر جت درمیاد !!! بعضی از جاها هم هستن که براشون فرقی نداره چه ماسه ای برای سایش و برش استفاده کنن و هی از این ناله میکنن که چرا دستگاه بازدهی نداره!!!
        جالب اینه که وقتی میری بهشون سفارش بدی میگن با واترجت فقط برش زده میشه!!!!!!! و وجود یونیت های اضافی رو کلا منکر میشند! و یا اینکه مثلا برای همین CNC اکثر جاها کلا از یه مته استفاده میکنن! و به تعداد جاهای اضافی ای که طرحت مته مجزا بخواد به دستمزد اضافه میکنن!!!! oo:
        تنها دستگاه های کاملی رو که من دیدم در مجموعه ساخت کمان ایکس فورس بوده که واقعا قابل مقایسه با تجهیزات ایران نیست!
        واقعا جای تاسف داره!!!!!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت فرز CNC ! از ابتدا تا آخر...

نوشته اصلی توسط س.پارســا
          قضیه سواد نیست!
          اینا میخوان براشون ارزون تموم شه برای همینم دریلینگ یونیت رو نمیگیرن!!! بعدش تازه میفهمن چه پدری از واتر جت درمیاد !!! بعضی از جاها هم هستن که براشون فرقی نداره چه ماسه ای برای سایش و برش استفاده کنن و هی از این ناله میکنن که چرا دستگاه بازدهی نداره!!!
          جالب اینه که وقتی میری بهشون سفارش بدی میگن با واترجت فقط برش زده میشه!!!!!!! و وجود یونیت های اضافی رو کلا منکر میشند! و یا اینکه مثلا برای همین CNC اکثر جاها کلا از یه مته استفاده میکنن! و به تعداد جاهای اضافی ای که طرحت مته مجزا بخواد به دستمزد اضافه میکنن!!!! oo:
          تنها دستگاه های کاملی رو که من دیدم در مجموعه ساخت کمان ایکس فورس بوده که واقعا قابل مقایسه با تجهیزات ایران نیست!
          واقعا جای تاسف داره!!!!!
          در مورد واتر جت وقتی می گفتم دریلیبنگ یونیت برای زدن سوراخ های شروع دساگاهتون داره ، گاها می خندیدند می گفتند واترجت با فشار آب میبره ! انگار من نمیدونم اصلا چی هست! به نظر میامد اصلا نمیدونستند همچین یونیتی برای واتر جت های هم هست!
          این قطعات که نقشش رو گذاشتم در اصل قالب هم نیستند بلکه فقط کیس هستند و برد رو داخلش قرار میدم (شیلد مدارات RF ام هستند) . دیگه عملیات ساخت قالب رو ندارند. مثل اسپارک و ... . متریالش هم آلومینیوم 6000 بود . به من می گفتند که 24 ساعت باید زیر دستگاه بسته بشه (فرز 3 محوره!) که وقتی می گفتم مگه قراره با یه ابزار اول تا آخرش رو بزنید و اگر کلت خشن تراشی ببندید خیلی سریع میشه درش اورد که خودشون رو عملا میزدند به در و دیوار! یکیشون گفت حرف شما درسته ! 1 ساعته تموم میشه اما قیمتش اینه! این کار مخابراتیه و قیمتش اینه! ما برای فلان جا هم میزنیم ازن جور جعبه ها که انقدر میگیریم! تازه برای شما کم هم گفتیم!
          چون قیمت کار ساعتی فرز cnc مشخصه برای همین اینجور زمان ها رو میگند! از تعویض ابزار هم خبری برای قیمت دادن خبری نیست. :cry2:
          برای این کیس هم هر ست 1 تومن قیمت دادند. تمام کار فرز کاری و ماشینکاری این قطعه 2 ساعت هم زمان نمیبره! حتی تلرانس گذاری کردم و 90% خالی کردن قطعات از شمش با کلت مناسب (برای خشن تراشی) 1 ساعت زمان می خواد! قیمت برای 2 سری بهم 2 تومن قیمت دادند! که به نظر خودم 200 تومن بیشتر منصفانه بود!

علت اینکه با این قیمت نمیدم اینه که من تمام بودجه ی این پروژه رو از جیب خودم و از کاری خودم دارم میدم و نمی خوام برای جای دیگه و به اسم اونا تموم بشه! وگرنه 200-300 تومن بودجه می گرفتم ، مثل باقی جاها که کیس های خیلی ابتدایی برای برد های خیلی ابتدایی سفارش میدند به این کارگاه ها منم سفارش میدادم و نگران هزینش نبودم!
          برای همین میگم که مجبورم یهدستگاه فرز CNC داشته باشم یا جایی منصفانه برام بزنه.
          Gracias A La Vida

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت فرز CNC ! از ابتدا تا آخر...

نوشته اصلی توسط پژوهان
            در مورد واتر جت وقتی می گفتم دریلیبنگ یونیت برای زدن سوراخ های شروع دساگاهتون داره ، گاها می خندیدند می گفتند واترجت با فشار آب میبره ! انگار من نمیدونم اصلا چی هست! به نظر میامد اصلا نمیدونستند همچین یونیتی برای واتر جت های هم هست!
            این قطعات که نقشش رو گذاشتم در اصل قالب هم نیستند بلکه فقط کیس هستند و برد رو داخلش قرار میدم (شیلد مدارات RF ام هستند) . دیگه عملیت ساخت قالب رو ندارند. مثل اسپارک و ... . متریالش هم آلومینیوم 6000 بود . به من می گفتند که 24 ساعت باید زیر دستگاه بسته بشه (فرز 3 محوره!) که وقتی می گفتم مگه قراره با یه ابزار اول تا آخرش رو بزنید و اگر کلت خشن تراشی ببندید خیلی سریع میشه درش اورد که خودشون رو عملا میزدند به در و دیوار! یکیشون گفت حرف شما درسته ! 1 ساعته تموم میشه اما قیمتش اینه! این کار مخابراتیه و قیمتش اینه! ما برای فلان جا هم میزنیم ازن جور جعبه ها که انقدر میگیریم! تازه برای شما کم هم گفتیم!
            چون قیمت کار ساعتی فرز cnc مشخصه برای همین اینجور زمان ها رو میگند! از تعویض ابزار هم خبری برای قیمت دادن خبری نیست.
            خشن تراشی!!!!!!!!!! =))
            مگه تو ایران از این کارها هم انجام میدن!!!!!!!!!! =))
            (البته انجام میدن. منتها برای خودشون تو خط تولیدها!)

بله حرف شما درسته. دلیل اصلی اینکه زمان زیاد میشه اینه که کل کار با یه ابزار زده میشه و همینم باعث میشه زمان بیشتری صرف کار بشه و این یعنی سود بیشتر براشون!!!(دقیق اطلاع ندارم ولی فکر کنم با سه محوره ساعتی 35 الی 45 باشه).

دیدگاه

این قطعه رو با اسپارک میشه درر آورد اسپار خودش زیر دو سه میلیون قیمت داره فقط کافیه یک قالب گرافیتی یا مسی تهیه کنید
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

این طرحیه که برای محور Y و Z طراحی مفهومیشو کردم.کورس محور Z ام میشه حدود 40 سانت . به نظر نیازی به ساینگاید نداره با این طرحی که دادم. توی CNC هایی که برای چوب و .. دیدم میسازند (نمونه ایرانیش که اینجوری بوده) میاند و 2 تا لاین کاید (ریل) میندازند و اسپیندل رو روش میبندند(با پایه و..) مثل طرح اول همین تایپک که کشیدم. فکر نکنم برای فرز جواب بده چون به خاطر وزن اسپیندل و فشار روش به قولی کله می کنه . بال اسکرو هم وسط نمیشد گذاشت ! برای همین بردم یه گوشه.
                احتمالا با استفاده از پروفیل مناسب توی بدنه که این 4 شفت رو نگه میداره دیگه مشکلی پیش نیاد (لینیر بیرینگ دوبل بگذارم یا 8 تا لینیر بیرینگ استفاده کنم(برای جلو گیری از کله کردن . (همون پایین رفتن یه طرف منظورمه ! بعضی جاها در هر محور از 2 بال اسکرو استفاده کردند! اگر شروع کردم به ساختش شاید منم همین کارو کنم .(برای محور z)
                Gracias A La Vida

دیدگاه

انگار دست بردار نیستی پس دیگه آیه یاس نمی خونم
                  چند تا توصیه بهت میکنم

اولا قسمت مکانیکی دستگاهت رو عوض کن و سعی کن یک چیزی شبیه این باشه

ثانیا دنبال ساخت درایور نباش حتما درایور آماده بخر تا بلای که سر من اومده سرت نیاد ( تا اینجاش که پول خرج کردی درایور هم روش )
                  ثالثا دنبال پورت usb باش پورت پرینتر خطا زیاد داره
                  چهلثا سعی کن یک فرز آماده رو cnc کنی
                  تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                  داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                    انگار دست بردار نیستی پس دیگه آیه یاس نمی خونم
                    چند تا توصیه بهت میکنم

اولا قسمت مکانیکی دستگاهت رو عوض کن و سعی کن یک چیزی شبیه این باشه

ثانیا دنبال ساخت درایور نباش حتما درایور آماده بخر تا بلای که سر من اومده سرت نیاد ( تا اینجاش که پول خرج کردی درایور هم روش )
                    ثالثا دنبال پورت usb باش پورت پرینتر خطا زیاد داره
                    چهلثا سعی کن یک فرز آماده رو cnc کنی
                    این میز یه فرز 4 محوره هست . اما من چون محدودیت در ابعاد دارم برای همین نمیتونم محور Y رو ببرم روی میز! البته دیگه تعویض ابزار اتومات هم نخواهم داشت. البته اگر یه محور گردان هم بخرم بندازم روش و محور Y همچنان بالای میز ببندم(اسپیندل رو جابجا کنه) برای بستن محور های دورانی بهتره چون بستن محور ها متحرک روی هم هم فضای بیشتری میگیره هم باید براشون کاور مناسب پیدا کرد (چون فرزکاریه) هم اینکه مایه خنک کننده (آب صابون مثلا) روی قسمت های متحرک و موتور ها نریزه. حداکثر استقلال این محور ها م نظرم بوده. ولی تا میز رو نساختم همه جور تغییری میشه توش داد . فقط ابعاد رو نمی نمی خوام بزرگتر کنم ! 10 متر مربع اشغال کنه قیمت زمینی که اشغال می کنه میشه 50-60 تومن که نمی صرفه! مجموعا یه چیز 1.8-2 متری در 1.2 یا 1.4 متری. اکثر فرز هایی که میبینم محور Y وX روی میزند! و اسپیندل فقط مودی جا به جا میشه.

در مورد کنترلر فعلا تصمیم خاصی ندارم . از کنترلر های ایرانی که اصلا و عمرا استفاده نمی کنم ! باید ببینم سیستم کنترل کنندش دقیقا چه ساختاری داره . کنترل موتورش که مشکلی درش ندارم و احتمالا سرو می بندم نه استپر اما اینکه تبدیل کد های G به فرمان رو چقدر برای کد نویسیش باید وقت بگذارم و می ارزه رو باید بررسی کنم. یه شرکتی دیدم مدیرش ادعا کرده بود 40 هزار خط نوشته برای کنترلرشون و از AVR استفاده کرده و در آینده قراره با ARm7 و9 (!!) بسازند و از FPGA های سری اسپارتان3 موجود در بازار استفاده کنند!
                    خوب چه کاریه از کنترلر های این شرکت ها که توی این چیزاش موندن استفاده کنم! من برای کالیبره کردن یه سیستم به حساب اینا اگر بخوام بگم بالای 100 هزار خط برنامه نوشتم!
                    اگر خودم درایور رو بسازم از پروتوکل های صنعتی استفاده می کنم . البته الان نمیدونم چجوری یک مدل سه بعدی توی سالید ورک یا کتیا رو می تونم تبدیل به G کد کنم و انتخاب ابزار و این داستان ها به چه شکل انجام میشه ! (تعریف ابزار و این داستان ها )
                    رنج قیمتی یه درایو سه یا 4 محوره (غیر ایرانی) چقدر هست؟

فرز آماده مشکلش اینه که انواع داغون 30 سال پیشش 5-6 تومن تا مال 10-15 سال پیشش 15-16 تومن قیمت داره! یه سایت هست ماشین آلات صنعتی میرفوشه ! قیمت از اونجاست.
                    این CNC اگرم بخوام بسازم فقط قراره روی متریال ایی مثل آلومینیوم کار کنه . نه استیل و تیتانیوم! برای همین اونقدرا هم لازم نیست سنگین باشه . شرکت هاییی هم هستند توی ایران دارند فرز CNC میزنند . در همون حد می خوام بسازم. اونام وزن دستگاشون حدود 1 تن هستگاها خیلی کمتر! آهن جوش دادند و چدن ریخته گری استفاده نکردن! و البته هیچ قسمتی از CNC رو نیمدن توی کتیا مدل کنند!!! نتیجه ی کار در شرایط عادی باید چیزی شبیه فرز های CNC ایرانی بشه.برای کارای ساده ای که ازش انتظار دارم فکر کنم کافیه. :job:
                    Gracias A La Vida

دیدگاه

اقای پژوهان واقعا داری چی میسازی؟!!! :mrgreen: نکنه پول S300 رو دادن به شما بومیش رو بسازی ؟!!! یادمه virtex هم داشتی نه؟ ادامه همونه؟! فک کنم دیگه به اخراش داری میرسی؟!!

دیدگاه

سلام
                        برای گرفتن قیمتها و گزینه های موجود میتونید به زیرزمین عباسیان مراجعه کنید.
                        لاندا الکترونیک
                        جناب آقای اشرف طبا
                        66724532 - 66708504 - 021

هرچند خودتون استادید اما یه توصیه: در بکار بردن سروو حتی شک هم نکنید. چون با استپر محدودیتهای زیادی پیش میاد و ممکنه خطای کار هم بالا بره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                          اقای پژوهان واقعا داری چی میسازی؟!!! :mrgreen: نکنه پول S300 رو دادن به شما بومیش رو بسازی ؟!!! یادمه virtex هم داشتی نه؟ ادامه همونه؟! فک کنم دیگه به اخراش داری میرسی؟!!
                          پول یه s300 -2011 رو میدند بهم البته برای انجام یه پروژه دیگه!!آخر کار هم اکثریت مالکیت متعلق به سازمانیه که پروژه براش تعریف شده و اون استاد بیسوادی که حکم هیچ کاره رو داره. سودش توی اینه که از این 300 -400 تومن یه 200 تومنش رو بزنی به جیب! که من اینکاره نیستم متاسفانه! برای این 100 % سرمایه و هزینش رو خودم دارم میدم . اونم توی ایران که همه چیز براش تحریمه و دلال ها هم خوب پول از مردم میزنند به جیب ! صنعتش هم داغون و عقب افتاده هست و البته چند برابر گرون تر!تازه به لطف دوستان که اونورند بعضی قطعات رو جور کردم!
                          کل سرمایه از خودمه ! بعضی وقتا به این نتیجه میرسم که چقدر حماقت کردم ! باید همون کار قبلیم رو ادامه میدادم الان 4 تا S300 زیر پام بود! دوستان که چندتاشون وضعشون خیلی خوب شد! ما موندیم توی چیا!!!!!!!!!! دنبال فرز یه ورق ! باقی هم الان آمریکا و انگلیس و کانادان! و ما همچنان گیر فرز و موتور و 4 تا قطعه که همیشه اخر کار لازمه و کم میاد یا نیست یا نمیدند!
                          برای ساخت قالب هایی که لازم دارم مجبورم این cnc رو بسازم ! 40-50 تومن پول فرز هم نمی خوام بدم چون ارزشش رو نداره و به اندازه ی هزینش برام کار نخواهد کرد. اما تا 3-4 تومن اگر یه فرز cnc بسازم عالیه! 1-2 تا هم کیس که نیست بالای 10 تاست! قیمتاشم بالا دادم! جدیدا برای سوراخکاری یه ورق ساده آلومینیوم هم به بنبست بر خوردم! مسخرست! شایدم فاجعه!!!! ایرانه دیگه!
                          فکر کنم با اون برد virtex 4 میشه 10 تا cnc شیش محوره همزمان رو کنترل کرد! با دقت پاسخ دهی در حد نانو ثانیه !!! 3 تا dsp2812 یا lpc17xx میندازم برای کنترل هر محور کافیه .یا یه xc3s400 از سرشم زیاه . ما برد با این چیزا طراحی م یکنیم و با بدبختی (به همون روشی که در تاپیکی که زده بودم) میسازمیش کلی برنامه براش مینویسیم وضعمون اینه! بعضی ها عششون اینه روی یه AVR کنترلر cnc ساختن و کلی هم پول در اوردن!

توی ایران برای استفاده از چرخ باید از ابتدا اختراعش کرد!یا پول هنگفت داشت!
                          Gracias A La Vida

دیدگاه

داغ دلمو تازه کردی با اینکه اسم استاد رو آوردی! حیف لفظ استاد که به اینا میگن ! ما یه چهار سال پیش داشتیم یه ماشین الکتریکی میساختیم با پنل خورشیدی و موتور دی سی (البته واقعی نه از این بچه بازیها) اساتید دانشگاه حتی بلد نبودن با ماسفت کار کنن ! باور میکنی؟! اینا فقط دنبال حقه بازی و دوز و کلکن! یه عده دزد گدا! واقعاً گدا! دیگه کسی که به پول پروژه یا پایان نامه دانشجو رحم نکنه ببین چیه دیگه! اون هم دانشجویی که زندگیش و ایندش به همین پروژه ها بنده! حالا یه سوال ؟ شما چرا کارتو به ایران خودرو و سایپا نمی بری؟!! اونجا ماشینها ی خوبی دارن! اگه بتونی از یه جایی کارتو ردیف کنی میتونی با از دستگاههای اونا استفاده کنی ! مخصوصا کارخانه قالبهای صنعتی ایران خودرو تو کرج!
                            ولی به نظرم پروژتون همی نظامیه درسته؟! :mrgreen:
                            البته من منظورم از s300 سیستم دفاع موشکی بودا!!! نه ماشین! :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                              حالا یه سوال ؟ شما چرا کارتو به ایران خودرو و سایپا نمی بری؟!! اونجا ماشینها ی خوبی دارن! اگه بتونی از یه جایی کارتو ردیف کنی میتونی با از دستگاههای اونا استفاده کنی ! مخصوصا کارخانه قالبهای صنعتی ایران خودرو تو کرج!
                              ولی به نظرم پروژتون همی نظامیه درسته؟! :mrgreen:
                              البته من منظورم از s300 سیستم دفاع موشکی بودا!!! نه ماشین! :redface:
                              سلام .
                              اون ماشینه (که عکسش اول تاپیکه) فقط کارش حمل یه 80-100 کیلو تجهیزاته و توی 3-4 هفته وقتای بیکاریم ساختم . بخش واجب این پروژم نیست؛همینجوری بابت تفریح با قطعات اوراقی ساختمش. . اما به درد اینم می خوره. کلا پروژه یه سیستم میشه گفت کاملا مخابراتیه . قرار بود یه کاری هم با یک استاد انجام بدم که البته خودش به من پیشنهاد کار رو داد . ولی همچنان حق مالکیت و داستان های مربوطش مشخص نشده! موضوع اون کار رو هم نمیتونم بگم ولی چیز بسیار جالب و با تکنولوژی روز دنیا هست اما چه کنم که من آدم رکی هستم و اونا نه!
                              کار نظامی رو میشه برای شرکت هایی که توی این زمینه ها کار می کنند تعریف کرد . البته اگر ثابت بشه بهشون که اطلاعت و تخصص کافی داری امکاناتشون بد هم نیست. (البته مدرک پیش شرط مهمیه!-ارشد-دکتری!) اما کار من نظامی نیست و یه کار 100% تحقیقاتی و جدید هست. حالا ساخته شد اطلاعاتش رو می گذارم توی یه تاپیک یا سایتی.
                              من فکر کردم بنز اس کلس منظورتونه ))
                              Gracias A La Vida

دیدگاه

منم منظورم این نبود که کارتون، اون ماشینه! کلا عرض کردم! یعنی میتونین برای کار فرز و سی ان سی اونجا کار کنین یا قالب یا پرس! یا اصلا مهندسی معکوس و طراحی دوباره یه قطعه مکانیکی! فقط یه اشنا لازم دارین نه مدرک که البته بجای خودش هر چقدر هم که مدرک باشه!!! بالاخره مدرکه! استفاده کنین از این سفره گسترده تو این مملکت مثل بعضیها تا بعدا انگشت حسرت نگزید!!!!
                                در ضمن حیف virtex نیست که برای کنترلر یه سی ان سی استفاده بشه؟!!!! چند تا عکس از اون برد ویرتکس برام ارسال میکنین اگه خواستین به میلم!
                                به هر حال موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X