اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] سنسور شتاب و مکان یابی ربات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سنسور شتاب

نوشته اصلی توسط hansariii
    سلام
    سیستم های INS بر همین اصل کار می کنند.
    شرکتی در ایران ادعای ساخت سیستمی رو داره که می تونه پوزیشن رو استخراج کنه با تست 50000کیلومتر
    حالا فکر می کنید از چه سنسور هایی استفاده کردند؟
    جواب جایزه داره :applause:
    میشه مشخصات و اسم شرکت رو PM کنید؟ :redface:

دیدگاه

اگر قرار بر PM است ، پس برای ما هم pm کنید.

با تشکر.

(ای بابا بازم طرحامون ثبت نشده لو رفت :cry2
      تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

ما که pmی دریافت نکردیم ولی اگه می شه لطفا بحث رو ادامه بدیم.

آقا احمد چی شد چرا دیگه بحث رو ادامه ندادید.

من یه چند وقت ممکنه سرم خلوت شه می خوام رو این پروژه بیشتر وقت بذارم.
        اگه می شه کمک کنید.
        تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

سلام
          موضوع این شرکت مال خیلی وقت پیشه و من با فردی که با این شرکت همکاری می کرد و اشنا بود صحبت کردم و ادرس یا تلفنی ازش نگرفتم تا تقدیم شما کنم. اما حتما از این فرد تلفن یا ادرس شرکت رو می گیرم و براتون می فرستم
          اما این شرکت تا جایی که من می دونم از ترکیب مگنتومیتر یا دقیقتر بگم کامپس های سری OS4000 و شتاب سنج استفاده کرده

دیدگاه

سلام
            اسم این شرکت که می گفتم بینا ماشین که کار اصلی اینا پردازش تصویره
            من واقعا نمی دونم که نحوه اجرا این پروژه چه جوریه بوده ، چونکه تو سایتشون اطلاعاتی وجود نداره

دیدگاه

چندان به این و اون امیدوار نباش دایی جان
              اگه شرکتی به این تکنولوژی دست پیدا کنه، به من و تو اطلاعات نمیده تا بتونه از فروشش سود کنه.
              تازه تحقیقات بنیادی در این زمینه ها در صنایع نظامی صورت می گیره و سالها بعد خبرش به ما میرسه.
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

آقای ahmadmn عزیز اگه من واقعا دنبال این بودم که از اطلاعات این شرکت و یا اون شرکت استفاده کنم به من پیشنهاد ساخت ... برای همون صنایع نظامی نمی شد. فکر می کنی کسایی که تو این نوع شرکت ها کار می کنند از کره مریخ اومدند.

دیدگاه

oo: oo: oo:

نوشته اصلی توسط hansariii
                  اما این شرکت تا جایی که من می دونم از ترکیب مگنتومیتر یا دقیقتر بگم کامپس های سری OS4000 و شتاب سنج استفاده کرده
                  ولی اون چیزی که ما می خواستیم بسازیم قابلیت بیشتری داشت.

چون این دستگاه از سنسور شتاب استفاده می کنه پس به یه نقطه صفر نیاز داره و با توجه به فاصله طی کرده مختصلت جدید رو بدست میاره.

ولی طبق نظریه من( :read: ) اون چیزی که من گفته بودم و ما می خواستیم سنسوری بود که در هر لحظه که هر جای زمین روشنش کنیم مختصاتشو بده .

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  تازه تحقیقات بنیادی در این زمینه ها در صنایع نظامی صورت می گیره و سالها بعد خبرش به ما میرسه.
                  آره درست می گید. ولی این سری رو ما می خوایم از صنایع نظامی جلو بزنیم( البته شایدم تا حالا اونا از ما جلو زده باشند).

اصلا یه وقت دیدید برامون یه دعوت نامه فرستادند( شایدم ترورمون کردند)
                  تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

سلام
                    این چیزی که تو می خوای بسازی اگر خدا بخواد تو موشک شهاب 15 پیاده سازی می شه
                    شوخی کردم نقطه صفری که می گی معمولا نقطه لانچ یا روشن کردن دستگاه است یا حتی خودمون می تونیم ست کنیم.

دیدگاه

با سنسور شتاب بتنهایی نمیشه این کارو کرد.
                      ماژول هایی وجود داره به اسم IMU که داخلش 3 تا سنسور ژیروسکپ 3 محوره، قطب نما یا Compass 3 محوره، و شتاب 3 محوره وجود داره ، که یک نمونه اش تو این سایت هست :
                      http://www.motionnode.com/

ولی بازم این سنسور برای نویگیشن نیاز به یه مختصات اولیه داره.
                      اگه سرچ کنید مقالات زیادی وجود داره که اطلاعات سنسور IMU و GPS رو با روش های مختلف ترکیب کردن و تونستن هم خطای GPS رو فوق العاده کم کردن، هم تو جاهایی مثل تونل یا معدن که GPS از کار می افته مسیر یابی کردن.

یکسری از GPS های دستی شرکت Garmin هم هستن که تو جاهایی که GPS هز کار می افته بصورت آفلاین موقعییت رو حدس میزنن.

دیدگاه

سلام
                        معمولا امروزه در بیشتر سیستم های ناوبری عمومی از ترکیب gps و gyroاستفاده می شه.
                        در یک ماشین که بداخل تونل می ره رهیاب gps قطع می شه و سیستم رهیاب از gyro موجود زاویه ماشین حول محور yaw یا همون هدینگ رو در می یاره
                        برای پیدا کردن خورشید می شه از یک راه ساده با استفاده از یک دوربین irو پردازش تصویر استفاده کرد.
                        بهترین راه استفاده از دوربین ریموت wii نینتندو است نیاز به هیچی نداره

دیدگاه

به به . :nice:

بحث حسابی جون گرفته. بالاخره سر اصل مطلب هم رفتیم.

خوب به نظر من دیگه مقدمه بسه. (البته همون طور که قبلا گفته بودم نظر من زیاد اهمیت نداره، زیاد توجه نکنید)

تا اینجا که فهمیدیم اون چیزی که ما می خوایم بسازیم تا حالا ساخته نشده. البته برای موشک ها همین سنسورها که شما گفتید بهترند ، چون تو موشک ها دقت خیلی مهم تر از اینه که ما از GPS استفاده کنیم یا نه . و یا نقطه صفر براش تعریف کنیم یا نه.

همچنین تا ما تو این سنسوری که می سازیم به دقت های خیلی بالا برسیم حالا حالا ها کار داره. (البته با امکانات معمولی که هیچ وقت نمی رسیم.

خوب دیگه بریم سر سنسور خودمون .

این سنسور بیشتر به درد یه سری روبات ها یا وسایل نقلیه (با سرنشین یا بی سر نشین) می خوره.

خوب حالا این سنسور خورشید یابی که می گید کاملا می تونه زاویه سه بعدی خورشید رو با یه دقت قابل قبولی بده؟

برای پیدا کردن مرکز زمین و قطب شمال از چی استفاده کنیم؟

با تشکر از همه کمک هاتون تا الان. :biggrin:
                          تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

سلام برای در اوردن زاویه سه بعدی یک جسم پیشنهاد من استفاده از سیستم یا پروژه ناتال ماکروسافت که جدیدن در نمایشگاهE3 با نام تکنیک رو نمایی شد که می تونه مختصات 49 نقطه از بدن بازیکن رو در بیاره و دیگه نیازی به دسته بازی نداره البته بعد از این که HACK شد و اطلاعاتش در امد.

دوربین IRنینتندو می تونه اطلاعات دو بعدی X,Yیک شی رو در بیاره البته محدودیت هایی داره مثلا شی باید یک جسم منتشر کننده IR باشه و فاصله اون هم زیاد نباشه تاجایی که من می دونم هنوز سیستم موشک شهاب 3 INS و به GPS بدلایلی نمی شه اعتماد کرد و دقت در موشک هایی نظیر شهاب زیاد مهم نیست چون بقدری سر جنگی داره که اگه 100 متر خطا بزنه هیچ توفیری نمی کنه، اما در مورد موشک هایی نظیر کروز (موشک پرنده) دقت حرف اول می زنه برای همین از حداقل سه سیستم INS,GPS,image process و موارد دیگه مثل ارتباط ماهواره یی و ... که فقط خدا می دونه استفاده می شه

دیدگاه

در مورد image processing که من شنیدم یه مو شکی ساختند که با استفادهcpuی 16هسته ای موشکی ساختند که حتی مو تونه از توی پنجره رد بشه و با دقت زیادی به هدف برخورد کنه. البته قیمتشم چند میلیارد دلار هست!!!

حال در مورد سنسور هایی که ما نیاز داریم کی اطلاعات داره؟ چون اینایی که شما گفتید، همونطور که خودتون فرمودید به درد ما نمی خورند. چون هم خورشید خیلی دوره و هم ما مختصات زاویه ای همه چیز(خورشید ، مرکز زمین ، قطب شمال( که در ودت طولانی مختصات ثابتی هست و همیشه بدار بدست آمده بر زمین عمود است)) رو نسبت به روبات مون می خواهیم.
                              تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X